Aktualności


Najbliższe koncerty: 

15 marca – Festiwal Jazz Jantar, Klub Żak, Gdańsk
16 marca – Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.




S. E. A. Trio – Inflow. Premiera



Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk i Krzysztof Gradziuk z nowym albumem.

Muzykę tria charakteryzuje z jednej strony ekspresja i energia wypływająca z trzech równorzędnie traktowanych instrumentów, z drugiej zaś przestrzeń i asceza. Wszystko okraszone jest bogactwem i różnorodnością brzmień i kolorów wibrafonu, kontrabasu oraz perkusji. Każdy z członków wnosi do muzyki własne doświadczenia muzyczne, pochodzące z wieloletniego obcowania ze sztuką, w szczególności światem dźwięków muzyki improwizowanej. 



Trio w swojej twórczości nawiązuje zarówno do klasycznych form i harmonii występujących w muzyce jazzowej, jak i do muzyki współczesnej. W ich muzyce bardzo często formę i dramaturgię przestrzeni muzycznej kształtują zmiany barw dźwięku, co stanowi wręcz odwołanie do sonoryzmu. Niemałą inspiracją jest także muzyka ludowa, której wpływu doszukać możemy się w kilku kompozycjach wykonywanych przez zespół. 

Premiera płyty – 15 marca 2024. Premiera koncertowa płyty odbędzie się podczas Jazz Jantar Festival.

Dominik Bukowski - wibrafon
Piotr Lemańczyk - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja


Krzysztof Gradziuk, Dominik Bukowski i Piotr Lemańczyk

Piotr Lemańczyk – jest uważany za jednego z najwybitniejszych europejskich basistów jazzowych. Jego droga artystyczna zaczęła się w 1993 roku, kiedy to z kartuskiego środowiska muzycznego powstał jazzowy zespół o nazwie Orange Trane. Po dwóch latach działalności, grupa pojechała na konkurs dla młodych muzyków Jazz Juniors 95 do Krakowa,  gdzie zespół został laureatem II miejsca, a Piotra Lemańczyka  nagrodzono za indywidualność, kompozycje oraz jako najlepszego instrumentalistę festiwalu. W 1996 roku przeprowadził się do Gdańska. Tam bardzo szybko zaczął współpracę ze znaczącymi nazwiskami świata jazzu takimi jak: Maciej Sikała, Emil Kowalski, Wojciech Staroniewicz czy Leszek Dranicki. Współtworzył gdańskie środowisko jazzowe. Kolejne kroki kariery to koncert na festiwalu  Jazz nad Odrą 96 i nagroda za najlepszą kompozycje, oraz Pomorska Jesień Jazzowa 96 , gdzie wraz z zespołem Orange Trane otrzymał "Klucz do Kariery". Po niedługim czasie koncertował już z legendami polskiego jazzu, a byli to: Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana, Piotr Wojtasik, Tomasz Szukalski i innymi. Dołączył do zespołu 0-58, z którym zagrał wiele koncertów w Polsce jak i za granicą. Nie długo po tym, jego droga artystyczna przybrała wymiar międzynarodowy. Rozpoczęła się współpraca z gwiazdami światowego jazzu takimi jak: Walter Smith III, Jerry Bergonzi, Seamus Blake, Dave Kikoski, Tim Hagans, Brian Melvin, Gary Novak, Avishai Cohen - tp, Mike Stern, Leni Stern, Soweto Kinch, Leszek Możdżer, Krzesimir Dębski.  Nagrał blisko 70 płyt, w tym osiem autorskich, które otrzymały znakomite recenzje w takich magazynach jak Down Beat, JazzTimes, Jazz Forum, JazzPress, The Guardian.  Piotr Lemańczyk jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu Kartuzy Jazz Bass Days.

Krzysztof Gradziuk – Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2003 roku otrzymał semestralne stypendium Hohschule für Musik und Theater w Lipsku, a w roku 2004 brał udział w Summer Jazz Workshop w Louisville (USA) w klasie John‘a Riley i Steve’a Davisa. W 2004 roku został wyróżniony stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od 2001 członek tria fortepianowego RGG, jednego z czołowych zespołów jazzowych w Polsce. Zespoły, w których występuje na stałe to: Anna Gadt Quartet, Gadt-Chojnacki-Gradziuk Trio, Grzech Piotrowski World Orchestra. W latach 2016-2018 wraz z triem RGG, występował z legendą jazzowej trąbki Tomaszem Stańko, w jego ostatnim polskim kwartecie.

Przez 10 lat był wykładowcą w klasie perkusji w Instytucie Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie jest nauczycielem dyplomowanym na Wydziale Jazzu w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Policealnym Studium Jazzu w Warszawie im. Henryka Majewskiego. W roku 2019 uzyskał stopień doktora sztuki na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Abstrakcyjność perkusyjnej treści w zestawieniu z elastycznością i wirtuozeria potęguje wrażenie niekonwencjonalnej sztuki gry określając artystę mianem jednego z bardziej oryginalnych perkusistów współczesnej, europejskiej sceny muzycznej.

Dominik Bukowski – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 2020-23 uznawany co roku za najlepszego wibrafonistę w ankiecie Jazz Top według magazynu JAZZ FORUM. Zdobywca indywidualnego wyróżnienia na II Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych w Gdyni oraz laureat I miejsca w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej. Posiada na koncie 8 autorskich płyt oraz ponad 50 jako współautor. Jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Jego płyta „Projektor” jak i „Sufia” z amerykańskim trębaczem Amirem ElSaffarem znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt roku według miesięcznika Jazz Forum oraz innych zestawieniach najlepszych płyt jazzowych, zaś Vice Versa została nominowana do nagrody Fryderyki. Został także wyróżniony Złotą Płytą za album „Melisa”, której producentem był Leszek Możdżer. Grał i nagrywał z takimi muzykami jak m.in. Amir ElSaffar, Tim Hagans, Soweto Kinch, Nigel Kennedy, Cikada Quartet, Leszek Możdżer, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski i Krystyna Stańko. Koncertował m.in. w  Kanadzie, Indonezji, Izraelu, Kazachstanie i w większości krajów europejskich.

Link do zakupu płyty: https://voiceshop.pl/pl/p/S.-E.-A.-TRIO-INFLOW-/43116




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm