Aktualności
Rafał Olbiński
fot. Jan Rolke



OKŁADKI JAZZ FORUM – WYSTAWA RAFAŁA OLBIŃSKIEGO W PARKU DRESZERA

Aneta Norek-Skrycka



Od 14 lipca do 31 sierpnia br. na płocie Parku Dreszera od ulicy Puławskiej w Warszawie można oglądać wystawę wybranych okładek magazynu „Jazz Forum” autorstwa Rafała Olbińskiego, światowej sławy grafika, plakacisty i scenografa.

Podczas wernisażu wystawy Rafał Olbiński powiedział: „Wspaniale wspominam pracę w „Jazz Forum”, bo miałem tam absolutną wolność twórczą. Żaden dyrektor czy redaktor naczelny żadnego pisma na świecie nie dał mi później takiej wolności, jaką miałem zapewnioną w
„Jazz Forum” najpierw przez Jana Byrczka, a potem przez Pawła Brodowskiego, którzy się nie wtrącali w to, co ja robiłem. Mogłem sobie eksperymentować, stąd widzą Państwo tu różne style, różną jakość okładek. Gdyby nie ten trening, to ja przypuszczam, że nie robiłbym tego co robię w tej chwili.

„Jazz Forum” dodało mi skrzydeł. (…) Jestem zaszokowany, że te rzeczy po tylu latach się bronią. (…) Tak się przypadkiem, zabawnie składa, że po przeciwnej stronie tej doliny, na płocie Parku Łazienkowskiego jest wystawa plakatów operowych, czyli tych rzeczy, które robiłem w Nowym Jorku – zatem te wystawy komplementują się. Jestem szalenie dowartościowany i traktuję ten komplement tutaj na ścianie jako kredyt do tego, żeby coś wreszcie wartościowego zrobić”.

Paweł Brodowski, redaktor naczelny „Jazz Forum” wspominał dziesięcioletnią prace Rafała Olbińskiego w redakcji czasopisma: „Rafał przychodził do redakcji od czasu do czasu, zawsze był na luzie, miał taką ogromną teczkę, komputerów wtedy oczywiście nie było, zawsze się interesował tym, co leżało w redakcji dookoła, jakieś czasopisma, zawsze brał, przeglądał, i jak coś mu się spodobało to nie bacząc na nic, brał duże nożyczki i od razu wycinał. Ja czasami protestowałem, ale mówił, żebym się nie martwił. W tej teczce miał zapas rysunków – kiedy były przydatne, to z nich korzystał. Przez te 10 lat, kiedy z nami współpracował, robił wszystkie okładki, albo prawie wszystkie okładki i robił też makiety poszczególnych numerów. Zabierał takie długie szpalty do domu i składał w kolumny. Pracował nie tylko w redakcji, współpracował też z PAGART-em, robił plakaty. Wierzył w siebie, wysyłał na różne konkursy i prawie zawsze, jak coś wysłał, to zdobywał jakąś nagrodę. Sam się dziwił. Potem Jan Byrczek wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadził placówkę Międzynarodowej Federacji Jazzowej. Jeździliśmy tam pomagać mu w pracy biurowej. Wyjechał i Rafał, i został już na stałe”.

To był rok 1981 – początek jego międzynarodowej kariery. My sobie lubimy tak po cichu myśleć, że ta praca w „Jazz Forum”, jego pierwszy doświadczenia, pierwszy warsztat, umożliwiły potem Rafałowi karierę. Jesteśmy bardzo dumni, że Rafał z nami współpracował. Spośród wszystkich artystów, którzy w tamtym okresie wyjechali za marzeniami do Stanów, Rafał zrobił najprawdziwszą karierę. Większość z nich już dawno wróciła do Polski, ale on nadal mieszka w Nowym Jorku, gdzie zapuścił mocne korzenie, choć co raz częściej odwiedza stare pielesze, by dyskontować swoje światowe sukcesy.

Na wernisażu, który miał miejsce w sobotę 14 lipca, obecni byli m.in. Alex Storozynski - Prezes i Dyrektor Fundacji Kościuszkowskiej, Ewa Willmann - Dyrektor Służewskiego Domu Kultury, Katarzyna Hagmajer - Dyrektor Centrum Łowicka, Lech Kwasiborski - Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Dzielnicy Mototów.

Organizatorem wystawy jest: Służewski Dom Kultury, Galeria Po Prostu, Fundacja im. Zbigniewa Seiferta oraz magazyn „Jazz Forum”.

Rafał Olbiński urodził się i studiował w Polsce, gdzie ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i projektantem. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles.

Twórczości Rafała Olbińskiego poświęcono wiele artykułów w międzynarodowych czasopismach, jak New York Times, Der Spiegel, etc.
W Stanach Zjednoczonych do tej pory ukazało się pięć książek o sztuce Olbińskiego, z najnowszą „Olbinski’s women” wydaną przez Hudson Hills Press w 2007 roku. W 2006 roku Prezydent RP odznaczył artystę złotym medalem Gloria Artis.

Wszystkie okładki „Jazz Forum” wykonane przez Rafała Olbińskiego w latach 1970 – 1981 można obejrzeć na stronie internetowej www.polishjazzarch.com

 

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm