Aktualności

Uri Cane
25 lipca 2013
Tzadik Poznań Festival




Uri Caine – Szpilman

NInA



25 lipca amerykański pianista zagra utwory Szpilmana na Tzadik Poznań Festival.

Wyjątkowy koncert Uri Caine’a, amerykańskiego kompozytora i pianisty, dedykowany twórczości i postaci Władysława Szpilmana zabrzmi podczas Tzadik Poznań Festival 2013. Wydarzenie zostanie zarejestrowane, a jesienią ukaże się na płycie CD wydanej wspólnie przez Multikulti Project i Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), partnera festiwalu.

„Uri Caine - Szpilman” to artystyczny projekt poświęcony postaci i twórczości wybitnego kompozytora, twórcy muzyki fortepianowej i wielu niezapomnianych piosenek, które na stałe wpisały się w historię kultury XX wieku. To wyjątkowe muzyczne wydarzenie odbędzie się pierwszego dnia tegorocznej edycji Tzadik Poznań Festival, której partneruje NInA.
 
Koncert będzie miał miejsce 25 lipca. W pierwszej części Uri Caine wystąpi wspólnie z polskimi muzykami – Ksawerym Wójcińskim (kontrabas) oraz Robertem Raszem (perkusja). Muzycy wspólnie zaprezentują autorskie interpretacje kompozycji Szpilmana. Część druga będzie solowym recitalem pianisty wypełnionym kompozycjami przygotowanymi specjalnie na Tzadik Poznań Festiwal.

Wydarzenie będzie swoistym artystycznym hołdem złożonym Władysławowi Szpilmanowi, o którym Marek Edelman powiedział kiedyś, że jest symbolem tych wszystkich którzy przeżyli, „albowiem musiały być dziesiątki przypadków nieprawdopodobnych, cudownych – żeby przeżyć”. Muzyka tego kompozytora i pianisty, szczególnie spopularyzowana w ostatnich latach za sprawą filmu Romana Polańskiego, znana jest na całym świecie.
 
„Uri Caine - Szpilman” zostanie zarejestrowany, a koncertowy materiał znajdzie się na płycie CD, którą jesienią tego roku wyda wspólnie Multikulti Project i Narodowy Instytut Audiowizualny.
 
Tzadik Poznań Festival (nowa tradycja żydowska) odbywa się już po raz siódmy. Program festiwalu podzielony jest na dwa cykle tematyczne – muzyczny i filmowy. W ramach części muzycznej, programowanej przez Tomasza Konwenta, jak co roku prezentowana będzie czołówka polskiej i światowej sceny neoklezmerskiej. Wystąpią artyści z Izraela, USA, Chile, Argentyny, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Polski.
 
Uri Caine urodził się w Philadelphii, gdzie rozpoczął naukę gry na fortepianie u Bernarda Peiffera. W młodości uczestniczył w wielu projektach muzycznych, grał m.in. w zespołach prowadzonych przez Hanka Mobleya, Johnny’ego Colesa, Mickeya Rokera, Jymmiego Merritta, Bootsie’ego Barnesa i Grovera Washingtona. Studiował kompozycję na University of Pennsylvania u George’a Rochberga i George’a Crumba. Od przeprowadzki do Nowego Jorku nagrał już ponad dwadzieścia autorskich albumów. Jego dwie pierwsze płyty – „Sphere Music” (1993) i „Toys” (1995) były hołdem dla wielkich pianistów jazzowych – Theloniousa Monka i Herbie’ego Hancocka.

Jego sztandarowymi projektami są płyty z aranżacjami muzyki klasycznej (Mahler, Wagner, Beethoven, Bach i Schumann). Krążek „Primal Light” (Winter&Winter 1996) z interpretacjami muzyki Gustava Mahlera zyskał uznanie wielu środowisk muzycznych. Materiał na płytę „Wagner e Venezia” (Winter&Winter 1997) został zarejestrowany w Caffe Quadri mieszczącej się na Placu św. Marka w Wenecji. Jednym z ostatnich projektów Caine’a jest „The Uri Caine Ensemble Plays Mozart” (Winter&Winter 2006). Caine pisał na zamówienie m.in. Vienna Volksoper, The Seattle Chamber Players, Relache, The Beaux Arts Trio, Basel Chamber Orchestra, Concerto Köln i American Composers Orchestra.

Uru Caine był muzycznym szefem Biennale w Wenecji w 2003 r., gdzie premierę miała jego kompozycja The Othello Syndrome. Autorską wersję Beethovenowskich Wariacji Diabellego wykonywał m.in. z Cleveland Orchestra, Moscow Chamber Orchestra i Swedish Chamber Orchestra. W 2006 roku był kompozytorem-rezydentem Los Angeles Chamber Orchestra, dla której napisał „Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę kameralną” (prawykonanie z Jeffreyem Kahane’em w maju 2006).

Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami i formacjami muzycznymi, byli to m.in. Don Byron, Dave Douglas, John Zorn, Terry Gibbs, Clark Terry, Arto Lindsay, Sam Rivers, Woody Herman Band, Annie Ross, Enja Band, Global Theory, Master Musicians of Jajouka. Występował na najważniejszych festiwalach jazzowych (m.in. The North Sea Jazz Festival, Montreal Jazz Festival, Monterey Jazz Festival, San Sebastian Jazz Festival, Vittoria Jazz Festival, Newport Jazz Festival) i klasycznych (The Salzburg Festival, Holland Festival, IRCAM, Great Performers at Lincoln Center).

www.nina.gov.pl




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm