Aktualności

Program  Sokołowsko  Jazz  Meets  Punkt  Festival:

15 marca, godz. 19:00, Filharmonia Sudecka, Wiosenna Gruzja
Mirian Khukhunaishvili 
Veriko Tchumburidze 
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

16 marca, Kino Zdrowie, Sokołowsko
19:00  Amalia Obrębowska Quartet 
21:00  Benedikte Askedalen Quartet 
22:00  REMIX

17 marca
Kino Zdrowie, Sokołowsko
15:00  Ingebrigt Håker Flaten / Mikołaj Trzaska /  Paal Nilssen-Love
16:00  REMIX

Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu
18:00  Maciej Obara / Kit Downes / Ole Morten Vågan / Veslemøy Narvesen

Bilety: https://goingapp.pl/selekcja/sokolowsko-jazz-meets-punkt-festival-2024

Sokołowsko Jazz Meets Punkt FestivalAwangarda, współczesny jazz, pop, improwizacja na drugiej edycji festiwalu w Sokołowsku i Wałbrzychu, 15-17 marca.

Organizatorzy Sanatorium of Sound w Sokołowsku, norweskiego PUNKT Festival oraz kurator Piotr Turkiewicz zapraszają na drugą odsłonę Sokołowsko Jazz. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 15-17 marca w Kinie Zdrowie w Sokołowsku oraz w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Wydarzeniem towarzyszącym odbywającym się 15 marca w Filharmonii to koncert symfoniczny – Wiosna w Gruzji.

Wydarzenie przyniesie prezentacje czterech bardzo różnorodnych pod względem stylistyki projektów. Idea współpracy z artystami z Norwegii i Polski zrodziła się z potrzeby pokazania z jednej strony tego, co najnowsze i daleko wychodzące poza ramy wąskiego postrzegania jazzu i muzyki improwizowanej, a jednocześnie nawiązania do projektów i synergii między artystami, które od dłuższego już czasu rozpoznajemy na rynku. Awangarda, współczesny jazz, pop, improwizacja… właśnie taka mieszanka stylistyk na trzy marcowe dni przejmie sale koncertowe w Sokołowsku i Wałbrzychu. 

Bodaj najbardziej spektakularnym przykładem takiej synergii jest od wielu lat międzynarodowy kwartet saksofonisty Macieja Obary (ECM). W ramach festiwalu zaproszono go do specjalnego projektu. Udział wezmą w nim również: jego przyjaciel z kwartetu Ole Morten Vågan – jeden z najbardziej szanowanych i rozchwytywanych basistów europejskich, Kit Downes– fenomenalny pianista i improwizator oraz Veslemøy Narvesen – czołowa perkusistka młodego pokolenia w Norwegii. 

Z kolei jedna z najciekawszych polskich artystek ostatnich lat – Amalia Umeda– zaprezentuje prapremierę swojej najnowszej płyty w kwartecie (razem z Franciszkiem Raczkowskim, Michałem Aftyką i Michałem Szeligowskim), który od kilku lat wnosi powiew świeżości do polskiej sceny muzyki improwizowanej.

Podobną rolę na scenie norweskiej zaczyna odgrywać wokalistka Benedikte Askedalen, która na Festiwalu wystąpi w projekcie How to Sallie współtworzonym razem z Olem Petterem Ålgårdem, Eirikiem Lindtnerem oraz gościnnym udziałem Olava Hanema. Podopieczna jednego z kuratorów PUNKT – Jana Banga – coraz głębiej sięga do współczesnej sceny norweskiego popu. Czy ma to jeszcze coś wspólnego z jazzem? Czy musi mieć?

Sięgniemy też głębiej po artystów, którzy od wielu lat są bezdyskusyjnie liderami bardzo otwartego podejścia do muzyki i spokojnie można ich nazwać obywatelami świata improwizacji – koncertują bowiem niemalże non stop od dekad. Nadal jednak zachowują bardzo świeże podejście do każdego z projektów. Trio Trzaska/Håker Flaten/Nilssen-Love będzie zapewne jednym z najbardziej organicznych projektów tej odsłony festiwalu w Sokołowsku.  Nie zabraknie również REMIXów – a o tym więcej szczegółów już wkrótce!

Projekt realizowany w ramach współpracy z EduRemix z Filharmonią Sudecką. 

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm