Aktualności




TVP KULTURA W MAJU

TVP Kultura



W maju w TVP Kultura znajdzie się trochę (niewiele) miejsca dla jazzu. 5 maja o godz. 22.40 Al Di Meola – One of These Nights, 12 maja o godz. 23.35 Gary Burton & Makoto Ozone na festiwalu w Montreux, 19 maja o godz. 22.20 Ray Charles na festiwalu w Montreux.

01.05
Emisja 17.10

100 tysięcy dolarów w słońcu, reż. Henri Verneuil (1964)
Zrealizowana z dużym rozmachem historia niecodziennego tranzytu przez rozgrzaną słońcem pustynię. Marc (w tej roli Lino Ventura), kierowca ciężarówki, zostaje wysłany by wyśledzić złodzieja (w tej roli niezapomniany Jean – Paul Belmondo), który ukradł nową, firmową ciężarówkę wraz ze znajdującym się w środku ładunkiem.

Emisja 19.25
Dokument społeczny – Getto Gospel, reż. Jakub Radej (2011)

16 - letni Dominik mieszka na warszawskiej Pradze. Z powodu popełnionych wykroczeń już niedługo trafi do ośrodka socjoterapeutycznego. W ostatnim miesiącu wolności próbuje nadrobić wszystkie zaległe sprawy przede wszystkim chce nagrać rapowy kawałek w studio, bo rap jest od dawna jego pasją. Tymczasem na jego ulicy zjawiają się chrześcijańscy misjonarze, którzy proponują mu pomoc w realizacji jego muzycznych planów. Dzięki długim rozmowom z nimi chłopak niespodziewanie nawraca się.

Emisja 20.20
Volver, reż. Pedro Almodovar (2006)

Raimunda (Penélope Cruz) przed laty wyjechała z rodzinnej La Manchy do Madrytu. Tu klepie biedę, pracuje jako sprzątaczka, utrzymując 13-letnią córkę Paulę i bezrobotnego męża, który zaczyna molestować dorastającą dziewczynę. Siostra Raimundy, Soledad (Lola Dueñas), fryzjerka przyjmuje klientki w swoim mieszkaniu, by uniknąć płacenia podatków. Raimunda dowiaduje się, że umarła stara ciotka z La Manchy. Nie może jechać na pogrzeb, bo ma na głowie większy kłopot we własnej rodzinie. Na pogrzeb wybiera się Soledad. W domu ciotki ukazuje się jej duch zmarłej matki…

Emisja 22:30
Francuski numer, reż. Robert Wichrowski (2006)

Reżyser za ten film zdobył nagrodę publiczności – „Złoty Granat” na Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu w 2006 roku. Komedia pełna zaskakujących i trzymających w napięciu zwrotów akcji. Bezrobotny Stefan i jego syn Janek wybierają się do pracy do Paryża. W dniu wyjazdu okazuje się, że Stefan stracił pieniądze przeznaczone na bilety lotnicze. W gazecie znajdują ogłoszenie Magdy, która jedzie do Paryża i oferuje wolne miejsca w swoim samochodzie. Na ten sam anons natrafia czarnoskóry student UW – Machu, który dostał stypendium na Sorbonie i następnego dnia musi się zameldować na paryskiej uczelni. Kolejną osobą, która odpowiada na prasowe ogłoszenie Magdy, jest Siergiej – Ormianin, były reprezentant Rosji w podnoszeniu ciężarów. Na miejscu zbiórki zjawia się cała czwórka, brakuje tylko Magdy. Nie wiedzą, że to dopiero początek ich kłopotów…

02.05
Emisja 18.45
KwieKulik, reż. Anna Zakrzewska (2010)

Zofia Kulik spełnia swoje marzenie: jej praca, autoportret „Wspaniałość siebie”, została zestawiona z portretami Rembrandta podczas słynnej wystawy Documenta XII w Kassel. Własnie wtedy, u szczytu swojej kariery artystka rezygnuje nagle z indywidualnej twórczości. Poznajemy ją w momencie, kiedy zaczyna opracowywać ogromne zbiory prac, które tworzyła wspólnie z życiowym i artystycznym partnerem, Przemysławem Kwiekiem. Od początku lat siedemdziesiątych artyści działali w duecie KwieKulik i stanowili nierozłączną parę. Aż do 1987, kiedy rozstali się zarówno artystycznie jak i prywatnie. Film pokazuje pierwszą po latach próbę współpracy artystów, ich spotkania i rozmowy podczas przygotowań do kolejnych prezentacji dorobku KwieKulik a także konfrontację z synem Maksymilianem, którego kiedyś włączali do artystycznych projektów. Co wyniknie z tych spotkań dwojga artystów, których drogi dawno sie rozeszły? Burzliwe rozmowy, sprzeczki uwydatniające różnice zdań i postaw wobec życia i sztuki, przeplatane są unikatowymi materiałami filmowymi (16 mm, 35 mm) pokazującymi ich artystyczne „Działania”, tak samo osobiste, tak samo intymne jak ich dzisiejsze spotkania.

Emisja 20.20
Wszystko o mojej matce, reż. Pedro Almodovar (1999)

Bohaterką filmu jest pielęgniarka samotnie wychowująca syna. Nastolatek ginie pod kołami samochodu. Zbolała bohaterka wyjeżdża do Barcelony, aby odnaleźć niewidzianego od lat ojca tragicznie zmarłego chłopca. Napotyka cały tłum gotowych pomóc jej kobiet: starą przyjaciółkę, transseksualistkę i prostytutkę w jednej osobie, opiekuńczą zakonnicę, teatralną gwiazdę...

03.05
Emisja 18.55
Polska w dokumencie – Bal, reż. Ewa Świecińska (2007)

Film opowiada o młodych ludziach, którzy postanowili wkroczyć w dorosłe życie w sposób tradycyjny i elegancki, czerpiąc wzorce z europejskich obyczajów. „Pomysł na bal debiutantów zrodził się ponad sto lat temu w Wiedniu” – mówi Jolanta Mycielska, pomysłodawczyni balu. Do Polski powrócił w 1998 roku. Od tego czasu w elitach artystycznych i społecznych poszukuje się młodzieży, która chętnie weźmie udział w tym niecodziennym przedsięwzięciu. Wielu debiutantów to emigranci polskiego pochodzenia, wielu nosi arystokratyczne nazwiska. Dla nich nazwisko ma wyjątkowe znaczenie, oznacza bowiem zobowiązanie do tego, aby kontynuować wartości i tradycje mocno zakorzenione w ich rodzinach. Młodzi emigranci odczuwają bliski związek z ojczyzną i czują się współodpowiedzialni za jej los, jeden z bohaterów filmu stwierdza: „Dobry obywatel jest to patriota, który zostaje w Polsce i walczy o nią, a nie ucieka gdzie indziej”, inny dodaje: „Trzeba budować własne państwo, nie można uciekać gdzie przepisy są lepsze, czy życie wygodniejsze”.

Emisja  21.10
Panorama kina polskiego – Trick, reż. Jan Hrynik (2010)

Filmowa opowieść o ucieczce z więzienia dwóch inteligentów odsiadujących wysokie wyroki: Marka Kowalewskiego (Piotr Adamczyk) utalentowanego fałszerza studolarówek oraz jego starszego współtowarzysza z celi - Profesora Witka (Marian Dziędziel). Przypadkowo zamieszani w rządowe malwersacje przestępcy postanawiają zagrać va banque, a przy okazji wyrównać rachunki z przeszłości. Skomplikowana intryga jest szansą na odzyskanie wolności i zemstę. Ale czy uda się wyprowadzić w pole równie sprytnych przeciwników...?

04.05
EMISJA 16.35
Donnie Darko, reż. Richard Kelly (2001)

Donnie Darko  jest  uważanym za niezrównoważonego psychicznie nastolatkiem. Pewnego dnia ujrzał dziwną postać: człowieka-królika, który wywabił go nocą z domu, przez co uratował chłopakowi życie. Od tej pory królik regularnie odwiedza Donniego. Z czasem wyjawia mu, że jest przybyszem z przyszłości i pragnie zapobiec pewnym zdarzeniom. W tym celu Donnie zostaje zobligowany do wykonania różnych przedziwnych, destrukcyjnych dla otoczenia zadań. Wraz z rozwojem akcji okazuje się jednak, że nakazy przybysza nie były bezpodstawne. Film porusza temat podróży w czasie, możliwości jego odwrócenia i zmiany wydarzeń oraz tajemnicy, jaką jest nasz umysł.

Emisja 18.35
Świat w dokumencie - Jak się robi rewolucje, reż. Tania Rakhmanova (2006)

Serbia, Ukraina, Gruzja – trzy razy naród obalił autorytarne reżimy. Kraje są różne, ale scenariusz rewolucji był za każdym razem mniej więcej taki sam: sfałszowane wybory, ludzie wychodząca na ulice i reżim upada praktycznie bez oporu. Czy to naprawdę takie proste? Kiedy ogląda się to w telewizji wydaje się, że wystarczy wyprowadzić na ulice setki ludzi i jest rewolucja. Tymczasem prawda wygląda zupełnie inaczej. Film pokazuje jak naprawdę przebiegają takie wydarzenia, analizuje również postawę państw zachodnich, w których poparcie dla demokratycznych przemian koliduje czasem z własnym interesem.

Emisja 20.20
Kino jest sztuką – Obsługiwałem angielskiego króla, reż. Jiri Menzel (2006)

Ekranizacja powieści Bohumila Hrabala „Obsługiwałem angielskiego króla”. Bohaterem jest kelner, który dorabia się własnej restauracji, lecz traci ją, kiedy władza w Czechach trafia w ręce ludu. Barwne opisy dojrzewania w lokalach gastronomicznych, tragicznej miłości w czasie wojny i groteskowych, powojennych represji wobec „burżujów” tworzą opowieść piękną i mądrą, opowieść o tym, co w życiu najważniejsze.

Emisja 23.15 (premiera)
Młoda Kultura – Mama Selita

Koncerty młodych polskich zespołów, nagrane w studiu telewizyjnym. W tym odcinku występ zespołu Mama Selita. To czterech muzyków, którzy zawsze grają na 100%. Zespół tworzą: Herbert Makuch (bas), Igor Seider (wokal), Grzegorz Stańczyk (gitara) i Mikołaj Stefański (bębny). Od 2007 roku zespół zagrał ponad dwie setki koncertów w całej Polsce, a zagranicznej publiczności zaprezentował się na legendarnym Square of Fame Wembley Arena w Londynie. Mama Selita angażuje się w rozmaite projekty artystyczne. W 2009 roku zespół wystąpił podczas finałowego koncertu Street Art Doping największego w Polsce festiwalu promującego sztukę ulicy. W trakcie Re: wizji 2009, zespół brał udział w projekcie Zawsze z Bareją, przygotowując na te okazję utwór, którego premiera odbyła się podczas finałowego koncertu w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

05.05
Emisja 13.40
Krew w Twoim telefonie, reż. Frank Piasechi Poulsen (2010)

Minerały z Konga są wykorzystywane do produkcji telefonów komórkowych. W ciągu ostatnich 15 lat, pięć milionów ludzi zginęło w tym kraju w wyniku wojny domowej. Zdaniem ONZ większość ofiar to efekt konfliktów w temacie pozyskiwania i handlu tymi minerałami. Duński dokumentalista Frank Paulsen nie chce korzystać z telefonu komórkowego, bo wie, że to może kosztować życie człowieka w Kongo. Odwiedza producentów telefonów komórkowych w Europie, ale nikt nie udziela mu zadowalających odpowiedzi. Wszyscy twierdzą, że z Konga nic nie sprowadzają. W końcu decyduje się na podróż do wioski Walikale i niedostępnych kopalni Bisie w Kongo, narażając własne życie chce dociec prawdy…

Emisja 15.20 (premiera)
Elina Garanca – Naturally Born Singer (2005)
Film dokumentalny o łotewskiej mezzosopranistce Elinie Garance. Elina Garanca urodziła się w 1976 roku w Rydze, wywodzi się z muzycznej rodziny (jej matka jest profesorem Akademii Muzycznej w Rydze i nauczycielem śpiewu, starszy brat pracuje jako producent muzyczny). W wieku dwudziestu lat rozpoczęła studia w Łotewskiej Akademii Muzycznej w Rydze. Studia wokalne kontynuowała następnie w Wiedniu i Stanach Zjednoczonych. Profesjonalną karierę śpiewaczki rozpoczęła w Meiningen Staatstheater, gdzie tuż po ukończeniu studiów wcieliła się w rolę Oktawiana w operze komicznej „Kawaler z różą” Richarda Straussa. Następnie często występowała na deskach opery we Wiedniu, przyjeżdża też często z występami do rodzinnej Rygi. Laureatka wielu nagród muzycznych.

Emisja 19.15 (premiera)
Classic Albums – Metallica – Black Album

Film dokumentalny z serii „Classic Albums”, która ukazuje kulisy powstawania najważniejszych albumów w dziejach muzyki rockowej. Płyta „Metallica”, piąta w dyskografii grupy z Los Angeles, znana również pod tytułem „The Black Album”, ukazała się 13 sierpnia 1991 roku. Uważana jest za najlepszy album grupy obok „Master of Puppets” z 1986 roku. Zresztą właśnie muzyków Metalliki uważa się za twórców odmiany trash metalu. Na wydawnictwie znajduje się dwanaście utworów, najlepiej znany jest otwierający album „Enter Sandman”. Sesja w One On One Studios rozpoczęła się 6 października 1990 roku, nagrania zakończyły się 16 czerwca następnego roku, producentem był Bob Rock.

Emisja 20.25
Bilet do kina – Ukryta prawda, reż. Rod Lurie (2000)

W czasie piastowania urzędu umiera wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Na jego miejsce prezydent USA proponuje senatora  Laine`a  Hansona. Zanim Pani senator obejmie urząd, jej życie musi być prześwietlone przez Kongres. Nieoczekiwanie wychodzą na jaw fakty, które ze strony przeciwników politycznych - powodują oskarżenia o niemoralne postępowanie.

Emisja 22.40
Al Di Meola – One of These Nights
Koncert amerykańskiego gitarzysty jazzowego Ala Di Meoli, zarejestrowany w 2004 roku w Ludwigsburgu. „One of These Nights” to ponad godzina jazzu w wykonaniu Di Meoli i zaprzyjaźnionych muzyków, która nawiązuje do legendarnej „Friday Night In San Francisco” sprzed prawie ćwierćwiecza. Al Di Meola urodził się 22 lipca 1954 roku. W wieku 17 lat rozpoczął studia w Berklee College of Music w Bostonie. W latach 1974 - 1976 grał w zespole „Return to Forever”, następnie rozpoczął karierę solową. W 1976 roku ukazał się jego pierwszy solowy album „Land of the Midnight Sun”. Tworzy muzykę w różnych gatunkach, jednak najbardziej przez niego lubianym jest Jazz inspirowany motywami latynoamerykańskimi. W swojej karierze współpracował z wieloma artystami: basistą Stanleyem Clarkiem, klawiszowcem Janem Hammerem, skrzypkiem Jean - Luc Pontym oraz gitarzystami Johnem McLaughlinem i Paco de Lucią, a także polską orkiestrą Amadeus z Poznania. W 2011 roku ukazał się jego najnowszy album „Pursuit of Radical Rhapsody”.

06.05
EMISJA od 17.10 (premiera)
Niedziela z… Andrzejem Stasiukiem

Spotkanie z pisarzem Andrzejem Stasiukiem. W paśmie zaprezentujemy film dokumentalny „Zawód podróżnik na południe. Andrzej Stasiuk”, spektakl Teatru Telewizji „Muchy” w reżyserii Łukasza Wylężałka na podstawie prozy Andrzeja Stasiuka oraz film „Wino truskawkowe” w reżyserii Dariusza Jabłońskiego na podstawie „Opowieści galicyjskich”.

Emisja 22.20
Więcej niż fikcja – Birma VJ, reż. Andres Ostergaards (2008)

Nagrody i festiwale: Amsterdam International Documentary Film Festival 2008 Joris Ivens Award, Movies that Matter Human Rights Award, Berlinale 2009 – International Human Rights Award, Sundance Film Festival 2009 – World Cinema Documentary Editing Award, Danish Golden Globe 2009 – Best Documentary Birma jest jednym z kilku krajów na świecie, do którego zagraniczni dziennikarze nie mają wstępu. Rządzona od ponad 40 lat przez bezlitosną juntę generałów, pozostaje praktycznie odcięta od świata. Jej władcy, po stłumieniu w 1988 roku masowych protestów (ponad 3000 tysiące ofiar śmiertelnych) I uwięzieniu kilka lat później Aung San Suu Kyi, przywódczyni opozycji, laureatki pokojowej nagrody Nobla, poczuli się praktycznie bezkarni. Społeczeństwo, mając w pamięci represje z lat 90 - tych pogrążyło się w apatii. Gasnące zainteresowanie świata utwierdziło je w przekonaniu, że jakikolwiek opór nie ma sensu. W 2007 roku Birmańczycy jednak znów wyszli na ulice. Iskrą zapalną (podobnie jak w Polsce lat 70.) stały się drastyczne podwyżki cen benzyny. W tym samym roku, 27-letni Joshua postanowił przełamać barierę informacyjną swojego kraju. Czując, że społeczeństwo szykuje się do kolejnych protestów stworzył niezależną sieć korespondentów – Democratic Voice of Birma (DVB). Nagrane przez nich materiały wysyłał do zachodnich telewizji. Chciał mieć pewność, że kolejny zryw Birmańczyków odbije się szerokim echem w świecie.

07.05
EMISJA 17.05
Sól ziemi czarnej, reż. Kazimierz Kutz (1969)
Nagroda Państwowa I stopnia za reżyserię, „Złote Grona” za scenariusz, scenografię i zdjęcia na LLF w Łagowie w 1970 r. Grand Prix na MFF w Grenoble w 1971 r. Poetycka ballada osnuta wokół dramatycznych wydarzeń II Powstania Śląskiego z sierpnia 1920 roku - dzieje rodziny starego górnika, którego synowie walczą o polskość swej ziemi. Film nie rekonstruuje przebiegu powstania – odtwarza natomiast jego klimat i kreśli zbiorowy portret śląskiego ludu.

Emisja 20.20 (premiera)
Panorama kina światowego – Tajemniczy rozmówca, reż. Richard Ledes (2008)
W korporacji energetycznej dochodzi do licznych transakcji korupcyjnych. Kierownik firmy postanawia ujawnić aferę, chociaż wie, że taka decyzja sprowadzi na niego szereg niebezpieczeństw.

Emisja 22.15 (premiera)
TVP Kultura na Gdynia Film Festival

Codzienne relacje z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni tylko na antenie TVP Kultura.

08.05
Emisja 17.10
Perła w koronie, reż. Kazimierz Kutz (1972)

Nagrody na festiwalach w Mediolanie, Panamie, Antwerpii i Łagowie. Swoista kontynuacja filmu „Sól ziemi czarnej”. Osadzona w realiach śląskich połowy lat 30 ubiegłego wieku liryczna opowieść o wielkiej miłości młodego górniczego małżeństwa, spleciona z historią zwycięskiej walki polskich górników z niemieckimi właścicielami kopalni.

Emisja 20.20 (premiera)
Teatr Telewizji – Cholonek, reż. Mirosław Neinert, Robert Talarczyk (2012)
Adaptacja prozy Janoscha zrealizowana w Teatrze Korez to opowieść o Śląsku i Ślązakach. O ludziach żyjących pomiędzy. Pomiędzy Polską a Niemcami. Pomiędzy snem a jawą. Pomiędzy tragedią a farsą. Pełen plebejskiego, śląskiego humoru i anegdot znanych wszystkim Ślązakom od dziesięcioleci i powtarzanych z pokolenia na pokolenie. Realizacja została uznana za spektakl roku 2004, otrzymując w tej kategorii Złotą Maskę. Kolejna Złota Maska przypadła w udziale Grażynie Bułce za rolę Świętkowej w „Cholonku”, a Robert Talarczyk, autor adaptacji i współreżyser „Cholonka”, dostał po tej premierze Złotą Maskę za całokształt swojej twórczości.

Emisja 22.35 (premiera)
TVP Kultura na Gdynia Film Festival

Codzienne relacje z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni tylko na antenie TVP Kultura.

09.05
Emisja 17.10
Paciorki jednego różańca, reż. Kazimierz Kutz (1979)
„Złote Lwy” na FPFF w Gdańsku w 1980 r. Nagrody na festiwalach w Łagowie, Karlowych Warach, Sao Paulo, Figuiera da Foz. Dramat psychologiczno-byczajowy, wraz z wcześniejszymi filmami „Sól ziemi czarnej” i „Perła w koronie” tworzy tryptyk poświęcony górniczemu Śląskowi oraz jego historii.  Film „Paciorki jednego różańca, którego scenariusz powstał na podstawie pamiętników emerytowanych górników, opowiada o bolesnych przemianach społecznych końca XX wieku.

Emisja 20.20 (premiera)
22 opery Mozarta - Odyseja III - Rex Tremendus
„Odyseje” to trylogia łącząca niezależne i osobne przedstawienia. Składają się one z różnych gatunków sztuki – muzyki, teatru, tańca i wizualizacji. Trylogia została wymyślona przez Joachima Schlömera, tancerza, choreografa i reżysera. Swoje odyseje postrzega jako podróż artysty od bycia kontrolowanym do całkowitej niezależności. Podróż ta dotyczy Mozarta i wszystkich tych, którzy poprzez pokonanie życiowego kryzysu uzyskali wolność. Trzecia część to „Rex Tremendus” - oryginalne połączenie fragmentów dwóch oper komicznych Mozarta – „Lo sposo Denuso” and „L'oca del Cairo” oraz różnych niedokończonych motywów z ostatniego dzieła wielkiego kompozytora „Requiem”. Ostatnia z Odysei zamyka historię życia Wolfganga Amadeusza Mozarta, reprezentuje ostateczne wyzwolenie się artysty z restrykcji i ograniczeń społeczeństwa, powolne odejście ze świata w ciemność...

Emisja 22.30 (premiera)
Gala PISF na Gdynia Film Festival

Gala z wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

10.05
Emisja 17.00
Zawrócony, reż. Kazimierz Kutz (1994)

Grand Prix oraz nagrody za muzykę i pierwszoplanową rolę męską na FPFF w Gdyni w 1994r. , a także szereg nagród na festiwalach w Moskwie, Utrechcie i Prix Europa w Berlinie. Film telewizyjny, w którym Kutz udanie połączył powagę z humorem, a nawet farsą i groteską. Dopisał nim kolejny rozdział do swojej snutej od lat śląskiej opowieści, na którą składają się jego najwybitniejsze filmy: „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca”, „Na straży swej stać będę” czy „Śmierć jak kromka chleba”. Ta gorzka komedia Kutza została dobrze przyjęta przez widzów i krytykę.

Emisja 18.50
Polska w dokumencie – Telewizja Solidarność, reż. Bogdan  Łoszewski (2009)

Film opowiada o nieznanej historii powstania pierwszej, niezależnej ekipy filmowej TV BIPS SOLIDARNOŚĆ w 1981 roku. Przedstawia ludzi, którzy mimo niepewnej sytuacji politycznej zdecydowali się zrezygnować z bezpiecznych posad w OTV Gdańsk i mimo ciągłego zagrożenia ze strony SB dokumentować wszystkie najważniejsze wydarzenia w kraju. Film przedstawia losy kamery w czasie stanu wojennego oraz w ostatnim okresie jej pracy, w Duszpasterskim Ośrodku Video u Księży Pallotynów, do momentu konfiskaty przez SB.

Emisja 21.10
Panorama Kina Polskiego – Cześć Tereska!, reż. Robert Gliński (2001)
Obsypany nagrodami film o dziewczynie należącej do „generacji blockersów”, młodzieży pozbawionej celów życiowych, nie uznającej żadnych wartości, nie potrafiącej rozróżnić dobra od zła. Tereska, 15-letnia dziewczyna mieszka, jak większość polskich rodzin w bloku. Jej rodzice są przeciętni: ojciec policjant czasem zagląda do kieliszka, matka biega do kościoła, w mieszkaniu stale gra telewizor. Tereska rozpoczyna naukę w szkole krawieckiej, chce zostać projektantką mody, zaprzyjaźnia sie z nową koleżanką Renatą. Pierwszy papieros, pierwsze wino, pierwszy pocałunek, a potem pierwsza miłość z kolegą z podwórka. Dziewczyna czuje się bardzo samotna, strzępy ciepła odnajduje w dziwnej przyjaźni z kalekim portierem - Edziem. W finale, odrzucona przez wszystkich Tereska zabija Edka. Film otrzymał liczne nagrody: na FPFF w Gdańsku - Gdyni w 2001 r. ORŁY, Polskie Nagrody Filmowe, nagrodę specjalną na MFF w Karlovych Varach oraz wyróżnienie dla głównych bohaterek na MFF w Chicago.

11.05.
Emisja 18.20 (premiera)
Philip i jego siedem żon, reż. Marc Isaacs  (2005)
Brytyjski rabin Philip Sharp twierdzi, że ma bezpośrednie połączenie z Bogiem, który przekazał mu uprawnienia do posiadania siedmiu żon. Reżyser Marc Isaacs stworzył kameralny dokument odwiedzając  rabina w domu, gdzie życie toczy się wokół rozważań nad Torą i posłuszeństwa wobec głowy rodziny.

Emisja 21.20
Finał Konkursu Eurowizji na Młodego Muzyka Roku

Finał Konkursu Młody Muzyk Roku – gala na żywo z Wiednia. W trakcie uroczystości siedmiu młodych, wyłonionych z eliminacji w krajach europejskich, młodych instrumentalistów, będzie walczyć o tytuł Młodego Muzyka Roku w konkursie Eurowizji.

Emisja 23.35 (premiera)
Młode kino polskie

Debata na żywo o współczesnym polskim kinie, prosto z Gdynia Film Festival.

EMISJA 00.40 (premiera)
Młoda Kultura - Jafia Manuel

Koncerty młodych polskich zespołów, nagrane w studiu telewizyjnym. W tym odcinku występ zespołu Jafia Manuel. To polski zespół powstały w 1994 w Pile, grający roots reggae z akcentami chrześcijańskimi

12.05
Emisja 15.00 (premiera
)
Klasyczne albumy rocka – Pink Floyd – Dark Side of The Moon
Film dokumentalny z serii „Classic Albums”, która ukazuje kulisy powstawania najważniejszych albumów w dziejach muzyki rockowej. Płyta „The Dark Side of the Moon” ukazała się w 1973 roku. Jest uważana za jedno z największych osiągnięć Pink Floyd, sprzedała się do dzisiaj w ponad 30 mln egzemplarzy. Zawiera 10 utworów, często jednak dwa pierwsze łączy się w jedno (Speak to me/Breathe). Nagrywana była między 1 czerwca 1972 a 1 lutego 1973 w studiu Abbey Road w Londynie. Album jest bardzo spójny w swym brzmieniu, dźwięk został pieczołowicie dopracowany, bardzo duży wkład w jego realizację miał pracujący z muzykami Alan Parsons (ur. 20 grudnia 1948 w Londynie brytyjski inżynier dźwięku, muzyk i producent). Każdą ścieżkę podczas nagrań w studio przygotowywano bardzo starannie, muzycy osobno nagrywali swoje linie melodyczne, aby, jak określił to lider Roger Waters, „zaoszczędzić sobie wielu kłótni”. Teksty do piosenek pisał Roger Waters, opowiadają głównie o ludzkich lękach i przemijaniu. Trzy utwory (Speak to Me, On the Run, Any Colour You Like) są w wersji instrumentalnej, w jednym (The Great Gig in the Sky) występuje jedynie żeńska wokaliza w wykonaniu Claire Torry. Utwory takie jak „Time” (rozpoczynający się od bicia zegarów), „Money” (wykorzystano w nim odgłosy otwierania i zamykania kasy w sklepie) czy spokojna ballada „Us and Them” stały się jednymi z najlepiej rozpoznawalnych utworów w historii rocka.

Emisja 19.05 (premiera)
Gala wręczenia nagród na Gdynia Film Festival

Na żywo z Gdyni relacja z wręczenia nagród na Gdynia Film Festival.

Emisja 21.45 (premiera)
33 sceny z życia, reż. Małgorzata Szumowska (2008)

„33 sceny z życia” to przejmująca i bardzo osobista opowieść o doświadczeniu, jakim jest śmierć bliskiego członka rodziny. O tym jaki ma to wpływ na rodzinę, jak dekonstruuje i bezpowrotnie zmienia życie wszystkich osób. Szczególnie Julii (w tej roli niemiecka aktorka Julia Jentsch) - głównej bohaterki filmu, z perspektywy której obserwujemy wydarzenia.

Emisja 23.35
Gary Burton & Makoto Ozone na festiwalu w Montreux

Koncert duetu: Gary Burton (wibrafon) i Makoto Ozone (fortepian) na festiwalu w Montreux w 2002 roku. Gary Burton urodził się 23 stycznia 1943 w Anderson w stanie Indiana. Studiował w Berklee College of Music, gdzie obecnie jest wykładowcą. Jest jednym z najbardziej znanych wirtuozów wibrafonu na świecie, posiadł umiejętność gry czterema pałkami na tym instrumencie (po dwie w każdej ręce). Był w dużej części samoukiem, w wieku 17 lat zadebiutował swoim nagraniem w Nashville (Tennessee) z gitarzystami Hankiem Gerlandem oraz Chetem Atkinsem. Przerwał studia i założył ze Stanem Getzem Getz’s Quartet, który działał w latach 1964-1966. Od 1967 roku Burton zaczął działać na własne konto i szybko dorobił się grupy fanów swojej muzyki. Wystąpił w 1971 roku na festiwalu jazzowym po raz pierwszy i w tym samym roku dostał pierwszą nagrodę Grammy. Od lat 70. uczy muzyki w Berklee College of Music w Bostonie, gdzie został doktorem honoris causa. Jest także aktywny twórczo, wydaje dużo płyt (ostatnia z 2011 roku) i współpracuje z różnymi artystami, czego przykładem jest choćby ten koncert z japońskim pianistą Makoto Ozone. Japoński pianista jazzowy Makoto Ozone urodził się 25 marca 1961 r. w Kobe. Według relacji rodziców, w wieku dwóch lat zaczął grać na organach, jako siedmiolatek tworzył już własne melodie. Rozpoczął koncertowanie jeszcze w szkole średniej w Japonii, w 1980 roku rozpoczął studia w Berklee College of Music w Bostonie na Wydziale Kompozycji i Aranżacji Jazzowej. Tam poznał Gary'ego Burtona, który był jego nauczyciele i zaprosił go do swojego kwartetu.

13.05
Emisja 17.20
Niedziela z… radiową Trójką

Program III Polskiego Radia w tym roku w kwietniu świętował uroczyście 50-lecia swojego istnienia. Z tej okazji zapraszamy na Niedzielę z… w której wezmą udział najbardziej rozpoznawalne głosy tej stacji – tym razem na wizji. W ramach pasma zaprezentujemy również Trójkowy Benefis Marka Niedźwieckiego – twórcy Listy Przebojów Programu Trzeciego.

Emisja 22.05
Więcej niż fikcja – Durakowo, wioska głupców, reż. Nino Kirtadze (2007)

Durakowo to niewielka miejscowość w sercu Rosji, w której były spadochroniarz Armii Radzieckiej prowadzi centrum odnowy duchowej dla zagubionych obywateli i dzieci kombatantów. Michaił Fiodorowicz Morozow ma krzepę i cieszy się poważaniem wśród rezydentów swojego ośrodka. Dzień mija tutaj przede wszystkim na pracy fizycznej, która stanowi jeden z głównych elementów programu reedukacji. Drugim jej ogniwem są pogadanki z charyzmatycznym opiekunem, będące mieszaniną prawosławnej pobożności i zebrań partyjnego aktywu. Ludzie pytają Michaiła Fiodorowicza o zdanie na temat demokracji w Rosji, sytuacji w kraju i o to, czego właściwie od Rosji chce NATO. Autorzy Durakowa uważnie słuchają Michaiła Fiodorowicza i zaprzyjaźnionego z nim rosyjskiego parlamentarzysty, członka prorządowej partii Narodnaja Wolja. Są oni odzwierciedleniem kształtującego się w Rosji nowego światopoglądu, zbudowanego na imperialnym sentymentalizmie i dziewiętnastowiecznej duchowości.  Pobyt w Durakowie ma też swoją mroczną stronę. Ludzie są tu nie tylko całkowicie odcięci od świata, ale również zobowiązani donosić na siebie, nie mogą się więc czuć pewnie i bezpiecznie.

14.05.
Emisja 17.10
Jutro będzie niebo, reż. Jarosław Marszewski (2001)

Pierwszy fabularny film Jarosława Marszewskiego zdobył już kilka nagród – w 2001 r. na FPFF w Gdyni Krzysztof Pieczyński otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską, w Koszalinie na KSF „Młodzi i Film” obraz wyróżniono nagrodą dziennikarzy. Młody reżyser dostał także nagrodę za debiut na MFF w Setubal w Portugalii. Subtelna i kameralna opowieść o 40-letnim „chłopaku”, który poznał 12-letnią „kobietę”.  On to drobny przemytnik z polsko - czesko-niemieckiego pogranicza. Kiedyś miał żonę, córkę, własny sklep i mieszkanie, ale firma splajtowała, stracił dom i rodzinę, zadłużył się i wciąż nie jest w stanie spłacić starych długów.  Ona, uciekinierka z pozbawionego miłości domu, wskazuje zagubionemu w życiu mężczyźnie inną drogę. Między mężczyzną i dzieckiem zawiązuje się szczególna więź. Oboje należą do gatunku „najbardziej niczyich”, ale dziewczynka wydaje się dużo bardziej zaradna życiowo. To ona ratuje z opresji kierowcę, gdy policjant z patrolu zadaje zbyt dużo trudnych pytań, ona wciąż sprytnie wymyka się obławie, mimo trwającej akcji poszukiwania „uprowadzonej”. Wreszcie, po pogrzebaniu psa, podróżnicy się rozstają. Wkrótce mężczyzna odkrywa, że zniknęły pieniądze ze schowka. Rozpoczyna poszukiwanie uciekinierki, nie przeczuwając, jakie niespodzianki jeszcze mu zgotuje...

Emisja 18.35 (premiera)
Portrety - Simone Weill. The Unorthodox, reż. Mauro Florence (2009)

Filmowy portret jednej z najbardziej niezwykłych kobiet XX wieku. Urodzona w rodzinie żydowskiej Simone Weill nigdy nie przyjęła chrztu, ale stała się filozofką i myślicielką chrześcijańską, autorką dzieł, które do tej pory inspirują kolejne pokolenia czytelników.

Emisja 20.20 (premiera odnowionej wersji reżyserskiej)
Blaszany bębenek, reż. Volker Schlondorff (1979)

Reżyserska wersja głośnej adaptacji powieści Guntera Grassa zrealizowana przez Volkera Schlondorffa. Dzieje głównego bohatera, Oskara rozpoczynają się na kaszubskim kartoflisku, pod czterema spódnicami babki Anny. Tam właśnie Józef Koljaczek znajduje schronienie i poczyna matkę Oskara. Sam Oskar przychodzi na świat w 1923 roku w Gdańsku. Nie dowiemy się kto był jego ojcem – czy mąż Agnieszki, niemiecki mieszczanin Alfred Matzerath, czy przyjaciel domu, Kaszub Jan Broński. Oskar używał będzie obu nazwisk. Oskar żyje w świecie, w którym zalęgał się, rodził i rozkwitał faszyzm. Wycofał się więc z historii i ludzkiej egzystencji, osądził świat jako nieludzki artysta. W kondycji karła Europa widziała nie tylko curiosum natury, lecz uniwersalną figurę obcości. M. Turnier powiedział: „Kondycja karła może stać się środkiem ucieczki od świata i narzędziem hiperpoznania”.

15.05
Emisja 18.30
Dokument społeczny – Pink Gang – obrończynie kobiet, reż. Enrico Bisi (2010)

Dokument o działaczce feministycznej organizacji Pink Gang, broniącej praw kobiet w Indiach.

Emisja 20.20
Teatr Telewizji – Ojciec, reż. Jan Maciejowski (1991)

Napisany w 1887 r. dramat Augusta Strindberga należy, obok „Panny Julii”, do najbardziej znanych jego sztuk z nurtu naturalistycznego. W „Ojcu” akcent dramatyczny pada na obsesyjną walkę płci – mężczyzna i kobieta stają naprzeciw siebie jako wrogowie, przy czym on, zdaniem Strindberga, ma w tym starciu znacznie mniejsze szanse. Wyniszczający osobowość mężczyzny związek z kobietą czy też wątek „nie swoich” dzieci – to problemy znane autorowi z autopsji. Trzy burzliwe, nieudane małżeństwa, w tym pierwsze z popularną aktorką Siri von Essen, która dała mu troje dzieci z poprzednich związków – przyniosły szwedzkiemu dramatopisarzowi aż nadto wiele doświadczeń. W telewizyjnym spektaklu Jana Maciejowskiego przejmująco zagrał ojca Tadeusz Łomnicki; jedna z ostatnich ról wybitnego aktora ujawniła charakterystyczną dla niego metodę budowania postaci - oscylowanie pomiędzy precyzją stosowanych środków wyrazu a intuicją, wrodzonym instynktem aktorskim. Spektakl emitujemy w setną rocznicę śmierci Augusta Strindberga.


16.05
Emisja 20.25 (premiera)
22 opery Mozarta – Wesele Figara

Podczas festiwalu w Salzburgu podjęto się sfilmowania wszystkich, czyli 22 oper Mozarta. Każdy z odcinków cyklu prezentuje jedną z nich.

Emisja 1.05
Święta góra, reż. Alejandro Jodorovski, 1973

Alexandro Jodorowski nie tylko napisał i wyreżyserował „Święta górę” ale również w niej wystąpił, skomponował muzykę, zaprojektował scenografię i kostiumy. Film został wyprodukowany przez firmę ABKCO Allena Kleina, menedżera Beatlesów. Po sukcesie „Kreta” Jodorowski zyskał uznanie Johna Lennona, który wspólnie z Yoko Ono postanowił wyłożyć pieniądze na kolejny film reżysera. Z budżetem 1, 5 mln dolarów była to w tamtym czasie najdroższa produkcja meksykańska w historii. W 1973 film zagościł na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych oraz był wyświetlany na kilku pokazach w Nowym Yorku i San Francisco. Reakcje były dosyć stonowane, a film nie trafił do szerokiej dystrybucji, gdyż Klein obawiał się, że nie jest wystarczająco komercyjny. Dopiero w 2006 razem z Kretem został pokazany w Cannes, a w 2007 roku oba filmy objechały Stany Zjednoczone i zostały wydany na DVD. W „Świętej Górze” Jodorowski kontynuuje swoją krytykę społeczeństwa oraz poszukiwania duchowego oświecenia, tutaj w formie mistycznej wędrówki.

17.05.
Emisja 21.10
Panorama kina polskiego – Dom wariatów, reż. Marek Koterski (1984)

Film w groteskowej formie porusza istotny problem współczesności – rozpad więzi rodzinnych. Trzydziestoletni mężczyzna po długiej nieobecności odwiedza dom rodziców. Ma wrażenie jakby trafił do domu wariatów. Każdy z domowników żyje odrębnym życiem powtarzając te same czynności i tracąc kontakt z otoczeniem. Matka i ojciec przyjmują Adasia obojętnie. Matka bez przerwy przestawia rożne przedmioty z miejsca na miejsce. Adaś nie reaguje na obecność Gigiego, swojego starszego brata. Rano Adaś znajduje w swoim pokoju omdlałą bratową. Podejrzewa zatrucie gazem. Gigi odwozi swoją żonę do szpitala. Kiedy matka zostaje z Adasiem sama mówi mu, że ojciec od dawna nie żyje. Adaś, niepewny, czy wczorajszy wieczór nie był wytworem jego wyobraźni, prosi o odwiezienie do szpitala psychiatrycznego.

Emisja 00.00
Kino nocne – Temat, reż. Gleb Panfiłow (1979)
Dramaturg, Kim Jesienin, przeżywa kryzys twórczy. W poszukiwaniu natchnienia i nowych tematów wyrusza na prowincję. Tu w muzeum krajoznawczym poznaje Aleksandrę, z wykształcenia filologa. Długie dyskusje i szczerość rozmówczyni sprawiają, że w Jesieninie rodzi się pewne uczucie. Wkrótce staje się jednak świadkiem miłości wyjeżdżającego do Izraela dysydenta i Aleksandry. Jest przejęty tą złożoną sytuacją i prawdziwymi problemami, gdzie nie ma miejsca na melancholię, czy depresję. Film Panfiłowa przeleżał na półkach kilka lat. I dopiero w 1987 roku został dopuszczony do dystrybucji od razu stając się wielkim wydarzeniem artystycznym. Udział w MFF w Berlinie przyniósł mu deszcz nagród, w tym tę najważniejszą Złotego Niedźwiedzia.

18.05

Emisja 18.30
Świat w dokumencie – Gruzja rozpaczliwie wzywa Europę, reż. Nino Kirtadze (2010)

Dokumentalny obraz Gruzji stającej w obliczu wojny z Rosją o wpływy w mającej separatystyczne zapędy Osetią Południową. Film pokazuje desperackie próby uzyskania pomocy dyplomatycznej od Unii Europejskiej i NATO. Film jest zarazem zrealizowanym z wielkim pietyzmem portretem prezydenta Gruzji Michaila Saakaszwiliego. Autorom udało się zgromadzić unikalne materiały z codziennego życia prezydenta. Gdzie przebiega wąska granica między demokracją a tyranią?

Emisja 20.20 (premiera)
Kino jest sztuką - Mała podróż do nieba, reż. Baltasar Kormakur (2005)

Początek lat 80., nieprzyjazny i surowy amerykański Środkowy Zachód. Śledczy zajmujący się przestępstwami ubezpieczeniowymi Holt (Whitaker) bada podejrzaną śmierć kierowcy spalonego samochodu. Musi wyjaśnić, czy nie chodzi tu o wyłudzenie odszkodowania. Kiedy poznaje Isolde, siostrę nieboszczyka, której twarz szpecą głębokie blizny, stopniowo zaczyna tracić do sprawy zawodowy dystans... Pozbawione sztampy połączenie wystylizowanego thrillera z czarną komedią. Piękne zdjęcia oraz surrealistyczna atmosfery małomiasteczkowej Ameryki. Film tworzy świat, w którym dominują zmieniające się wartości i sprzeczne emocje - świat dobrze znany z wcześniejszych filmów Kormkura: „101 Reykjavik” i „Morze”.

Emisja 22.55 (premiera)
Młoda Kultura – N.O.T.

Koncerty młodych polskich zespołów, nagrane w studiu telewizyjnym. W tym odcinku występ zespołu N. O. T. To polski zespół muzyczny, założony w 1999 roku przez Roberta Tutę (Agressiva 69, Hedone, Maciek Maleńczuk, 1984), Kubę Wandachowicza (Cool Kids of Death, solo) i Marcina „Cinassa” Kowalskiego (Cool Kids of Death). Debiutancki album grupy Bad Trip Boys ukazał się w 2001 roku nakładem niemieckiej niezależnej wytwórni Noiseworks. Płyta została nagrana w całości w języku polskim. Utwory NOT ukazały się na kilku kompilacjach, polskich i zagranicznych (Hallo 13, The Loneliest Link in a Very Strange Chain: In Memory of Jhonn Balance and Coil, Splicing The Icy Expanse). W 2001 roku zespół zawiesił działalność, głównie ze względu na zobowiązania muzyków wobec innych zespołów. W 2004 roku NOT wznowił działalność występem na festiwalu filmów niemych w Warszawie w zmienionym składzie: do zespołu dołączył Łukasz Klaus (Hedone). 9 marca 2007 roku ukazała się nowa płyta NOT, NOT. W tym samym roku zespół nagrał cover utworu Joy Division „Atmosphere” na potrzeby tribute albumu Warszawa. Tribute to Joy Division. Pod koniec roku ukazała się wznowiona na polski rynek płyta Bad Trip Boys, z dołączoną EPką Łódź EP, zawierającą remiksy utworów grupy.

19.05.

Emisja 11.30
CK Dezerterzy, cz I, reż. Janusz Majewski

Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za reżyserię w 1987, Złote Grono dla Marka Kondrata na LLF w Łagowie w 1987r. , Złota Kaczka, nagroda tygodnika Film w 1986 r.  Bijąca rekordy popularności ekranizacja powieści Kazimierza Sejdy. Filmowa farsa nawiązuje do nieśmiertelnych przygód dobrego wojaka Szwejka.

Emisja 15.00 (premiera)
Kathleen Ferrier
Film dokumentalny o Kathleen Ferrier, przedwcześnie zmarłej wybitnej angielskiej śpiewaczce. Kathleen Ferrier (1912 - 1953) w dzieciństwie uczyła się gry na pianinie i śpiewała, jednak już w wieku czternastu lat zmuszona była podjąć pracę jako telefonistka w urzędzie pocztowym. Wyszła za mąż za urzędnika bankowego i przeniosła się do miasta Carlisle, gdzie udzielała się w życiu muzycznym społeczności. W 1937 roku wygrała prestiżowy Carlisle Festival – zdobyła pierwszą nagrodę zarówno w kategorii śpiewu jak i gry na fortepianie.  W wieku 25 lat Kathleen Ferrier wypłynęła na szersze wody muzyczne. Doskonaliła swój warsztat śpiewaczy, jej nauczycielami byli J. E. Hutchinson i Roy Henderson. W czasie drugiej wojny światowej udzielała wielu koncertów w Londynie i wielu innych miastach angielskich. Lubiła śpiewać popularne piosenki brytyjskie oraz dzieła najwybitniejszych kompozytorów, głównie niemieckich (Mahler, Brahms, Schumann, Schubert, Bach). Z własnego wyboru wcieliła się zaledwie w dwie role operowe - w 1946 roku zagrała główną rolę w operze kameralnej Benjamina Brittena „Gwałt na Lukrecji”, w następnym roku wcieliła się w postać Orfeusza w słynnej operze Christopha Willibalda Glucka „Orfeusz i Eurydyka”. Zmarła 8 października 1953 roku na raka piersi. Miała zaledwie 41 lat i była u szczytu sławy, wiadomość o jej chorobie nie była podawana do opinii publicznej.

Emisja 19.10 (premiera)
Classic Albums – Nirvana – Nevermind

Film dokumentalny o jednej z najważniejszych płyt w dorobku grupy Nirvana – „Nevermind”, która spowodowała szaleństwo wśród młodzieży na punkcie muzyki grunge.

Emisja 20.25 (premiera)
Bilet do kina – Kręgosłup diabła, reż. Guillermo del Toro (2001)

Hiszpania, koniec lat 30. Kraj objęty jest wojną domową. 12-letni Carlos trafia do sierocińca Santa Luca. Prowadzą go wspierający republikanów nauczyciele, Carmen i doktor Casares. Położony na bezludziu stary budynek skrywa wiele mrocznych tajemnic. Tuż po przybyciu, Carlosowi ukazuje się duch małego chłopca. Bohater podejrzewa, że to Santi, jeden z wychowanków sierocińca, który zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach...

Emisja 22.20
Ray Charles na festiwalu w Montreaux

Koncert Raya Charlesa w Montreux. Montreux Jazz Festival jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń jazzowych w Europie i drugim co do wielkości festiwalem jazzowym na świecie po kanadyjskim Montreal International Jazz Festival. Odbywa się co roku na początku lipca, począwszy od 1967r. W 1971r. podczas koncertu Franka Zappy zapaliło się kasyno, w którym odbywał się festiwal, o czym później Deep Purple napisał piosenkę „Smoke on the water”. W latach 80. festiwal w Montreux zyskał na znaczeniu, dopuszczając już nie tylko muzyków jazzowych, lecz także przedstawicieli muzyki rock i pop.  Od 2010 r. podczas festiwalu odbywa się również konkurs na najlepszych solistów - 2011r. tytuł najlepszego pianisty jazzowego zdobył Polak Piotr Orzechowski. Ray Charles wystąpił na festiwalu w Montreux tylko raz, w 1997 roku. Urodzony 23 września w 1930r. w Albany ciemnoskóry muzyk w wieku siedmiu lat stracił wzrok i do końca życia jego cechą rozpoznawczą były okulary przeciwsłoneczne. Niezwykle uzdolniony i pracowity, wyznaczał trendy w jazzie, country i muzyce popularnej. Na nim wzorował się Jimi Hendrix, a Frank Sinatra powiedział o nim: „jedyny prawdziwy geniusz w tym biznesie”. Ray Charles wypromował w swojej karierze wiele piosenek jazzowych i popularnych, a jego album „Modern Sounds in Country and Western Music” z przebojami „Georgia on My Mind”, „Hit the Road Jack” i „Unchain My Heart” wprowadził gatunek country to tzw. Muzyki mainstreamowej.

Emisja 23.45
Kino nocne – Palimpsest, reż. Konrad Niewolski (2006)

Nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w 2006 roku. Bohaterem „Palimpsestu” jest Marek - inspektor policji, człowiek na krawędzi psychicznej dezintegracji, który usiłuje rozwikłać skomplikowaną historię kryminalną. Historia opowiadana w filmie będzie toczyć się w dwóch płaszczyznach. Pierwsza płaszczyzna to wątek sensacyjny, który stanowi kręgosłup dla całego filmu. Wraz z rozwojem wydarzeń pojawia się druga płaszczyzna - akcja filmu rozgrywa się w sferze doznań psychicznych głównego bohatera.

20.05.
Emisja 17.15
Niedziela z… Wojciechem Pszoniakiem

W cotygodniowym spotkaniu z wybitnymi twórcami polskiej kultury tym razem będziemy gościć Wojciecha Pszoniaka, wybitnego aktora filmowego i teatralnego. W ramach pasma film dokumentalny „Z Gliwic do Paryża – Wojciech Pszoniak”  w reż. Krzysztofa Korwina Piotrowskiego, „Wariacje enigmatyczne” w reż. Mariusza Fronta oraz „Nadzieja” w reż. Stanisława Muchy.

Emisja 22.30 (premiera)
Więcej niż fikcja – Niepotrzebnych rzeczy podróż niezwykła, reż. Katja Schupp (2010)

Opowieść o losie starych i zepsutych przedmiotów, które wylądowałyby na niemieckim wysypisku, gdyby nie intruzi, którzy przybywają nieproszeni, by ofiarować im swoiste życie po życiu. Intruzi to Polacy, którzy regularnie jeżdżą za zachodnią granicę. Przywożą stamtąd wszystko, co prezentuje jakąkolwiek wartość. Chwilami zabawny, chwilami refleksyjny dokument przedstawia pełne dysproporcji relacje polsko - niemieckie, ale też każe zastanowić się nad względnością pojęcia dobrobytu.

21.05.
Emisja 17.10
Wezwanie, reż. Mirosław Dembiński (1996)

Nagroda dla Jadwigi Jankowskiej-Cieślak za pierwszoplanową rolę kobiecą na FPFF w Gdyni w 1997 r. Telewizyjny film zrealizowany na podstawie autentycznego wydarzenia. W 1983 roku aresztowano lekarkę pogotowia Barbarę Makowską pod absurdalnym zarzutem pobicia i okradzenia pacjenta. Pokazowy proces miał podważyć społeczne zaufanie do pogotowia ratunkowego i uwiarygodnić akt oskarżenia z innego, równocześnie toczącego się procesu o zabójstwo Grzegorza Przemyka. Niewinna kobieta przebywała w areszcie 13 miesięcy. W 1983 roku nocą funkcjonariusze milicji wyciągnęli lekarkę warszawskiego pogotowia z domu i osadzili w areszcie śledczym. Początkowo nie wiedziała, dlaczego pozbawiono ją wolności. Nikt jej o tym nie poinformował, a z dostarczanych do celi gazet wycinano artykuły dotyczące jej sprawy. Na procesie prokurator postawił jej zarzut pobicia i okradzenia pacjenta, pijaczka wiezionego karetką. Wszystko wskazywało na to, że sprawa jest grubymi nićmi szyta, a dowody spreparowano, lecz kobieta, nim ją uniewinniono, przesiedziała w areszcie śledczym ponad rok. W tym samym bowiem czasie toczył się także proces zabójców Grzegorza Przemyka. Aby uprawdopodobnić oskarżenie sanitariuszy o ten bestialski czyn, potrzebna była jeszcze jedna sprawa na dowód, że bicie pacjentów było w zwyczaju pracowników pogotowia. Po wyjściu na wolność Barbara Makowska spisała wspomnienia, które stały się podstawą scenariusza tego wstrząsającego filmu.

Emisja 20.00 (premiera)
Gala Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie

Festiwal teatralny odbywający się raz w roku w Sopocie od 2001 r., zwyczajowo w pierwszy weekend czerwca. Osią festiwalu jest konkurs słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę na antenie w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu. W programie znajduje się wiele imprez towarzyszących, m.in. otwarte projekcje konkursowych teatrów, warsztaty, Spotkania z Gwiazdami, spektakle na żywo, spotkania z twórcami, wystawy, koncerty itp.

Emisja 21.45
Nowe kino chińskie – Kino chińskie wczoraj i dziś, reż. Niogret Hubert (2009)

W ponad godzinnym dokumencie przedstawione zostały kolejne etapy rozwoju sztuki filmowej w Chinach wraz z zarysowanym tłem historyczno-politycznym. Z przeprowadzonych ze znawcami i twórcami chińskiego kina wywiadów dowiadujemy się o ograniczeniach nałożonych na filmowców przez Rewolucję Kulturalną 1966 roku, o tworzeniu pod polityczną presją i kulturowych brakach związanych z cenzurą, ale również o kinie niezależnym i kierunkach w jakich współcześnie rozwija się chińska kinematografia. Filmowcy opowiadają o swoich artystycznych poszukiwaniach, o inspiracjach czerpanych ze sztuki ludowej, kina radzieckiego czy europejskiego modernizmu. W filmie nakreślone zostały również sylwetki najwybitniejszych twórców chińskiego kina, przede wszystkim przedstawicieli V generacji pekińskich filmowców pierwszych absolwentów tamtejszej Szkoły Filmowej po Rewolucji Kulturalnej, takich jak: Chen Kaige, Zhang Yimou czy Tian Zhuangzhuang.

22.05.

Emisja 17.10
Ucieczka, reż. Tomasz Szadkowski (1986)

Uhonorowany licznymi nagrodami film dyplomowy Tomasza Szadkowskiego. Siedemnastoletnia dziewczyna zostaje przewieziona z poprawczaka na badania do szpitala psychiatrycznego. Korzystając z nieuwagi strażnika terroryzuje jednego z młodych pacjentów, który pomaga jej uciec. Odzyskawszy wolność dziewczyna postanawia pozbyć się chłopaka. Początkowo traktuje go z wrogością. Potem jej stosunek do przypadkowego towarzysza podróży się zmienia. Całkowita bezradność chłopaka rodzi w niej uczucia opiekuńcze. Razem szukają bezpiecznego schronienia... Na FPFF w Gdańsku - Gdyni Tomasz Szadkowski zdobył nagrodę za debiut reżyserski w kategorii filmu telewizyjnego i Krzysztof Pakulski nagrodę za zdjęcia. Brawurowe kreacje Adrianny Biedrzyńskiej i Zbigniewa Zamachowskiego wyróżniono na przeglądzie Młode Kino Polskie w Gdańsku w 1987r.

Emisja 20.20
Nowe kino chińskie – Bohater, reż. Yimou Zhang (2001)

Akcja filmu dzieje się w czasach wewnętrznej wojny. Kraj jest podzielony na siedem królestw: Qin, Zhao, Han, Wei, Yan, Chu i Qi. Przez lata królestwa te walczą między sobą o dominację. Dla zwykłych ludzi są to lata śmierci i cierpienia. Władcy poszczególnych królestw dążą do zjednoczenia Chin za wszelką cenę. W walce tej najbardziej zdeterminowany jest król prowincji Qin. Ma on wręcz obsesję bycia Pierwszym Imperatorem. Jednak na jego życie polują zamachowcy z pozostałych stanów. Nikt jednak nie wzbudza tyle strachu ile trzej legendarni zamachowcy: Złamany Miecz, Śnieżynka i Niebo. Każdemu, komu uda się pokonać któregokolwiek z nich Król prowincji Qin obiecuje władzę, góry złota i możliwość spotkania się z nim samym. Zdjęcia niezwykłej urody, ich autorem jest Christopher Doyle. Film obsypany gradem nagród, w 2003 roku laureat Hong Kong Film Award niemal we wszystkich kategoriach; w tym samym roku nominowany do Oscara i Złotego Globu w kategorii: najlepszy film zagraniczny i do Złotej Żaby na Camerimage (Christopher Doyle); zauważony też na fetiwalu w Berlinie (nominowany do Złotego Niedźwiedzia), w latach 2004 - 2005 roku otrzymał wiele nagród amerykańskiej i kanadyjskiej krytyki w różnych kategoriach, między innymi - krytyki nowojorskiej za najlepsze zdjęcia

23.05.

Emisja 17.10
Odwiedź mnie we śnie, reż. Teresa Kotlarczyk (1996)

Współczesna baśń dla dorosłych. Ala i Janusz są małżeństwem z trojgiem dzieci. Ona pisze bajki dla dzieci i stara się pogodzić obowiązki zawodowe z domowymi. On jest wziętym chirurgiem. Żyją w pośpiechu, nie potrafią się porozumieć. Pewnego dnia Ala ginie w wypadku i trafia do nieba. Tam ogląda swoje życie z nowej perspektywy. W niebie spotyka swą dawną przyjaciółkę, która pomaga jej przyśnić się Januszowi. Kobiety włamują się do niebiańskiego archiwum. Okazuje się że Ala umarła za wcześnie, pomylono datę jej śmierci. Teraz postanawia walczyć o życie...

Emisja 20.20
Nowe kino chińskie – Mit, reż. Stanley Tong (2005)

Nieustraszony archeolog Jack oraz ambitny naukowiec William odnajdują w indyjskim Dasarze starożytny miecz z czasów dynastii Qin oraz magiczny klejnot, który pozwala pokonać siłę ciążenia. Rozpoczynają pełną przygód wyprawę, która doprowadzi ich do największego odkrycia w historii Chin - odnalezienia mitycznego mauzoleum pierwszego cesarza. Udaje im się wejść do Niebiańskiego Pałacu, fortecy pełnej śmiertelnych pułapek...

24.05.

Emisja 17.10
Tętno, reż. Gerard Zalewski (1985)

Scenariusz filmu powstał na podstawie wydanej w 1967 r. „Opowieści dla przyjaciela” Haliny Poświatowskiej, historii jej miłości i małżeństwa z Adolfem Poświatowskim, malarzem, studentem szkoły filmowej. Spotkali się w sanatorium w Nałęczowie – oboje chorowali na serce. Bardzo szybko zrodziło się między nimi uczucie. Szybko też powzięli decyzję o ślubie. Mimo sprzeciwów lekarzy i rodziców wkrótce zostali małżeństwem. Dwa lata później 21-letnia Halina Poświatowska była już wdową. Historię tej wzruszającej miłości przeniósł na ekran Gerard Zalewski, który osobiście znał poetkę i jej męża. Przyjaźnił się z Adolfem Poświatowskim, razem studiowali w szkole filmowej, mieszkali pod jednym dachem. W roli Haliny wystąpiła Ewa Jendrzejewska - wówczas studentka trzeciego roku szkoły teatralnej w Krakowie. Adolfa gra Krzysztof Globisz.

Emisja 21.10
Nowe kino chińskie – Cesarzowa, reż. Zhang Yimou (2006)

Historia pięknej, silnej, władczej kobiety, cesarzowej potężnego imperium. Za murami Zakazanego Miasta skrywane są największe sekrety. Nękane wojnami cesarstwo chyli się ku upadkowi. Pomiędzy miłością i pożądaniem, wśród intryg i brutalnej gry rozpoczyna się walka o władzę. Przez wiele lat Cesarzowa i jej przyrodni syn Wan żyli w niemoralnym związku. W przeddzień chińskiego święta Chong Yang, do wypełnionego chryzantemami cesarskiego pałacu, wraca niespodziewanie cesarz z drugim synem. Zbliża się czas wyboru następcy tronu. Ale władca ma co do sukcesji plany, które są całkowicie sprzeczne z zamiarami jego małżonki.

Emisja 23.55
Kino nocne – Milczenie, reż. Ingmar Bergman (1963)

Akcja filmu rozgrywa się w utopijnym państwie totalitarnym leżącym gdzieś w Europie, starannie izolującym się od przybyszy. Właśnie tu zatrzymuje się Ester (Ingrid Thulin), podróżująca samochodem wraz ze swą siostrą Anną (Gunnel Lindblom) i jej synkiem Johanem (Jorgen Lindstrom). Kobiety ogromnie różnią się od siebie. Anna jest ucieleśnieniem instynktu, zmysłowości i witalności, Ester zaś to uduchowiona intelektualistka. Dramat psychologiczny rozgrywający się pomiędzy obydwiema siostrami bacznie obserwuje Johan. Anna odreagowuje swoje frustracje w szybkim związku erotycznym z hotelowym barmanem, zaś chora i świadoma nadchodzącej śmierci Ester upija się...

25.05.

Emisja 17.10
Stacja, reż. Antoni Krauze (1981)

Film telewizyjny, adaptacja opowiadania „Zamieć” Władysława Terleckiego, dokonana przez samego autora. Scenariusz napisany został z myślą o reżyserze Wojciechu Wiszniewskim, ale jego przedwczesna śmierć uniemożliwiła planowaną realizację. Po tekst Terleckiego sięgnął Antoni Krauze, twórca nagrodzonych filmów „Palec Boży” i „Prognoza pogody”. Film „Stacja” czekał na premierę sześć lat, po raz pierwszy pokazano go w telewizji w 1987 roku. Noc z 19 na 20 października 1956 roku. Na małej stacji grupa pasażerów czeka na pociąg. Wśród nich są: były więzień, ksiądz, działacz polityczny, mężczyzna oskarżony o morderstwo, ojciec zamordowanego, lekarz, który za swoją przynależność do AK został pozbawiony prawa do wykonywania zawodu. Pociąg jednak nie nadjeżdża, okazuje się, że ruch został wstrzymany, po torach poruszają się jedynie transporty wojskowe. W Warszawie trwa historyczne VIII Plenum partii, sytuacja jest bardzo napięta. Wydarzenia te będą miały wpływ na życie każdego z bohaterów filmu.

Emisja 18.35
Świat w dokumencie – Ognisty smok pod Kilimandżaro, reż. Joanna Krygier, Włodzimierz Krygier (2000)
Każdy kto choć raz przebywał w czarnej Afryce zadawał sobie pytanie, dlaczego ci mili i inteligentni ludzie żyją tak jak ich przodkowie? Autorzy próbują odpowiedzieć na podobne pytania w audycji. W rozmowach z katolickim biskupem Kenii wprost zapytano o relacje pomiędzy religią przywiezioną z zewnątrz, a miejscowymi wierzeniami. Czy słusznie kościół zrobił rozszerzając swoje wpływy na tym kontynencie? Porównywano różnice w sposobie życia Kenijczyków z okresu przedkolonialnego. Autorzy udowadniają, że cywilizacja Czarnej Afryki jest lepsza od cywilizacji białego człowieka - ponieważ główną jej zasadą jest opieranie się na ścisłym przestrzeganiu obowiązujących od wieków wartości. Nasza zaś opiera się na posiadaniu coraz to nowych rzeczy - one są wyznacznikiem pozycji pojedynczego człowieka.


Emisja 20.20
Nowe kino chińskie - Czerwone kwiatki, reż. Yuan Zhang (2006)

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 60. w Pekinie. Film opowiada historię dzieci z pewnego biednego sierocińca. Jedno z dzieci ma wielkie problemy z dostosowaniem się do nowego środowiska.

26.05.

Emisja 11.30
Złoto Dezerterów, reż. Janusz Majewski (1998)

Komedia wojenna, kontynuacja przygód bohaterów filmu „C. K. Dezerterzy” Rok 1938, Wiedeń. Ubogi żydowski krawiec Haber czuje się zagrożony w Austrii i postanawia emigrować wraz z rodziną do Polski. Za namową kolegi Kani wybiera Kraków. Kania wraz z Rudym i Silbermanem tworzą tu grupę przestępczą. Tuż przed wybuchem wojny włamują się do domu konsula niemieckiego. 1942 r. Warszawa. Wywiad podziemia polskiego nawiązuje rozmowy z oficerem włoskim Baldinim w sprawie zakupu dużej partii broni dla podziemia. Wywiad wie, że w Łodzi w banku przechowywane są duże ilości złota, kosztowności i walut zrabowane przez Niemców w gettach całej Europy. Postanawiają wydobyć złoto z pomocą Kani i jego bandy. Kania w poszukiwaniu Silbermana odnajduje w getcie Halbera wraz z jedyną ocalałą z całej rodziny córeczką. Namawia ich do przyłączenia się do jego grupy. Uciekają w góry Świętokrzyskie, gdzie trwają przygotowania do odbicia złota. Po wielu perypetiach skarb zostaje zdobyty, a nasi bohaterowie skryją się w klasztorze, gdzie doczekają końca wojny. Film zdobył Srebrny Granat na Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu w 1999 r.

Emisja 15.15 (premiera)
Elizabeth Schwarzkopf (2012)

Film dokumentalny o śpiewaczce operowej Elisabeth Schwarzkopf. niemieckiej śpiewaczce o sopranie lirycznym, jednej z najsłynniejszych śpiewaczek operowych XX w. Studiowała w Wyższej Szkole Muzycznej w Berlinie. Debiutowała w 1938 w Operze Berlińskiej. W 1943 została solistką Opery Wiedeńskiej a w 1948 Covent Garden w Londynie. Od 1953 mieszkała w Wielkiej Brytanii. Jej mężem był producent muzyczny firmy Columbia - Walter Legge. W 1971 wycofała się ze sceny, dając tylko koncerty. Rozgłos zdobyła jako śpiewaczka dysponująca pięknym głosem o szlachetnym brzmieniu i idealnej intonacji. Specjalizowała się w operach W.A. Mozarta i R. Straussa. Wykonywała również repertuar oratoryjny oraz pieśni, głównie Schuberta i Wolfa. W 1992 otrzymała Order Imperium Brytyjskiego.

Emisja 19.15 (premiera)
Classic Albums –Iron Maiden – The number of the Beast

Film dokumentalny o kulisach powstawania jednej z przełomowych płyt w repertuarze grupy Iron Maiden „The Number of the Beast”.

Emisja 20.25
Bilet do kina – Butelki zwrotne, reż. Jan Sverak (2007)
Józef Tkaloun, nauczyciel tuż przed emeryturą, na skutek nieprzyjemnego incydentu rezygnuje z pracy w szkole. Znajduje zatrudnienie w punkcie skupu butelek w pobliskim supermarkecie, co wprawia całą jego rodzinę w konsternację. W kontekście tej degradacji społecznej tym zabawniejsze wydają się perypetie miłosne zarówno samego zainteresowanego, jak i jego współpracowników, żony udzielającej korepetycji z niemieckiego oraz córki niedawno porzuconej przez męża.

Emisja 22.20
Johny Cash na festiwalu w Montreaux

Koncert J. Casha zarejestrowany w 1994 roku w Montreux. Johnny Cash urodził się 26 lutego 1932 roku w Kingsland, był muzykiem, piosenkarzem i aktorem. Wykonywał wiele gatunków muzycznych, specjalizował się w country i balladach cowboyskich, jednak grał także gatunki zbliżone do gospel, spirituals, rockabilly, rocka chrześcijańskiego, southern bluesa i rock and rolla. Nazywano go także często Man in black z racji czarnych ubrań, które nosił na znak sprzeciwu wobec społecznych nierówności i dyskryminacji. W młodości prowadził tryb życia charakterystyczny dla przedstawiciela muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. , nie stroniąc od alkoholu i narkotyków. Pod wpływem swej drugiej żony June Carter zmienił radykalnie swoje postępowanie i stał się głęboko wierzący.  Jego barytonowy głos i charakterystyczna, oszczędna technika gry na gitarze pozwoliły na wypracowanie stylu rozpoznawalnego na całym świecie. Nagrywał m.in. z Elvisem Presleyem, Bobem Dylanem, U2, Royem Orbisonem, Sheryl Crow i Willie Nelsonem. Jego płyta „At Folsom Prison” w całości została nakręcona w więzieniu, zainspirował go do tego przedsięwzięcia film „The Walls of Folsom Prison”. Pozostawał aktywny muzycznie do samej śmierci, jeszcze w 2002 r. wydał swą ostatnią za życia płytę  „American IV – The Man Comes Around”. Zmarł 12 września 2003 r. w wyniku powikłań pooperacyjnych.

27.05.

Emisja od 17.10
Niedziela z… powtórkowa wybrana w głosowaniu internetowym przez widzów TVP Kultura.

Emisja 22.05 (premiera)
Więcej niż fikcja – UWOdziciele, reż. Konrad Szołajski (2010)

Wyobraźmy sobie, że Casanova lub Don Juan stają się profesorami szacownej uczelni, na której wykłada się teorię i praktykę uwodzenia. Czy może ono stać się dyscypliną naukową? Pewnie niebawem tak. Dziś jest już bowiem przedmiotem poważnych szkoleń, za które zainteresowani nauką płacą niemałe sumy...  Film prezentuje fenomen szkół uwodzenia poprzez obserwację przykładowego obozu treningowego, na którym trener wpaja swym podopiecznym techniki zdobywania kobiet. Czy teoria przekłada się na praktykę? Odpowiedzi na to pytanie dostarczają nam zrealizowane przy pomocy ukrytych kamer zdjęcia z<



  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm