Aktualności
Shofar

Koncerty w USA
21 lutego - 4 marca 2013




Shofar i Olga Mieleszczuk w USA



Olga Mieleszczuk oraz zespół Shofar w składzie: Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska i Macio Moretti wystąpią w lutym i marcu w USA na koncertach w Nowym Jorku, Seattle, Los Angeles i Portland.

Na zaproszenie Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, nowojorskie Lincoln Center, 2013 Chutzpah! Festival w Vancouver i Jewish Music Festival w Berkeley zaprezentują dwa polskie zespoły wykonujące muzykę żydowską.  Olga Mieleszczuk wspólnie z amerykańskimi i izraelskimi muzykami przedstawi pieśni żydowskiego Polesia, a Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska i Macio Moretti zaprezentują projekt Shofar, łączący muzykę chasydzką z free jazzem.

Amerykańska trasa obu zespołów rozpocznie się 21 lutego w Nowym Jorku w prestiżowym David Rubenstein Atrium w Lincoln Center. 25 lutego muzycy wystąpią podczas 2013 Chutzpah! Festival w Vancouver, zaś 2 marca ich koncerty otworzą 28th Jewish Music Festival w Berkeley. Przed koncertem odbędzie się wykład zatytułowany The Future of Jewish Music in Poland („Przyszłość muzyki żydowskiej w Polsce”), który poprowadzi ceniona pisarka i fotografka Ruth Ellen Gruber. 4 marca Olga Mieleszczuk wystąpi w East Bay Jewish Community Center, także w Berkeley. Trasę Shofar uzupełnią koncerty w klubach muzycznych w innych miastach.
 
Shofar to projekt oparty na tradycyjnych chasydzkich melodiach, interpretowanych przez trzech czołowych polskich muzyków, cenionych za oryginalność. W skład grupy wchodzą Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska i Macio Moretti. Ideą zespołu jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i jazzie. Impulsem zgłębienia tego obszaru zainteresowań było odkrycie zbioru pieśni chasydzkich muzykologa Mosze Bieregowskiego (1892-1961), który od 1920 roku badał muzykę żydowską na terenach Mołdawii, Ukrainy i południowej Polski. Na repertuar zespołu Shofar składają się utwory z tradycyjnej, religijnej muzyki żydowskiej – najczęściej niguny, czyli "magiczne pieśni religijne w niektórych przypadkach mające wprowadzać w trans i ekstazę". Trio wykonuje też frejlaksy – utwory o bardziej tanecznym charakterze – jak również utwory wywodzące się z liturgii żydowskiej. Dzięki zachowaniu materiału w oryginalnej formie, muzycy mają nadzieję zaprezentować pełne spektrum muzyki chasydzkiej i kultury z nią związanej. Członkowie Shofar postrzegają tradycyjną muzykę żydowską jako medium prezentacji różnych przejawów religijności: obok chasydzkich nigunów znajdziemy w ich repertuarze muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia – muzykę obrządku liberalnego.

Koncerty Olgi Mieleszczuk przywołują obraz utraconego wielokulturowego świata dawnego Polesia. Jej najnowszy album „Jewish Folksongs from the Shtetl” (Tradycyjne pieśni sztetla) powstał z inspiracji biografią i repertuarem Mariam Nirenberg, żydowskiej pieśniarki, urodzonej na Polesiu na początku XX wieku. Materiałów źródłowych dostarczył projekt badawczy poświęcony ludowej muzyce żydowskiej, zrealizowany w latach 1968-1975 przez związaną obecnie z nowo tworzonym Muzeum Historii Żydów Polskich muzykolożkę prof. Barbarę Kirshenblatt-Gimblett, we współpracy z Żydowskim Instytutem Naukowym YIVO z Nowego Jorku. Główną ideą albumu jest przypomnienie dawnych pieśni z tradycji żydowskiej i zaprezentowanie ich w nowych aranżacjach. Wielojęzyczny charakter repertuaru Mariam Nirenberg odzwierciedla wieloetniczność i muzyczną różnorodność kultury Polesia, regionu pogranicza i przenikania się kultur. Wybór pieśni ma jak najgłębiej oddać eklektyzm tradycyjnej wschodnioeuropejskiej muzyki żydowskiej, a także zaprezentować przykłady utworów inspirowanych muzyczną kulturą innych tradycji. Na płycie znalazły się przede wszystkim pieśni w języku jidysz, ale także po białorusku i polsku oraz należące do folkloru miejskiego i wiejskiego pieśni makaroniczne, łączące jidysz z dialektem białoruskim.

Oldze Mieleszczuk towarzyszyć będą wybitni muzycy amerykańscy i izraelscy – w Nowym Jorku i Vancouver w jej zespole wystąpią skrzypaczka Lisą Gutkin (obecnie grającą z Klezmatics), gitarzysta i wirtuoz wschodniego fletu ney Ittai Binnun oraz akordeonista i pianista Uri Sharlin. W Berkeley zagrają Ittai Binnun oraz Cookie Sielgelstein na skrzypcach i Joshua Horowitz na akordeonie i cymbałach.

Olga Mieleszczuk
Pieśniarka, akordeonistka i badaczka wschodnioeuropejskich tradycji muzycznych. Najważniejszym motywem jej muzycznych poszukiwań jest muzyka żydowska tradycji aszkenazyjskiej. Mieleszczuk jest inicjatorką licznych wielokulturowych projektów z udziałem artystów z Polski i Izraela. Współpracuje z organizacjami promującymi kulturę żydowską i związanymi z ochroną dziedzictwa kulturowego. Mieszka w Jerozolimie i Warszawie.

Raphael Rogiński (założyciel zespołu Shofar)
Kompozytor i wykonawca, urodzony we Frankfurcie nad Menem. Od 13 roku życia gra na gitarze elektrycznej odebrał wykształcenie w zakresie muzyki klasycznej i jazzu, edukację uzupełniał o muzykologię i etnomuzykologię. Od samych początków działalności twórczej skupia się przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i opartej na muzyce etnicznej i ludowej. Głęboko związany z kulturą żydowską, stara się włączyć ją w swoją twórczość. Z tych poszukiwań narodziły się dwa projekty których jest liderem: Shofar i Cukunft. Współpracował z licznymi cenionymi artystami, m.in. z Noelem Akchoté, Axelem Dornerem, Thomasem Lehnem, Yale Strom oraz Tomaszem Gwincińskim. Wystąpił gościnnie na płytach grup Djazzpora, Sztetlach, Broniewski i Meritum.

Mikołaj Trzaska
Kompozytor, saksofonista, klarnecista basowy. Urodzony w 1960 r. w Gdańsku. Początkowo studiował malarstwo na ASP w Gdańsku. Zafascynowany jazzem lat sześćdziesiątych, szczególnie dokonaniami Johna Coltrane'a i Ornette'a Colemana, porzucił uczelnię i całkowicie poświęcił się muzyce. Współzałożyciel grupy Miłość, jeden z głównych filarów tzw. sceny yassowej, lider Łoskotu. Współpracował m.in. z Lesterem Bowiem, Peterem Brötzmannem, Jochnem Tchicaiem, Tomaszem Stańką, Noelem Akchoté oraz Joe Giardullo. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt. Współpracował z Marcinem i Bartłomiejem Olesiami, duetem instrumentalno-kompozytorskim. Obecnie koncertuje i nagrywa głównie za granicą, uczestnicząc w międzynarodowych projektach, szczególnie z muzykami z Niemiec i
Skandynawii.

Macio Moretti
Zaczynał jako basista Slage Image/Królowie Życia. Skończył jako perkusista Starych Singers, muzyk newjazzowej formacji Mitch & Mitch oraz filar wielu innych zespołów: ParisTetris, Baaba, Baaba Kulka, Mołr Drammaz, Bassisters Orchestra. Grał, nagrywał, koncertował w wielu krajach z różnymi interesującymi składami i muzykami, eksplorując obszary od grind/punkowych koktajli Mołotowa przez country po swobodną improwizację i pseudodżez. Współtworzy wytwórnie płytowe: Lado ABC i Zgniłe Mięso Rekords. Laureat nagród Fenomen Przekroju 2010 i Paszport Polityki 2010 w kategorii Muzyka Popularna. Zajmuje się również projektowaniem graficznym.

WSPÓLNE KONCERTY OBU ZESPOŁÓW

Shofar i Polesie w ramach TARGET FREE THURSDAYS
David Rubenstein Atrium at Lincoln Center
Broadway między 62nd & 63rd St., New York City
21 lutego 2013, godz. 19:30
Metro 1 do 66th Street/Lincoln Center lub A, B, C, D do Columbus Circle
Wstęp wolny – zalecane wcześniejsze przybycie

Shofar i Polesie na 2013 Chutzpah! Festival
Norman & Annette Rothstein Theatre
950 West 41st Avenue, Vancouver, Canada
25 lutego 2013, godz. 19:30
Bilety w cenie: dorośli $27, seniorzy $23, studenci $18 dostępne online

Opening Night: The Future of Jewish Music in Poland
28th Jewish Music Festival
Berkeley Repertory Theater Thrust Stage, 2025 Addison Street, Berkeley, CA
2 marca 2013, godz. 20:00 – przed koncertem o godz. 19:00 wykład dziennikarki Ruth Ellen Gruber
Bilety w cenie: dorośli $24, studenci $22 dostępne online

KONCERTY ZESPOŁU OLGI MIELESZCZUK:
Polesye Matinee – Jewish Folksongs from the Shtetl
Wystąpią: Olga Mieleszczuk, Ittai Binnun, Cookie Segelstein i Josh Horowitz
28th Jewish Music Festival
4 marca 2013, godz. 13:00
Bilety w cenie: dorośli $12, studenci $10 dostępne online

KONCERTY SHOFAR:

SHOFAR w cyklu Protest Series
23 lutego 2013, godz. 21.00
Heaven Gallery, 1550 North Milwaukee, Chicago, IL
www.heavengallery.com

SHOFAR with special guests: Josh Berman - kornet, Jason Stein - klarnet basowy
24 lutego 2013, godz. 22.00 (2 sety)
Hungry Brain, 2319 W Belmont Ave., Chicago, IL
www.umbrellamusic.org

SHOFAR
26 lutego 2013, godz. 19.30
The Royal Room, 5000 Rainier Ave S (pomiędzy S 39th Ave & Hudson St),
Seattle, WA
www.earshot.org/Events/spring.html

SHOFAR
27 lutego 2013, godz. 21:00 (2 sety)
bluewhale, 123 Astronaut ES, Suite 301, Los Angeles, CA
http://bluewhalemusic.com

SHOFAR
3 marca 2013, godz. 20:00 (2 sety)
Blue Monk, 3341 SE Belmont, Portland, OR
http://www.thebluemonk.com

Koncerty Shofar prezentowane są przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku przy współpracy z David Rubenstein Atrium at Lincoln Center, Chutzpah! Festival oraz Jewish Music Festival. Koncert w Berkeley jest prezentowany we współpracy z Taube Foundation for Jewish Life and Culture, Israel Center in San Francisco, Konsulat Izraela i Konsulat Generalny RP w Los Angeles. Koncert w Los Angeles jest prezentowany przy współudziale KulturePlus Productions.

www.PolishCulture-NYC.org




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm