Aktualności
Urszula Dudziak



SKRZYŻOWANIE KULTUR – KONCERT INAUGURACYJNY

Alicja Leszczyńska



Urszula Dudziak Superband i Femi Kuti Positive Force z Nigerii otworzą 25 września o godz. 18 w Sali Kongresowej koncert inauguracyjny 7. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

Superband wystąpi w składzie: Urszula Dudziak – wokal, Łukasz Poprawski - saksofon altowy, Robert Cichy – gitary, Jan Smoczyński - instrumenty klawiszowe, Krzysztof Pacan - gitara basowa, Artur Lipiński – perkusja.

Urszula Dudziak zaprezentuje premierowy wielokulturowy projekt, specjalnie przygotowany na 7. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur. W latach 70. wraz z Michałem Urbaniakiem z ogromnymi sukcesami wykonywali swój oryginalny miks jazzu i etno. Wówczas w warstwie muzyki ludowej aranżowanej przez Michała Urbaniaka i Urszulę Dudziak dominowały głównie motywy polskie. Tym razem, z pomocą odpowiedzialnego za całokształt kompozytorsko-aranżacyjny kierownika muzycznego Jana Smoczyńskiego, jazz zmiesza się z muzyką z różnych zakątków świata. Fascynacja mistrzem tego typu fuzji - Joe Zawinulem, w zestawieniu z niezwykle oryginalnym językiem Urszuli Dudziak i energetycznymi interpretacjami Superbandu da mieszankę świeżą, kolorową i niezwykle interesującą.

Fragment nowego utworu Urszuli Dudziak stanowi tło jingla festiwalowego 7. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

Koncert inauguracyjny uświetni także dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy, Femi Kuti, nigeryjski muzyk, ikona afro-beatu, aktywista, najstarszy syn Feli Kutiego. Ten wyjątkowo charyzmatyczny artysta wystąpi wraz ze swoim wieloosobowym zespołem Positive Force. Na początku swojej muzycznej drogi tworzył w zespole ojca. W latach 80. założył własną grupę Positive Force, a w 1998 roku wdarł się przebojem na międzynarodową scenę muzyczną płyt „Shoki Shoki” i hitem „Beng, beng, beng”. Podczas, gdy krążki takie jak „Fight To Win” łączyły elektronikę i rap, to ostatni album „Africa For Africa” jest najbardziej dynamiczną płytą od lat i równocześnie powrotem do korzeni.

Podobnie jak ojciec, w swojej twórczości porusza tematy polityczne oraz społeczne dotyczące dzisiejszej Nigerii i Afryki. Nie waha się wskazywać konkretnych nazwisk, dlatego też nigeryjskie władze wielokrotnie cenzurowały jego twórczość, zniesławiały, a nawet doprowadziły do aresztowania. W 1999 roku reżim wojskowy zakazał stacjom radiowym grania utworu „Beng, beng, beng”. Jednak Femi odnalazł w tej sytuacji pozytywny aspekt. Sprawy, o które poprzez swoją muzykę walczył on, a wcześniej jego ojciec, mimo zakazów władz zostały nagłośnione.

„Po dwóch latach starań o to, by artysta przyjechał na nasz Festiwal wreszcie się to udało” – mówi Maria Pomianowska, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. „Cieszę się niezmiernie, szczególnie że publiczność bardzo liczyła na mocny akcent afrykański. Mimo, że to edycja, gdzie królować będzie muzyka ze Starego Kontynentu, możliwość zaprezentowania kunsztu tego wspaniałego artysty to dla nas ogromna radość i zaszczy”.

25 września, godz. 18
Koncert inauguracyjny 7.Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Bilety: 30/50/70 PLN do nabycia w sieci Eventim

www.festival.warszawa.pl

Alicja Leszczyńska

 


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm