Aktualności

V Lubuskie Zaduszki Jazzowe:
Janusz Muniak Project

7 listopada – Zielona Góra, Klub Hydrozagatka
8 listopada – Krosno Odrzańskie, Zamek CAK
9 listopada – Gubin, Gubiński Dom Kultury




Trzy koncerty Janusza Muniaka

Bartosz Stawiarz



Legendarny saksofonista będzie gwiazdą Lubuskich Zaduszek Jazzowych, 7 - 9.11.

Już po raz piąty Lubuskie Zaduszki Jazzowe –  w Zielonej Górze, Krośnie Odrzańskim i Gubinie. Gwiazdą tegorocznych Zaduszek będzie legenda polskiego saksofonu, związany z Krakowem i tamtejszym środowiskiem jazzowym od zawsze – król tenoru Janusz Muniak.

Janusz Muniak jest jedną z najbarwniejszych postaci polskiego jazzu. Absolwent krakowskiej średniej szkoły muzycznej, zadebiutował już w 1960 roku w lubelskim zespole Witolda Miszczaka. Zespół ten okazał się dobrą szkołą jazzowego grania, po której Muniak został zauważony i zaproszony do zespołu Tomasza Stańki Jazz Darings. Koncerty z zespołem Stańki nie przeszkodziły Muniakowi we współpracy z m. in. Krzysztofem Komedą, zespołami Jana Ptaszyna Wróblewskiego (Studiem Jazzowym PR, SPPT Chałturnik) i kwartetem Jana Jarczyka. Dopiero po kilku latach, jako w pełni ukształtowany muzyk zdecydował się prowadzić własne zespoły.

Przez zespoły Muniaka przewinęli się najwybitniejsi polscy jazzmani: basiści – Andrzej Cudzich, Antoni Dębski, Paweł Jarzębski, Zbigniew Wegehaupt, perkusiści – Bogdan Kierach, Michał Miśkiewicz, Jacek Pelc, Krzysztof Zawadzki, pianiści – Włodzimierz Pawlik, Wojciech Puszek.

Janusz Muniak jest także artystą, z którym często i chętnie współpracują także zagraniczni jazzmani: perkusiści George Bruckner, Dirk A. Dhonau, trębacze – Don Cherry, Freddie Hubbard, saksofoniści – Hank Mobley i Charlie Ventura oraz pianiści – Hank Jones, Gerd Schuller. Równie interesujące okazały się projekty Muniaka realizowane z młodymi muzykami: Leszkiem Możdżerem, Michałem Miśkiewiczem, Darkiem Oleszkiewiczem.

Na jednej scenie z Janusze Muniakiem wystąpią: weteran perkusji Kazimierz Jonkisz, jeden z najwybitniejszych europejskich pianistów młodego pokolenia Paweł Kaczmarczyk oraz czołowy polski kontrabasista Maciej Adamczak. 

 

 

 

V Lubuskie Zaduszki Jazzowe: Janusz Muniak Project

• 7 listopada – Zielona Góra, Klub Hydrozagatka, godz. 20:00
www.zok.com.pl
• 8 listopada – Krosno Odrzańskie, Zamek CAK, godz. 19:00
www.cak-zamek.pl
• 9 listopada – Gubin, Gubiński Dom Kultury, godz. 19:00
http://www.gdk.gubin.com.pl/

 

Paweł Kaczmarczyk – polski pianista i kompozytor jazzowy. Jest jednym z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia, kompozytorem, solistą i sidemanem. Nazywany objawieniem polskiego i europejskiego rynku jazzowego; ceniony przede wszystkim za wirtuozerię, kreatywność i niezwykle dojrzałą technikę. Był wielokrotnie wybierany „Nową Nadzieją Polskiego Jazzu” przez czytelników JAZZ FORUM. Trzeci Album „Complexity In Simplicity” wydany w 2009 roku dla prestiżowej wytwórni ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery.  W dorocznym rankingu magazynu JAZZ FORUM płyta ta została uznana Płytą Roku, a sam Paweł otrzymał tytuł najlepszego Pianisty Roku, przerywając kilkunastoletnie panowanie Leszka Możdżera w tej specjalności.


Maciej Adamczak – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach w klasie kontrabasu Jacka Niedzieli. Jest laureatem krajowych konkursów, m.in. Jazz Juniors (Marcin Żupański Quartet, I nagroda,1997), Jazz nad Odrą, Pomorska Jesień Jazzowa.

Kazimierz Jonkisz mając 10 lat, rozpoczął naukę gry na akordeonie w Ognisku Muzycznym w Brzeszczach. Podczas egzaminu do Liceum Muzycznego w Bielsku-Białej komisja odkryła u niego wyjątkowe poczucie rytmu. W 1962 r. rozpoczął w tej szkole naukę gry na perkusji. W wieku 18 lat został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą 1967. Studia muzyczne ukończył w 1971 r., w którym otrzymał również stypendium im. Krzysztofa Komedy. Współpracował z najbardziej znanymi polskimi muzykami jazzowymi jak Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Januszem Muniakiem, Jan Ptaszyn Wróblewski, Michał Urbaniak czy Adam Makowicz. Występował również z muzykami o międzynarodowej sławie, takimi jak: Al Cohn, Roy Hargrove, Larry Coryell, Amina Claudine Myers, Monty Waters, Eddie Henderson, Kevin Mahogany, Marc Thomas, Miles Griffith, John Hicks, Bob Sheppard, Larry Goldings, Tim Hagans.

W 1978 r. rozpoczął koncerty jako pierwszy w Polsce leader za perkusją. Przez jego zespoły, przewinęło się wielu młodych muzyków, którzy obecnie tworzą czołówkę polskiego jazzu. W 1980 r. Kazimierz Jonkisz debiutował z własnym kwintetem na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie. Dotychczas uczestniczył w nagraniu ok. 70 płyt, m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Mieczysławem Koszem i wieloma innymi polskimi muzykami. W 1980 r. nagrał swoją pierwszą autorską płytę pt. Tiri Taka, z serii Polish Jazz. Grał na największych festiwalach jazzowych, takich jak: Molde International Jazz Festiwal (Norwegia), New Port in Belgrad Jazz Festiwal (Jugosławia), Bergamo Jazz Festiwal (Włochy), Havana Jazz Festival (Kuba), Ost - West (Niemcy), Temecula International Jazz Festival (USA). Od 1992 r. Kazimierz Jonkisz zajmuje się również nauczaniem jazzu, wykłada w klasie perkusji w Średniej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od kilku lat wraz z profesorami Berklee College of Music w Bostonie oraz Music Hochschule w Grazu w Austrii, bierze udział w cyklu warsztatów muzycznych w Puławach




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm