Aktualności




SOPOT JAZZ FESTIVAL W PAŹDZIERNIKU

Mariusz Pszczółkowski



W dniach 20-22 października br. odbędzie się Sopot Jazz Festival 2011. W programie dziewiątej edycji: Anthony Joseph & Courtney Jones, Mihaly Dresch Quartet, Ireneusz Wojtczak, Stephen Riley & Guests, Robert Majewski Quartet, Maciej Grzywacz Quartet, Majid Bekkas Group, Hermeto Pascoal Group, Soweto Kinch.

Na scenach sopockich klubów zabrzmią jazzowe nuty z różnych zakątków świata, m.in. z Brazylii, Trynidad i Tobago, Maroko i Węgier.

Imprezę otworzy wystawa zdjęć Manfreda Lebera ubarwiona w tle projekcjami multimedialnymi w nowo otwartej Zatoce Sztuki (Sopot, ul. Mamuszki).

Pierwszego dnia, 20 października, zaplanowano trzy koncerty na dwóch scenach muzycznych.

W Zatoce Sztuki wystąpią:

Anthony Joseph & Courtney Jones, artyści o karaibskich korzeniach, zamieszkujący i tworzący obecnie w Anglii. Joseph okrzyknięty najbardziej innowacyjnym i ekscytującym głosem Wielkiej Brytanii jest także uznanym poetą, pisarzem i wykładowcą kreatywnego pisania na Uniwersytecie Birkbeck. Jones jest bębniarzem i perkusistą wykorzystującym w muzyce charakterystyczny steel pan, narodowy instrument Trynidadu i Tobago.

Mihaly Dresch Quartet – prowadzony przez węgierskiego saksofonistę Mihaly Drescha, jednego z najciekawszych muzyków jazzowych i folkowych na współczesnej budapesztańskiej scenie. Dresch stworzył nowy trend w muzyce współczesnej, połączenie amerykańskiego free- jazzu z elementami tradycyjnej muzyki ludowej Węgier.

Na scenie Spatifu zagra Ireneusz Wojtczak, trójmiejski saksofonista, kompozytor, aranżer, flecista. Ma na swym koncie niebagatelny dorobek w postaci nagrody Fryderyka 2000 („muzyka alternatywna”), Polish Dance Awards (2001), współpracy m.in. z Januszem Muniakiem, Leszkiem Możdżerem, Tymonem Tymańskim. Dźwięki Wojtczaka są dobrze znane fanom z „Melisy” Przemka Dyakowskiego, gdzie przepięknie zagrał na flecie. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współtwórca trójmiejskiej grupy Groovekojad. W 2008 roku uznany za Największą Indywidualność Jazzową.

Drugiego dnia festiwalu, 21 października br., w Zatoce Sztuki  wystąpią:

Stephen Riley & Guests, tenorowy saksofonista koncertujący i nagrywający z takimi tuzami jak Wynton Marsalis, Harry Connick Jr., Marcus Robertse i Ray Charles. Nagrodzony przez International Association of Jazz Education nagrodą Clifford Brown/Stan Gretz Fellowship Award. Obecnie prowadzi trio z basistą Nailem Caine’em i perkusistą Jasonem Marsalisem, a także współpracuje z Organ Dave Stryker’s Organ Quartet.

Robert Majewski Quartet – trębacz, kompozytor, aranżer. W latach 1986-90 był solistą Big Bandu Studio S-1 Polskiego Radia pod dyr. Andrzeja Trzaskowskiego. Występował z Orkiestrą European Broadcasting Union w Kopenhadze i w Amsterdamie, a od 1997 roku jest członkiem Jazz Baltica Ensemble. W 1998 roku w Stuttgarcie, Robert Majewski wraz z Urszulą Dudziak wystąpił na koncercie z okazji 75. rocznicy urodzin J.E. Berendta z programem Komedy. Obecnie jest wykładowcą trąbki na Wydziale Jazzu w ZPSM II-go stopnia im. F. Chopina w Warszawie.

Maciej Grzywacz Quartet – trójmiejski gitarzysta, kompozytor i aranżer. Na swoim koncie, oprócz autorskich albumów, ma dwie nominowane do Fryderyka płyty zespołu (0-58) oraz udział w nagraniach i koncertach z Avishaiem Cohenem, Tylerem Hornbym, Maciejem Sikałą, Zbigniewem Namysłowskim, Jakobem Dinesenem, Adamem Pierończykiem, Piotrem Lemańczykiem, Jackiem Kochanem oraz Wojciechem Staroniewiczem. Koncertował m. in. w Kanadzie, Izraelu, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Austrii, Rumunii i na Węgrzech.

Ostatniego dnia, 22 października br., w Sali Columbus Hotelu Sheraton zagrają:

Majid Bekkas Group – Marokańczyk, profesor gitary, wirtuoz oud i guembr, piosenkarz. Zaistniał na europejskiej scenie jazzowej dzięki współpracy z takimi muzykami jak Archie Shepp, Louis Scalvis, Flavio Boltro i Klaus Doldinger. Obdarzony wyjątkowym głosem, określanym „lekarstwem dla duszy”. Dotychczas wydał sześć albumów, ostatni „Kalimba” trafił do sprzedaży w 2007 roku.

Hermeto Pascoal Group – brazylijski kompozytor, uznany za niezwykłą osobowość muzyczną w historii brazylijskiej muzyki. Mistrz aranżacji i improwizacji. Już jako dziecko odtwarzał dźwięki z wody, tworzył instrumenty z dyni, konstruował ze złomu instalacje, które wydawały niesamowite brzmienie. Znany ze swego talentu i niespotykanej kreatywności jest atrakcją festiwali jazzowych. Dziś Hermeto jest członkiem pięciu zespołów, świetnie łączy współpracę i komponowanie w tym czasie.

Na zakończenie w Klubie Sfinks 700 wystąpi Soweto Kinch, brytyjski saksofonista altowy i raper. Zadebiutował w roli wykonawcy i aranżera z Crosby’s Jazz Jamaica All Stars w 2001 roku w albumie Massive, który zawierał jego własne aranżacje jazzowe „Vitamin A”. Kinch jest laureatem wielu muzycznych wyróżnień, m.in. Nagrody Wschodzącej Gwiazdy w 2002 roku na BBC Jazz Awards oraz MOBO (w 2003 i w 2007) dla Najlepszego Muzyka Jazzowego.

Dyrektorem artystycznym Sopot Jazz Festival 2011 jest Adam Pierończyk.
Czołowy saksofonista uważany za jednego z najważniejszych i najbardziej kreatywnych artystów dzisiejszej polskiej sceny jazzowej. Od 2003 niezmiennie w posiadaniu tytuł Najlepszego Saksofonisty Sopranowego w ankiecie czytelników magazynu JAZZ FORUM. W roku 2011 został laureatem jazzowych Fryderyków w dwóch kategoriach. Jazzowy Muzyk Roku oraz Jazzowy Album Roku: Adam Pierończyk Quintet „Komeda – The Innocent Sorcerer”. Współpracował z m.in. z takimi artystami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Ted Curson, Anthony Cox, Joey Calderazzo i Ed Schuller.
 
Organizatorzy:
Miasto Sopot i Bałtycka Agencja Artystyczna BART, producent festiwalu.

Dodatkowe informacje:
Mariusz Pszczółkowski
Bałtycka Agencja Artystyczna BART
81-703 Sopot,
ul. Kościuszki 61
tel. 58/ 555-84-46
e-mail: mpszczolkowski@sopot.pl

www.bart.sopot.pl
www.sopotjazz.pl

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm