Aktualności
Atom String Quartet

V Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy
20 kwietnia 2013
Studio Koncertowe Polskiego Radia im W. Lutosławskiego
Warszawa




V Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

Iwona-Strzelczyk-Wojciechowska



Leszek Możdżer w duecie z Zoharem Fresco oraz Atom String Quartet wystąpią 20 kwietnia w Studiu Koncertowym im. Lutosławskiego w Warszawie.

Tegoroczny Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy będzie trwać tylko jeden dzień, 20 kwietnia. Początek wieczoru o godz. 19.00. Pomiędzy występami zostaną pokazane filmy animowane Mirosława Kijowicza z muzyką Krzysztofa Komedy: „Rondo”, „Laterna Magica” i „Wiklinowy kosz”. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa plakatów „Komeda-Polański” ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz kiermasz wydawnictw muzycznych sygnowanych przez Zofię Komedową-Trzcińską.

23 kwietnia miną 44 lata od śmierci Komedy w następstwie nieszczęśliwego wypadku w Los Angeles. W założeniu organizatora, Fundacji Jazz Art, festiwal poświęcony jest muzyce filmowej Krzysztofa Komedy, ale nie tylko. Na poprzedniej edycji zaprezentowano odtworzony przez wibrafonistę Jerzego Miliana program koncertu „Jazz i poezja” z 1960 r. z kompozycjami Komedy. Poza jazzem Komeda zasłynął kompozycjami do filmów, stąd idea i nazwa warszawskiego festiwalu. Przez ostatnie dwa lata Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy w Warszawie nie odbywał się z powodu braku dofinansowania. W swych najlepszych latach występowali na nim: Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak i Leszek Możdżer. Gwiazdą edycji 2010 było trio Bobo Stensona, a odkryciem polski zespół Kattorna. Gośćmi festiwalu byli także twórcy filmu: Jerzy Kawalerowicz i Janusz Morgenstern.

Zaproszenie w tym roku Leszka Możdżera wynika z popularności jego solowego albumu „Komeda” wydanego przez niemiecką oficynę ACT Music. Pianista zaprosił jednak izraelskiego perkusistę Zohara Fresco, aby wzbogacił jego interpretacje rytmami różnych instrumentów perkusyjnych.

Atrakcją będzie także występ Atom String Quartet, który wykona zaaranżowane na smyczki kompozycje filmowe Komedy. To najczęściej ostatnio nagradzany w Polsce zespół jazzowy, jeden z nielicznych na świecie występujących w „klasycznym” składzie kwartetu smyczkowego. W tym roku Atom String Quartet otrzymał dwie jazzowe nominacje do nagrody Fryderyka w kategoriach: Album Roku i Artysta Roku.

V Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy
20 kwietnia 2013
Studio Koncertowe Polskiego Radia im W. Lutosławskiego
Warszawa

19.00
ATOM STRING QUARTET
Dawid Lubowicz - skrzypce
Mateusz Smoczyński - skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczewski - wiolonczela

Atom String Quartet jest jednym z nielicznych na świecie i pierwszym w Polsce kwartetem smyczkowym grającym jazz. Muzycy, laureaci wielu prestiżowych nagród, na co dzień prowadzą własne zespoły oraz występują z wybitnymi polskimi artystami, m.in. z Januszem Olejniczakiem, Tomaszem Stańko, Krzesimirem Dębskim.

Zespół wykonuje głównie własne kompozycje, które dzięki zastosowaniu tak nietypowej dla muzyki jazzowej obsady wykonawczej, brzmią bardzo nowocześnie i oryginalnie.
Ten powstały w 2009 roku zespół od początku swojej działalności otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”, Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej, Grand Prix „Melomani” w kategorii „Nowa Nadzieja” oraz „Złote Gęśle” na XV Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2011 ukazała się płyta „Fade in”, która została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. W roku 2012 nakładem wytwórni Kayax pojawił się kolejny album – „Places”.  Ostatnio zespół trzymał dwie nominacje do nagrody Fryderyka w kategoriach: Album Roku Muzyka Jazzowa oraz Artysta Roku Muzyka Jazzowa.

godz. 20.00 - 20.30
PROJEKCJA FILMÓW animowanych mistrza gatunku Mirosława Kijowicza z lat 1966- 1967 do muzyki Krzysztofa Komedy:
- Rondo
- Laterna Magica
- Wiklinowy kosz

Mirosław Kijowicz (1929- 1999). Reżyser, scenograf i scenarzysta filmów animowanych, malarz. Obok Jana Lenicy, główny przedstawiciel nurtu filozoficznego w polskiej animacji. Laureat wielu nagród za twórczość w dziedzinie filmu animowanego na festiwalach w Krakowie, Oberhausen, Mannheim, Warna, Locarno, Mar del Plata. Zdobywca m.in. Grand Prix na festiwalu w Annecy za film Klatki. Ogromną rolę odgrywała także w jego filmach muzyka, szczególnie jazzowe kompozycje Krzysztofa Komedy..

„Filmy Kijowicza należą do gatunku filozoficzno-refleksyjnych. Artysta obserwuje otaczający świat, zastanawia się nad losem zwykłego, 'szarego' człowieka, szuka filozoficznych uogólnień (...). Smętna ironia Kijowicza daleka jest od wesołości, jego specyficzny humor nie służy beztroskiej zabawie, a bardzo trudna metaforyka zmusza do myślenia.”

godz. 20.30
LESZEK MOŻDŻER & ZOHAR FRESCO „KOMEDA”
Leszek Możdżer - fortepian
Zohar Fresco - instr. perkusyjne, głos

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20 urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego.

Nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką („Pożegnanie z Marią”), Januszem Muniakiem („One And Four”), Michałem Urbaniakiem („Live In Holy City”), Piotrem Wojtasikiem („Lonely City” i „Quest”  z Billym Harperem oraz „Hope” z Dave’em Liebmanem), Adamem Pierończykiem („Live In Sofia” i „19-9-1999”), Anną Marią Jopek (m.in. „Bosa”, „Barefoot”, „Upojenie”, „Farat”). Nagrywał ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. przy „Requiem dla mojego przyjaciela” oraz „10 łatwych utworach na fortepian”). Od lat współpracuje z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max) – wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do „Finding Neverland”. Napisał muzykę do filmu dokumentalnego „PUB 700” w reżyserii Sylwestra Latkowskiego, którego sam jest bohaterem, a także do filmu „Nienasycenie” wg Witkacego w reżyserii Wiktora Grodeckiego.

Wraz z wybitnym wiolonczelistą Andrzejem Bauerem oraz Michałem Skrokiem, Leszek Możdżer stworzyli oryginalny projekt Lutosphere. Trzy lata temu Leszek Możdżer wystąpił na trzech scenach w projekcie „Możdżer +” z udziałem  międzynarodowych gwiazd jak: Naná Vasconcelos, Lars Danielsson, Zohar Fresco, John Scofield, Steve Swallow, Bill Stewart, Marcus Miller. Występował w niemal wszystkich krajach europejskich, USA, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju , Argentynie, Chile (dla 15 000 widzów), w Chinach, Japonii, Malezji oraz Singapurze.

Zohar Fresco urodził się w Izraelu w 1969 roku w rodzinie o tureckich korzeniach. Grę na instrumentach perkusyjnych rozpoczął już w wieku sześciu lat. Jako nastolatek zainteresował się tradycyjnymi arabskimi instrumentami, jak bębny ramowe i tamburyna. Opanował wiele technik właściwych muzyce Iranu, Iraku, Indii, Turcji, czy Egiptu. Zohar odwiedzał arabskie wioski na północy Izraela, odkrywając coraz bardziej tradycyjne rytmy zachowane i używane wciąż w tamtych rejonach.

Jako dwudziestolatek Zohar został członkiem instrumentalnej grupy Bustan Avraham. Jej członkowie to muzycy o korzeniach z całego niemal świata. Grupa gra własne kompozycje używając improwizacji w wielu etnicznych stylach. Odbierające oddech, technicznie doskonałe i żywe improwizacje Zohara są z pewnością punktem centralnym występów grupy. Zohar stał się prawdziwym „poetą bębnów”. Nagrał z grupą pięć płyt i podróżował z koncertami po całym świecie.

Występował także z zespołem z Ziriab, wykonującym turecką muzykę klasyczną pod opieką Teisira Eliasa. Zohar Fresco wziął również udział w wielu innych fenomenalnych projektach muzycznych. Grał z Omarem Faroukiem, Phillipem Glassem, Zakirem Husseinem, Davidem Dolanem, Larsem Danielssonem. Z czasem, wraz z własnym rozwojem oraz dzięki charakterystycznemu dla Zohara stylowi gry, stał się on perkusistą znanym nie tylko w swoim rodzinnym kraju, ale również poza jego granicami, na arenie międzynarodowej. Brał udział w nagraniach ścieżki dźwiękowej do takich filmów jak „Kikar Hahalomot”, „Piąty element” czy „Kraina szczęścia”. W 2006 wystąpił na nowej płycie Ary Dinkjiana „Ormianin w Ameryce”, nagranej na żywo podczas międzynarodowego Festiwalu Oud w Jerozolimie. Nauczał na jerozolimskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień prowadzi warsztaty muzyczne, z którymi jeździ po całym świecie i bierze udział w ogromnej ilości projektów muzycznych.
www.zoharfresco.com 

Bilety do nabycia na www.sklep.polskieradio.pl

Informacje: www.studia.polskieradio.pl

Patronat Honorowy: Prezydent M. St. Warszawy
Patroni Medialni:  TVP 2, Gazeta Wyborcza, Przegląd, Magazine The Warsaw Voice
Partner: Polskie Radio SA i Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Współpraca: Muzeum Kinematografii w Łodzi
Organizator: Fundacja Jazz Art
Dyrektor festiwalu: Iwona Strzelczyk Wojciechowska
Dofinasowanie festiwalu: Miasto Stołeczne Warszawa


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm