Aktualności




NIEWINNI CZARODZIEJE 2011

JF



W dn. 2 - 7 listopada, od środy do poniedziałku, odbywać się będzie szósta Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje. W programie m.in. recital Ewy Bem (Piosenki Kabaretu Starszych Panów), stylowy dancing „Barka stoi, Wisła płynie. Rejs 2011”, na którym przygrywać będzie Tymon Tymański i Polish Yass Ensemble.

Różne miejsca, wstęp wolny.

środa (2.11)
godz. 19 – Warszawa Agnieszki Osieckiej – wystawa, Fotoplastikon, Al. Jerozolimskie 51

czwartek (3.11)
godz. 19 – Mówi Warszawa – premiera książki, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79

piątek (4.11)
godz. 18 – PRL na słodko-gorzko. Warszawa Gomułki i Gierka – opowiada Janusz Głowacki, MPW, ul. Grzybowska 79
godz. 19 – Dla ciebie jestem sobą
– recital Ewy Bem, Teatr Dramatyczny, PKiN, pl. Defilad 1

„Dla Ciebie jestem sobą” –  koncert Ewy Bem
W programie piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Przed koncertem prezentacja nowego wydawnictwa płytowego Radiowy Kabaret Starszych Panów. Z wokalistką wystąpi zespół w składzie: Wojtek Majewski -fortepian, Robert Murakowski - trąbka, Adam Cegielski - kontrabas, Czesław Mały Bartkowski - perkusja.
Wstęp z zaproszeniami. Liczba miejsc ograniczona. Zaproszenia do odbioru w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego (od 26 października, od godz. 12.00) oraz Teatru Dramatycznego. UWAGA: Jedna osoba może odebrać max. 4 wejściówki.

sobota (5.11)
godz. 15 i 16 – Zrób sobie dobranockę – warsztaty z Tomaszem Brodą, Warszawa Powiśle, ul. Kruczkowskiego 3b (zapisy: www. 1944. pl/rejestracja)
godz. 15 – Labirynt okoliczności – gra miejska (zapisy: mówiwarszawa@1944.pl)
godz. 17 – No i jak tu nie śpiewać – śpiewanie Starszych Panów
z zespołem Kalorynki, Restauracja Lotos, ul. Belwederska 2
godz. 18 – Miłość na słodko-gorzko – filmy Janusza Morgensterna, MPW
godz. 20 – Barka stoi, Wisła płynie. Rejs 2011 – dancing i koncert (Tymon Tymański i Polish Yass Ensemble oraz DJ Zibi), barki przy moście Śląsko-Dąbrowskim (zaproszenia do odbioru w MPW)

niedziela (6.11)
godz. 11 – Bajkoprzeźrocza – bajki z rzutnika – KredKafe, al. Wyzwolenia 14
godz. 16 – Co budował Czterdziestolatek? – wykład Jarosława Trybusia, Cafe Poczekalnia, Dworzec Centralny
godz. 17 – Kwiat Jednej Nocy – salon mody i urody – stylizuje Andrzej Sobolewski, Galeria Muzeum Drukarstwa Warszawskiego w budowie, ul. Marszałkowska 3/5 (zapisy: moda@1944.pl)
godz. 18 – U pradziadka z patefonu – Klancyk improwizuje pod Alibabki, Cafe Mozaika, ul. Puławska 53
godz. 20 – A Ty się Bracie Nie Denerwuj – koncert: Konie i Baaba ft. Gaba Kulka (na zdjęciu) i m. bunio. s + Silent Disco, Galeria MDW w budowie
poniedziałek (7.11)
godz. 19 – Mówi Warszawa w Teatrze – czytanie performatywne – Teatr Powszechny, ul. Zamoyskiego 20

O Festiwalu organizatorzy:
Festiwal Warszawski „Niewinni Czarodzieje” nawiązuje do barwnego okresu kultury polskiej, który rozpoczął się po 1956 roku. Patronami festiwalu do tej pory byli m.in. Leopold Tyrmand, Krzysztof Komeda, Zbigniew Cybulski, Kalina Jędrusik czy Kabaret Starszych Panów. Celem Festiwalu jest promocja sylwetek znanych postaci życia kulturalnego Warszawy i poprzez ich twórczość inspirowanie młodych warszawskich twórców do realizacji innowacyjnych, atrakcyjnych wydarzeń artystycznych – aktywizujących i sprzyjających integracji różnych pokoleń mieszkańców stolicy. Organizatorzy pokazują uczestnikom ciekawe, czasami nieco zapomniane, miejsca i przestrzenie. Do tej pory organizowaliśmy nowatorskie przedsięwzięcia w piwnicach hotelu Europejskiego, w piwnicach kamienicy na Smolnej, w kinie „Iluzjon”, czy w opuszczonej Bibliotece Krasińskich na ul. Okólnik oraz w kinie „Wars” na Nowym Mieście.

W tym roku nawiązujemy do kultury Warszawy przełomu lat 60. i 70., do klimatu tamtych lat, który można odnaleźć w opowiadaniach i scenariuszach m.in. Janusza Głowackiego (zbiory opowiadań „Wirówka nonsensu”, „Nowy taniec la-ba-da”) i scenariuszy do filmów takich jak „Polowanie na muchy” Andrzeja Wajdy, „Rejs” Marka Piwowskiego, czy „Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna. Jest to Warszawa na pograniczu dwóch epok – Władysława Gomułki i Edwarda Gierka.

Ważną postacią tego okresu jest także, zmarły w tym roku, reżyser Janusz Morgenstern, współautor kultowej „Stawki większej, niż życie” i nastrojowych filmów o miłości, których akcja działa się w Gdańsku („Do widzenia, do jutra”), w Warszawie („Trzeba zabić tę miłość”) i Krakowie („Jowita”). Przełom lat 60. i 70., to także czasy Jana Himilsbacha, Zdzisława Maklakiewicza, Andrzeja Dobosza i wielu innych charakterystycznych postaci życia towarzyskiego i kulturalnego tamtych okresu.

Ten okres to także złote lata polskiej muzyki młodzieżowej – rodzimej odmiany wielkiej, estetycznej rewolucji, która rozprzestrzeniała się przez wszystkie kraje Zachodu. Rewolucji, która w równym stopniu zmieniła gusta, modę, sposób bycia młodych ludzi w Warszawie, ale i w Londynie czy Los Angeles. W naszych festiwalowych projektach muzycznych będziemy przywoływać muzykę z tamtego okresu, którego polskim symbolem są m.in. Alibabki – grupa młodych wokalistek, których brzmienie głosu znał każdy.

Organizator: Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pełny program:
http://www.niewinniczarodzieje.pl/

    
           




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm