Aktualności
Ravi Coltrane
fot. Monika i Wiktor Naturscy



RAVI COLTRANE W HIPNOZIE!

JF



Ravi Coltrane Quartet wystąpi 23 marca br. w Jazz Clubie Hipnoza w ramach cyklu jazZZ i okolice.

Ravi Coltrane - saksofon sopranowy i tenorowy, Luis Perdomo – fortepian, Drew Gress – kontrabas, E.J. Strickland - perkusja

Ravi Coltrane urodził się 6 sierpnia 1965 roku w  Huntington, w stanie Nowy Jork (USA) jako drugi syn najwybitniejszego innowatora nowoczesnego jazzu, saksofonisty Johna Coltrane’a oraz pianistki i harfistki Alice Coltrane. Wychował się w okolicach Los Angeles. Imię otrzymał po hinduskim mistrzu sitaru Ravim Shankarze.

„Moja mama w domu codziennie grała na fortepianie i organach. Zabierała nas na swoje występy i sesje nagraniowe. Puszczała płyty mojego taty z muzyką klasyczną” –  wspominał Ravi Coltrane. „Bardzo wcześnie zacząłem słuchać muzyki r’n’b, soul i muzyki popularnej w tamtych czasach – James Brown, Stevie Wonder, Sly Stone, Motown Music, Earth Wind i Fire. Później zacząłem
interesować się zespołami Prince i The Beatles, słuchałem więcej muzyki symfonicznej – Stravinsky, Dvorak. Byłem też wielkim fanem muzyki filmowej. Muzykę jazzową ceniłem wysoko, ale musiałem trochę dojrzeć i przejść przez głębokie zmiany w mojej rodzinie, zanim stała się ona siłą dominującą w moim życiu”.

W szkole średniej zaczął grać na klarnecie. W 1968 roku zapisał się do California Institute of Arts, żeby pogłębiać swoje wykształcenie muzyczne,koncentrując się na saksofonie. W 1991 roku Ravi nawiązał współpracę z Elvinem Jonesem – sławnym perkusistą klasycznego kwartetu Johna Coltrane’a pierwszej połowy lat 60.

W przeciągu roku od tego wydarzenia przeniósł się no Nowego Jorku i zaczął grywać z różnymi muzykami; byli to m.in. Jack DeJohnnette, Rashied Ali, Wallace Roney, Antoine Roney, Geri Allen, Kenny Barron, Cindy Blackman, Joe Lovano, Joanne Brackeen, Gerry Gibbs, Graham Haynes i Steve Coleman. Współpraca Raviego z Colemanem w latach 90. (włączając w to udział w tournee Colemana i pojawienie się na kilku jego płytach) była dla dobrze zapowiadającego się saksofonisty bardzo inspirująca.

Mając w zanadrzu blisko 30 płyt w roli sidemana, w 1997 roku Ravi wszedł do studia, żeby nagrać swój pierwszy album jako lider. Płyta „Moving Pictures” wydana przez wytwórnię RCA Victor była debiutem, który pokazywał wszechstronne doświadczenie Coltrane’a. Doprowadziła go do stworzenia grupy na potrzeby jego pierwszego tournee (należeli do niej pianista Andy Milne, basista Daryl Hall i perkusista Steve Hass; czasem w zastępstwie grywali również basista James Genus i pianista George Colligan) i koncertowania w całej Ameryce Północnej i Europie.

W 1999 Ravi Coltrane roku ożenił się z Kathleen Hennessy, w tym samym roku urodził się jego syn William. Jego drugi album wydany w wytwórni Round Box w 2000 roku został ciepło przyjęty przez krytykę. Ujawnił on rosnące ambicje saksofonisty, który zrównoważył ze sobą ezoteryczne nowe wersje starych nagrań z fascynującymi i ważnymi oryginałami. W 2002 roku Ravi zauważył powoli szerzący się deficyt na rynku wytwórni jazzowych i założył własną – RKM Music, gdzie zostały wydane albumy trębacza Ralpha Alessiego i saksofonisty Michaela McGinnisa. Z pomocą Kathleen Hennessy przygotowuje obecnie projekt z pianistą Luisem Perdomo, gitarzystą Davidem Gilmore’em i poetką Julie Patton. W tym samym roku Ravi został producentem „Legacy” – czterodyskowego albumu poświęconego karierze jego ojca (wytwórnia Verve) oraz współproducentem i autorem melodii dla Deluxe Edition albumu „Love Supreme”.

Kontynuując swoją pracę rodzinnego archiwisty niewydanego materiału swojego ojca, podjął współpracę z wytwórnią Verve i przygotowuje nowe projekty. Rok 2003 przyniósł wydanie jego trzeciego albumu „Mad 6” (Columbia). Dobrze odebrany zarówno przez krytyków, jak i innych muzyków, album „Mad 6” naśladuje tempo i energię intymnego występu klubowego oraz prezentuje dwie sekcje rytmu, uwydatniając talenty zespołów, z którymi pracował w tamtym czasie Ravi.

Całkiem niedawno Ravi był siłą napędzającą i przewodnikiem dla swojej matki Alice Coltrane, która powróciła do nagrywania po 26-letniej przerwie. Album „Translinear Light”, zawierający występy Alice i Raviego m.in. z Charliem Hadenem, Jackiem Dejohnette, Jamesem Genusem, Jeffem Wattsem, Oranem Coltrane’em, został wydany pod koniec września 2004 roku w wytwórni Impulse! Później koncertował i występował gościnnie na płytach różnych artystów, przygotowując swój kwartet, z którym w lutym 2005 roku wydał czwarty album – „In Flux” (Savoy Jazz). Na płycie pojawiają się: pianista Lusi Perdomo, basista Drew Gress i perkusista E.J. Strickland; jest to jego najważniejsze dzieło od 2003 roku.

Na temat „In Flux” Ben Ratliff z „New York Timesa” napisał: „Pan Coltrane unika męczących struktur w utworach i nie chce nikogo zanudzać. Jest zafascynowany z jednej strony miniaturami, a z drugiej ideą dłuższych utworów, które od początku do końca mogłyby brzmieć jak zebrane improwizacje. Jest to płyta, na którą można wskazać i powiedzieć: Tak teraz gra się jazz w Nowym Jorku”.

Raviego przede wszystkim pochłania praca z jego własną grupą, ale w ostatnim czasie występował również gościnnie z artystami takimi, jak: McCoy Tyner, Pharoah Sanders, Carlos Santana, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Chick Corea, John McLaughlin, Michael Brecker, George Duke, Stanley Clarke Jeff "Tain" Watts, Branford Marsalis, Mark Turner, Jacky Terrasson.

Ravi Coltrane Quartet
23 marca 2010, godz. 20.00
Jazz Club Hipnoza
plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice

bilety: 40 zł, 20 zł (studenci)
www.ravicoltrane.com

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm