Aktualności
New Bone



STARZY I MŁODZI, CZYLI JAZZ W KRAKOWIE 2012

Grzegorz Motyka



Tegoroczna edycja XVIII Międzynarodowego Festiwalu „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie” (15 - 30 kwietnia) przedstawi różnorodne projekty premierowe. Materiał z najnowszych albumów zaprezentują zespoły New Bone, Krakovians, Trio Macieja Fortuny oraz Avishai Cohen.

Ciekawy będzie zapewne też koncert czeskich artystów którzy zaprosili do współpracy znakomitego gitarzystę Davida Dorůžkę. Finałem projektu Inner Spaces ma być ich wspólna płyta, jako artystyczne zwieńczenie europejskiej trasy koncertowej w kwietniu 2012.

Podczas festiwalu usłyszymy trójkę bardzo różnorodnych trębaczy młodego pokolenia. Stěpánka Balcarová jest już znaną trębaczką i kompozytorką czeską, Maciej Fortuna przez czytelników JAZZ FORUM uznany dwukrotnie w latach: 2010 i 2011 za Nową Nadzieję Jazzu, nominowany do nagrody Fryderyk 2011 (kategoria Jazz/Debiut Fonograficzny Roku) za autorską płytę „Lost Keys”,natomiast nasz krakowski artysta Tomasza Kudyk, wykładowca Akademii Muzycznej w klasie trąbki jazzowej wciąż zaskakuje nowymi pomysłami i kompozycjami (najnowszy album „Destined”).

W ramach festiwalu wystąpi również krakowski artysta młodego pokolenia, Piotr Orzechowski (zwycięzca Montreux Jazz Piano Competition), z nowym solowym projektem. Występ odbędzie się tuż przed nagraniem solowej płyty w Balik Farm Studio w Szwajcarii, w ramach I nagrody na Montreux Jazz Piano Competition 2011.

Zapewne szczególnym wydarzeniem na zakończenie festiwalu będzie koncert - Avishaia Cohena Ten genialny artysta z Izraela wystąpi na jedynym koncercie w Polsce w tym czasie!

PROGRAM:
15 kwietnia, godz. 20.00,
sala koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie, ul. św. Tomasza 43

NEW BONE
Premiera najnowszego albumu „Destined”
Tomasz Kudyk - trąbka
Marcin Ślusarczyk - saksofon altowy
Paweł Kaczmarczyk - fortepian
Maciej Adamczak - kontrabas
Dawid Fortuna - perkusja
special guests:
Jan Pilch - instrumenty perkusyjne
Tomasz Grzegorski - saksofon tenorowy

17 kwietnia. godz. 20.00,
sala koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie, ul. św. Tomasza 43

KRAKOVIANS (Kraków, Wiedeń, St. Louis)
Międzynarodowa premiera projektu zadedykowanego mieszkańcom Krakowa.

Joachim Mencel - fortepian
Willem von Hombracht - kontrabas (USA)
Harry Tanschek - perkusja (Austria)

18 kwietnia, godz. 20.00,
Klub Lizard King, ul. św. Tomasza 11a

MŁODA SCENA JAZZOWA
Premierowe projekty najmłodszego pokolenia artystów jazzowych

24 kwietnia, godz. 20.00, Klub Lizard King, ul. św. Tomasza 11a

Premiera debiutanckiej płyty „Solar Ring”
MACIEJ FORTUNA TRIO
Maciej Fortuna - trąbka
Piotr Lemańczyk - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja

26 kwietnia, godz. 20.00, Centrum Manggha, ul. M. Konopnickiej 26

część 1
PIOTR ORZECHOWSKI PIANO SOLO
Występ odbędzie się tuż przed nagraniem solowej płyty w Balik Farm Studio w
Szwajcarii, w ramach I nagrody na Montreux Jazz Piano Competition 2011.

część 2
INNER SPACES FEAT. DAVID DORŮŽKA (Czechy)
David Dorůžka - gitara
Stěpánka Balcarová - trąbka
Luboš Soukup - saksofon tenorowy i sopranowy
Vít Křišťan - fortepian
Max Mucha - kontrabas
Grzegorz Masłowski - perkusja

30 kwietnia, godz. 20.00, Kijów Centrum, al. Krasińskiego 43

AVISHAI COHEN Seven Seas (Izrael)
Avishai COHEN - kontrabas, śpiew
Omri MOR - fortepian
Amir BRESLER - perkusja

Impreza towarzysząca festiwalowi:
11 kwietnia 2012, godz. 21.00, Harris Piano Jazz Bar, Rynek Główny 28

Paweł Kaczmarczyk Directions In Music: Sławomir Kulpowicz
Paweł Jarzębski - kontrabas
Janusz M. Stefański - perkusja
Paweł Kaczmarczyk - fortepian
Marek Pospieszalski - saksofon sopranowy i tenorowy

Wszystkich miłośników cyklu Directions in Music czeka wielka niespodzianka – na scenie Harris Piano Jazz Bar w Krakowie pojawią się członkowie oryginalnego składu The Quartet: Paweł Jarzębski i Janusz M. Stefański, by wraz z Pawłem Kaczmarczykiem i Markiem Pospieszalskim wykonać kompozycje lidera tego legendarnego zespołu – Sławomira Kulpowicza, jednego z najwybitniejszych polskich pianistów i kompozytorów muzyki improwizowanej.

AVISHAI COHEN
Kontrabasista, kompozytor, pianista, aranżer. Został nazwany przez opiniotwórczy magazyn „Down Beat” – „wizjonerem jazzu na miarę światową” oraz zaliczony do grona stu najbardziej wpływowych basistów XX wieku. Avishai Cohen to artysta poszukujący. Jego muzyka jest efektem wielu muzycznych ścieżek i wpływów począwszy od lat 90., kiedy to pojawił się na nowojorskiej scenie aby w niedługim czasie stać się członkiem akustycznych formacji Chicka Corei.

Muzyka Avishai Cohena jest bardzo osobista, dostarcza wielu emocji, struktura utworów jest zaskakująca, pełna nieoczekiwanych zwrotów rytmicznych. W zeszłym roku artysta, wydając płytę Aurora, wkroczył na do tej pory nieznany sobie grunt – wokalny. Talent, który dyskretnie rzejawiał się na poprzednich płytach, został odkryty w pełnym wymiarze. „Aurora” ukazuje artystę w nowym świetle, nie tylko jako genialnego kompozytora, fenomenalnego muzyka, zapierającego dech wykonawcę, oraz geniusza muzycznego jakim określił go Chick Corea, ale jako wokalistę o subtelnym głosie pełnego różnych odcieni, z nutą hebrajską oraz andaluzyjską.

Wraz z nowa płytą „Seven Seas”  artysta w swoim podejściu do muzyki sięga zenitu. Na płycie znaleźć można subtelne formy takie jak melodyjne piosenki, kołysanki oraz suity. To płyta pełna nostalgii, odkrywa plejady dźwięków oraz bawi się rytmem. Cohen to muzyk, który w swojej karierze nie bal się podjąć ryzyka, co zaowocowało sukcesem.

NEW BONE
Premiera najnowszej płyty „Destined” znakomitego kwintetu Tomasza Kudyka. NEW BONE to akustyczny kwintet jazzowy, który został założony w 1996 roku przez studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Od początku istnienia zespół oscylował w nurcie hard bopu i starał się wczuć w klimat kiedy to Miles Davis, Freddie Hubbard czy John Coltrane tworzyli swoją legendę. Pierwsze lata wspólnego grania to fascynacja muzyką Wayne’a Shortera czy Horace’a Silvera, własne aranżacje i interpretacje ich utworów. Następnie już tylko własne kompozycje i tak w 2004 r. ukazuje się nakładem wytwórni GOWI Records debiutancki krążek zespołu „Something For Now” na którym znalazły się autorskie kompozycje lidera zespołu Tomasza Kudyka. Płyta została ciepło przyjęta przez krytyków, jak i publiczność. Od tego momentu zespół regularnie występuje w najważniejszych miejscach dla polskiej sceny jazzowej.

KRAKOVIANS
Trio zainicjowało swoją działalność podczas Międzynarodowej Letniej Akademii Jazzu, która co roku odbywa się latem w stolicy Małopolski. To wydarzenie, które przyciąga do Krakowa uczestników z wielu stron świata, poprzez otwartość i gościnność Małopolan, stworzyło warunki, aby mógł powstać wspólny, międzynarodowy projekt miłośników zarówno jazzu jak i niepowtarzalnej atmosfery magicznego Krakowa.

Joachim Mencel – to reprezentant naszego miasta, wybitny krakowski pianista, kompozytor i producent muzyczny, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. Pozostali dwaj muzycy od kilkunastu lat z niezmienną atencją przyjeżdżają latem do Krakowa nie tylko po to by uczyć młodzież tajników jazzu, ale także z sympatii do grodu Kraka, gdyż jak twierdzą Kraków jest sercem kulturalnym Polski i czują się tu jak w domu. Z sympatii do Krakowa i jego mieszkańców postanowili nazwać zespół Krakovians.

Nagrali także płytę o tym samym tytule. Co więcej, tytułowy utwór „Krakowiacy” został zadedykowany mieszkańcom Krakowa. Skomponował go Willem von Hombracht, który mieszka i pracuje jako wykładowca akademicki w St. Louis w USA. To znakomity basista, ceniony w USA muzyk, grał z takimi tuzami jazzu jak Howard Johnson i Eddie Harris. Harry Tanschek – perkusista na stałe mieszkający w Wiedniu, współpracuje z cenionymi muzykami z całego świata jak rumuński akordeonista Martin Lubenov czy amerykański pianista Doug Johnson. „Krakovians” grają muzykę, o której mówią, że jest to międzynarodowa fuzja jazzu, ale „rodem z Krakowa”.


MACIEJ FORTUNA TRIO
Maciej Fortuna – trębacz, kompozytor, aranżer, to jeden z najbardziej dynamicznych i wszechstronnych polskich muzyków jazzowych młodego pokolenia. Przez czytelników Jazz Forum uznany dwukrotnie w latach: 2010 i 2011, za Nową Nadzieję Jazzu, nominowany do nagrody Fryderyk 2011 (kategoriaJazz/Debiut Fonograficzny Roku) za autorską płytę „Lost Keys”.

Muzyka Trio Macieja Fortuny to muzyka wolności, to przede wszystkim ogrom niczym nieposkromionej energii, wyzwolonej siły i radości współtworzenia. W każdej nucie słychać świetny warsztat muzyków oraz ich doskonałe wzajemne rozumienie siebie. W ich muzyce można odnaleźć wszystko to, co decyduje o wyjątkowości i mocy jazzu. Kompozycje, które w większości stworzył Maciej Fortuna to zapadające w pamięć linie melodyczne, przy czym są one na tyle przestrzenne, że pozostawiają miejsce na rozbudowane improwizacje. Dialog, który Fortuna, Lemańczyk i Parker prowadzą ze sobą na scenie, przenosi słuchacza w świat zmysłowego odrealnienia, w podróż tam i z powrotem, pozostawiając go bogatszym o nowe doznania emocjonalne.

INNER SPACES FEAT. DAVID DORŮŽKA (Czechy)
Liderem zespołu jest znana czeska trębaczka Štěpánka Balcarová, ponadto w zespole grają Czesi – Luboš Soukup i Vít Křišťan oraz Polacy – Max Mucha i Grzegorz Masłowski. Wiosną 2011 zespół wydał swoją debiutancką płytę. Kwintet Inner Spaces w kwietniu odbywa dużą międzynarodową trasę koncertową po Polsce, Niemczech i Czechach. W trakcie tej trasy zespół występować będzie ze światowej sławy gitarzystą Davidem Doruzką.

Inner Spaces w trakcie swojej kilkuletniej działalności zdobyło czołowe miejsca na wielu konkursach jazzowych w Polsce (m.in. I nagroda Krokus Jazz Fest 2009, II nagroda Jazz Juniors 2009, II nagroda „Konkurs Zespołów Jazzowych w Gdyni”).

Gitarzysta David Dorůžka – na polskim rynku muzycznym znany m. in. ze współpracy z Agą Zaryan – działa na czeskiej scenie jazzowej od czternastego roku życia. Grał w zespole Eye of the Hurricane oraz w trio Jaromíra Honzáka. W 1995 roku otrzymał nagrodę „Talent roku“ Czeskiego Towarzystwa Jazzowego. Studiował kompozycję oraz improwizację na prestiżowej Berklee College of Music. Artysta został wybrany przez Pata Metheny jako jedyny gitarzysta biorący udział w Aspen Snowmass Jazz Colony in Colorado. Po studiach mieszkał w Nowym Jorku, gdzie nagrał płytę Hidden Paths, która zdobyła nagrodę Anděl jako album roku 2004. W 2003 powrócił do Europy. Koncertuje przede wszystkim ze swoim trio oraz z kwartetem ze szwedzką śpiewaczką Josefine Lindstrand. Dorůžka występował oraz pojawiał się na znanych festiwalach w Stanach, Kanadzie oraz w Europie. Współpracował z takimi muzykami jak Django Bates, Tiger Okoshi, Perico Sambeat, Rodney Green oraz Don Grusin.

PIOTR ORZECHOWSKI
zwycięzca tegorocznego Montreux Jazz Piano Competition – jednego z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie. Wraz z zespołem wygrał Europejski konkurs Jazz Hoeilaart w Belgii. Osiągnięcia młodego artysty:
2007 Krokus Jazz Festival - I Nagroda Indywidualna
2008 Jazz nad Odrą - Wyróżnienie Indywidualne
2008 Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2008 Jazz Juniors - Nagroda Indywidualna (tytuł najlepszego
instrumentalisty)
2009 „To co ulepsza” w ramach Festiwalu Filmów Andrzeja Wajdy
I miejsce za film i muzykę
2011 Montreux Jazz Piano Competition - I Nagroda
2011 Jazz Hoeilaart - I Nagroda

Organizator:
Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne „Jazzowy Kraków”
Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej
tel./fax. 12 417 40 45
kom. 600 82 72 55
www.jazz.krakow.pl

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm