Aktualności
Nigel Kennedy

Nigel Kennedy
„Recital”

29.09 Bydgoszcz , Filharmonia
30.09 Toruń, Dwór Artusa
2.10 Ostrów Wielkopolski, Jazz w Muzeum
3.10 Poznań, Aula Akademii Muzycznej
5.10 Lublin, Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego
6.10 Płock, Sala Koncertowa Płockiej Orkiestry Symfonicznej




Nigel Kennedy in Recital Bach & Fats Waller

Małgorzata Michalska



Brytyjski wirtuoz skrzypiec przyjeżdża do Polski na 6 koncertów, aby promować swój ostatni album.

„Ten program dedykowany jest pamięci moich wspaniałych mentorów – Yehudi Menuhinowi i Stephane’owi Grappellemu”  – Nigel Kennedy

Po ogromnym sukcesie Last Night of Proms 2013 w Londynie:

 

„Melody in the Wind”

 

Nigel Kennedy przyjeżdża do Polski, aby promować swój ostatni album „Recital” (Sony Music 2013). Od ponad dwudziestu pięciu lat uznawany za jednego z najwspanialszych wirtuozów skrzypiec na świecie. Jego niezwykły talent i charyzma wniosły świeże spojrzenie na repertuar klasyczny i współczesny oraz sprawiły, że płyty Kennedy’ego są najlepiej sprzedającymi się nagraniami muzyki klasycznej wszech czasów.

Najnowszy album artysty, „Recital”, który ukazał się wiosną bieżącego roku, to liryczna i pełna wirtuozerii podróż poprzez ulubione kompozycje muzyka, które towarzyszyły mu niemalże od dzieciństwa. Zawiera między innymi kompozycje autorstwa, bądź też inspirowane muzyką J. S. Bacha oraz Fatsa Wallera. Pierwsza połowa programu składa się wyłącznie z utworów Jana Sebastiana Bacha, natomiast w drugiej części pojawiają się nowe aranżacje muzyki Fatsa Wallera – genialnego amerykańskiego pianisty jazzowego i kompozytora tworzącego w I połowie XX wieku. W tej części koncertu Nigelowi towarzyszyć będą znakomici jazzmani – gitarzysta Rolf Bussalb, kontrabasista Yaron Stavi i perkusista Krzysztof Dziedzic.

fragment koncertu

 

Nigel  KENNEDY
In Recital BACH & Fats WALLER

Nigel KENNEDY  - skrzypce
Rolf  BUSSALB  - gitara
Yaron STAVI  - kontrabas
Krzysztof DZIEDZIC - perkusja

www.nigel-kennedy.net
www.facebook.com/nigel.kennedy.shows

Nigel Kennedy jesienna trasa koncertowa promująca album „RECITAL”:

29.09 Nigel Kennedy in Recital Bach & Fats Waller
g.19.00 Bydgoszcz , Filharmonia, 51. Bydgoski Festiwal Muzyczny
www.filharmonia.bydgoszcz.pl 

30.09 Nigel Kennedy in Recital Bach & Fats Waller
g.19.00, Toruń, Dwór Artusa , 51 Bydgoski Festiwal Muzyczny
www.artus.torun.pl

02.10 Nigel Kennedy meets Bach
g.19.00, Ostrów Wielkopolski, Kino Komeda ,Festiwal Jazz w Muzeum
www.jazzwmuzeum.art.pl 

03.10 Nigel Kennedy in Recital Bach & Fats Waller
g.19.00, Poznań, Aula Akademii Muzycznej
www.teatr-muzyczny.poznan.pl 

05.10 Nigel Kennedy meets BACH
g.19.00, Lublin, Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego
www.filharmonialubelska.eu

6.10 Nigel Kennedy in Recital Bach & Fats Waller
g.19.00 Płock, Sala Koncertowa Płockiej Orkiestry Symfonicznej
www.orkiestraplock.pl

NIGEL KENNEDY urodził się 28 grudnia 1956 w Brighton (Anglia) w rodzinie o muzycznych tradycjach: jego matka była nauczycielką gry na fortepianie, ojciec wiolonczelistą orkiestry królewskiej. Jako sześciolatek został przedstawiony Yehudi Menuhinowi, który przyjął go do swojej szkoły muzycznych talentów ( Menuhin School). W wieku 14 lat poznał francuskiego skrzypka jazzowego Stephane’a Grappellego, z którym zagrał na zaimprowizowanym koncercie. Grappelli docenił talent Nigela i zaproponował wspólne koncerty w klubach londyńskiego Soho. Grę na skrzypcach doskonalił podczas studiów w Juilliard School of Music w Nowym Jorku.

Początkiem jego światowej kariery był występ w 1977 w London Royal Festival Hall, podczas którego wykonał Koncert skrzypcowy emoll op. 64 Felixa Mendelssohna Bartholdy z towarzyszeniem Philharmonia Orchestra pod dyrekcją Riccardio Mutiego. W 1980 zadebiutował z orkiestrą Filharmoników Berlińskich, a w 1987 zagrał po raz pierwszy z Filharmonikami Nowojorskimi.

Od tamtej pory Nigel Kennedy odbył wiele międzynarodowych tournées, m.in. po Austrii, Danii, Niemczech, Irlandii, Polsce, Włoszech, Norwegii, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Dalekim Wschodzie, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Występował z najlepszymi światowymi orkiestrami i dyrygentami, pojawiał się na najważniejszych festiwalach w Europie oraz Stanach Zjednoczonych.

Jego dyskografia jest obszerna i wielokrotnie nagradzana. Entuzjastycznie zostało przyjęte nagranie koncertu skrzypcowego Edwarda Elgara, które wybrane zostało Płytą Roku 1985 przez czasopismo „Gramophone”, a także otrzymało nagrodę Najlepszy Album Muzyki Klasycznej. Płyta z Czterema porami roku Antonio Vivaldiego z English Chamber Orchestra (1989) przez sześć miesięcy przewodziła listom przebojów w Wielkiej Brytanii, a sprzedanie 2 milionów egzemplarzy sprawiło, że została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najlepiej sprzedający się utwór muzyki klasycznej wszechczasów. Album „Vivaldi II – Nigel Kennedy & Berliner Philharmoniker” zdobył w Niemczech Nagrodę Echo za najlepsze wykonanie muzyki XVIII wieku oraz najwyższą austriacką nagrodę w dziedzinie muzyki klasycznej - Nagrodę Amadeusza za Najlepsze Nagranie Instrumentalne Roku 2005.

Nigel Kennedy z wirtuozerią i swobodą porusza się zarówno w repertuarze klasycznym, jak i jazzowym .  Uznany za czołowego interpretatora koncertów Vivaldiego,  Johanna Sebastiana Bacha oraz Elgara. Wykonuje, miedzy innymi repertuar Béli Bartóka, Ludwiga van Beethovena, Albana Berga, Johannesa Brahmsa, Maxa Brucha, J. Sibeliusa, muzykę kameralną Maurice’a Ravela i Claude’a Debussego oraz kompozycje Jimiego Hendrixa, Duke’a Ellingtona, Fatsa Wallera  i grupy The Doors. Występował i nagrywał z czołowymi artystami brytyjskiej sceny rockowej m.in. The Who, Talk Talk, Jeff Beck, Kate Bush.

Gra zarówno w największych salach koncertowych, jak również klubach jazzowych.  W 2006 nagrał jazzowy krążek „Blue Note Sessions”, na którym wystąpili wiodący jazzmani amerykańscy, m.in. Ron Carter, Jacka DeJohnette, Joe Lovano . Do współpracy w swoim kwintecie  zaprosił czołowych polskich jazzmanów młodego pokolenia, torując im drogę do występów w najbardziej prestiżowych salach Wielkiej Brytanii, Australii i Europy.  W 2008 r , przy udziale kwintetu nagrał “A Very nice album”, a w 2010 krążek “Shhh”  - z gościnnym udziałem Boy George’a - obie płyty z własnymi kompozycjami i aranżacjami.

Od 2001 Nigel Kennedy stale współpracuje z Filharmonią Krakowską, gdzie w latach 2002 - 2005 pełnił funkcję gościnnego dyrektora artystycznego. W 2002 został powołany na stanowisko dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Kameralnej. Razem z Orkiestrą nagrał koncert skrzypcowy nr 2 D-dur Emila Młynarskiego oraz koncert skrzypcowy A-Dur Mieczysława Karłowicza, które na albumie „Polish Spirit” zostały wydane w 2007. Płyta została uhonorowana statuetką Fryderyk 2008 w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca, oraz otrzymała nagrodę ECHO Klassik dla Instrumentalisty Roku (Niemcy 2008). W 2010 artysta otrzymał od londyńskiego Southbank Centre propozycję objęcia stanowiska dyrektora artystycznego „Polskiego Weekendu” - trzydniowego festiwalu kultury polskiej, miejsca spotkań artystów o różnych korzeniach i stylach. Również w 2010 Nigel Kennedy założył The Orchestra of Life. W skład zespołu wchodzą muzycy z Polski i Wielkiej Brytanii, których artysta wybrał osobiście. W kwietniu 2010 orkiestra odbyła tournée po Niemczech z programem składającym się z kompozycji Duke'a Ellingtona i Johanna Sebastiana Bacha.

Nigel Kennedy otrzymał wiele indywidualnych nagród, w tym m. in. w Wielkiej Brytanii „za wkład w rozwój brytyjskiej muzyki” oraz tytuł Artysty Roku, we Francji Gold Award, w Szwajcarii Złotą Różę Montreux. 

oficjalna strona Artysty:
www.nigel-kennedy.net
www.facebook.com/nigel.kennedy.shows



  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm