Aktualności
Ken Vandermark



Pardon To Tu – koncerty majowe



W warszawskim klubie Pardon To Tu wystąpią w maju m.in. Rara Avis feat. Ken Vandenmark oraz Gania/Zimpel/Szpura.


Rara Avis feat. Ken Vandermark
Poniedziałek, 6.05.2013, godz. 20:30
wstęp: 25 pln / przedsprzedaż 20 pln

Pierwszy majowy koncert będzie nietuzinkowym spotkaniem młodych utalentowanych włoskich muzyków na czele z Stefano Ferrianem i z mistrzem saksofonowej improwizacji Kenem Vandermarkiem! Szerokie muzyczne spektrum zainteresowań zespołu zawiera w sobie niemal całe bogactwo wpływów sceny improwizowanej. Jazz, muzyka elektro-akustyczna, dźwiękowy minimalizm, muzyka współczesna i awangardowa – wszystkie te terminy wpisują się w słowny obraz muzyki proponowanej przez grupę.

Ken Vandermark - saksofon tenorowy i baytonowy, klarnet
Stefano Ferrian - saksofon sopranowy, altowy i tenorowy
Luca Pissavini - kontrabas
Simone Quatrana - fortepian
Mimmo Sec - revox, syntezator, live electronics

Debiutancki album ukazał się na początku 2013 nakładem dEN Records, gdzie miedzy innymi tez swoje płyty wydają Mats Gustaffson, Paal Nilssen-Love czy Steve Swell. Ken Vandermark o swojej współpracy z zespołem Rara Avis powiedział: „Jestem bardzo podekscytowany pracą w tej grupie i to z kilku powodów. Ten zespół to przykład szczególnej muzycznej demokracji, bez wyznaczonego lidera, pomysły i gra każdego z muzyków mają jednakową wagę. Włoscy muzycy grający w Rara Avis są przedstawicielami pokolenia o wyjątkowej świadomości stanu rozwoju współczesnej muzyki improwizowanej i komponowanej. Przestrzenie dźwiękowe, które eksplorujemy są wyjątkowe ze względu na ich teksturę, dynamikę, pęd – tradycyjne, hierarchiczne role „melodyczne” i „rytmiczne” instrumentów, są wywrócone i rozmyte, w trakcie gry staje się często niemożliwym rozdzielenie osobnych kreacji. Wszystkie te elementy, jak i inne, które składają się na muzykę prezentowaną przez Rara Avis, sprawiają, że ta grupa jest wyjątkowa, zarówno dla mnie, jak i fanów współczesnej muzyki improwizowanej.”

Maalem Mokhtar Gania, Wacław Zimpel, Paweł Szpura
12.05.2013, godz. 22:00
wstęp: 20 pln / 10 pln z biletem kinowym Planete+ Doc FF

Jest to dla nas ogromna przyjemność poinformować, że we współpracy z PLANETE+ DOC FF udało się nam zaprosić na koncert marokańskiego Maallem (czyli mistrza) Mokhtar Gania grającego na gimbri, rytmiczno-basowym instrumencie, charakterystycznym dla mniejszości etnicznej Gnawa. Dołączą do niego dwaj wyjątkowi polscy muzycy, a mianowicie Waclaw Zimpel na klarnecie i Paweł Szpura na perkusji! W spotkaniu Gani ze Szpurą i Zimplem nie będzie chodziło o odtwarzanie rytuału, ale o wykorzystanie jego przestrzeni do improwizacji tej dwójki. Improwizacja jednak nie będzie celem ostatecznym, będzie stanowiła podstawę do poszukiwań wspólnych płaszczyzn, a także współczesnych kontekstów dla tradycyjnych pieśni Gnawa.

Maallem Mokhtar Gania - gimbra
Waclaw Zimpel - klarnet
Pawel Szpura - perkusja

Maallem Mokhtar Gania jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych mistrzów gimbri - perkusyjno-basowego instrumentu marokańskiej mniejszości etnicznej Gnawa. Jako maallem (mistrz) Mokhtar Gania cieszy się wielkim szacunkiem w swojej ojczyźnie. Jest zaangażowany w tajemniczy rytuał zwany lila lub derdeba, który m.in. poprzez muzykę i taniec prowadzi do wejścia w głęboki trans, usuwając w konsekwencji wpływy złych duchów i uzdrawiając na wielu poziomach. Ceremonia jest symbolicznym powtórzeniem stworzenia świata i nawiązuje do korzeni czarnej Afryki. W 2003 roku wydał podwójny album "Gnawa Sufi Trance" i zagrał na Roskilde Festival z Suan Deyhim, Jah Wobble i Billem Laswellem, z którym pracuje obecnie nad nowym albumem.

Waclaw Zimpel – klasycznie wykształcony klarnecista oraz kompozytor, obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na światowej scenie muzyki improwizowanej. Największe inspiracje czerpie z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur. W swoich kompozycjach często odnosi się do dawnych kompozytorów tworząc swoiste, współczesne polemiki lub komentarze muzycznych tradycji. Jest liderem takich zespołów jak Waclaw Zimpel Quartet, ToTu Orchestra, Hera oraz międzynarodowego Undivided, współtworzy Resonance, orkiestrę Kena Vandermarka. Współpracuje również z: Mikołajem Trzaską, Michaelem Zerangiem, Klausem Kugelem, Stevem Swellem, Bobbym Few, Markiem Tokarem czy Perrym Robinsonem.

Pawel Szpura – jeden z najbardziej rozpoznawalnych niekonwencjonalny polskich perkusistów, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60. i 70. Współpracuje z takimi zespołami jak Wovoka, Cukunft, Hera, ToTu Orchestra i takimi muzykami jak Hamid Drake, Michael Zerang, Dave Rempis i wiele wiele innych.

Koncert odbędzie się po pokazie filmu „Taniec Wyklętych Kobiet” (Kinoteka, 12.05, godz. 19:30)

Concerto for 3 Trumpets – Dąbrowski, Szuszkiewicz, Vyšniauskas
Pn. 13.05.2013, godz. 20:30
wstęp: 15 pln

Trzech osobliwych trębaczy spotka się w tym niezwykłym i wymagającym przedsięwzięciu w jednym trio - Tomasz Dąbrowski / Kamil Szuszkiewicz i mistrz litewskiej trąbki Dominykas Vyšniauskas. Niecodzienny skład instrumentalny wykonuje niecodzienną muzykę – czerpiąc z wokalnej tradycji ludów Europy Wschodniej, bezkompromisowego jazzu, utworów chóralnych, rozszerzonych technik instrumentalnych i konceptualnej improwizacji. Specyficzny rodzaj uduchowienia idzie tu w parze z drapieżną, nowoczesną ekspresją.

Tomasz Dąbrowski - trąbka
Kamil Szuszkiewicz - trąbka
Dominykas Vyšniauskas - trąbka

Piotr Bukowski, Łukasz Rychlicki
Wtorek, 14.05.2013, godz. 20:30
wstęp: 15 pln

Piotr Bukowski – gitarzysta, autor muzyki do spektakli i filmów. Współzałożyciel post-rockowych Stworów. Lider warszawsko-bydgoskiego noise rockowego składu Hokei (premiera płyty sierpień 2013) oraz chip-tunowych Xenonów. Związany z warszawską wytwórnią Lado abc, Bółt Records oraz bydgoskim labelem Mileu L’Acephale. Występował u boku wielu muzyków z kraju i zagranicy takich jak: Thomas Lehn, Macio Moretti, Raphael Rogiński, Gary Smith, Frederic Blondy, Andrew Sharpley, Axel Dorner. Hubert Zemler, Paweł Szamburski, Sopie Angel, Kuba Ziołek, Tom Pop, David Chevalliere, Luc Ex, Kamil Szuszkiewicz, Wolfram, Patryk Zakrocki, Zdzisław Piernik. Pasjonat fizyki.

Łukasz Rychlicki – gitarzysta. Znany głównie jako członek zespołu Kristen, z którym nagrał pięć płyt i zagrał wiele koncertów. Jego styl gry jest trudny do zdefiniowania, porusza się na granicy ustalonych norm i improwizacji. Razem z Pawłem Szpurą stworzył duet w hołdzie Albertowi Aylerowi, w którym muzycy zanurzyli się w ostrym, bezkompromisowym  avant-free jazzie. Z bratem Mateuszem Rychlickim tworzy duet SALTO. Współpracuje min. z Mikołajem Trzaską, Robertem Piernikowskim, Etamem Etamskim, Piotrem Kurkiem. Z Mike Majkowskim i Pawłem Szpurą tworzy trio LOTTO.

Sisters – Rogiński/Lenar
Niedziela, 19.05.2013, godz. 20:30
wstęp: 15 pln

Sisters to duet Raphaela Rogińskiego i Marcina Lenarczyka (Dj Lenar). Raphael gra na gitarze, umiejętnie łączy tradycyjną muzykę żydowską, klasykę, improwizację i fascynacje rdzennym bluesem, jest chodzącą historią muzyki, co czuć w jego nagraniach. Marcin uprawia eksperymentalny turntablism, traktując gramofon i mikser jak pełnoprawne instrumenty, ostatnio brał na warsztat nagrania ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9MVgUzxgcx4
sisters raphael roginski/dj lenar

Płyta Sisters „The Mono” to fantastyczny przykład jak „żywy” instrument może korespondować z elektroniką, która nie jest spychana na dalszy plan, nie pozostaje w sferach „przeszkadzajek, dodatków, zapychaczy”, jest równie piękna, dzieje się tak samo, jest tak samo dynamiczna, żywa i organiczna co gitara Raphaela. Cała płyta tworzy niepowtarzalny klimat – niekiedy niepokojący, czasem nostalgiczny, surrealistyczny – wciąga i zostaje w pamięci na długo, inspiruje. To wzór jak może brzmieć muzyka bez zbędnych dodatków, efekciarskich sztuczek i zabiegów na etapie produkcji i jak ważne w tym przypadku są umiejętności i wypracowany styl, charakter gry, własny warsztat i instrument wykorzystany do maksimum możliwości. (Przemek Etamski)

Etamski, Brian Labycz (US), Lebik, Traczyk, Szpura
Środa 22.05.2013, godz. 20:30,
wstęp: 20 pln / 15 pln (ulgowe)

Brian Labycz i Gerard Lebik spotkali się w Chicago w październiku 2012. Pierwszy koncert zagrali w towarzystwie Jiro Yamaguchi Susumu i Hiroyuki Ura w klubie Flying TeaPot w Tokyo, podczas ostatniej trasy koncertowej Labycza po Japonii.  Lubycz/Lebik Duo to mieszanka elektroakustycznej muzyki improwizowanej z pogranicza EIA i eksperymentalnego free improvisation. Będzie to pierwsza wizyta Lubycza w Polsce, muzycy planują zagranie koncertów w duecie ale też poszerzając duet zapraszając muzyków z miast w których będą występować. Podczas trasy wszystkie koncerty będą rejestrowane, nagrania ukażą się w Zopan  Records oraz chicagowskiej wytwórni Peira.  Tym razem będą im towarzyszyć Przemysław Edamski, Wojciech Traczyk oraz Paweł Szpura.

Folder
Niedziela, 26.05.2013, godz. 20:30,
wstęp: 15 pl

Około 2006 roku w Trójmieście spotyka się czwórka młodych ludzi, którzy postanawiają wspólnie tworzyć muzykę. Zaczynają powstawać pierwsze piosenki oraz krystalizuje się klimat muzyczny grupy. W 2008 roku zespół opuszcza Michał Wasilewski, a pojawia się Joanna Kuźma, której głos wraz ze specyficznym stylem grania zespołu stają się elementem rozpoznawczym grupy (swoisty balans pomiędzy stylistykami zimnej fali lat 80-tych oraz shoegazer).

Rok 2009 to nawiązanie współpracy z kolektywem Nasiono Records. Efekty pracy zespołu to koncerty oraz publikacje muzyczne: „Inside” (EP, Transtienda Netlebel, 2008); „Red Lof” (LP, Nasiono Records, 2009); „Hello” (EP, Nasiono Records, 2010); „Get Real” (EP, Nasiono Records, 2011). Utwory zespołu Folder pojawiły się również na kompilacjach: „We are from Poland" (vol.3 i 7) oraz „Generacja XXI – Jarocin Festival 2008”.

Aktualny skład zespołu to Joanna Kuźma (voc, p), Mariusz Kużownik (g), Jędrek Chrapek (b) oraz Wojtek Pietras (dr) który to w październiku 2010 zastąpił Marcina Miśkiewicza.

Giridhar Udupa, Fabrice de Graef, Zimpel, Mazurkiewicz
Poniedziałek,  27.05.2013, godz. 20:30,
wstęp: 20 pln

Zapraszamy na transkontynentalną podróż pełną wirtuozerii, zwiewnych melodii, transowych przestrzeni i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Na scenie pojawią się Giridhar Udupa (Indie), Fabrice de Graef (Francja), Jacek Mazurkiewicz i Wacław Zimpel. Koncert odbędzie się w trzech odsłonach. Giridhar Udupa oraz Fabrice de Graef zaprezentują tradycyjną muzykę południowych Indii. Następnie Jacek Mazurkiewicz i Wacław Zimpel wprowadzą słuchaczy w świat współczesnej muzyki improwizowanej. W finale muzycy połączą swe siły,  by odbyć wspólną podróż przez dźwięki Świata

Giridhar Udupa - ghatam (trad. indyjski instr. perkusyjny) www.ghatamudupa.com
Fabrice de Graef - bansuri (trad. flet indyjski)  www.fabricedegraef.com
Wacław Zimpel - klarnety www.waclawzimpel.com
Jacek Mazurkiewicz – kontrabas www.jacamazurkiewicz.pl

Nucleon – Papierz, Rutkowski, Głuc, Dymny
Wtorek, 28.05.2013, godz. 20:30
Wstęp: 20 pln / 15 pln (ulgowe)

Zespół Nucleon został utworzony w maju 2009r. przez Aleksandra Papierza (sax), Jakuba Rutkowskiego(dr) i Tomka Głuca (electronics). W 2010r. dołączył do grupy gitarzysta Michał Dymny. Od początku główną osią muzyczną była i jest szeroko pojęta improwizacja oparta na jazzie, rocku, sonorystyce, muzyce eksperymentalnej. Muzycy operują szerokim spektrum brzmieniowym i niebanalną ekspresją wykonawczą. Nucleon w swoim dorobku posiada trzy albumy: „Commandor Koenig to the Alpha base: the Eagle is ready for take off” (2009); „Fitoplankton” (2011) oraz przygotowany do wydania „Galofalot” (2013)

http://www.nucleonmusic.pl/bio/

Pardon To Tu
Pl. Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa

tel. +48 504035449

www.pardontotu.pl
www.facebook.com/pardontotu


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm