Aktualności
Krzysztof Klenczon
fot. Marek Karewicz



ULICA KRZYSZTOFA KLENCZONA W SOPOCIE

Marcin Jacobson



Rada Miasta Sopotu na posiedzeniu w dn. 8 kwietnia br. jednogłośnie podjęła uchwałę o nadaniu imienia Krzysztofa Klenczona jednej z ulic Sopotu. Decyzja ta zapadła w dzień po 30 rocznicy śmierci tego legendarnego muzyka, który wiele lat działał i mieszkał w Sopocie, a zmarł w 1981 roku w Chicago. 

Oficjalne uroczystości nadania imienia ulicy odbędą się 28 kwietnia br. o godz. 16:10 przy wyjściu na Targowisko Miejskie (Sopot Wyścigi), gdzie przez lata funkcjonował III Non-Stop.  

Tego samego dnia również w Sopocie odbędą się jeszcze dwa wydarzenia poświęcone pamięci tego gitarzysty, wokalisty i kompozytora, lidera grup Czerwone Gitary i Trzy Korony. O godz. 16:45 na ul. Drzymały (róg al. Wojska Polskiego) odsłonięty zostanie mural z wizerunkiem Klenczona. Będzie on częścią większego dzieła, które ukończone zostanie w lipcu br., dokładnie w 50-tą rocznicę
otwarcia Non-Stopu. Przypomnijmy – Non Stop przez dwie dekady był pawilonem tanecznym z żywą muzyką, a występ w tym miejscu był nobilitacją dla całej plejady gwiazd polskiego big-beatu i rocka – od Czerwono- i Niebiesko-Czarnych, przez Czerwone Gitary, Skaldów i Niemena z Akwarelami, po  Breakout, SBB, Krzak. Niewielu pamięta, że tutaj rozpoczęła się międzynarodowa kariera Ewy Demarczyk, Niemena i Michaja Burano. 

O 18:15 w Krzywym Domku (ul. Boh. Monte Cassiono 52) odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „10 w skali Beuforta” w reżyserii Heleny Giersz. Wystąpi też wieloletni współpracownik Klenczona, Bernard Dornowski (Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary) z zespołem. 

Poza tym, 28 kwietnia br. odbędzie się premiera przygotowanego przez Polskie Nagrania albumu z największymi przebojami Krzysztofa Klenczona. 

Inicjatorem i koordynatorem wszystkich tych zdarzeń jest Fundacja „Sopockie Korzenie”

Krzysztof Klenczon ur. 14 stycznia 1942 w Pułtusku – kompozytor, gitarzysta i wokalista, nazywany polskim Lennonem. Studiował na Politechnice i Studium Wychowania Fizycznego (AWF) w Gdańsku. Laureat Festiwalu Młodych Talentów ’62 w Szczecinie. W latach 1962-64 był gitarzystą Niebiesko-Czarnych po czym współtworzył Pięciolinie (1964) i Czerwone Gitary (1965). W 1970 roku, będąc u szczytu popularności, założył własny zespół Trzy Korony, a w dwa lata później emigrował do USA, gdzie występował sporadycznie. W 1978 roku pod pseudonimem Christoper wydał album i odbył dwie duże trasy koncertowe po Polsce.  Zmarł 8 kwietnia 1981 roku w Chicago w wyniku ran odniesionych w wypadku samochodowym.

Krzysztof Klenczon nagrał siedem płyt długogrających – trzy (Czerwone  Gitary), jedna z zespołem Trzy Korony, trzy solowe – „The Show Never Ends” (w USA)  oraz „Powiedz Stary gdzieś ty był” i „Polesia czar” (w Polsce).  Napisał kilkanaście przebojów –  „Biały Krzyż”, „10 w Skali Beauforta”, „Historia jednej znajomości”, „Jesień idzie przez park”, „Kamienne niebo”, „Kwiaty we włosach”, „Licz do stu”, „Mały miś”, „Matura”, „Nie licz dni”, „Nie przejdziemy do historii”, „Nikt na świecie nie wie”, „Port”, „Powiedz stary gdzieś ty był”, „Rok z kapryśną dziewczyną”,  „Spotkanie z diabłem”, „Taka jak ty”, „Wróćmy na jeziora” i wiele, wiele innych.   

fundacja@sopockiekorzenie.org.pl
marcin@jacobsony.pl

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm