Aktualności
Harold Rubin

Festiwalu Kultury Żydowskiej – Warszawa Singera
25-28.08.2014
Warszawa




Singer Jazz Festival 2014

Adam Baruch



Wśród gwiazd nowego festiwalu Harold Rubin, Daniel Zamir, Trzaska, Stankiewicz, bracia Oleś.

Tegoroczna, 11. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej – Warszawa Singera będzie po raz pierwszy obejmowała serię dziewięciu koncertów jazzowych prezentowanych pod szyldem Singer Jazz. Ten cykl, a właściwie „festiwal w festiwalu” (25-28 sierpnia) będzie poświęcony roli żydowskich muzyków i kompozytorów, a także roli motywów zaczerpniętych z muzyki żydowskiej w idiomie jazzowym.

Od zarania jazzu, czyli ponad stu lat, żydowscy muzycy spełniali ważną rolę w rozwoju tej muzyki i jej formy. Problemy dotykające społeczność żydowską były pod wieloma względami podobne do tych, które przeżywali Afroamerykanie – twórcy jazzu. Dlatego nie jest niespodzianką, że Żydzi byli największą po Afroamerykanach grupą etniczną i kulturową, która poświęciła się graniu jazzu.

Warszawa Singera składa hołd tym właśnie Artystom prezentując szeroki wachlarz stylów i form jazzu, pochodzących z wielu krajów, gdzie prosperuje i zdobywa nowe terytoria żydowski jazz. Wśród nich nie mogło zabraknąć także licznych znakomitych, polskich jazzmanów, którzy w klubach i mniejszych salach koncertowych prezentują żydowski jazz przeżywający aktualnie w Polsce swój renesans.

Cykl Singer Jazz prowadzi Adam Baruch, krytyk muzyczny o światowej sławie, organizator i aktywista działający na muzycznej scenie od kilku dekad.

 

PROGRAM
Adam Baruch – My Life
25 sierpnia, 18:00, Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Spotkanie z krytykami muzycznymi, podczas którego Adam Baruch opowie historię trwającego całe jego życie romansu z jazzem.

Koncert otwierający – Harold Rubin/Mikołaj Trzaska
25 sierpnia, 22:00, klub Pardon To Tu
Czołowi izraelsko-polscy awangardowi jazzmani – klarnecista Harold Rubin i multi-instrumentalista oraz kompozytor Mikołaj Trzaska połączą swoje siły i zagrają materiał z nowego, nagranego wspólnie albumu.

Harold Rubin – Magnificent Failure
26 sierpnia, 17:30, klub Mamele
Pokaz filmu dokumentalnego o legendarnym izraelskim muzyku Haroldzie Rubinie w reżyserii jego córki Jasmine Kainy, po seansie odbędzie się spotkanie z artystą.

Bracia Oleś/Harold Rubin
26 sierpnia, 22:00, Pardon To Tu
Topowy polski duet złożony z braci Marcina i Bartłomieja „Brata” Olesiów zaprezentuje nowy projekt „Spirit of Nadir” – oryginalną, improwizowaną muzykę bazującą m.in. na tradycyjnych tematach sefardyjskich. Gościnnie wystąpi z nimi na klarnecie Harold Rubin.

Daniel Zamir Quartet
27 sierpnia, 20:00, Teatr Żydowski
Izraelski saksofonista i kompozytor Daniel Zamir, który jest ortodoksyjnym Żydem, zagra nowoczesny jazz oparty o tradycyjną muzykę żydowską. Wystąpi z nim kwartet czołowych izraelskich jazzmanów.

Daniel Zamir – jam session z polskimi muzykami
27 sierpnia, 22:30, Pardon To Tu

Stankiewicz Plays Victor Young
28 sierpnia, 18:00, Synagoga Nożyków
Trio wybitnego pianisty, kompozytora i wykładowcy Kuby Stankiewicza wykona utwory amerykańskiego (o polskich korzeniach) kompozytora Victora Younga.

Lena Piękniewska – Lullabies for Eternal Sleep
28 sierpnia, 21:00, Teatr Żydowski
Wokalistka Lena Piękniewska z akompaniamentem topowych polskich muzyków zaprezentuje multimedialny projekt poświęcony polskim Żydom zgładzonym podczas Holocaustu.

Koncert Finałowy – Wojciech Jachna Trio/Harold Rubin
28 sierpnia, 22:30, Pardon To Tu
Trio młodego trębacza Wojciecha Jachny wykona program złożony z jazzowych improwizacji na bazie tradycyjnej muzyki chasydzkiej, gościnnie wystąpi Harold Rubin.

 

http://www.festiwalsingera.pl/

 

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm