Aktualności




PARDON TO TU – NIE TYLKO JAZZ

Magdalena Dudek



Warszawski klub Pardon To Tu przy Placu Grzybowskim zaprasza na koncerty muzyki jazzowej, poważnej, etnicznej, żydowskiej.

Ghatam Giridhar Udupa/Zimpel/Mazurkiewicz
poniedziałek, 20.08.2012, godz. 20:45
 wstęp 15/10zł

Niezwykła transkontynentalną podróż pełną wirtuozerii, zwiewnych melodii, transowych przestrzeni i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Ghatam Giridhar Udupa (Indie) - morsing, ghatam, konnakol
www.ghatamudupa.com
Wacław Zimpel - klarnet, klarnet basowy
www.myspace.com/zimpelwaclaw
Jacek Mazurkiewicz - kontrabas
www.jacamazurkiewicz.pl

Ghatam Giridhar Udupa - urodził się w rodzinie muzyków i literatów w 1979 roku, naukę rozpoczął w wieku 4 lat u swego ojca Vidwan Nagendra Udupa. Obecnie studiuje u boku największych mistrzów glinianego instrumentu – ghatam pod kierunkiem Vidhushi Smt. Sukanya Ramgopal i Vidwan V.Suresh. W wieku lat 12 zaczął dawać koncerty początkowo tylko w Indiach a w następnych latach zagranicą.

Oprócz wykonywania autentycznej klasycznej, muzyki karnatyckiej brał udział w wielu projektach typu Fusion, Jazz, World Music występując między innymi z Virginia Mayhew, Chris Rhyne, Alex Rostotsky. Otrzymał wiele prestiżowych nagród i wykonywał koncerty m.in. w USA, Hiszpanii, Kanadzie, Francji, Szwajcarii, Niemczech Omanie i Kuwejcie.


Wacław Zimpel - ukończył z wyróżnieniem studia w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował również w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie klarnetu prof. Johannesa Peitza. Zimpel prowadzi działalność nagraniową, koncertową i kompozytorską. Współpracował z najważniejszymi przedstawicielami polskiej i  międzynarodowej awangardy muzycznej, jak między innymi Ken Vandermark, Bobby Few, Joe McPhee, Steve Cohnem, Christian Ramond, Mikołaj Trzaska, Tim Daisy, Steve Swell, Dave Rempis, Klaus Kugel, Marcin Masecki, Raphael Roginski. Jego wspólny projekt z Timem Daisym „Four Walls” (w którym udział wzięli również Mark Tokar i Dave Rempis) został uznany płytą roku 2008 w ankiecie serwisu „Diapazon”.

Jacek Mazurkiewicz – kontrabasista, kompozytor, dźwiękowy chuligan. Interesuje się szeroko pojętą muzyką. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łączy akustykę z elektroniką, wciąż poszukując nowego brzmienia. Współtworzy głównie projekty autorskie (3FoNIA, Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Pu Pu Pi Du, Przybielski/Mazurkiewicz/Osicki). Jedną z jego ulubionych form muzycznych są duety, które gra m.in. z Mikołajem Trzaską, Doministrym, Tomaszem Dąbrowskim. Gra piosenki z kwartetem Limboski, oraz tradycyjną muzykę taneczną z okolic Radomszczyzny z Poszukiwaczami Zaginionego Rulonu.

Współpraca i różnego rodzaju akcje dźwiękowe: Andrzej Przybielski, Mikołaj Trzaska, Patryk Zakrocki, Jerzy Mazzoll, Miya Masaoka, Andrew Drury, PULSARUS, Limboski, Tomasz Dąbrowski, Fred Frith, Jorgos Skolias, Arszyn, Joanna Duda...


Sarbak plays Bach
Środa, 22.08.2012, godz. 20:45
wstęp 10 zł

„Partii klawesynowych Johanna Sebastiana Bacha jest sześć i wszystkie są piękne. Taki kunsztowny zbiór afektów ubranych w tańce, lamenty i popisy. Zwiewne menuety, namiętne sarabandy, skoczne gigi i przekorne couranty. I wszystkie poukładane, bez przypadku i błędu w wyliczeniach, bo Bach był też naukowcem. I wszystkie rewolucyjne, wyznaczające nową jakość, bo Bach był też wynalazcą.

Skomponował je na przestrzeni kilku lat, uszeregował według tonacyjnego klucza i wydał jako Clavierubung. Opus I. A działo się to w 1731 roku w Lipsku, gdzie był kantorem u św. Tomasza, komponował kantaty co niedzielę i animował życie kulturalne koncertując z prowadzonym przez siebie Collegium Musicum w kawiarni Zimmermanna. Tam też, słuchacze cotygodniowych koncertów mieli to szczęście podziwiać Partity wwykonaniu samego autora.

Tego wieczora zapraszam do wysłuchania dwóch z nich. Jeszcze nie wiem których, bo wszystkie są takie piękne.”

Małgorzata Sarbak – klawesyn


3. Festiwal Warszawa Singera - IX Festiwal Kultury Żydowskiej
25.08-02.09.2012

http://www.festiwalsingera.pl

Pardon, To Tu jako klub festiwalowy będzie gościł poniższe wydarzenia:

Siostr Rajfer (Izrael)
poniedziałek, 27.08.2012, godz.19:00
 wstęp wolny

Siostry Rajfer urodziły się w Polsce, od 1990 roku mieszkają w Izraelu. Występują w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Niemczech i we Włoszech. W swoim repertuarze maja piosenki w języku jidysz, hebrajskim, cygańskim, rosyjskim i polskim.

Doministry Wójciński Duo & Paweł Szpura
Poniedziałek, 27.08.2012, godz. 21:00
wstęp wolny

Ola Bilińska – Solo
Środa, 29.08.2012, godz. 18:30
wstęp wolny

Wokalistka, autorka tekstów i muzyki, multiinstrumentalistka (looper, glockenspiel, perkusjonalia), liderka mistyczno-folkowego Babadag; wspiera wokalnie Muzykę Końca Lata i Płyny, współpracuje m.in. z Raphaelem Rogińskim, SzZaZe i Danielem Pigońskim. Specjalnie na tegoroczny festiwal, artystka przygotowała materiał złożony z przedwojennych żydowskich kołysanek w języku jidysz. Bilińska na nowo odkrywa poetykę tych utworów i interpretuje je z wykorzystaniem minimalistycznych środków wyrazu. W rezultacie powstają intrygujące kompozycje, funkcjonujące na granicy jawy i snu, muzyczne przewodniki w podświadomość.

Maciej Cierliński & Piotr Dąbrowski
Czwartek, 30.08.2012, godz. 20:30
wstęp wolny

Yiddish Song / Pieśni Jidysz - warsztaty muzyczne prowadzone przez
duet Deborah Strauss / Jeff Warshauer (USA)
Piątek, 31.08.2012, godz. 17:00
wstęp wolny

Zabytki żydowskiej Białorusi
Sobota, 01.09.2012, godz. 12:00
wstęp wolny

Yiddish Dance - warsztaty muzyczne i tańce, przy akompaniamencie duetu:
Deborah Strauss / Jeff Warshauer (USA)
Sobota, 01.09.2012, godz. 16:00
wstęp wolny

Maciej Trifonidis Solo
Niedziela, 01.09.2012, godz.16:00
wstęp wolny

Maciej Trifonidis – kompozytor, saksofonista, multiinstrumentalista, producent muzyczny, realizator dźwięku. Muzyka Trifonidisa jest różnorodna, kompozytor niczym podróżnik wędruje po świecie dźwięków, zachowując jednocześnie swój indywidualny styl i język muzyczny. Komponuje na duże orkiestrowe składy, comba, kameralne tria, duety... Jego muzykę charakteryzuje niezwykła energia, zabawa fakturą i formą.

Obok wyrafinowanych jazzowych tematów w kompozycjach Trifonidisa usłyszymy odważne sonorystyczne eksperymenty i dzikie free jazzowe improwizacje, symfoniczno –filmowe nastroje. W wielowątkowych utworach odnajdziemy wpływy muzyki jazzowej, współczesnej i etnicznej. W swojej muzyce twórca ten łączy brzmienia akustyczne z elektroniką, oscylując między improwizacją a precyzyjnym zapisem utworów. Działalność kompozytorska to jedna z trzech głównych dróg artysty. Trifonidis jako multiinstrumentalista udziela się i tworzy wiele zespołów sceny jazzowej, world music i muzyki improwizowanej. A jako producent i realizator dźwięku i wydawca (slowdown records) tworzy i nagrywa muzykę
we własnym studio (Trifonidis Studio).

Cukunft
Niedziela, 01.09.2012, godz. 21:00

Cukunft to weterani młodej sceny żydowskiej w Polsce, szaleni architekci
współczesnego ruchu żydowskiego wśród polskich muzyków awangardowych.
Trudno wyobrazić sobie współczesną polską scenę żydowską bez kreatywnej obecności Cukunftu. Spiritus movens zespołu jest Raphael Roginski – charyzmatyczny i niezwykle kreatywny muzyk z Warszawy.

Cukunft (co w języku jidysz znaczy „przyszłość”) jest projektem muzycznym, którego głównym celem jest kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej Europy Wschodniej z całym jej bogactwem oraz we wszelkich odmianach. Cukunft pragnie grać muzyką żydowską w taki sposób, w jaki mogłaby ona brzmieć, gdyby nie doszło do dramatycznego przerwania kultury i historii Żydów w Polsce. W dynamicznych, tanecznych, ale i melancholijnych utworach udaje im się dotknąć esencji życia, zaklętej w chasydzkich nigunach. Repertuar Cukunftu powstaje spontanicznie, ale jednocześnie jest podparty wnikliwymi badaniami muzykologicznymi. Muzycy odtwarzają i interpretują utwory archiwalne, a komponując nowe – robią to w duchu żywej i
wszechstronnej tradycji muzycznej.

Raphael Roginski - gitara; Paweł Szamburski - klarnet; Michał Górczyński
- klarnet; Paweł Szpura - perkusja

Pardon To Tu
Pl. Grzybowski 12/16
00-104 Warszawa

tel. +48 504035449
www.pardontotu.pl
www.facebook.com/pardontotu


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm