Aktualności

SWING WORKSHOP
WOJTKA KAMIŃSKIEGO
28 lutego
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
Warszawa




Swing Workshop Wojtka Kamińskiego w Swing Clubie!

Adam Ferch



Swing Workshop Wojtka Kamińskiego wystąpi 28 lutego w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.

Koncert ten odbędzie się w ramach cyklu comiesięcznych spotkań muzyczno-towarzyskich Scena E12/Swing Club organizowanych w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej w Warszawie pod koniec każdego miesiąca, w czwartki, o godz. 19.00.

28 lutego, godz. 19.00
SWING WORKSHOP WOJTKA KAMIŃSKIEGO

Wojtek Kamiński - p, leader
Marek Rudnicki - sax, cl, fl
Paweł Tartanus - g, voc
Janusz „Baluza” Kozłowski - b
Bogdan Kulik - dr

Adam Ferch – prowadzący koncert, autor koncepcji artystycznej

SWING WORKSHOP WOJTKA KAMIŃSKIEGO – powstał z inicjatywy leadera w 1978 roku. Obecny skład zespołu to: Wojtek Kamiński (p, leader), Marek Rudnicki (sax, cl, fl), Paweł Tartanus (git, voc), Janusz „Baluza” Kozłowski (b), Bogdan Kulik (dr). Ci muzycy to nie tylko wielcy instrumentaliści, ale również sprawdzeni „kumple”, których przyjaźń i wzajemny szacunek są podstawą poważnej pracy na próbach i koncertach.

We wcześniejszym okresie znaczący wkład do zespołu wnieśli także: Marek Strobel (b), Waldemar Duszyński (dr) i niezapomniany król polskiego swingu, klarnecista i saksofonista – Janusz Zabiegliński. Zespół nawiązał także współpracę z wokalistką Marianną Wróblewską, z którą występował na wszystkich ważniejszych europejskich festiwalach jazzowych. Ten wspaniały i bardzo owocny okres przerwało wprowadzenie stanu wojennego, zmuszając Swing Workshop do zawieszenia działalności.

Nieodparta chęć Wojtka Kamińskiego aby grać swoją ulubioną muzykę doprowadziła w 2005 r. do reaktywacji zespołu w obecnym składzie osobowym i nagrania płyty.

Repertuar Swing Workshop oprócz swingu obejmuje szeroki wachlarz stylów, tj.: ragtime, boogie-woogie, dixieland, muzykę „łacińską”, bebop.

O bardzo wysokim poziomie artystycznym zespołu świadczą bardzo wysokie notowania w rankingach Jazz Top, które są organizowane przez miesięcznik Jazz Forum.

Wojtek Kamiński – pianista, organista, kompozytor i pedagog wyrosły na fundamencie wielkiej miłości do starego jazzu. Współpracował zarówno z wokalistami jazzowymi jak i piosenkarzami, wśród których można wymienić: Danutą Błażejczyk, Irenę Jarocką, Danutę Rinn, Marylę Rodowicz, Ewę Bem, Lorę Szafran, Marysię Sadowską, Janusza Szroma, Hanię Banaszak, Andrzeja Rosiewicza i wielu innych. Współpracował z Operetką Warszawską, Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Estradą Warszawską. Przejawem działalności kompozytorskiej Wojciecha Kamińskiego było napisanie muzyki do kilku filmów. Zrealizował też dwa recitale telewizyjne: „Ragtime’y Scotta Joplina” oraz „Muzyczny świat Wojciecha Kamińskiego”. W roku 1965 założył zespół Old Timers, który do dzisiaj odnosi sukcesy w całej Europie i należy do ścisłej czołówki tego gatunku. Powstały w 1978 r. Swing Workshop także, jest jednym z wielu projektów, które zbudował od podstaw. Od sierpnia 2011 r.  jest wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.

Paweł Tartanus – wokalista i instrumentalista (gitara, banjo) współpracujący od lat z najlepszymi polskimi zespołami jazzu tradycyjnego. Jest on tradycyjnym symbolem i legendą jazzu a od ponad 30 lat jest zawsze w ścisłej czołówce w dorocznych rankingach miesięcznika JAZZ FORUM. Nie ma kraju w Europie, w którym nie koncertowałby wraz zespołem zdobywając z nim wiele nagród oraz wyróżnień. Stworzył piękne duety z Ewą Bem, Hanną Banaszak, Izą Zając. Wielokrotnie zapraszany do nagrań piosenek filmowych dla dzieci przez wytwórnię W. Disneya. O tym jak jest wszechstronnym muzykiem świadczyć może choćby zaproszenie do nagrania płyty „Gershwin Copland Bernstein” z zespołem Sinfonia Varsovia.

Marek Rudnicki – saksofonista, klarnecista i flecista. Występuje z wieloma artystami. Ray Charles zaprosił go do swojego zespołu w czasie koncertów w Polsce, oraz do wykonania partii solowej w słynnym bluesie „Georgia on my mind”. Na stałe gra w Swing Workshop Wojtka Kamińskiego oraz od 2011 roku członek Five O'Clock Orchestra. Jest wykładowcą PSM II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie w klasie saksofonu. Koncertuje w Polsce i za granicą.

Janusz Kozłowski – kontrabasista. Muzyką jazzową zainteresował się w czasie nauki w szkole. W 1959 r. debiutował jako jazzman we wrocławskim Far Quartet Jerzego Pakulskiego. Potem grał w zespole Tadeusza Errolla Kosińskiego. W latach 1961-1963 współpracował z zespołem Zygmunta Wicharego. W 1963 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie związał się z grupą New Orleans Stompers. Grał też w zespole Bossa Nova Combo oraz z Krzysztofem Komedą.

W 1965 r. został kontrabasistą kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. Równocześnie grał w sekcji towarzyszącej grupie Novi Singers, współpracował i nagrywał z Mieczysławem Koszem i Michałem Urbaniakiem. W 1969 r. w triu Włodzimierza Nahornego odbył tournée po kraju z amerykańskim saksofonistą Hankiem Mobleyem. Z zespołami Adama Makowicza, Andrzeja Kurylewicza, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z grupą Paradoks i z Kwintetem Alber-Strobel występował na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree w Warszawie, festiwalu Old Jazz Meeting w Warszawie i Studenckim Festiwalu Jazzowym "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu. W latach 1979 - 1981 grał w zespole Swing Workshop oraz nadal w reaktywowanym składzie.

Potem związany był z zespołami: Old Timers i Swing Session. Uczestniczył w nagraniu wielu płyt z serii Polish Jazz. W 2002 r. nagrał autorski CD Janusz Kozłowski: Friends. Koncertuje w kraju i za granicą, w niemal wszystkich krajach Europy, w Indiach, Australii, Nowej Zelandii, Syrii, Mongolii, USA i Kanadzie. W 2006 r. został laureatem Złotej Tarki na Old Jazz Meeting w Iławie.

 

Bogdan Kulik – perkusista. Po ukończeniu Szkoły Muzycznej w roku 1970 zdał egzamin do Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia i Telewizji pod dyrekcją Edwarda Czernego i Bogusława Klimczuka. Od roku 1978 pracował w Big Bandzie Studio S-1 Polskiego Radia i Telewizji Andrzeja Trzaskowskiego aż do rozwiązania orkiestry w 1992 r. Przez 15 lat był członkiem sekcji rytmicznej duetu fortepianowego Marek & Vacek. Nagrywał i występował z całą czołówką ówczesnych gwiazd piosenki, muzyków i aktorów. Nagrał kilkadziesiąt płyt jako muzyk sekcyjny. Na stałe gra w zespole Old Timers oraz Swing Workshop. Koncertował w całej Europie i na drugiej półkuli.

Spotkania muzyczno-towarzyskie Scena E12/Swing Club subwencjonowane są przez ZAW STOART, organizowane z inicjatywy środowiska profesjonalnych muzyków rozrywkowych, grupują muzyków w przedziale wieku od 20 do ponad 80 lat. Równolegle z promocją młodych talentów, prezentowany jest dorobek mistrzów.

Spotkania gromadzą  zarówno entuzjastów muzyki, jak i samych muzyków.
W trakcie spotkań wykonywana jest wartościowa muzyka rozrywkowa od lat trzydziestych XX w. Repertuar nie jest ograniczony do swingu, lecz przewiduje każdy historycznie sprawdzony gatunek muzyki rozrywkowej, muzykę etniczną, jak również muzykę kameralną. W tym zakresie Swing Club chroni i utrwala dziedzictwo kulturowe bogatego dorobku polskiej i światowej muzyki rozrywkowej.

Socjologicznie rzecz ujmując, Swing Club przyczynia się do integracji środowiska profesjonalnych muzyków rozrywkowych. Zaobserwowana, powiększająca się liczba, szczególnie młodych słuchaczy, niezwiązanych ani profesjonalnie z muzyką, ani towarzysko z muzykami, świadczy o kulturotwórczym zakresie tego działania dla mieszkańców Warszawy i nie tylko.

Spotkania mają na celu propagowanie wysokiej kultury muzycznej przez wybitnych polskich muzyków i integrację ich środowiska. W dotychczasowych koncertach brali udział tacy wybitni muzycy, jak m.in.  Filip Wojciechowski, Wojciech Karolak, Bogdan Hołownia, Maciej Strzelczyk, Gary Guthman, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Andrzej Jagodziński, Beatrice Blanco, Marek Walawender, Anatol Wojdyna, Jerzy Tatarak, Janusz Strobel, Zbigniew Jaremko i zespoły np. Old Timers, Blues Fellows, Dixie Warsaw Jazzmen, Warszawa-Kyijew Express, etc., etc.

Inicjatorem i prowadzącym spotkania Swing Clubu od 2008 r. jest Adam Ferch – zasłużony propagator jazzu, który w 1954 r. uczestniczył w zakładaniu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, a także z inicjatywy Leopolda Tyrmanda, Stefana Kisielewskiego i Romana Waschko, a przede wszystkim Bohdana Wodiczko, od 1958 r. do1968 r. prowadził stałe koncerty jazzowe na estradach: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Śląskiej w Katowicach i innych, a ponadto inicjował i realizował wiele imprez propagujących wartościową muzykę jazzową.


Program koncertów Swing Clubu jest merytorycznie konsultowany z profesjonalnymi muzykami, członkami stowarzyszeń: STOMUR i STOART.

Scena E12/Swing Club
SWING WORKSHOP WOJTKA KAMIŃSKIEGO
28 lutego, czwartek, godz. 19.00
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki
Sala Widowiskowa,
ul. Elektoralna 12 
Warszawa

Bilety: 12 zł. Bilety dostępne przez eBilet.pl, w sieci Empik i siedzibie MCKiS
(pn.-pt. w godz. 10.00-19.00).

Główny sponsor: ZAW STOART
Patron medialny: Radio PIN


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm