Aktualności
James Allsopp, Tomas Challenger, Kit Downes, Adam Fairhall, Fraser Fifield, Shabaka Hutchings, Olivia Moore,
Dave Smith
fot. Emile Holba



TAKE FIVE EUROPE

Monika Okrój



Od 2004 roku przy London Jazz Festivalu funkcjonuje inicjatywa pod nazwą Take Five, skierowana do młodych, utalentowanych muzyków z Wielkiej Brytanii. W tym roku projekt rozszerza swoją działalność poza kraj, przybierając nazwę Take Five Europe. Do siódmej edycji przystępuje także Polska, dzięki staraniom dyrektora artystycznego festiwalu Jazztopad – Piotra Turkiewicza.

Take Five Europe obejmuje festiwale: London Jazz Festival, North Sea Jazz (Holandia),  Jazz sous les pommiers Festival (Francja),  Banlieues Bleues (Francja), Molde Jazz Festival (Norwegia),
Jazztopad (Polska). Celem jest wyłonienie dziesięciu wybitnych muzyków, po dwóch z każdego z tych krajów, którzy w dniach 20-25 lutego 2012 roku spotkają się pod Londynem w nieprzeciętnej scenerii farmy ekologicznej Bore Place, aby uczestniczyć w warsztatach, wykładach i klasach mistrzowskich z udziałem muzyków, publicystów i specjalistów.

Wytypowani muzycy nie tylko będą kształcić swój warsztat muzyczny, ale także nauczą się wielu praktycznych zasad, umiejętności przydatnych w funkcjonowaniu na dzisiejszym muzycznym rynku. Całe to zaplecze będą mogli wdrażać we własnym, lokalnym środowisku. Będą mieli także szansę wypromowania swojego  talentu grając na wszystkich partnerskich festiwalach, o których prestiżu nie trzeba wiele mówić. Poza tą krótkoterminową aktywnością związaną z udziałem Polski w kolejnej edycji Take Five Europe idą dalekosiężne korzyści. Młodzi muzycy zdobędą nie tylko nowe kwalifikacje, ale przede wszystkim kontakty, co ułatwi im karierę międzynarodową, a to jest celem numer jeden.

Procedura składa się z trzech etapów. Kilka jazzowych instytucji z całego kraju typuje w sumie do 50 muzyków, którzy spełniają określone kryteria, m.in. kreatywność, potencjał rozwoju, własna twórczość, gotowość międzynarodowej współpracy, minimum pięć lat profesjonalnych doświadczeń, znajomość języka angielskiego. Kandydatury trafią do festiwalu Jazztopad, gdzie następnie 8-osobowa komisja, w której skład wejdzie także Martel Ollerenshaw (wicedyrektor London Jazz Festival) po zapoznaniu się z listami motywacyjnymi i nagraniami wytypuje w lipcu ośmiu muzyków. Finałową dwójkę laureatów wyłoni już komisja europejska złożona z dyrektorów festiwali członkowskich.

http://www.jazztopad.pl/festiwal.html

Monika Okrój




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm