Aktualności




SOUNDTRACK TO FREEDOM

JF



„Ścieżka dźwiękowa do wolności” – to tytuł artykułu w październikowym numerze „Down Beatu”, którego bohaterami są Tomasz Stańko oraz trójka muzyków z jego kwartetu, ale występujących też jako niezależne trio: Marcin Wasilewski, Sławek Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz.

Wywiad, który stanowi osnowę artykułu, został przeprowadzony w Nowym Jorku w maju br. po koncercie w Museum of Modern Art z gościnnym udziałem Billy’ego Harpera, a zadedykowanym pamięci Krzysztofa Komedy (patrz JF 6/2008). Ted Panken kreśli znakomicie sylwetkę naszego trębacza i przytacza jego barwne anegdoty, błyskotliwe wypowiedzi o muzyce i naszej historii.

Rozmowę ilustruje całostronicowy portret Stańki oraz trzy oddzielne fotografie (pianisty, basisty i perkusisty) podpisane nazwiskami jego trzech młodych sidemanów.

Jest tylko jeden, ale poważny zgrzyt: na fotografiach tych to nie są wcale oni. Ich twarze pomógł nam zidentyfikować sam Stańko. To są muzycy z jego Nordyckiego Kwartetu, z którymi wystąpił w zeszłym roku na festiwalu na Sardynii: dwaj Finowie – pianista Alexi Tuomarila i perkusista Olavi Louhivuori oraz norweski basista Mats Eilertsen.

Tomasz Stańko właśnie wybiera się do Brazylii na dwa koncerty – 24 października gra w Rio de Janeiro, a 25 października w Sao Paulo z międzynarodowym kwartetem w składzie: Alexi Tuomarila – p (Finlandia), Jacob Brö - g (Norwegia), Anders Christensen - b (Norwegia) oraz Jim Black - dr (USA).

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm