Aktualności




TVP KULTURA W SIERPNIU

TVP Kultura



W sierpniu w TVP Kultura trochę jazzu i bluesa: m.in. Tomasz Stańko (1.08, 8.08), Ray Charles (4.08), Tadeusz Nalepa (6.08), B.B. King (11.08), Jacek Kaczmarski na jazzowo (15.08), Zbigniew Wegehaupt (22.08), Hugh Masekela (23.08), Nocna Zmiana Bluesa (27.08), World Orchestra Grzecha Piotrowskiego (28.08), Gary Burton & Makoto Ozone (29.08).

Oto sierpniowy program wg redakcji TVP Kultura:

W TVP Kultura w sierpniu kontynuujemy wakacyjny cykl spotkań z gwiazdami polskiego kina i teatru. Bohaterami sierpniowych Tygodni z Gwiazdą będą: Grażyna Szapołowska, Olaf Lubaszenko, Anna Dymna i Zbigniew Zamachowski.

W ramach pasma emitowanego wieczorami od poniedziałku do piątku przypominamy ich wybitne kreacje aktorskie w polskich filmach oraz programy publicystyczne i widowiska artystyczne z udziałem gwiazd.

Przed pasmem Tydzień z Gwiazdą w dni powszednie codziennie przypominamy koncerty muzyczne. Znalazło się tu miejsce na muzykę bluesową, klezmerską, poezję śpiewaną i muzykę etniczną. Propozycje muzyczne rozszerzamy w weekendy: cyklem dokumentalnym „Witamy w latach 80.” o godzinie 19.15 w soboty oraz koncertami gwiazd światowego formatu po głównej pozycji filmowej. Znalazły się wśród nich koncerty takich muzyków jak B.B. King, Ray Charles, Salif Keita, Gary Burton i Makoto Ozone.

Przed południem w niedzielę zapraszamy natomiast na opery i widowiska taneczne. Przypomnimy m.in. opery Mozarta „Idomeneusz, król Krety” oraz „Zaide - Adama”, „Chopin4” – unikatowe widowisko taneczno-muzyczne przygotowane w ramach obchodów Roku Chopina 2010 oraz wyjątkowe widowisko w reżyserii Joni Mitchell z jej muzyką „The Fiddle and the Drum” w wykonaniu Alberta Ballet Company.

Codziennie w dni powszednie o godz. 10.00 zapraszamy na pasmo filmów dokumentalnych przygotowanych przez poszczególne redakcje TVP Kultura. Poniedziałki poświęcamy literaturze polskiej i światowej (w ramach pasma filmy o Marku Hłasce, Ireneuszu Iredyńskim, Leopoldzie Tyrmandzie i Rafale Wojaczku), we wtorki przypominamy Poczet aktorów polskich (m.in. sylwetkę Elżbiety Barszczewskiej, Wandy Łuczyckiej, Zofii Mrozowskiej), środy to muzyka klasyczna (m.in. filmy „Pieśń o nocy” i „Bronisław Huberman – czyli zjednoczenie Europy i skrzypce”), w czwartki proponujemy filmy o sztuce współczesnej (m.in. o Cezarym Bodzianowskim, Akademii Ruchu i Katarzynie Kozyrze), a w piątki o wybitnych twórcach polskiej kultury (m.in. film „Grotowski-Flaszen”, „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” czy „Opałka – jedno życie, jedno dzieło”).

Niedziele z osobistościami polskiego życia kulturalnego, wybrane spośród programów nagranych od września 2011 do maja 2012 w naszym kanale będą kończyć letnie tygodnie. W sierpniu przypomnimy Niedziele z Marianem Dziędzielem, Kingą Preis, Janem A.P. Kaczmarkiem oraz Januszem Olejniczakiem.

1.08.
Emisja 9.55

Pamięci Romana Padlewskiego, reż. Aleksandra Osadowska-Padlewska (1995)
Film dokumentalny poświęcony polskiemu kompozytorowi, skrzypkowi i dyrygentowi, Romanowi Padlewskiemu, który zginął 16 sierpnia 1944 r. w Powstaniu Warszawskim. Większość jego kompozycji zaginęła podczas Powstania. Artystę wspominają Monika Żeromska, Jerzy Waldorff i Jan Krenz. W filmie wykorzystano fragmenty następujących kompozycji Padlewskiego: „O anielska pani”, „Radości wam powiadam”, „Stabat mater”, „Sonata per violino solo”.

Emisja 18.15
Pamiętnik z Powstania Warszawskiego, reż. Jerzy Bielunas (2009)

Widowisko artystyczne przygotowane dla uczczenia 65. rocznicy Powstania Warszawskiego odbyło się na Placu Krasińskich w Warszawie. Widowisko - koncert ma formę dramatycznego oratorium, w którym biorą udział orkiestra, chór, aktorzy, soliści i grupa wykonawców tworzących ruch sceniczny. Scenariusz oparto na fragmentach PAMIĘTNIKA Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO Mirona Białoszewskiego. Utwór Białoszewskiego to jedno z najwybitniejszych dzieł literatury współczesnej, opisywany jako wybitny zapis dramatycznych przeżyć mieszkańców Warszawy. Wykonawcy oratorium - wybitni muzycy, aktorzy i wokaliści: Stanisława Celińska, Anna Maria Jopek, Katarzyna Groniec. Maciej Maleńczuk, Adam Nowak, Alina Janowska, Robert Więckiewicz, przedstawiciele najmłodszej generacji śpiewających aktorów, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Chór, zespól instrumentalny. Muzykę skomponował Mateusz Pospieszalski.

Emisja 19.35
Tydzień z Gwiazdą – Bogusław Linda – Magazyn 102 (1989)

Bogusław Linda rozmawia z Zdzisławem Pietrasikiem, Laco Adamikiem i Przemysławem Gintrowskim na temat swojego życia i pracy artystycznej.

Emisja 20.20
Tydzień z Gwiazdą – Bogusław Linda – Kobieta samotna, reż. Agnieszka Holland (1981)

Premiera filmu odbyła się po 6 latach od jego realizacji. Na FPFF w Gdyni w 1988 roku Agnieszka Holland, reżyser filmu, otrzymała Nagrodę Specjalną Jury a Maria Chwalibóg i Bogusław Linda nagrody za role pierwszoplanowe. Irena, tytułowa kobieta samotna, jest niemłodą już listonoszką pracującą w jednej z dzielnic Wrocławia. Boryka się z wieloma przeciwnościami losu: tragiczne warunki mieszkaniowe, nieludzki sąsiad pijak, który chce zająć jej mieszkanie, mordercze dojazdy do pracy i świadomość, że pozostawia w domu na cały dzień małego synka. W pracy szef jest bezduszny a koleżanki chcą przejąć jej atrakcyjny rejon doręczycielski. Spadek po ciotce, na który Irena bardzo liczyła, trafia w ręce sąsiadek zmarłej. Pewnego dnia listonoszka poznaje młodego inwalidę Jacka, który po wypadku w kopalni przeszedł na rentę i dorabia jako kolejkowy „stacz”. Porzucony przez żonę żyje z dnia na dzień z trudem wiążąc koniec z końcem. Pomiędzy Ireną a Jackiem rodzi się uczucie. Oboje są życiowymi rozbitkami, ofiarami społecznej znieczulicy, rozpaczliwie pragnącymi odrobiny uczucia. Niestety, próba wyrwania się z beznadziejnej egzystencji kończy się tragicznie...

Emisja 22.30
Panorama kina światowego  - Maurycy, reż. James Ivory (1987)

Film zdobył trzy główne nagrody na festiwalu w Wenecji w 1987 roku, w tym dla najlepszych odtwórców ról męskich, Hugh Granta i Jamesa Wilby’ego.  Pierwsza dekada XX wieku. Na uniwersytecie w Cambridge tytułowy bohater poznaje lorda Clive’a Durhama. Młodzi mężczyźni szybko się zaprzyjaźniają. Z czasem ich przyjaźń przemienia się w coś więcej. Clive nie chce jednak niszczyć platonicznej więzi, jaka ich łączy. Niebawem wybucha skandal z udziałem ich kolegi z uniwersytetu – Risley’a. Za sodomię skazany zostaje na 6 miesięcy więzienia i ciężkich robót. Nadchodzi też czas, kiedy Maurice i Clive muszą wybrać drogę życia i ostatecznie zdecydować czy mimo niebezpieczeństwa kontynuować swój związek. Rozpoczyna się między nimi uczuciowa szamotanina, do której niebawem dołączy się trzeci mężczyzna

Emisja 00.55
Noc jazzu – Tomasz Stańko klasycznie (2007)

Specjalny koncert najsłynniejszego polskiego trębacza jazzowego Tomasza Stańki oraz zaproszonych przez niego doskonałych muzyków (Alexi Toumarila - fortepian, Anders Jormin - kontrabas, Jon Falt - perkusja), który odbył się 3 czerwca 2007 roku na Rynku Głównym w Krakowie, w ramach obchodów Jubileuszu 750-lecia Lokacji Krakowa.

2.08.
Emisja 10.25
Alfabet Polskiego Performance– Cezary Bodzianowski (2008)

Bodzianowski, artysta sytuacji, twórca oszczędnych, dyskretnych działań, inscenizuje podszyte absurdem historie i sceny, których sam jest głównym bohaterem. To, co robi, nazywa „osobistym teatrem zdarzeń”. Jego „zdarzenia” to delikatne ingerencje w zastaną rzeczywistość, skromne manipulacje naruszające równowagę, zmieniające codzienny rytm i rutynę. Akcje Bodzianowskiego rozgrywają się najczęściej poza przestrzenią galerii, a artysta w sposób niezauważalny, ingeruje w zastaną rzeczywistość. Świadkami jego działań, a także ich nieświadomymi uczestnikami, są najczęściej przypadkowi ludzie. Bodzianowski nie zawsze rozprowadza informacje o swoich akcjach, czasami rozgrywają się one kameralnie, w domu artysty, a wówczas jedynym ich świadkiem jest jego żona, która sporządza dokumentację filmową. Tak było np. w przypadku akcji, podczas której Bodzianowski pomalowany na czarno leżał na czarnej kanapie i słuchał „czarnej” muzyki z czarnego magnetofonu. Jego twórczość ma wiele wspólnego z tradycją dadaistyczną, a także przywodzi na myśl humor grupy Łódź Kaliska, chociaż pozbawiona jest elementów obyczajowej prowokacji i skłonności do bulwersowania.

Emisja 16.20
Historia kina w Popielawach, reż. Jan Jakub Kolski (1998)

Grand Prix na FPFF w Gdyni w 1998r. , na tymże festiwalu także nagroda dla producenta i za pierwszoplanową rolę męską dla Krzysztofa Majchrzaka. Orzeł, Polska Nagroda Filmowa w kategorii: najlepszy film, zdjęcia, muzyka i montaż. nagrody na festiwalach w Łagowie, Słupcy k. Konina, Tarnowie, Genewie, Moskwie i Trieście. Narratorem opowieści jest dziesięcioletni Staszek Szewczyk, który spisuje pamiętnik kowalskiego rodu Andryszków. Zaczyna się ona od Józefa zwanego Pierwszym, który w XIX wieku zbudował kino - maszynę, wyprzedzającą wynalazek braci Lumiere. Poprzez kolejne pokolenia opowieść dociera do lat 60.naszego wieku, losów Józefa Andryszka Szóstego, zwanego Szustkiem, który chce odtworzyć wynalazek pradziada. Natrafia jednak na opór ojca, który uważa, że kino - maszyna była źródłem cierpień kolejnych pokoleń rodu i chce uchronić syna przed złym losem.

Emisja 18.35
Śpiewajmy poezję - Spotkania Zamkowe (Olsztyn 2011) – Koncert najskrytszych marzeń – Następne pokolenie

W Gali Zamkowych Spotkań - Koncercie Najskrytszych Marzeń - Następne pokolenie - wystąpili artyści, którzy są autorami wykonywanych przez siebie piosenek. Poetyckim gospodarzem wieczoru był Andrzej Poniedzielski. Do udziału w tym artystycznym wydarzeniu zostali zaproszeni m. in. Miłka Malzahn, Dzidka Muzolf, Basia Stępniak - Wilk, Basia Raduszkiewicz, Andrzej Garczarek, Robert Kasprzycki, Tomek Wachnowski, Szymon Zychowicz.

Emisja 19.35
Tydzień z Gwiazdą – Bogusław Linda – Idol

Film biograficzny, którego bohaterem jest aktor i reżyser - Bogusław Linda. Artysta opowiada o swoich kreacjach aktorskich i początkach pracy reżyserskiej. O Lindzie mówią także inni aktorzy i reżyserzy, m.in. Filip Bajon, Grażyna Szapołowska i Marzena Trybała.

Emisja 20.20
Tydzień z Gwiazdą – Bogusław Linda – Jasne, błękitne okna, reż. Bogusław Linda (2006)

Beata podczas imprezy odbiera telefon. Nie wie jeszcze, że zmieni on jej życie. Krótka, ale pełna ciepła rozmowa z przyjaciółką z dzieciństwa, Sygitą, sprawia, że Beata postanawia odwiedzić rodzinne strony. Choć wizyta nie trwa długo, wracają wspomnienia. Beata i Sygita dorastały razem w małym miasteczku. Przyrzekły sobie, że nic ich nie rozdzieli. Jednak Beata wybrała życie w wielkim mieście i drogę kariery, okupionej często samotnością i upokorzeniami. Sygita, choć jej życie rodzinne nie przypomina sielanki, znalazła swoje miejsce w rodzinnych Maciejowicach u boku męża i córeczki. Ponowne spotkanie po latach budzi uśpioną przyjaźń, która wkrótce zostanie wystawiona na ciężką próbę, ponieważ wkrótce okaże się, że Sygita ma raka...

Emisja 00.20
Rufus Wainwright na Avo Session

Koncert Rufusa Wainwrighta na Avo Session z 2007 roku. Artysta wykonuje utwory ze swojego albumu Release The Stars. Od czasu kontraktu z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, jest jednym z najsławniejszych autorów piosenek. Rufus Wainwright jest także uzdolnionym piosenkarzem i pianistą.

3.08.
Emisja 10.00 (1 powtórka)
Grotowski – Flaszen, reż. Małgorzata Dziewulska (2011)

Dokument „Grotowski - Flaszen” zrealizowała Małgorzata Dziewulska – wybitna znawczyni teatru, eseistka, reżyser teatralny, aktorka, ale nie filmowiec. Ten brak rutyny dał świetny rezultat. Udało jej się stworzyć wraz z operatorem Jackiem Petryckim kino pełną gębą, niemające nic wspólnego z telewizyjnymi filmami o wielkich artystach, czyli zlepkiem pozbieranych wypowiedzi.

Emisja 16.20
List od nieznanej kobiety, reż. Max Ophuls (1948)

Wiedeń, ok. 1900 r. Słynny pianista, Stefan Brand, w pośpiechu wchodzi do mieszkania. Zdaje sobie sprawę z tego, że aby uniknąć pojedynku z pewnym oficerem, do jutra musi opuścić miasto. Na biurku dostrzega list od nieznajomej kobiety. Zaintrygowany, zaczyna czytać, nie przypuszczając, jak niezwykłą odkryje dziś tajemnicę...

Emisja 18.35
Muzyczne Rozmaitości – zespół Ścianka

Koncert zarejestrowany w lutym 2003 w Teatrze Rozmaitości. Zespół Ścianka wyrósł na scenie trójmiejskiego undergroundu, ale jak przyznają sami muzycy, etos niezależności ich nie interesuje. Chcą dotrzeć ze swą muzyką do jak najszerszego kręgu odbiorców, choć nie oznacza to z ich strony żadnego kompromisu. Wręcz przeciwnie - od początku swojej muzycznej działalności zespół Ścianka uchodzi za najbardziej bezkompromisową kapelę w Polsce.

Emisja 19.25
Tydzień z Gwiazdą – Bogusław Linda – Rozmowa jest dobra na wszystko (1995)

Wywiad z Bogusławem Lindą

Emisja 20.20
Tydzień z gwiazdą – Bogusław Linda – Jańcio Wodnik, reż. Jan Jakub Kolski (1993)
Na polnej drodze wędrowny dziad znajduje kobyłkę, która, obita i schorowana, zdycha. Dziad grzebie kobyłkę i rzuca klątwę na wioskę, w której zamęczono zwierzę. W wiosce mieszka Jańcio, filozof, człowiek kochający życie i swoją młodą żonę, Weronkę. Jańcio żyje w zgodzie z Bogiem i nie przypuszcza, że zostanie przez niego wystawiony na próbę. Przekonuje się o posiadanej mocy czynienia cudów. Zostawia swoją ciężarną żonę i rusza w świat, obiecując wrócić przed rozwiązaniem. Jańcio wędruje po wsiach uzdrawiając ludzi. Jego sława powiększa się, rośnie też jego pycha. Na swej drodze Jańcio spotyka Stygmę, wędrownego kuglarza udającego stygmatyka. Stygma towarzyszy Jańciowi w dalszej wędrówce. Wędrowny dziad odwiedza Weronkę zwiastując powrót męża. Ten jednak odwiedza ją na krótko. Otumaniony pokusami świata odchodzi od niej w pogoni za sławą. W stodole Weronka rodzi chłopczyka. Dziecko przychodzi na świat z ogonkiem. Weronka licząc na uzdrowicielską moc swojego męża, udaje się do niego z chłopcem. Jańcio nie jest zdolny uzdrowić własnego syna. Dar od Boga został mu odebrany. Bohater budzi się opuszczony przez ludzi, pilnowany przez wierną Weronkę. Ich piękna niegdyś miłość dogasa. Jańcio próbuje dokonać ostatniego cudu - postanawia cofnąć czas...

Emisja 22.25
Zaginione imperium, reż. Karen Szachnazarow (2008)

„Zaginione imperium” Karena Szachnazarowa to kolejna rosyjska produkcja opowiadająca o odczuwaniu błogosławieństw młodości, tyle że tym razem osadzona w Związku Radzieckim początku lat 70. i przyjmująca szerszą niż zazwyczaj w tego typu kinie perspektywę. Pierwsza część filmu pokazuje rosyjską młodzież lat 70. , z jednej strony zewsząd indoktrynowaną jedyną słuszną ideologią, a z drugiej już powoli poddającą się amerykanizacji i fascynacji Zachodem. Ubierają się w dżinsy Wranglera, słuchają Beatlesów, Stonesów, Floydów, Deep Purple, tworzą zbitki zdań z użyciem stylowo brzmiących angielskich słów. Wydaje im się, że świat stoi przed nimi otworem, a wspaniałe, pełne przygód życie znajduje się na wyciągnięcie ręki. Powoli przychodzą pierwsze rozczarowania, kłótnie, zaczyna kiełkować zrozumienie, że ciężko może być sięgnąć po swoje wybujałe marzenia. Film Szachnazarowa w pewnym momencie obiera nową drogę, która nie tyle uzupełnia wcześniejsze wydarzenia, co stanowi prawdziwą treść „Zaginionego imperium”. Rosyjskiemu twórcy nie chodzi jedynie o pokazanie młodzieńczych głupstw i odkrywania piękna życiowych możliwości, ale przede wszystkim o zaprezentowanie ciemnej strony młodości; pokazanie, że beztroska kiedyś się kończy i dopiero wtedy zaczyna się prawdziwe życie, dopiero wtedy można poznać wartość człowieka. Sednem filmu jest ten moment przejścia pomiędzy naiwnością myślenia, a dojrzewaniem do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie.

Emisja 00.55
Videogalerie - NOWI (2012) – 1 powtórka

W tym odcinku prezentujemy sylwetkę Dominiki Olszowy. Ta młoda artystka była jedną z finalistek konkursu Samsung Art Master. Jej prace krążą wokół tematu kobiecości, choć błędem byłaby klasyfikacja ich jako stricte feministycznych. Artystka korzysta z różych form videoartu, m.in wykorzystując technikę Found Footage

4.08.
Emisja 12.40
Dokument  tygodnia – Kino chińskie wczoraj i dziś, reż. Niogret Hubert (2009)

Dokument przybliżający kolejne etapy rozwoju tej kinematografii, ograniczenia narzucane przez cenzurę, ale i rozwój kina niezależnego. Z przeprowadzonych ze znawcami i twórcami chińskiego kina wywiadów dowiadujemy się o ograniczeniach nałożonych na filmowców przez Rewolucję Kulturalną 1966 roku, o tworzeniu pod polityczną presją i kulturowych brakach związanych z cenzurą, ale również o kinie niezależnym i kierunkach w jakich współcześnie rozwija się chińska kinematografia. Filmowcy opowiadają o swoich artystycznych poszukiwaniach, o inspiracjach czerpanych ze sztuki ludowej, kina radzieckiego czy europejskiego modernizmu. W filmie nakreślone zostały również sylwetki najwybitniejszych twórców chińskiego kina, przede wszystkim przedstawicieli V generacji pekińskich filmowców pierwszych absolwentów tamtejszej Szkoły Filmowej po Rewolucji Kulturalnej, takich jak Chen Kaige, Zhang Yimou czy Tian Zhuangzhuang.

Emisja 19.10
Korzenie Europy – Klezmerzy w Niemczech, reż. Krzysztof Zanussi, Caroline Goldie (2007)

Film dokumentalny poświęcony zjawisku odrodzenia muzyki klezmerskiej i jej dużej popularności w Niemczech w ciągu ostatnich 20 lat. Autorzy przedstawiają wypowiedzi niemieckich muzykologów (Aaron Eckstaedt, Susi Hudak-Lazić), muzyków (pianista Jasza Nemcow), członków amerykańskich i niemieckich zespołów klezmerskich, przedstawicieli niemieckiej publiczności. Wykorzystano archiwalne i aktualne zdjęcia z koncertów. Występuje między innymi światowej sławy klarnecista Giora Feidman. Film bogato ilustrowany muzyką klezmerską.

Emisja 20.20
Bilet do kina – 3.10 do Yumy, reż. James Mangold (2007)

Film nominowany do Oscara za muzykę i dźwięk. Zrealizowany w konwencji westernu dramat przedstawia losy właściciela podupadłego rancza, który zmaga się z trudami życia.
W tę pełną dramatyzmu postać wcielił się Christian Bale, urodzony w Wielkiej Brytanii aktor, który wielokrotnie zwracał uwagę międzynarodowej krytyki („Imperium słońca”, „American Psycho”, „Mroczny rycerz”). Zdobywca Oscara za film „The Fighter” w pełni zasłużył na tę najbardziej prestiżową nagrodę drugoplanową rolą uzależnionego od narkotyków i mającego problemy z prawem brata boksera, który pomaga pięściarzowi przygotować się do walki. W „3.10 do Yumy” jego filmowym wrogiem jest wyjęty spod prawa bandyta, którego zagrał inny oscarowy triumfator, Nowozelandczyk Russell Crowe (nominacje za „Piękny umysł” i „Informatora” oraz nagroda za główną rolę w „Gladiatorze”).  Dan Evans to weteran wojny secesyjnej. Teraz jest ranczerem i z pracy własnych rąk próbuje utrzymać siebie i rodzinę: żonę Alice i dwóch synów, Marka i starszego Williama. Wskutek długotrwałej suszy gospodarstwo Evansa znajduje się jednak na skraju bankructwa. Zadłużonego ranczera nękają wierzyciele, musi więc podjąć radykalne środki, by ratować swoich bliskich. Jego zbuntowany czternastoletni syn ma żal do ojca, że nie jest dostatecznie twardy, on sam jest gotów odpowiadać przemocą na przemoc. Kiedy Evans i William jadą do miasta, są świadkami napadu na dyliżans przez bandę Bena Wade’a. Część bandytów ginie, ale Ben wraz z garstką ocalonych ucieka. Wkrótce jednak zostaje osaczony i aresztowany. Za liczne rozboje i kradzieże grozi mu kara śmierci przez publiczne powieszenie. Groźny bandyta pod eskortą jedzie do Contention, skąd zostanie przewieziony pociągiem 3.10 do Yumy, gdzie odbędzie się proces. Do pomocy szeryfowi i jego ludziom zgłasza się na ochotnika za 200 dolarów Dan Evans. Wbrew zakazowi ojca William wymyka się z domu i rusza za konwojem. Ale za nimi podąża także zaufany człowiek Wade’a, Charlie Prince, który wraz ze swymi wspólnikami zrobi wszystko, by odbić przywódcę bandy. W czasie niebezpiecznej podroży nawiązuje się specyficzna zależność między Evansem a Benem. Za wolność bandyta proponuje biednemu farmerowi wysoką nagrodę w gotówce. Evans staje przed wyborem: może złamać prawo i zyskać fortunę albo zginąć w chwale.

Emisja 22.35
Ray Charles na festiwalu w Montreaux (1997)

Montreux Jazz Festival jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń jazzowych w Europie i drugim co do wielkości festiwalem jazzowym na świecie po kanadyjskim Montreal International Jazz Festival. Odbywa się co roku na początku lipca, począwszy od 1967 r. W 1971 r. podczas koncertu Franka Zappy zapaliło się kasyno, w którym odbywał się festiwal, o czym później Deep Purple napisał piosenkę „Smoke on the Water”. W latach 80. festiwal w Montreux zyskał na znaczeniu, dopuszczając już nie tylko muzyków jazzowych (chociaż jazz w dalszym ciągu pozostawał jednym z wiodących gatunków), lecz także przedstawicieli muzyki rock i pop. Od 2010 r. podczas festiwalu odbywa się również konkurs na najlepszych solistów - w 2011 r. tytuł najlepszego pianisty
jazzowego zdobył Polak Piotr Orzechowski. Ray Charles wystąpił na festiwalu w Montreux tylko raz, w 1997 roku. Urodzony 23 września w 1930 r. w Albany ciemnoskóry muzyk w wieku siedmiu lat stracił wzrok i do końca życia jego cechą rozpoznawczą były okulary przeciwsłoneczne. Niezwykle uzdolniony i pracowity, wyznaczał trendy w jazzie, country i muzyce popularnej. Na nim wzorował się Jimi Hendrix, a Frank Sinatra powiedział o nim: „jedyny prawdziwy geniusz w tym biznesie”. Ray Charles wypromował w swojej karierze wiele piosenek jazzowych i popularnych, a jego album „Modern Sounds in Country and Western Music” z przebojami „Georgia on My Mind”, „Hit the Road Jack” i „Unchain My Heart” wprowadził gatunek country to tzw. muzyki mainstreamowej.

5.08
Emisja 11.55
22 opery Mozarta – Idomeneusz, król Krety, reż. Thomas Grimm, Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann (2006)

„Idomeneusz - król Krety” uznawany jest za pierwsze z siedmiu wielkich operowych dzieł Mozarta. Jego interpretacji w Salzburgu podjął się Sir Roger Norrington i Camerata Salzburg oraz reżyserzy: Ursel Hermann i Karl-Ernst Hermann. Utwór powstał w 1780 roku na zamówienie teatru dworskiego elektora bawarskiego Karla Theodora. Prapremiera miała miejsce 29 stycznia 1781 roku w Monachium i spotkała się z przychylnym przyjęciem krytyki. Mozart planował przerobić tę operę na bardziej nowoczesną, jednak nie zrealizował tego. Za jego życia opera została wykonana jeszcze raz, w pałacu książąt Auersperg w Wiedniu w 1786 (w wersji koncertowej). W wykonaniu uczestniczyli amatorzy, głównie arystokraci. Na tą okazję Mozart dopisał dwa numery: duet na sopran i tenor „Spiegarti non poss’io” KV 489 oraz recytatyw i arię na tenor (z koncertującą partią skrzypiec) „Non più. Tutto ascoltai - Non temer, amato bene” KV 490. Król Idomeneusz po wojnie trojańskiej wraca do domu - na Kretę. W czasie straszliwej burzy ślubuje, że jeśli szczęśliwie dobije do brzegu, złoży w ofierze Posejdonowi pierwszego napotkanego na lądzie człowieka. Ta osobą okazuje się jego syn - Idamantes. Król nie dotrzymuje obietnicy, więc rozzłoszczony Posejdon wysyła morskiego potwora, który nęka ludność Krety.

Emisja od 17.10
Niedziela z… Marianem Dziędzielem

Gościem tego wydania „Niedzieli z...” jest aktor Marian Dziędziel. W ramach pasma przypominamy o 17.45 film  „Party przy świecach”. Film w reż. Antoniego Krauze to adaptacja opowiadania Jana Himilsbacha, zarazem autora scenariusza. Jemu to film zawdzięcza doskonałe dialogi: żywe, naturalne, pełne prawdy o ludzkich charakterach, a przy tym szalenie zabawne. O godz. 19.15 zapraszamy na „Wino truskawkowe” w reż. Dariusza Jabłońskiego, utrzymaną w konwencji realizmu magicznego adaptację opowiadania Andrzeje Stasiuka. Pasmo zakończymy o godz. 21.40 głośnym „Weselem” Wojtka Smarzowskiego, od którego w zasadzie rozpoczął się wielki powrót na ekrany filmowe Mariana Dziędziela.

Emisja 23.35
Więcej niż fikcja – Gorąca krew, reż. Milos Teodorovic, Ivan Lalic Majdak (2009)


Niezwykle wyrazisty zapis obserwacji środowiska serbskich neonazistów. Twórcy przeplatają obrazy z demonstracji skrajnej prawicy, rozbijania parady równości, demonstracji w sprawie Kosowa, wywiadami z przywódcami ruchów prawicowych i stojącymi za nimi politykami i popami. Z filmu wyłania się niepokojący obraz kraju gdzie silne podziały w społeczeństwie są nadal bardzo żywe i gdzie skrajne poglądy rodem z III Rzeszy zdominowały debatę publiczną i politykę.

6.08.
Emisja 10.10
O literaturze niepokornej. Hłasko piękny dwudziestoletni, reż. Jan Sosiński (1992)

Wspomnienia o pisarzu Marku Hłasce. Wykorzystano materiały ikonograficzne, fragmenty PKF oraz filmów zrealizowanych na podstawie twórczości Marka Hłaski: „Baza ludzi umarłych”, „Ósmy dzień tygodnia”, „Pętla”.

Emisja 16.50
Ucieczka skazańca, reż. Robert Bresson (1956)

Film oparty został na wspomnieniach Andr Devigny’ego, członka francuskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej, który - skazany na śmierć - uciekł na kilka godzin przed egzekucją z niemieckiego więzienia. Ta dramatyczna historia posłużyła Bressonowi do stworzenia filmu zgoła niesensacyjnego. Oryginalny, francuski tytuł nie pozostawia wątpliwości, jak się cała historia kończy, w wolnym tłumaczeniu brzmi: „Skazany na śmierć umknął”, ostentacyjnie sygnalizując, że nie należy się spodziewać suspensu. Tematem filmu są przygotowania do ucieczki, mozolne, uporczywe, wielodniowe czynności szykowania planu, narzędzi, koniecznych rekwizytów. Wszystko dzieje się w czterech ścianach ciasnej celi, prawie bez dialogów, jednak ze słyszanym z of fu wewnętrznym monologiem bohatera filmu, porucznika Fontaine’a.

Emisja 18.35
Rzeka dzieciństwa – koncert jubileuszowy Tadeusza Nalepy, cz. 2

Druga część koncertu zarejestrowanego w Rzeszowie w 2003 roku z okazji 60. rocznicy urodzin i 40. rocznicy działalności estradowej Tadeusza Nalepy.

Emisja 19.40
Tydzień z Gwiazdą – Grażyna Szapołowska – Magazyn 102 (1989)

Aktorka rozmawia z osobami, które są z nią zawodowo związane: Agnieszką Osiecką, Bogusławem Lindą i Magdaleną Łazarkiewicz. W programie również fragmenty filmów i fragment koncertu z udziałem Grażyny Szapołowskiej.

Emisja 20.25
Tydzień z Gwiazdą – Grażyna Szapołowska – W starym dworku, czyli niepodległość trójkątów, reż. Andrzej Kotkowski (1984)

Film Andrzeja Kotkowskiego z 1986 roku to adaptacja dramatu „W starym dworku” Witkacego, w której zobaczymy m.in. Beatę Tyszkiewicz, Gustawa Holoubka, Grażynę Szapołowską oraz Jerzego Bończaka. Wyrafinowany plastycznie dramat namiętności w duchu surrealistycznej i odważnej obyczajowo literatury Witkacego. Reżyser połączył w swoim filmie wątki kilku dramatów artysty, idąc za duchem tej twórczości - akcja jest w nich jedynie pretekstem do wykpienia starego, mieszczańskiego teatru i rządzących społeczeństwem wyświechtanych norm obyczajowych. Film, oprócz doborowej obsady aktorskiej, otrzymał wysmakowaną scenografię i nastrojową, nagrodzoną na festiwalu w Gdańsku muzykę skomponowaną przez Zbigniewa Raja.
 Spokój starego dworku zostaje zakłócony, kiedy Dyapanazy odkrywa, ze jego piękna żona Anastazja zdradza go z Jęzorym, jego synem z pierwszego małżeństwa. Schwytawszy kochanków in flagranti zabija Anastazję. To dopiero początek dramatycznych wydarzeń...

Emisja 22.15
Panorama kina światowego – Wszyscy inni, reż. Maren Ade (2009)

Podobno 80% zwykłych ludzi uważa się za lepszych, niż inni zwykli ludzie. Gitti (nagrodzona nominacją do Złotego Niedźwiedzia Birgit Minichmayr) i Chris (Lars Eidinger) nie są zwyczajni. Są młodzi, piękni, wykształceni, niezależni i zakochani. Spędzają wspólne wakacje w domu rodziców Chrisa na Sardynii, rozkoszując się słońcem i spotykając z drugą parą turystów, z których mieszczańskich nawyków się naśmiewają. Nowi znajomi psują im samopoczucie swoimi sukcesami. Sana (Nicole Marischka) i Hans(Hans - Jochen Wagner) reprezentują tych wszystkich innych, którzy stale towarzyszą naszym związkom, kształtując, komentując i niszcząc je. Jedynym, co łączy kochanków, okazuje się być kryzys wartości. Czy ich uczucie przetrwa te idylliczne wakacje?

Emisja 00.25
Malta 2005 – koncert finałowy XV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta 2005 – Brygada Kryzys

Koncert „Legendy polskiego punk - rocka” zarejestrowany został w nocy z 10 na 11 lipca 2005 roku w Poznaniu podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta 2005. Wystąpiły grupy: Armia, Brygada Kryzys i Kult. Na tej taśmie są zmontowane fragmenty koncertu Brygady Kryzys, który zakończył się nad ranem 10 lipca 2005 roku. Wśród wykonywanych utworów znalazły się: „Przestań śnić”, „Nie ma nic”, „Ty i tylko ty”, „Naokoło wieży” (polska wersja piosenki „All Along the Watchtower” Boba Dylana rozsławionej przez Jimiego Henrixa), „Nie wierzę politykom”, „Rewolucja (Rewolucja jest blisko)”, „Wojna!”, „To co czujesz, to co wiesz”.

Emisja 1. 10
Videogalerie – NOWI – odc 24 (2012) - 1 powtórka

Stworzony we współpracy z organizatorami konkursu Samsung Art Master oraz CSW w Warszawie odcinek ma na celu prezentacje prac najbardziej obiecujących twórców video, które to były częścią wystawy finalistów. Dwie najważniejsze konkursowe nagrody otrzymali: Urszula Pierogańska i Piotr Grabowski

7.08.
Emisja 10.15
Pamiętnik zza kulis sceny – Elżbieta Barszczewska (1982)

Program cykliczny poświęcony wybitnym, polskim aktorkom i aktorom. W tym wydaniu spotkanie z Elżbietą Barszczewską. Aktorka opowiada o przebiegu swojej kariery. Wspomina debiut teatralny przed wojną, powrót do Warszawy po wojnie i udział w niezwykłej premierze w styczniu 1946r. w odbudowanym Teatrze Polskim. Aktorka wspomina także wybitnych kolegów aktorów z którymi grała, ważne role w jej karierze. Mówi także o swoim życiu rodzinnym, małżeństwie z aktorem i reżyserem Marianem Wyrzykowskim - wspólnej pracy w teatrze i filmie.

Emisja 16.25
Drzewo cytrynowe, reż. Eran Rilklis (2008)

Film oparty na prawdziwej historii. Salma Zidane, 45-letnia wdowa, mieszka w małej palestyńskiej wiosce na Zachodnim Brzegu. Kiedy izraelski minister obrony buduje sobie dom po drugiej stronie zielonej linii, drzewkami cytrynowymi Selmy zaczynają się interesować jego ochroniarze. Drzewa to zagrożenie dla bezpieczeństwa. Mogą się wśród nich ukryć terroryści. Palestyńskie drzewa cytrynowe stoją na drodze bezpieczeństwa ministra. Rodzina Salmy posadziła te drzewa wiele pokoleń temu, są dla niej historią jej rodu. Salma znajduje sobie adwokata, ale minister ma za sobą armię wojskowych prawników chronionych przez najwyższe czynniki

Emisja 18.35
Przeklęte tango! Daniel Melingo na zamku w Janowcu (Festiwal Dwa Brzegi 2011)

Koncert otwarcia piątej edycji Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI 2011 - Kazimierz Dolny/Janowiec nad Wisłą, odbył się we wspaniałych ruinach zamku w Janowcu. Wystąpił Daniel Melingo - artysta argentyński. Do Melingo przylgnęła opinia, że jest latynoskim Tomem Waitsem. Argentyński artysta wystąpił w Polsce po raz pierwszy, wraz z z kilkuosobowym zespołem zagrał utwory ze swoich dwóch ostatnich płyt: „Santa Milonga” i „Maldito Tango”. Krytycy są zgodni - Melingo czaruje dźwiękiem, umiejętnie zaciera granice między sacrum i profanum, nie przestając balansować na granicy szaleństwa i normalności. Długo współpracował z niezależną sceną teatralną w Buenos Aires, ale skrzydła rozwinął dopiero po zniesieniu dyktatury wojskowej, po wojnie o Falklandy. Związał się z grupami Twist oraz Los Abuelos de la Nada. Z każdej z kolejnych podróży przywoził nowe muzyczne inspiracje. Jednak dopiero po powrocie do Argentyny zaczął doceniać moc tanga to była miłość od pierwszej nuty. Melingo szybko zyskał prawo do tak zwanej gry z tangiem. Od tego momentu wszystkie drzwi na swojej artystycznej drodze otwierał już bez pukania.

Emisja 19.45
Tydzień z Gwiazdą – Mężczyźni wolą blondynki, czyli spotkanie z Grażyną Szapołowską (1984)

Sylwetka aktorki Grażyny Szapołowskiej. Program ilustrowany fragmentami filmów z udziałem aktorki oraz zdjęciami.

Emisja 20.20
Tydzień z Gwiazdą – Grażyna Szapołowska – Przez dotyk, reż. Magdalena Łazarkiewicz (1985)

Fabularny debiut Magdaleny Łazarkiewicz, za który otrzymała m. in.. nagrody na festiwalach w Creteil i Figueira da Foz, nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji oraz nagrodę dziennikarzy na FPFF w Gdańsku w 1986 r. Na festiwalu w Gdańsku nagrodę za zdjęcia zdobył także Krzysztof Pakulski. Przejmujące, wiarygodne psychologicznie kreacje stworzyły Maria Ciunelis w roli Teresy i Grażyna Szapołowska jako Anna. Obie uhonorowane zostały nagrodami przyznawanymi przez widzów: „Złoty Ekran”, Wawrzyn „Radaru”. Swego czasu film szokował drastycznością tematu i fizjologicznym naturalizmem. Dwie kobiety spotykają się na sąsiednich łóżkach w szpitalu. Teresa - brzydka, chuda i chora na raka nie chce żyć. Zgwałcona przez ojca izoluje się od świata. Anna - piękna tancerka, szczęśliwa matka i żona - spodziewa się kolejnego dziecka. Ze wszystkich sił pragnie wyzdrowieć. Jej wola życia i energia udzielają się niekomunikatywnej Teresie w momencie, gdy zetkną się dłonie obu kobiet.

Emisja 00.05
Joshua Bell – Verbier Festival 2007

Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego wykonany przez Joshuę Bella oraz UBS Verbier Festiwal Orchestra pod dyrekcją Sir Andrew Davisa podczas festiwalu Verbier w 2007 roku. Joshua Bell uznawany jest za jednego z najzdolniejszych i najsłynniejszych skrzypków młodej generacji. Występuje z czołowymi orkiestrami i dyrygentami. Artysta słynie z różnorodnego repertuaru, który obejmuje m. in. Muzykę kameralną, filmową oraz bluegrass. Gra na skrzypcach Gibson ex Huberman z 1713 roku.

8.08.
Emisja 9.55
Skrzypce – osobliwości tworu doskonałego, reż. Janusz Sidor (2011 – 1 powtórka)

Film ten to kolejna próba wyjaśnienia, dlaczego skrzypce uchodzą za przedmiot doskonały. Jaka jest tajemnica tego instrumentu, który łączy w sobie dwa rodzaje sztuki plastyczną i muzyczną. Artysta tworzy je i są piękne, inny artysta ich używa - i musi być równie pięknie. Skrzypce niepiękne w kształcie - nie grają tak, by chciało się ich słuchać. Skrzypce - wszystkie - są bardzo podobne. Często, gdy nie wyglądają tak, jak przysłowiowe Stradivariusy, podnosi się krzyk muzyków: ależ Stradivarius tak nie robił i znów lutnicy robią je, jak 400, 300 lat temu. Dlaczego więc w świecie, w którym można wszystko zmierzyć, policzyć, zbadać tak wnikliwie, że określa się struktury atomowe materiałów i gdzie wszystko robią wszystko robiące komputery - skrzypiec, grających pięknie, nie udaje się zrobić w fabryce, kupuje się je u lutnika. Dlaczego w końcu w świecie, w którym tak trudno o ideał, w którym manifestuje się indywidualizm i nazywanie sztuką wszystkiego, co się komuś podoba - skrzypce robi się zawsze tak samo? Dlaczego każdy ich egzemplarz jest inny, choć bardzo podobny do sąsiedniego i dlaczego mówi się o jakiejś tajemnicy? A w końcu, że mają one to coś, co człowiecze i nieodgadnione - czyli mówi się o duchu instrumentu? Wydaje się też, że to doskonałość muzyki określa wartość instrumentu, którym są skrzypce. Choć dla wielu twórców biorących udział w filmie materiał, z którego powstają doskonałe instrumenty brzmi już jak muzyka, to struganie drewna, cisza prezentująca myśli lutnika są dodatkowym tworzywem muzycznym tego filmu.

Emisja 16.35
Mądrość krwi, reż. John Huston (1979)

Młody mężczyzna z południa USA, przesiąkniętego religijną wrażliwością, pragnie odnieść sukces w życiu. Po przenosinach do dużego miasta postanawia zostać ludowym kaznodzieją i założyć swój własny kościół. Choć nie jest wierzący, orientuje się, że może być to doskonały sposób na życie. Adaptacja książki Flannery O’Connor.

Emisja 19.05
Szalom na Szerokiej 2008 – The Other Europeans

W 2008 roku w koncercie finałowym Festiwalu Kultury Żydowskiej Szalom na Szerokiej wystąpili m. in.: Konsonans Retro, Strauss/Warschauer Duo, La Mar Enfortune, charyzmatyczny bębniarz z Izraela Szlomo Bar, Hiszpanie: Marice El Miedoni i Roberto Rodriguez, Oy Division i ostatni żydowski klezmer Leopold Kozłowski; przyjaciele festiwalu, obecni tu od zawsze: Deborah Strauss, Michael Alpert, Paul Brody, zespół Kroke, wielki kantor Benzion Miller. Hitem tegorocznego finału był projekt, jakiego jeszcze nie było: Klezmerzy i Cyganie.

Emisja 19.40
Tydzień z Gwiazdą - Naprawdę jaka jesteś… Grażyna Szapołowska (1998)

W cyklu audycji „Naprawdę, jaka jesteś” Beata Tyszkiewicz zaprasza do studia kobiety wybitne, znane ze swych osiągnięć w sferze artystycznej, kulturalnej, czy naukowej. Pretekstem do rozmowy jest torebka, a właściwie jej zawartość. Konwencja audycji sprzyja rozważaniom i wspomnieniom wywołanym przedmiotem wyjętym z torebki. Prowadząca audycję stara się, aby zaproszona przez nią kobieta miała możliwość powiedzenia o swych pasjach, sukcesach, obawach i marzeniach, odsłaniając w ten sposób swą niezwykłą osobowość. Tym razem gościem Beaty Tyszkiewicz jest Agnieszka Osiecka. W audycji wykorzystano utwór Włodzimierza Nahornego „Jej portret” do słów Jonasza Kofty w wykonaniu Bogusława Meca oraz grafiki Joanny Sarapaty.

Emisja 20.20
Tydzień z Gwiazdą – Grażyna Szapołowska – Pomiędzy wilki, reż. Janusz Janicki (1988)

„Pomiędzy wilki” to jedno z mniej znanych opowiadań wojennych Ksawerego Pruszyńskiego. Wojna jest w nim tylko tłem, a osią akcji jest zderzenie poglądów, życiowych doświadczeń i charakterów dwojga ludzi złączonych uczuciem. Historia ich miłości sprzed lat jest ukazana z punktu widzenia kobiety. Porucznik Jan, młody polski lotnik, pochodzi z gór, z okolic Rymanowa. Wojna rzuciła go do Anglii, gdzie służy w RAF - ie. Za odwagę w walce otrzymuje kilka odznaczeń bojowych. Gdy premier Winston Churchill składa oświadczenie, z którego wynika, że Wielka Brytania nie popiera roszczeń Polski do ziem na wschodzie, Jan czuje się oszukany. Dochodzi do wniosku, że jego dalsza służba w brytyjskim lotnictwie mija się z celem, oddaje otrzymane odznaczenia i medale. Konsekwencją tego gestu jest przeniesienie go do cywila i oddelegowanie do Waszyngtonu w charakterze attache wojskowego. W obcym mu środowisku dyplomatów Jan czuje się jeszcze bardziej nieswojo i coraz bardziej tęskni za ojczyzną, żyje wiadomościami z kraju. Na jednym z przyjęć poznaje piękną Amerykankę Denis. Kobieta urzeka go urodą i wdziękiem, a i ona
przychylnie spogląda na przystojnego Polaka, w dodatku bohatera wojennego. Wzajemne zainteresowanie przeradza się w miłość. Ale Denis trudno zrozumieć emigrancką chorobę ukochanego.

Emisja 23.55
Noc jazzu – Tomasz Stańko nowocześnie

Druga część specjalnego koncertu najsłynniejszego polskiego trębacza jazzowego Tomasza Stańki oraz zaproszonych przez niego gości: Piotr Waglewski (Emade), Maciej Goliński (Envee), Natalia i Paulina Przybysz (Sistars), Marcin Masecki. Koncert odbył się 3 czerwca 2007 roku na Rynku Głównym w Krakowie, w ramach obchodów Jubileuszu 750-lecia Lokacji Krakowa.

9.08.
Emisja 10.00
Mirosław Dembiński

Magazyn prezentujący twórczość reżyserów młodego pokolenia. W kolejnym wydaniu rozmowa Krystyny Mokrosińskiej z Mirosławem Dembińskim ilustrowana etiudami filmowymi jego autorstwa.

Emisja 16.35
Martwa natura, reż. Jia Zhang Ke (2006)

Jia Zhang-ke opowiada o spustoszeniach, jakie spowodowała w Chinach budowa Tamy Trzech Przełomów na rzece Jangcy. Losy mieszkańców zniszczonych podczas budowy wiosek pokazują jak bardzo „budowa stulecia” zaburzyła ich codzienne życie.  W „Martwej naturze”, nagrodzonej Złotym Lwem na festiwalu filmowym w Wenecji w 2006 roku chiński reżyser zdaje relację z bilansu budowy gigantycznej Tamy Trzech Przełomów.  Wizja chińskiej rzeczywistości w jego filmie jest równie niejednoznaczna jak forma, której używa, mieszając konwencje, paradokumentalną z surrealistyczną. Rządzi nimi siła kontrastów i rozbijanie nastrojów. Kilkoma starannie wkomponowanymi elementami fantastycznymi Jia Zhang-Ke czyni z wielkiego filmu arcydzieło o nieskończonej liczbie możliwych interpretacji. Dlatego jury weneckiego festiwalu nagrodziło chińskiego mistrza Złotym Lwem za dążenie do zawarcia w formie filmowej absolutu.

Emisja 19.35
Tydzień z Gwiazdą – Reżyser i jego gwiazda – Grażyna Szapołowska (1994)

Cykliczna audycja poświęcona wybitnym osobistościom ze środowiska teatralnego i filmowego. W tym wydaniu spotkanie z Grażyną Szapołowską, gwiazdą m.in. Krzysztofa Kieślowskiego. Aktorka podczas sesji zdjęciowej opowiada o swoim życiu prywatnym i karierze filmowej. Jej wypowiedzi ilustrują fragmenty filmów, w których zagrała.

Emisja 19.45
Tydzień z Gwiazdą – Grażyna Szapołowska – Bezludna wyspa

Program rozrywkowy prowadzony przez Ninę Terentiew to spotkanie różnych osobowości życia publicznego w Polsce. W tym wydaniu gośćmi programu były: aktorka Grażyna Szapołowska, Barbara Blida i Ewa Braun, które wspominały czasy dzieciństwa i młodości, opowiadały o miłościach swojego życia, o pasji zawodowej, klęskach i sukcesach.

Emisja 20.30
Tydzień z Gwiazdą – Grażyna Szapołowska – Piękna nieznajoma, reż. Jerzy Hoffman (1993)

Romans kostiumowy z elementami filmu szpiegowskiego. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania Aleksego Tołstoja. Atutem filmu są wspaniałe zdjęcia i pieczołowicie odtworzone realia historyczne. Akcja rozgrywa się w 1916 roku w Rosji. Toczy się wojna, ale trwa jeszcze belle epoque, której kres położy październikowy przewrót 1917 roku. W petersburskiej restauracji grupa młodych oficerów, przybyłych z frontu na urlop, jest świadkiem rozpasanej zabawy z Cyganami słynnego carskiego faworyta Rasputina, który obraża jedną z dam. W jej obronie staje białogwardyjski oficer Obozow. Zajściu przygląda się dyskretnie starszy pan, który nazajutrz w swoim gabinecie pułkownika gratuluje młodemu oficerowi odwagi i proponuje niebezpieczną misję przewiezienia tajnych dokumentów do Sztokholmu. Obozow w pociągu poznaje piękną kobietę, oboje przeżywają gorący romans. Nieznajoma powinna ukraść dokumenty; pilnuje tego, grożąc śmiercią, jej dyskretny towarzysz. Obozow wyrzuca przeciwnika z pociągu, pięknej kochance proponuje małżeństwo. Ale kobieta nie opuści pociągu, a Obozow dowiaduje się, że prawdziwe dokumenty przewiózł ktoś inny. Zrozpaczony oficer wyjeżdża na front, szukając śmierci.

Emisja 23.50
Jamiroquai na Avo Session

Koncert Jamiroquai na Avo Session w 2010 roku. Zespół wykonuje swoje dawne, znane całemu światu utwory, jak również nowe, ze swojego albumu Rock Dust Light Star. Brytyjska, jazzowo funkowa grupa Jamiroquai zaczynała w Londynie we wczesnych latach 90. W ich późniejszych albumach, prócz jazzu wykorzystywali też inne style muzyczne, jak pop, rock czy muzykę elektroniczną. Jamiroquai sprzedał ponad 35 milionów płyt na świecie i zdobył nagrodę Grammy w 1997 roku.

10.08
Emisja 9.55
Mrożek i Baltazar, reż. Tadeusz Śmiarowski (2010)

Film dokumentalny o Sławomirze Mrożku - jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy i dramaturgów. Ekipa Telewizji Polskiej jako jedyna uczestniczyła w urodzinowym, kameralnym spotkaniu w gronie bliskich znajomych i przyjaciół Sławomira Mrożka, które odbyło się w czerwcu 2010 roku w Nicei. O twórczości i życiu Mrożka opowiadają żona Susana Osario Mrożek, polscy i zagraniczni pisarze, reżyserzy, aktorzy, krytycy (m. in. Ludwik Flaszen, Maciej Englert, Antoni Libera, Piotr Adamczyk, Georges Werler, prof. Anton Maria Raffo, prof. Pierro Marchesiani, Michaił Mokiejew, Torsten Bauer, Wiaczesław Ziła), a także sam bohater filmu.

Emisja 16.45
Biesy, reż. Andrzej Wajda (1988)

Fabuła koncentruje się wokół historii spisku i zabójstwa, dosyć wiernie prezentując sposób funkcjonowania założonej w 1869 r. w Moskwie przez S. Nieczajewa terrorystycznej organizacji „Zemsta Ludu”. Akcja osadzona została w realiach prowincjonalnego miasta. Bohaterowie to przedstawiciele różnych odłamów ruchów radykalnych. Stawrogin - znudzony szlachcic rewolucjonista, ukrywający tajemnicę dawnej zbrodni, wyznawca estetycznego amoralizmu, który doprowadza go w końcu do samobójczej śmierci. Piotr Wierchowieński, przywódca „biesów”, rewolucjonista, nihilista, założyciel tajnej organizacji, do której pozyskuje sfrustrowanych młodych ludzi, roztaczając przed nimi wizję panowania nad światem. Jednak nie interesują go ci młodzi, którzy czują się skrzywdzeni i poniżeni. Swoje oskarżenie o sprowadzanie młodzieży na manowce, na meandry nihilizmu kieruje Dostojewski pod adresem Stiepana Wierchowieńskiego, ojca Piotra, pisarza Karmuzinowa - liberalnych inteligentów rosyjskich w starym stylu. Przyjmowana przez młodzież postawa całkowitej abnegacji powoduje, że romantyczny bunt przeradza się w bandycką akcję.

Emisja 18.55
Muzyczne Rozmaitości – zespół Pogodno

Koncert zespołu Pogodno w warszawskim Teatrze Rozmaitości (luty 2003). Grupa zainteresowała publiczność poetyckimi tekstami piosenek oraz nowoczesną aranżacją nazwaną „natura big beat”.

Emisja 19.30
Tydzień z Gwiazdą – Ich pierwsze miłości – Grażyna Szapołowska

Gościem programu jest Grażyna Szapołowska, opowiadająca o okresie dojrzewania, szkole, nauczycielach, rodzących się przyjaźniach i pierwszej miłości, o tym wszystkim, co poprzez uczucia uformowało wybitnego człowieka.

Emisja 20.20
Tydzień z Gwiazdą – Grażyna Szapołowska – Kroniki domowe, reż. Leszek Wosiewicz (1997)

Nostalgiczna opowieść o dorastaniu, pełna ciepła i humoru. Jej bohaterem jest nadwrażliwy dwunastolatek, syn małomiasteczkowego młynarza. Poznajemy najwcześniejsze wspomnienia chłopca: wyzwolenie przez sowiecką armię w 1945 r. , spalenie ocalałych po wojnie Żydów, plagę „poniemieckich psów”, jego chorobę. Potem wspomina zdarzenia z wieku dorastania: spotkanie z młodym ateistą Różyłłą, który postanawia zdobyć cnotliwą Anielkę marzącą o życiu w klasztorze i komplikacje wynikające z miłości wszystkich męskich członków rodziny: bohatera, jego starszego brata i ojca do młodziutkiej kuzynki, Melanii. Grzeszna miłość Melanii i ojca omal nie doprowadza do tragedii, wszystko jednak kończy się zaskakująco szczęśliwie.

Emisja 22.20
Panorama kina światowego – Rodzina, reż. Pernille Fischer Christensen  (2010)

Ditte pochodzi ze znanej rodziny piekarzy Rheinwaldsów. Lubi być w ruchu i jest właścicielką galerii sztuki. Kiedy dostaje wymarzoną pracę w Nowym Jorku, postanawia przeprowadzić się wraz ze swoim chłopakiem Peterem. Przyszłość jest jasna, życie jest proste i pełne radości. Nagle jednak charyzmatyczny ojciec Ditte, Rikard, piekarz i dostawca królewskiego dworu, zostaje dotknięty ciężką chorobą. Ditte odwołuje przeprowadzkę do Nowego Jorku, aby być z ojcem. Jej własny sposób na życie wisi na włosku. Rikard chce, aby zajęła jego miejsce w rodzinie i firmie Rheinwaldsów, zaś Peter ciągnie ją w przeciwnym kierunku, aby nie porzucała ich wspólnych marzeń.

11.08.
Emisja 10.20
Najeźdźcy z Marsa, reż. William Cameron Menzies (1953)

W spokojnym, małym amerykańskim miasteczku ląduje statek kosmiczny. Naocznym i jedynym świadkiem tego zdarzenia jest mały chłopiec. Nazajutrz ojciec sprawdza opowieść syna udając się na miejsce lądowania UFO. Po jakimś czasie wraca całkowicie odmieniony z dziwnym znamieniem na szyi. ; kontrolę nad jego umysłem przejęli kosmici. Marsjanie opanowują również umysły dwóch policjantów, a następnie kolejnych przypadkowych osób. Osamotniony w walce chłopiec próbuje ściągnąć kogoś na pomoc. Z odsieczą przybywa armia Stanów Zjednoczonych.

Emisja 11.50
Dokument tygodnia – Dwóch na fali – Goddard – Truffaut, reż. Emmanuel Laurent (2009)

Film o burzliwie zakończonej wieloletniej znajomości łączącej najsłynniejszych przedstawicieli francuskiej Nowej Fali, Jean - Luc Godarda i Francis Truffaut. Reżyser posługuje się znanymi faktami, atrakcją jest bardzo bogaty zestaw materiałów archiwalnych, który pozwala zobaczyć sytuacje, o których się wcześniej jedynie czytało lub słyszało. I tak, można przyjrzeć się chociażby fragmentom z festiwalu w Cannes, na którym „400 batów” dostało Złotą Palmę, wystąpieniom obu reżyserów, fotosom i historycznym materiałom prasowym (np. słynnemu numerowi „L’Express”).

Emisja 15.00
W pogoni za sławą, reż. Tom DiCillo (2006)

Les jest drobnym paparazzim pragnącym zrobić to jedno wyjątkowe zdjęcie, które sprawi, że wreszcie zostanie zauważony. Spotyka Toby’ego, bezdomnego chłopaka, którego jedynym celem jest zostać słynnym aktorem. Młody mężczyzna oferuje mu pomoc w formie nieodpłatnego asystenta. Zawsze kierujący się chęcią zysku fotograf przyjmuje go do siebie stopniowo odkrywając przed nim tajniki swojej pracy. Niespodziewanie Toby’emu udaje znaleźć się w bliskim otoczeniu K’Harmy Leeds, równie pięknej, jak głupiej idolki nastolatków. Oczywiście początkowo Les postrzega wejście chłopaka do nietykalnego królestwa piosenkarki jako szansę na zrobienie doskonałych zdjęć. Jednakże Toby jest prawdziwie zauroczony i kiedy Les nie potrafi już kontrolować jego impulsów, obaj muszą zmierzyć się ze znaczeniem przyjaźni oraz ceną zdrady.

Emisja 19.10
Witamy w latach 80. Post–punk i Nowa Niemiecka Fala, reż. Frank Jastfelder (2009)

Cykl filmów dokumentalnych opowiadających o trendach i gatunkach muzycznych jakie panowały w tamtym czasie w Europie i Stanach Zjednoczonych. Lata 80. to zróżnicowany świat muzycznych kultur rozmieszczonych pomiędzy mainstreamem, a undergroundem. Był to jeden z najważniejszych okresów w historii muzyki pop, a lata 80. mają nadal duży wpływ na nasze życie, muzykę i modę. Postpunk i Nowa Niemiecka Fala to odcinek, w którym gwiazdy zespołów punkowych oraz ludzie związani z tym gatunkiem opowiadają o początkach punku w Europie, jego dogmatach i stylu oraz tym, co nastąpiło po tym okresie. Postpunk stał się odwrotem od nihilistycznego punku, a w Niemczech zyskał nazwę Neue Deutsche Welle. W filmie zaprezentowano fragmenty muzyki takich zespołów jak The Specials, Davo, The Clash, czy Gang of Four, a komentarze artystów, m. in, Malcolma McLarena, przez lata związanego z Sex Pistols, czy Moritza R. , pozwalają zrozumieć ducha tamtych buntowniczych czasów.

Emisja 20.20
Bilet do kina – Za wszelką cenę, reż. Clint Eastwood (2004)

Historia 30-letniej Maggie Fitzgerald (Hilary Swank), która próbuje osiągnąć sukces w kobiecym boksie zawodowym. Akcja filmu rozpoczyna się, gdy stara się ona dostać pod opiekę znanego trenera Frankie Dunna (Clint Eastwood). Ten jednak kategorycznie odmawia. Maggie zaczyna więc bez jego zgody przychodzić na treningi. Kolejny film Clinta Eastwooda, w którym gra jedną z głównych ról i jest reżyserem. Tym razem napisał również muzykę. 4 Oscary w tym za najlepszy film, dla Hilary Swank i Morgana Freemana (aktorskie) oraz dla Clinta Eastwooda za reżyserię.

Emisja 22.40
B.B. King

Koncert legendy muzyki bluesowej i jazzowej BB Kinga z 1997 roku, nagrany podczas festiwalu Jazz Open Stuttgart. Podczas występu BB King gościł wielu świetnych muzyków jazzowych i bluesowych, którzy wykonali jego największe przeboje. Główny bohater również udowodnił, że pomimo zaawansowanego wieku nic nie stracił z siły swego głosu i precyzji gry na gitarze. Riley B. King (ps. BB King) urodził się 16 września 1925 r. w Itta Bena w stanie Missisipi. Razem z Albertem Kingiem i Freddiem Kingiem jest zaliczany do trzech królów bluesa. Pierwszą płytę wydał w 1956 r. i od tego czasu jest niezwykle aktywny, niemal co roku ukazuje się jego album. Jako swoją inspirację wymienia często muzykę Franka Sinatry, ten muzyk też pomógł BB Kingowi w rozwoju kariery, zapewniając mu koncerty w znanych klubach Las Vegas. Jimi Hendrix zaliczał BB Kinga do jednego ze swoich ulubionych wykonawców.

12.08.
Emisja 11.50
Chopin4, reż. Jarosław Minkowski (2010)

Widowisko przygotowane specjalnie w ramach obchodów Roku Chopin 2010, to unikatowy projekt taneczno-muzyczny oparty na utworach Fryderyka Chopina. Spektakl łączy muzykę i specjalnie spreparowane obrazy wykreowane przez tancerzy, wizualizacje i światło.
Premiera spektaklu odbyła się 12 sierpnia 2010 roku podczas X Festiwalu Tańca w Kielcach. Widowisko wystawiono w najnowocześniejszej obecnie hali konferencyjno-wystawowej w Kielcach. W spektaklu wzięli udział wybitni polscy muzycy: pianista i kompozytor Włodek Pawlik z zespołem, wokalistki Aga Zaryan i Urszula Dudziak & Super Band, chór Voice Factory, wiolonczelista Łukasz Pawlik, tancerze Kieleckiego Teatru Tańca, Ballet Noir New York City, Ballet Arizona, Bayerisches Staatsballet Monachium, Polskiego Baletu Narodowego. Autorami idei artystycznej spektaklu byli: Jarosław Minkowicz - reżyser widowiska (nominowany do International Emmy Awards 2009 za Siedem bram Jerozolimy), Włodek Pawlik - kompozytor i pianista (nagrodzony za muzykę do filmu „Rewers”), Grzegorz Pańtak - tancerz i choreograf.

Emisja od 17.15
Niedziela z… Kingą Preis

Znakomita aktorka filmowa i teatralna, Kinga Preis, będzie gościem najbliższej powtórkowej letniej Niedzieli z... Na co dzień Kinga Preis jest aktorką Teatru Polskiego we Wrocławiu i na jego scenie zagrała ostatnio m.in. w „Utworze o Matce i Ojczyźnie” w reżyserii Jana Klaty. Spektakl będzie można zobaczyć w ramach 32 Warszawskich Spotkań Teatralnych. Relacje festiwalowe codziennie na antenie TVP Kultura od 24 marca. Na ekranach polskich kin mogliśmy ją ostatnio oglądać w głośnej „Róży” Wojciecha Smarzowskiego. W ramach Niedzieli z... przypomnimy koncert „Ballady morderców” z songami Nicka Cave’a (godz. 17.40) oraz dwa filmy z Kingą Preis: „Statystów” Michała Kwiecińskiego (godz. 19.00) i „Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego (godz. 21.35). Program uzupełnią trzy bloki z rozmową na żywo (godz. 17.15, 18.35 i 21.05), podczas których będzie można zobaczyć fragmenty ról Kingi Preis z Teatru Polskiego we Wrocławiu, między innymi ze „Sprawy Dantona” w reżyserii Jana Klaty.

Emisja 23.20
Więcej niż fikcja – Birma VJ, reż. Andres Otergaards (2008)

Birma jest jednym z kilku krajów na świecie, do którego zagraniczni dziennikarze nie mają wstępu. Rządzona od ponad 40 lat przez bezlitosną juntę generałów, pozostaje praktycznie odcięta od świata. Jej władcy, po stłumieniu w 1988 roku masowych protestów (ponad 3000 tysiące ofiar śmiertelnych) i uwięzieniu kilka lat później Aung San Suu Kyi, przywódczyni opozycji, laureatki pokojowej nagrody Nobla, poczuli się praktycznie bezkarni. Społeczeństwo, mając w pamięci represje z lat 90 - tych pogrążyło się w apatii. Gasnące zainteresowanie świata utwierdziło je w przekonaniu, że jakikolwiek opór nie ma sensu. W 2007 roku Birmańczycy jednak znów wyszli na ulice. Iskrą zapalną (podobnie jak w Polsce lat 70.) stały się drastyczne podwyżki cen benzyny. W tym samym roku, 27-letni Joshua postanowił przełamać barierę informacyjną swojego kraju. Czując, że społeczeństwo szykuje się do kolejnych protestów stworzył niezależną sieć korespondentów - Democratic Voice of Birma (DVB). Nagrane przez nich materiały wysyłał do zachodnich telewizji. Chciał mieć pewność, że kolejny zryw Birmańczyków odbije się szerokim echem w świecie. Film otrzymał nagrody m.in. na Amsterdam International Documentary Film Festival 2008 Joris Ivens Award, Movies that Matter Human Rights Award, Berlinale 2009 - International Human Rights Award, Sundance Film Festival 2009 – World Cinema Documentary Editing Award, Danish Golden Globe 2009 – Best Documentary.

13.08
Emisja 10.10
Słowa i twarze – Irek – Iredyński Ireneusz, reż. Ireneusz Engler (1993)

Sylwetka Ireneusza Iredyńskiego - prozaika, dramaturga, poety, scenarzysty i autora wielu piosenek. W filmie o pisarzu opowiadają: Halina Szopska, Michał Komar i Marek Sołtysik

Emisja 17.20
Rekord świata, reż. Filip Bajon (1977)

Telewizyjny film zatrzymany przez cenzurę, emisje miał dopiero 7 października 1980 roku. Akcja filmu rozgrywa się w latach pięćdziesiątych XX wieku. Dramat młodego rekordzisty świata w pływaniu, któremu sukces uderzył do glowy. Michał rzucił naukę, od treningów wolał pijatyki. Kiedy na dodatek naraził się działaczom, został usunięty poza nawias życia sportowego. Miarę nieszczęścia dopełnia ciężka choroba i amputacja nogi. Michałowi trudno jest odnaleźć się w świecie tak odmiennym od dotychczasowego. Sytuacja zmusza go do refleksji i rozliczenia z własną przeszłością. Wyrazem zaakceptowania samego siebie będzie przystąpienie Michała do treningów w grupie sportowców inwalidów.

Emisja 18.35
Blues 4 rano – koncert jubileuszowy Martyny Jakubowicz cz. 1

Koncert z 2011 roku okazji 20-lecia działalności artystycznej Martyny Jakubowicz, w którym wzięli udział jej przyjaciele, wokaliści i instrumentaliści lat 80. i 90., wykonując utwory własne oraz z repertuaru artystki.

Emisja 19.35
Tydzień z Gwiazdą – Męski striptiz - Olaf Lubaszenko

Cykliczny program Małgorzaty Domagalik, w którym autorka przedstawia sylwetki popularnych mężczyzn, znanych ze świata polityki, kultury, sportu i innych dziedzin. Bohaterem tego wydania jest Olaf Lubaszenko. Dziennikarka rozmawia z gościem na temat jego życia, zainteresowań i pracy zawodowej. Olaf Lubaszenko studiował slawistykę, teologię prawosławną i socjologię. Został aktorem. Był wychowywany przez matkę, która go nauczyła, czym jest uczucie miłości. Z ojcem /Olgierdem Lubaszenko/ miał mały kontakt. Szybko się usamodzielnił, choć ma poczucie niedojrzałości. Przyjaciele cenią go za wielką delikatność, wrażliwość i dyskrecję. Jest wyczulony na krytykę, jednak potrafi zaakceptować uwagi dotyczące własnej osoby. Czuje się zmęczony życiem i pracą zawodową, dlatego chętnie łowi ryby, gra w piłkę i marzy o domu z piecem na Mazurach, gdzie mógłby w spokoju spędzać czas. Szczerze wyznaje, że jest bardzo leniwy i nie mógłby niczego zaproponować innej osobie. Od kobiet oczekuje akceptacji i tolerancji. Ocenia je w bardzo idealistyczny sposób.

Emisja 20.20
Tydzień z Gwiazdą – Olaf Lubaszenko – Bez grzechu, reż. Wiktor Skrzynecki (1988)

Osiemnastoletnia Marta Jezierska opuszcza Dom Dziecka i wraca do rodzinnej miejscowości. Postanawia odszukać swojego ojca, o którym sądziła, że nie żyje. Dowiaduje się też o tragedii, która niegdyś rozegrała się w jej domu. Ojciec wydał milicji brata Marty, który popadł w konflikt z prawem. Doprowadziło to do rozpadu rodziny. Pewnego dnia podchodzi do Marty na ulicy starszy
mężczyzna, jak się okazuje, jej ojciec. Może to spotkanie po latach zmieni ich życie?

Emisja 21.50
Panorama kina światowego – Stacja benzynowa, reż. Leonard Abrahamson (2007)

Przejmujący film Leonarda Abrahamsona jest opowieścią o obojętności małomiasteczkowego świata wobec „Innego” - nieśmiałego i nadwrażliwego pracownika tytułowej stacji benzynowej, który próbuje zmienić swoje życie. Josie jest samotnym, „przegranym” pracownikiem stacji benzynowej, gdzieś w małym irlandzkim miasteczku. Sprawia sympatyczne wrażenie, ale nie jest w stanie nawiązać swobodnej relacji z pozostałymi mieszkańcami. Traktowany przez wszystkich z wyższością, tkwi od lat w przypisanej mu przez społeczność roli „wioskowego głupka”. Kiedy więc podejmie próbę wyjścia ze swojej samotności i skrępowania, zostanie ponownie usadzony w b



  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm