Aktualności
Tomasz Stańko
fot. Jan Rolke



TOMASZ STAŃKO NA LETNIEJ AKADEMII JAZZU

Matylda Cygan



W łódzkiej Wytwórni,  w ramach IV Letniej Akademii Jazzu w czwartek wieczorem 28 lipca br. Tomasz Stańko wystąpi z dedykowanym Komedzie programem „Litania”. Wcześniej tego samego dnia odbędą się warsztaty pianistyczne z Dominikiem Wanią, wykład Andrzeja „Idona” Wojciechowskiego o Komedzie oraz projekcja filmu „Prawo i pięść”.

Plan dnia – 28.07.2011
11:30 - 14:00 Dominik Wania – warsztaty pt. „Fortepian w jazzie”
16:30 - 18:30 Andrzej Idon Wojciechowski – wykład pt. „Komeda i inni”
18:45 - 19:50 Projekcja „Prawo i pięść”, reż. Jerzy Hoffman
20:00 Tomasz Stańko – koncert „Litania”

Dominik  Wania – pochodzący z Sanoka pianista, uważany za jedną z największych nadziei polskiego jazzu. Mimo młodego wieku ma już na swoim koncie współpracę z takimi artystami jak Tomasz Stańk, Dave Liebman, Gary Thomas, Eddie Henderson, Don Byron, ceniony sideman, laureat festiwali jazzowych i muzyki klasycznej. Jego nowatorskie podejście do muzyki to znak nowych czasów w jazzie.

Tomasz Stańko wielokrotnie gościł w Łodzi, w tym także na scenie Wytwórni. Każdy jego koncert to jazzowe misterium na światowym poziomie. Albumem „Litania” oddał hołd Krzysztofowi Komedzie, swojemu mentorowi z lat młodości. Koncertowa wersja tego albumu to dla publiczności przeżycie magicznych chwil i podróż do innego wymiaru świadomości.

Tomasz Stańko to dziś czołowy, najlepiej rozpoznawany polski jazzman. W roku 1963 zaproszony został do kwintetu Krzysztofa Komedy i jak sam mówi  „ów liryzm, prostota, poczucie, że gra się tylko to, co najważniejsze, podejście do struktury, asymetrii, wiele szczegółów harmonicznych – miałem szczęście, że zaczynałem właśnie z nim”. Stańko grał z Komedą pięć lat, jego trąbka zarejestrowana została na jedenastu wspólnych albumach  i na większości  stworzonych przez Komedę ścieżek dźwiękowych polskich filmów.

Europejska kariera Stańki nabrała rozpędu w roku 1969, kiedy to  dołączył do Globe Unity Orchestra Alexandra Schlippenbacha, co wiązało się z nawiązaniem kontaktu z wszystkimi najważniejszymi postaciami europejskiej awangardowej sceny jazzowej. Wtedy też Tomasz Stańko utworzył kwintet ze skrzypkiem i saksofonistą Zbigniewem Seifertem. Rok później współpracował z Krzysztofem Pendereckim i Donem Cherrym. Jednak najważniejsza w latach 70. była zapewne współpraca z fińskim perkusistą Edwardem Vesalą, o której obrazowo pisze w książce „Desperado”.

W roku 1994 ukazuje się „Matka Joanna”, pierwszy album Stańki dla ECM po 20 latach od daty jego debiutu w tej wytwórni.  Dwie następne płyty jego kwartetu z Bobo Stensonem, Andersem Jorminem i Tonym Oxleyem poprzedziły wielki sukces albumu „Litania” z roku 1997, z muzyką Krzysztofa Komedy. Koncertowe wydanie „Litanii” było przebojem międzynarodowej sceny festiwalowej. Następny album „From The Green Hill” nagrodzono prestiżową Nagrodą Krytyków Niemieckich (Deutscher Schallplattenpreis) jako „Płytę roku 2000”. Jak w recenzji dla „Stereophile” pisze Thomas Conrad – „Tomasz Stańko w pełni zasłużył na sławę jednego z najlepszych i najbardziej emocjonalnych trębaczy w Europie…”.

Projekcja
W ramach prezentacji filmów z muzyką Krzysztofa Komedy odbędzie się projekcja filmu „Prawo i pięść” w reż. Jerzego Hoffmana. Polski western jest godny polecenia przede wszystkim ze względu na kreację Gustawa Holoubka oraz właśnie muzykę Krzysztofa Komedy, a zwłaszcza wielki przebój tamtych czasów „ śpiewaną przez Edmunda Fettinga piosenkę „Nim wstanie świt” ze słowami Agnieszki Osieckiej.

Wystawy
W trakcie trwania Akademii w Wytwórni można obejrzeć wystawę fotografii Krzysztofa Komedy autorstwa Marka Karewicza, ekspozycję prac malarskich Antoniego Studzińskiego, przed laty perkusisty legendarnego zespołu „Melomani”, oraz plakatów filmów, do których muzykę napisał Komeda – pochodzących ze zbiorów łódzkiego Muzeum Kinematografii oraz czeskiej wystawy rysunków zatytułowanej „Jazz w karykaturze”.

Wstęp na IV Letnią Akademię Jazzu
Wstęp na wszystkie wykłady, warsztaty, wystawy i projekcje w ramach IV LAJ jest wolny. Wstęp na koncerty jest możliwy po otrzymaniu bezpłatnego zaproszenia. Zaproszenia na miejsca siedzące na widowni były dostępne w Wytwórni (zostały już jednak rozdane). Na około tydzień przed każdym koncertem będą organizowane w newsletterze (do którego można się dopisać przez stronę www.wytwornia.pl) i na Facebooku Wytwórni (http://www.facebook.com/klub.wytwornia) konkursy, w których do wygrania będą wejściówki na miejsca stojące na balkonie.

Matylda Cygan

www.wytwornia.pl

www.toyastudios.pl


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm