Aktualności
fot. Carine Tedesco

Mediums
4.03.2014 (wtorek), godz. 19.00
Klub Tygmont
ul. Mazowiecka 6/8
Warszawa




Trio Mediums w Tygmoncie

Beata Kowalska



Znakomita grupa z Francji wystąpi w warszawskim klubie we wtorek 4 marca.

Mediums
Vincent Courtois od ponad dwudziestu lat zajmuje się muzyką. Przygodę z nią rozpoczął od klasycznego konserwatorium. Potem oddał się swobodnej improwizacji, piosence, grze w różnego rodzaju zespołach. Jako zdumiewający wiolonczelista zachowuje oryginalność i nie sposób wpisać go w żaden muzyczny schemat. „Działam instynktownie i staram się zachować tę świeżość”. Trio Mediums, w którym Vincent Courtois połączył swoją wiolonczelę i saksofony tenorowe Daniela Erdmanna i Robina Finckera to wyjątkowe w historii jazzu przedsięwziecie.

Vincent Courtois – urodził się w Paryżu 21 marca 1968 roku. Ze swojego klasycznego wykształcenia zachował technikę, precyzję i opanowanie instrumentu. Jego ciekawość i eklektyzm powodują, że grywa w rożnorodnych formacjach muzycznych.

W 1993 tworzy Pendulum Quartet, następnie grupę Tukish Blend i trio Zebra 3. Rok później Michel Petrucciani proponuje mu utworzenie kwartetu smyczkowego do płyty „Marvellous” z Tonymm Williamsem i Dave’em Hollandem dla wytwórni Dreyfus Jazz. W 1998 gra w orkiestrze Pierre’a Favre’a i w trio Yvesa Roberta („In Touch”, ECM).

W roku 2000 tworzy trio i kwartet na festiwalu Coutances. U jego boku grają Pierre Favre, Noële Akchocté, Lucilla Galeazzi, Michele Godard, Marc Ducret, Dominique Pifarely, Cyril  Atef, John Greaves i Nicolas Mizrachi. Wydaje płytę „Translucide”, a  następnego roku „The Fitting Room” z Markiem Ducretem i Dominique Pifarély dla Enja Records.

U boku Sylvie Courvoisier, Dominique’a Pifarély’ego, Joêlle Léandre i Joachima Kûhna (2002, 2003) odnajduje aspekty klasyczne swojego instrumentu. Gra z zespołem Rabiha Abou Kahlila uwalnia go jako solistę, a spotkanie z Louisem Sclavisem, które zarazem jest początkiem przygody z kinematografia, budzi w nim prawdziwą głębię melodii.

W 2004 nagrywa „Les Contes de Rose Manivelle” (LeTriton) Zé Jam i zakłada Trio What do you mean by silence z François Mervillem i młodym saksofonistą Markiem Baronem.  W 2010 powołuje do życia formację WAT, w której grają Maxime Delpierre, Matthieu Jérôme, Olivier Lété i David Aknin. W 2011 nagrywa drugi album What do you mean by silence?

Bogaty w tak liczne doświadczenia, Vincent Courtois rozwija wyjątkowe muzyczne poszukiwania. Podstawą jego procesu tworzenia jest gra zależności, właściwa równowaga osobowości i energii, efekt kontrastu, pomysły na brzmienie, obraz, niepewność i cisza. Powstaje w ten sposób muzyka, w której wolność poddana jest paradoksalnie całkowitemu rygorowi, wyczulona na najmniejszy szczegół. Każdy muzyk odnajduje w niej swoje miejsce tworząc w duchu zaufania.

Daniel Erdmann urodził się  w Wolfsburgu w Niemczech. Rozpoczyna naukę gry na saksofonie w wieku 10 lat. Po ukończeniu studiów muzycznych w Berlinie, w 2001 roku  przenosi się do Paryża dzieląc odtąd czas między Francję i Niemcy.

Od 1994 roku Daniel Erdmann koncertował w całej Europie, w Azji, Afryce, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Nagrał wiele płyt w wytwórniach Enja, ACT, Leo. Jego kwartet Erdmann 3000 z Frankiem Möbusem (gitara), Johannesem Finkiem (kontrabas) i Johnem Schröderem (perkusja) nagrał drugi album w Enja Records w 2007 roku oraz zagrał około 100 koncertów w latach 2004-2007 na festiwalach  takich jak : Banlieues Bleues, Jazz D´or Strasbourg, Reims Jazz Festival, North Sea Jazz Festival.
Obecnie pracuje z zespołami Das Kapital (z Hasse Poulsen i  Edwardem Perraud), Erdmann-Rohrer Quartet ( Vincent Courtois, Frank Möbus i Samuel Rohrer), Innkvisitio,Patchwork Dreamer, w duecie z Carstenem Daerrem, Francisem Le Bras, Oliverem Steidlem, Christophem Marguetem, z Vincent Courtois Trio, Edouard Bineau Quartet, Johannes Fink Quartet z Joachimem Kühnem.

„Daniel Erdmann istnieje na międzynrodowych scenach jako jeden z najbardziej kreatywnych muzyków. Swoje muzyczne projekty obdarza napięciem i energią, które dostępne są szerokiej publiczności dając efekt łączący free, funk i noise”.
Gérard Rouy – Jazz Magazine

Robin Fincker – saksofonista i klarnecista urodzony we Francji, przez ponad 10 lat mieszkał w Londynie. Studiował w Guildhall School of Music w Londynie i w paryskim konserwatorium. Dzieli swój czas między sceny brytyjskie i francuskie. Inicjator projektów, poszukiwany sideman. Jego kariera rozwija się w oparciu o zamiłowanie do nowych doświadczeń oraz pragnienie wolności i swobodnego czerpania w muzycznym świecie, w różnych stylach, gdzie jazz miesza się z improwizacją, muzyką elektroniczną lub rockiem.

Od 2005 gra w zespole Outhouse, który stał się jednym z czołowych zespołów młodej londyńskiej sceny muzycznej. Bierze też udział w innych projektach takich jak Blink (trio z pianistą Alcyona Mick) lub Splice, kwartet improwizacji w stylu post free-jazz. Gra także w grupach  Farm Job, Vincent Courtois trio : The Mediums, Hans Koller Large Ensemble, Surnatural Orchestra, Fringe Magnetic i w Orchestre de Mlle Durin. Daje koncerty i nagrywa u boku takich muzyków jak: Evan Parker, Bill Frisell, Hilmar Jensson, Vincent Courtois, Mikkel Ploug, Jeanne Added, Jeff Williams, Guillaume Roy, Paul Rogers, Brian Irvine, Mike Gibbs, Eve Risser.

Wystąpił także na wielu festiwalach sceny jazzowej takich jak London Jazz Festival, Jazzdor Festival, Banlieues Bleues, Koktebel Jazz festival (Ukraina), Cheltenham Jazz Festival (U.K) , BrayJaz Festival (Irlandia). W swojej dyskografii ma ponad 25 płyt, na siedmiu z nich występuje w roli lidera lub współlidera. Jego muzyka była nagrywana wiele razy do audycji radia BBC, Radio France czy WDR. Jest laureatem licznych nagród muzycznych, a także założycielem Loop Collective w Londynie organizacji uchodzącej za prawdziwy motor dzisiejszej londyńskiej sceny muzycznej.

Mediums
4.03.2014 (wtorek), godz. 19.00
Klub Tygmont
ul. Mazowiecka 6/8
Warszawa

Organizatorzy: Instytut Francuski w Polsce i klub Tygmont

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm