Aktualności

Program
24 września 2021, godzina 20.00
Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Opera Leśna
Kuba Więcek Trio feat. Paulina Przybysz
Trygve Seim Quartet „Helsinki Songs”

25 września 2021, godzina 20.00
Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Opera Leśna
Adam Bałdych Quartet
Ania Szarmach feat. David Fingers Haynes Colors of Music


26 września 2021, godzina 20.00
Grand Pavillion w Hotelu Radisson Blu Hotel Sopot 
Gregory Privat solo & trio
Stanisław Soyka & Arek Skolik Trio „Remembering Wojciech Karolak”





Sopot Jazz Festival 2021



Kuba Więcek, Paulina Przybysz, Trygve Seim, Adam Bałdych, Ania Szarmach, Stanisław Soyka, 24 - 26 września

W ramach trzydniowego międzynarodowego festiwalu odbędzie się sześć koncertów, w których udział weźmie ponad dwudziestu muzyków z Polski oraz zagranicy. Tegorocznym kuratorem festiwalu jest ponownie Marcin Wasilewski.

Trzy wieczory wypełnione wyselekcjonowaną muzyką jazzową. Troje wokalistów. Sześć koncertów. Ponad dwudziestu artystów w dwóch lokalizacjach (Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot na terenie Opery Leśnej oraz inauguracja nowej przestrzeni – Grand Pavillion w Hotelu Radisson Blu Hotel, Sopot). Program wydarzenia przygotował Marcin Wasilewski.

– W programie m.in. Trio Kuby Więcka, postaci numer jeden najmłodszego pokolenia polskiej sceny jazzowej, Kwartet Adama Bałdycha, jednego z najważniejszych skrzypków jazzowych na świecie, zdobywcę prestiżowej nagrody Echo Jazz, oraz gości zagranicznych – Trygve Seima, norweskiego muzyka, który zaprezentuje ceniony na świecie album „Helsinki Songs” i francuskiego pianistę z Martyniki – Gregorego Privata z najnowszym albumem „Soley”, czyli mocnym ładunkiem optymizmu, światła i energii” – mówi Marcin Wasilewski.

Wyjątkowy finał
Finał tegorocznego Sopot Jazz Festiwalu to powrót do klasyki i standardów. Finałowy koncert Stanisława Soyki i Trio Arka Skolika to wspomnienie twórczości legendarnego Wojciecha Karolaka, jednego z ojców założycieli jazzu w Polsce.

Widownia usłyszy największe standardy jazzowe, przedstawiające historię polskiego jazzu oraz osobistą relację Soyki i Karolaka. Ich pierwsze spotkanie miało miejsce ponad 40 lat temu i zaowocowało krążkiem „Blublula” – jednym z najbardziej popularnych polskich albumów jazzowych. To był nie tylko początek wieloletniej współpracy artystów, ale także zdefiniował Soykę jako wokalistę.


24 września 2021, godzina 20.00 Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Opera Leśna

Kuba Więcek Trio feat. Paulina Przybysz
Kuba Więcek - saksofon altowy
Michał Barański - kontrabas
Łukasz Żyta - perkusja

Kuba więcej Trio to projekt muzyczny, którego premiera odbyła  się w ramach Imienin Jana Kochanowskiego w 2020 roku. Specjalnie skomponowana muzyka do tekstu „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego to nowe doświadczenie, do którego trio zaprosiło Paulinę Przybysz.

Paulina Przybysz Znana z takich składów i wcieleń jak Sistars, Pinnawela czy Archeo. Rocznik ’85, pamięta dobrze lata dziewięćdziesiąte i mocno szanuje historię muzyki, ale z tym bagażem chętnie nurkuje w nowe brzmienia. Dorastała w busie z kolegami z Sistars i siostrą, ale po zawieszeniu działalności zespołu szybko przeszła do nowych wydawnictw.

Trygve Seim Quartet „Helsinki Songs”
Trygve Seim - saksofon tenorowy i sopranowy
Kristjan Randalu - fortepian
Mats Eilertsen - kontrabas
Markku Ounaskari - perkusja

Trygve Seim to twórca zmysłowy, pełen liryzmu i ciepła. Jeśli kiedykolwiek ktoś sądził, że skandynawska scena jazzowa jest stonowana czy chłodna, to po koncercie tego norweskiego saksofonisty szybko zmieni zdanie i przekona się, że jest zupełnie odwrotnie.


25 września 2021, godzina 20.00
Sala Koncertowa Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, Opera Leśna

Adam Bałdych Quartet
Adam Bałdych - skrzypce
Krzysztof Dys - fortepian
Michał Barański - kontrabas
Dawid Fortuna - perkusja

O Adamie Bałdychu mówi się, że jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Zadebiutował w wieku 14 lat i zaproponował zupełnie nowe brzmienie, łączące klasykę i dokonania muzyki poważnej z improwizacją. Dziś –  jako twórca dojrzały, mający za sobą doświadczenia współpracy z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi i występy na najważniejszych scenach na świecie – wciąż imponuje kreatywnością w łączeniu i interpretowaniu różnorodnych muzycznych światów. Koncert Bałdycha to spotkanie z muzyką, która z jednej strony jest szalenie inteligenta i przemyślana, a z drugiej ma w sobie cząstkę spontanicznej, beztroskiej radości.

Ania Szarmach feat. David „Fingers” Haynes „Colors of Music”
Ania Szarmach - wokal, piano
Grzegorz „Jabco” Jabłoński - instrumenty klawiszowe, kierownictwo muzyczne
David „Fingers” Haynes - perkusja, drum machine
Maciej „Envee” Goliński - dj, programowanie
Robert Kubiszyn - Michał Barański - bas
Kacper Stolarczyk - gitara
Kasia Dereń - chóry
Irena Kijewska - chóry

Ania Szarmach jest artystką fascynującą nie tylko swoim głosem i niezwykłą wrażliwością, ale również nieustannym poszukiwaniem nowych, nieodkrytych przestrzeni muzycznych. Projekt „Colors of Music” to podróż przez świat wyjątkowych kolorów muzyki. To pełna improwizacji soulowo-jazzowa przygoda z dźwiękami muzyki wykonywanej na żywo z udziałem znakomitych muzyków.

Gościem specjalnym będzie  David „Fingers” Haynes –  światowej klasy perkusista. Jest pionierem i znanym na całym świecie wirtuozem maszyn perkusyjnych. Grał i współpracował z takimi światowymi gwiazdami jak Prince, Chaka Khan czy Richard Bona.




26 września 2021, godzina 20.00
Grand Pavillion w Hotelu Radisson Blu Hotel, Sopot

Gregory Privat solo & trio
Gregory Privat - fortepian, wokal
Chris Jennings - kontrabas
Tilo Bertholo - perkusja

Gregory Privat – francuski pianista pochodzący z Martyniki - jest kolejnym twórcą, który w swojej muzyce nie skupia się tylko na jazzie. Swoje brzmienie budował szukając inspiracji zarówno w muzyce klasycznej, jak i popie. W jego muzyce pojawiają się także spontaniczne wokalizy, które zwykle są wstępem do odważniejszych muzycznych interpretacji. Najnowszy album Privata – „Soley” to mocny ładunek optymizmu, światła i energii.

Stanisław Soyka & Arek Skolik Trio „Remembering Wojciech Karolak”
Stanisław Soyka - wokal
Arek Skolik - perkusja
Kajetan Galas - organy Hammonda
Tomasz Grzegorski - saksofon

Finał tegorocznego Sopot Jazz Festiwalu odcina się od poszukiwań i różnorodności przewijającej się przez dotychczasowe występy. To powrót do klasyki i standardów. Finałowy koncert Stanisława Soyki i Trio Arka Skolika to wspomnienie twórczości legendarnego Wojciecha Karolaka, jednego z ojców założycieli jazzu w Polsce.

Widownia usłyszy największe standardy jazzowe, przedstawiające historię polskiego jazzu i osobistą relację Soyki i Karolaka. Ich pierwsze spotkanie miało miejsce ponad 40 lat temu i zaowocowało krążkiem „Blublula” – do dziś jednym z najbardziej popularnych polskich albumów jazzowych. To był nie tylko początek wieloletniej współpracy Artystów, ale także zdefiniował Soykę jako wokalistę.

www.sopotjazz.pl

Bilety
Kasa Opery Leśnej (ul. Moniuszki 12) otwarta codziennie w godzinach 10.00-20.00
Punkty Informacji Turystycznej Sopot (Plac Zdrojowy 2, Dworcowa 4) otwarte codziennie w godzinach 9.00-17.00
Online: sopotjazz.interticket.pl
Dla Studentów przewidziane są bilety w promocyjnej cenie. Więcej informacji na sopotjazz.interticket.plsopotjazz.pl/sjf-dostepny

Organizatorzy festiwalu: Miasto Sopot, Bałtycka Agencja Artystyczna BART, Opera Leśna
Partner: Radisson Blu Hotel Sopot
Patroni medialni: Jazz Forum, JazzSoul.pl, Jazz Press, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Prestiż Magazyn Trójmiejski, trojmiasto.pl, cojestgrane.pl

Zrealizowano przy pomocy środków finansowych Miasta Sopot




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm