Aktualności
Rosław Szaybo

Spotkanie z Rosławem Szaybo
1 grudnia w Pałacu Kultury
godz. 14.30 w Sali im. Haliny Mikołajskiej
Warszawa




Spotkanie z Rosławem Szaybo, pokaz okładek i film



Niedziela 1 grudnia w Pałacu Kultury, godz. 14.30 w Sali im. Haliny Mikołajskiej.

Spotkanie ze światowej sławy grafikiem i plakacistą oraz prezentacja wystawy okładek płyt winylowych Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego odbędzie się w ramach Europejskich Targów Muzycznych Gazety Co jest Grane. Szaybo i Zagórski byli przedstawicielami tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Wspólnie projektowali prace i wspólnie zdobywali nagrody.

Rosław Szaybo jest uznanym w Polsce artystą. Sławę zdobył jako autor setek plakatów, obwolut książkowych oraz okładek płyt. Na początku lat 60. zainicjował serię Polish Jazz (jest pomysłodawcą nazwy oraz jest autorem okładek do pierwszych sześciu albumów), która rozsławiła polski jazz na świecie. W latach 1972-1988 był dyrektorem artystycznym wytwórni CBS w Londynie. Tam zaprojektował okładki takich wykonawców jak Judas Priest, The Cash, Chicago, Mott The Hoople, Elton John, Roy Orbisom, Carlom Santana, Janis Joplin, Simon & Garfunkel oraz wiele obwolut z nagraniami muzyki klasycznej.

Stanisław Zagórski na początku lat 60. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i w Polsce o nim zapomniano. W Ameryce jego kariera rozkwitła na skalę światową. Pracował dla agencji reklamowych, projektował plakaty i okładki książek oraz wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Filadelfii. W 1964 roku nawiązał w Nowym Jorku współpracę z Atlantic Records i Columbia Records. Przez następne 30 lat Zagórski projektował okładki płyt dla największych gwiazd muzyki popularnej (Areta Franklin, Roberta Flack, Velvet Underground, Carem, Cher) i jazzowych (Miles Davis, Roland Kirk, The Modern Jazz Quartet, Billy Cocham, Charles Lloyd, Michał Urbaniak).

Przed spotkaniem odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Przyjaciele na 33 obroty - Rosław Szaybo i Stanisław Zagórski” – historia przyjaźni dwóch grafików. Reżyseria i scenariusz: Grzegorz Brzozowicz,  zdjęcia: Rymwid Błaszczak, kierownik produkcji: Maciej Chmiel. Film powstał dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Instytutu Audio-Wideo oraz TVP2.

www.targicojestgrane.pl






  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm