Aktualności

fot. John Guillemin

Waldemar Kurpiński Quartet
Koncert urodzinowy

31.07.2016, godz. 20.00
Tygmont
ul. Mazowiecka 6/8
Warszawa

Wstęp: 20 zł





Waldek Kurpiński – koncert urodzinowy

Paweł Brodowski



W warszawskim klubie Tygmont w niedzielę 31 lipca, godz. 20.00

Tygmont rzadko ostatnio otwiera swoje podwoje dla jazzu, ale oto nadarza się specjalna okazja, by zajrzeć ponownie do kultowego klubu i przypomnieć sobie „stare, dobre czasy”, bowiem w najbliższą niedzielę 31 lipca odbędzie się w piwnicy przy Mazowieckiej koncert z okazji 77. urodzin Waldemara Kurpińskiego.

Nasz legendarny barytonista, wystąpi z kwartetem, w którym na fortepianie zagra Wojtek Karolak, na kontrabasie Paweł Puszczało, na perkusji Grzegorz Grzyb. Nawiasem mówiąc, ten skład swingował w tym właśnie miejscu pół roku temu na urodzinach Tygmontu i Marka Karewicza.

Waldek Kurpiński-Krupiński to człowiek jeszcze przedwojennej daty, przyszedł na świat w Warszawie 29 lipca 1939 roku. Należy do pokolenia, które wydało kilku najwybitniejszych muzyków polskiego jazzu. Jest rówieśnikiem Wojtka Karolaka (28.05.1939) i Zbyszka Namysłowskiego (7.09.1939), w tym samym okresie co oni, w drugiej połowie lat 50. startował na jazzowej scenie.

Uczył się w Szkole Muzycznej im. Karola Kurpińskiego w Warszawie, którą ukończył w 1960 roku. Początkowo grał na klarnecie, potem okazjonalnie również na saksofonie altowym i tenorowym , od roku 1961 na barytonie, który uczynił swoim koronnym instrumentem. „Polski Gerry Mulligan”, przypomina stylem gry, tonem saksofonu, ale także wyglądem amerykańskiego koryfeusza barytonu. Jego wzorami byli również m.in. Harry Carney z Orkiestry Duke’a Ellingtona i Pepper Adams. Jest jazzowym erudytą, w jego repertuarze dominują standardy i ballady „złotej ery” jazzu nowoczesnego .

Zaczynał w drugiej połowie lat 50., grając w zespołach dixielandowych. Jego pierwszą formacją byli Six Boys Stompers, z którymi występował w warszawskich Hybrydach. Mając 19 zajął miejsce Dyzia Rudzińskiego w New Orleans Stompers. Z zespołem tym wystąpił w 1958 roku na drugim koncercie w Filharmonii Narodowej. Kilka utworów z jego udziałem zostało wydanych na słynnej płycie Warszawskich Stompersów, która w 1965 roku zainicjowała serię „Polish Jazz” (vol. 1). Ten wspaniały album został właśnie wznowiony na zremasterowanej edycji przez Polskie Nagrania/Warner Music Poland.

Waldek Kurpiński wystąpił z zespołem pianistki Katarzyny Gaertner na historycznym pierwszym festiwalu Jazz Jamboree w 1958 roku w Stodole na Emilii Plater (na kontrabasie Janusz Rafalski, na perkusji Andrzej „Fats” Zieliński). Z Oktetem Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, reprezentującym klub Hybrydy, grał w 1962 roku na festiwalu w Helsinkach. W 1971 roku został członkiem Studia Jazzowego Polskiego Radia p/k Jana Ptaszyna Wróblewskiego, przez wiele lat grał w Studiu S-1 Andrzeja Trzaskowskiego, a także w Big Bandzie Wiesław Pieregorólki.

Muzyk sesyjny, uczestniczył w niezliczonych nagraniach. Grał w zespołach towarzyszących NOVI Singers („Torpedo”, 1970; „Rien ne va plus”, 1973), Ewie Bem („Ten najpiękniejszy świat”), z muzykami rockowymi, Niebiesko-Czarnymi (Alarm!), Grzegorzem Ciechowskim („Obywatel świata”), Kasą Kowalską („Koncert inaczej”). Twórca muzyki filmowej, m.in. do filmu „Matka mojej matki

Ze swoim instrumentem opłynął na statkach pasażerskich cały świat, był w Australii i na Falklandach, odwiedził Amerykę Północną i Południową. Jego żona Ewa jest niezwykle cenioną kopistką.





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm