Aktualności




SOPOT JAZZ 2012

JF



W dn. 4 - 6 października odbywać się będzie Sopot Jazz 2012. Na łamach Jazz Forum o festiwalu mówi jego dyrektor artystyczny, wybitny saksofonista Adam Pierończyk:

Zależy mi na tym, aby pokazać, że jazz i improwizacja, to w dzisiejszych czasach nie tylko Stany Zjednoczone, Polska i Europa, ale prawie wszystkie kontynenty i wiele przeplatających się nawzajem kultur. Chciałbym też uświadomić melomanom, jak funkcjonuje rynek płytowy – że to, co z reguły do nas dociera, nie jest jedyne, a wręcz jest zdecydowaną mniejszością wśród ciekawych zjawisk muzycznych na świecie. Owszem, będą pojawiać się artyści znani, ale zdecydowany nacisk chciałbym położyć na twórców bardziej niezależnych i udowodnić, że warto było ich odkryć dla publiczności sopockiego festiwalu. Czeka nas więc codziennie jedna do dwóch premier zespołów, które nie grały wcześniej w Polsce.

Pierwszy dzień festiwalu będzie najbardziej eksperymentalny i jednocześnie kameralny, ponieważ odbędzie się w legendarnym klubie SPATiF. Wieloletni członek grup słynnego Anthony’ego Braxtona Amerykanin Chris Dahlgren oraz młody przedstawiciel polskiej sceny eksperymentalnej Wacław Zimpel, przedstawią tam własne spojrzenie na sztukę improwizacji. Dodatkowym wspólnym elementem wieczoru będą rzadko spotykane w tego typu muzyce instrumenty dawne – viola da gamba i lira korbowa.

Zatoka Sztuki to nowopowstałe centrum kultury, na którego scenę główną przeniesiemy się drugiego dnia festiwalu. Ten piękny, nowoczesny ośrodek swym wyjątkowym położeniem bezpośrednio na sopockiej plaży inspiruje zarówno artystów jak i publiczność. Usłyszymy tu najpierw trio Lage Lunda, Norwega mieszkającego od kilkunastu lat w Nowym Jorku i uważanego tam za jednego z najlepszych gitarzystów. Drugim przedstawicielem tego instrumentu będzie paryżanin o wietnamskich korzeniach, Nguyên Lê z zespołem Saiyuki. Na zakończenie wieczoru wystąpi trio z udziałem aktywnych polskich muzyków Piotra Lemańczyka i Jacka Kochana, których wesprze nowojorski saksofonista Seamus Blake.

Dzień finałowy zaczniemy znów piętro wyżej. Niemiecki puzonista Nils Wogram i rosyjski pianista Simon Nabatov to istniejący od lat, wręcz idealny duet wyjątkowych osobowości. W swojej muzyce łączą oni wirtuozerię, współczesną improwizację oraz rozbudowane formy kompozycji.

Główny i ostatni koncert na dużej scenie to Enrico Rava ze swoim aktualnym kwintetem Tribe. Muzyk ten jest najbardziej znanym włoskim jazzmanem na świecie oraz jednym z głównych liderów i pionierów europejskiego jazzu. Ma on we Włoszech i poza granicami podobną renomę i pozycję, którą w naszym kraju cieszy się Tomasz Stańko. Całość zamknie, znów bardziej na luzie i klubowo, kultowy przedstawiciel inteligentnego polskiego hip-hopu, zespół FiszEmade Tworzywo. Wpadłem na pomysł połączenia ich talentu z energią i osobowością australijskiego puzonisty Adriana Mearsa.

Szczegółowy program festiwalu na stronie:
www.sopotjazz.pl


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm