Aktualności
radio.string.quartet.vienna.

VII Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

29, 30 kwietnia 2015
POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich 
Warszawa

Patroni medialni: TVP2, TVP Info, Gazeta Wyborcza, Radio Tok Fm, The Warsaw Voice, Jazz Forum, PAP

Organizator, producent: Fundacja Jazz Art.

www.fmfkk.pl





VII Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

Iwona Strzelczyk-Wojciechowska



Tegoroczny festiwal odbywać się będzie 29 i 30 kwietnia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wystąpią: radio.string.quartet.vienna, Adam Bałdych & Marcin Wasilewski Trio, Andrzej Olejniczak Special Project.

To unikalny w skali kraju festiwal prezentujący i promujący twórczość wybitnego kompozytora w szerokiej formule (muzyka, teatr, balet, film, sztuki wizualne). Festiwal jest miejscem do konfrontacji twórczości „Chopina polskiego jazzu” miejscem spotkań polskich i europejskich artystów, twórców – z różnych dyscyplin, których inspiruje Jego twórczość. 

Atrakcyjny program – uznani twórcy i muzyczne odkrycia oraz wartościowa, dwudniowa oferta artystyczna o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim.

Specjalne koncerty i premiery z udziałem polskich i europejskich gwiazd jazzu i jazzowych odkryć, wystawa plakatu, pokazy filmów – w tym roku zagranicznych z muzyką Komedy to atrakcje festiwalu.

PROGRAM

29 kwietnia

POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Audytorium

godz. 19.30 otwarcie

WYSTAWA „Komeda-Polański” ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi - kolekcja wielkoformatowych plakatów z całego świata do filmów Romana Polańskiego z muzyką K. Komedy. To cenna kolekcja plakatów, także wielkoformatowych z całego świata do filmów Romana Polańskiego z muzyką K. Komedy. Kuratorzy wystawy, K. Zamysłowska, P. Kulesza.

Kompozytor był przyjacielem Romana Polańskiego i autorem muzyki do takich obrazów Polańskiego jakDwaj ludzie z szafą”, Gdy spadają anioły”, etiudy filmowe, „Nóż w wodzie” „Matnia”, „Dziecko Rosemary” i „Bal Wampirów”. Wystawa prezentowana była w Salonikach, Norymberdze, Dusseldorfie, Budapeszcie, Londynie i Dreźnie.

godz. 19.45

KONCERT „European Stars Plays Komeda”- radio.string.quartet.vienna

Bernie Mallinger - skrzypce
Asja Valcic - wiolonczela
Cynthia Liao - altówka
Igmar Jenner- skrzypce

radio.string.quartet.vienna. Polska Premiera. Specjalnie na festiwal, po raz pierwszy, zespół przedstawi utwory Komedy we własnych aranżacjach. Tworzą oryginalną muzykę, odważnie przekraczając granice między muzyką klasyczną, popularną a jazzem. Perfekcyjna improwizacja, wirtuozeria, kreatywność muzyczna zachwyca nie tylko europejską publiczność i krytyków.

W dziedzinie „kwartetów smyczkowych nieklasycznych” zajmują zaszczytne miejsce obok Kronos Quartet i Turtle Island Quartet. Zespół istniejący od 2004 roku, wydał sześć albumów różnych pod względem stylistycznym (nagrywa także dla prestiżowego wydawnictwa ACT). Czwórka znakomitych, wszechstronnych muzyków ze swobodą wnosi własne pomysły muzyczne i tożsamość kulturową. Międzynarodowi muzycy – Austriacy Mallinger i Jenner, Chorwatka Valcic i Tajwanka Liao postrzegają siebie jako protagonistów nowej wiedeńskiej szkoły smyczkowej

godz. 21.15

KONCERT – Adam Bałdych & Marcin Wasilewski Trio „Special Komeda Project”


fot. Margo Tlałka

Adam Bałdych. Przez krytyków uznawany za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza swojego instrumentu. Skrzypek, kompozytor, producent muzyczny nagrywa dla prestiżowej wytwórni ACT Music.W wieku 16 lat okrzyknięty „cudownym dzieckiem”, porównywany do największych skrzypków. Laureat wielu prestiżowych nagród, min. ECHO Jazz 2013.

Marcin Wasilewski Trio


fot. Andrzej Łazarz


Marcin Wasilewski - fortepian
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja

To najbardziej znane polskie trio jazzowe i ważny europejski zespół akustycznego jazzu. Pianista, założyciel Simple Acoustic Trio (obecnie Marcin Wasilewski Trio), po mistrzowsku łączy jazzową tradycję i nowoczesność. Zespół od 2003 roku współpracuje z prestiżową monachijską wytwórnią ECM. Muzycy uznanie zdobyli w kwartecie Tomasza Stańki. Lider i trio to laureaci wielu nagród, trzykrotnie nagrody Fryderyka, pierwszej nagrody na konkursie jazzowym w Getxo (Hiszpania), w Leverkusen Jazz Festiwal, nagrody 3 Programu PR „Mateusz” w uznaniu mistrzowskiego poziomu muzykowania i za szacunek dla tradycji.

30 kwietnia

POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Audytorium

WYSTAWA „Komeda-Polański” ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi

godz. 19.30

KONCERT „Polish Jazz Stars” – Andrzej Olejniczak Special Project „Tribute To Komeda”



Andrzej Olejniczak. Jeden z najbardziej uznanych polskich saksofonistów o międzynarodowej renomie. Kompozytor, aranżer, wykładowca, ma na koncie około 50 płyt. Od 30 lat mieszka w Hiszpanii. Studiując muzykę klasyczna w Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi zaczyna interesować się jazzem i pokrewnymi stylami muzycznymi. W 1975 zdobywa druga nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach, rok później otrzymuje pierwsza nagrodę na XIII Festiwalu Jazz nad Odrą w kategorii solistów, prowadzony przez niego zespół zdobywa trzecią nagrodę. W 1978 otrzymuje złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Pradze z Big Bandem Katowice. W 1983 otrzymuje pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Jazz Hoeilaart 83 w Belgii z grupą String Connection.

Współzałożyciel grupy Sun Ship oraz członek jednej z najlepszych grup jazzowych ostatnich dekad – String Connection. W Polsce współpracował niemalże ze wszystkimi zespołami sceny jazzowej lat 70. i 80. m.in.: Extra Ball, Swing Session, Novi Singers, Big Bandem Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego, Zbigniewem Namysłowskim, Sławomirem Kulpowiczem. Nagrywał także dla Józefa Skrzeka, Manaamu.

Po wyjeździe do Hiszpanii gra ze światowej sławy pianista jazzowym Tete Montoliu, z ktorym w czasie czteroletniej współpracy koncertuje na europejskich festiwalach. W 1987 roku występuje u boku Gerry Mulligana na festiwalu jazzowym w San Remo. W 1989 gra na Festival de Jazz de Lorca-Murcia z Kenny Drew Trío (pianista Johna Coltrane’a). Na liście grup i solistów z którymi koncertował są m.in.. Kenny Drew, Randy Brecker Group, Joe Newman, Horace Parlan, Lou Blackburn, Oliver Jackson, NHO Pedersen. Brał udział w niezliczonych projektach międzynarodowych, występując na niemal wszystkich festiwalach w Europie i na świecie). Wykonuje także muzykę klasyczna, współpracując m.in. z Orkiestrą Symfoniczną z Bilbao. Jest profesorem w Centro Superior de Musica del Pais Vasco „Musikene” oraz w Conservatorio de Leioa.

godz. 21.15

Pokaz filmów duńskiego reżysera Henninga Carlsena, przyjaciela Komedy, który jako jeden z pierwszych zachodnich filmowców, wykorzystał kompozycje Komedy. Słowo wstępne do filmów wygłosi krytyk filmowy, publicysta Polityki, Janusz Wróblewski. Prezentowane filmy to „Hvad med. os” i „ Sult”.

Henning Carlsen to duński reżyser, scenarzysta i producent. Krzysztof Komeda skomponował muzykę do pięciu jego filmów. Pierwszy wielki sukces przyniosła mu produkcja duńsko- szwedzko-norweska, Sult (Głód) na podstawie powieści Knuta Hamsuna. Głód (Sult) dramat z 1966 r. został nominowany do Złotej Palmy i otrzymał nagrodę dla najlepszego duńskiego filmu na Festiwalu w Kopenhadze. Film jest uważany za arcydzieło realizmu społecznego i jest jednym z dziesięciu filmów wpisanych do kanonu przez duńskie Ministerstwo Kultury.

Pracy nad muzyką do kolejnego filmu Carlsena, Kattorna Komeda nie zdążył ukończyć. Współpraca z Henningiem Carlsenem wniosła duży wkład w rozwój warsztatu kompozytorskiego, filmowego, Krzysztofa Komedy.

O rozmachu przedsięwzięcia świadczy udział twórców kultury w poprzednich edycjach. W specjalnych, premierowych projektach wystąpili m.in.: Tomasz Stańko (dwukrotnie), Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Jerzy Milian (Jazz i Poezja), Leszek Możdżer (dwukrotnie), Bobo Stenson, Lena Ledoff, Andrzej Jagodziński, Kattorna, Atom String Quartet, Ketil Bjørnstad, Tore Brunborg, Paweł Kaczmarczyk, Motion Trio.  

Gościliśmy wybitnych reżyserów, krytyków filmowych i dziennikarzy jak Jerzy Kawalerowicz, Janusz Morgenstern, Andrzej Bukowiecki, Janusz Wróblewski, Tomasz Tłuczkiewicz, Paweł Brodowski, Paweł Sztompke.

Specjalnie na festiwal powstały premierowe projekty zaaranżowane przez Michała Urbaniaka, Leszka Możdżera, Lenę Ledoff, Milo Kurtisa, Andrzeja Jagodzińskiego.

W ramach festiwalu prezentowaliśmy sztandarowe dzieła „polskiej szkoły filmowej” i jej twórców oraz filmy krótkometrażowe, etiudy filmowe, dokumenty z muzyką Komedy lub poświęcone kompozytorowi.

Poprzednie edycje odbywały się w CSW Zamku Ujazdowskim oraz w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego. Najbliższe, VII i VIII w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Krzysztof Komeda Trzciński. Najsłynniejszy polski kompozytor muzyki jazzowe i filmowej, którego utwory zyskały światowy rozgłos. Pianista, jeden z najwybitniejszych reprezentantów „polskiej szkoły jazzu”. W ciągu zaledwie jedenastu lat stworzył muzykę do ponad 61 filmów polskich i zagranicznych. Wywarł wielki wpływ na nowoczesną polską i europejska muzykę. Zmarł w Warszawie w kwietniu 1969 roku.





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm