Aktualności
Thärichens Tentett



WARSZAWSKIE SPOKANIA MUZYCZNE 2011

JF



W majowe wieczory (7-15.05) publiczność Warszawskich Spotkań Muzycznych będzie miała już po raz 25 okazję spotkać się ze wspaniałymi wykonawcami, którzy zaprezentują zarówno utwory nowe, jak i te pochodzące z kanonu repertuarowego dawnych mistrzów.

Festiwal, którego twórcą i dyrektorem jest kompozytor Władysław Słowiński, organizowany jest od 1986 przez Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich. Współorganizatorem Festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia. Współpracuje z nami Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

Warszawskie Spotkania Muzyczne od lat szczycą się udziałem świetnych wykonawców i ciekawym doborem repertuaru, a z roku na rok „nabierają tempa” i trafiają do gustu coraz większej liczby słuchaczy. Od 2010 roku jeden z koncertów prezentuje muzykę jazzową, co jest dość nietypowe, ale ciekawe.

Co usłyszymy na tegorocznych „Spotkaniach”? W programie festiwalu znajdą się ważne dzieła muzyki współczesnej, w tym również skomponowane na zamówienie naszego festiwalu. Przypomniane zostaną rzadko lub wcale nie wykonywane utwory kompozytorów emigracyjnych: Antoniego Szałowskiego, Jerzego Fitelberga, Michała Spisaka i Tadeusza Kasserna.

W programie Festiwalu znajdzie się także koncert jednego z czołowych niemieckich zespołów jazzowych, Thärichens Tentett – 10 maja w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego, godz. 19.00. Koncert ten organizowany jest we współpracy z Instytutem Goethego i wpisany do obchodów 20-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami, jakie odbędą się w maju i czerwcu 2011, m.in. w postaci festiwalu Sąsiedzi 2.0. Zespół wystąpi w Polsce i Warszawie po raz pierwszy.

W najnowszym numerze JAZZ FORUM Marek Romański recenzując płytę tego zespołu pt. „Grateful” przyznał jej najwyższą, pięciogwiazdkową ocenę: „Wszystko mi się na tej płycie podoba. Utwory są napisane z polotem, finezją, zgodnie z najlepszymi tradycjami zarówno muzyki bigbandowej, jak i klasycznej, Błyskotliwe aranżacje Tchärischens Tentett wykonuje z oszałamiającą lekkością i karkołomna wirtuozerią...”

Wśród wykonawców znajdą się także m.in. znakomity wrocławski zespół muzyki dawnej Ars Cantus, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyr. Krzysztofa Słowińskiego, Orkiestra Kameralna „Wratislavia” z Janem Staniendą, wielce zasłużony w promowaniu muzyki polskiej różnych epok w kraju i za granicą Kwartet Wilanów oraz wybitni kameraliści i soliści polscy, jak skrzypek Krzysztof Bąkowski, koncertmistrz orkiestry Filharmonii Narodowej,  a także niezwykle utalentowani muzycy najmłodszego pokolenia, w tym pianista Emilian Madey, pianistka Magdalena Lisak, laureatka VI miejsca w XIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 1995 roku oraz flecista Łukasz Długosz, laureat Konkursu Młodych Wykonawców Muzyki XX i XXI wieku, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Artysta, mimo młodego wieku, koncertuje z najlepszymi orkiestrami świata. Gwiazdą jednego z koncertów będzie również niezwykle popularny aktor Artur Barciś, który wyrecytuje znakomite felietony Stefana Kisielewskiego i Erika Satie.

Koncerty odbędą się w Zamku Królewskim i Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Festiwal ten, choć nie wyznacza nowych trendów i nie wywołuje skandali, pozwala miło i ciekawie spędzić czas, słuchając ciekawej muzyki, zarówno tej dobrze nam znanej, jak i całkiem nowej. I jest okazją do spotkania wielu ciekawych ludzi, ciekawych kompozytorów i utalentowanych artystów.

Cena biletów też do przyjęcia: (normalny 20 PLN, ulgowy 10 PLN), które można będzie nabyć w miejscu imprezy na godzinę przed koncertem. Zapraszamy!

Zapraszamy też na stronę internetową Festiwalu www.wsm.art.pl

Festiwal finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Warszawy, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Instytutu Goethego i Ambasady Niemiec w Polsce, a także Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Patronami medialnymi są: Program 1 Polskiego Radia,  Życie Warszawy, portal www.placdefilad.com, Jazz Forum oraz Polskie Centrum Informacji Muzycznej. Współpraca redakcyjna – RMF Classic.

Thärichens Tentett
10 maja, godz. 19.00
Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego

Koncert odbywa się również w ramach polsko-niemieckiego festiwalu nowoczesnego sąsiedztwa „Sąsiedzi 2.0” organizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec w Warszawie. http://www.sasiedzi2.0.com/www.sasiedzi2.0.com

Thärichens Tentett w składzie:
Michael Schiefel - głos
Sven Klammer - trąbka, flügelhorn
Jan von Klewitz – saksofon altowy i sopranowy, klarnet
Andreas Spannagel – saksofon tenorowy, flet
Nikolaus Leistle – saksofon barytonowy, klarnet basowy
Sören Fischer - puzon
Kai Brückner - gitary
Pepe Berns - kontrabas
Kai Schönburg - bębny
Nicolai Thärichen - fortepian

P r o g r a m

rewell Songs
Up to My Neck in You muzyka i słowa Young, Young, Scott, aranżacja Nicolai Thärichen
Farewell Suite I - Waltz for My Father muzyka Nicolai Thärichen
Farewell Suite II - Strange Bells muzyka Nicolai Thärichen
Farewell Suite III – If słowa Robert Creeley, muzyka Nicolai Thärichen
I Can See It in Your Eyes słowa i muzyka Sven Klammer
Nightfall słowa Maria Słowińska, muzyka Nicolai Thärichen
On Being a Woman słowa Dorothy Parker, muzyka Nicolai Thärichen

p r z e r w a

Der Schizophrene słowa Hugo Ball, muzyka Nicolai Thärichen
The Last Day of My Youth muzyka Nicolai Thärichen
Unadored słowa Ronald D. Laing, muzyka Nicolai Thärichen
Grateful słowa Ronald D. Laing, muzyka, Nicolai Thärichen
This Time słowa Maria Słowińska, Nicolai Thärichen
KeepIt to Yourself słowa Ronald D. Laing, muzyka Nicolai Thärichen
Tell Me That You Love Me Still słowa Ronald D. Laing, muzyka Nicolai Thärichen

Pełny program festiwalu na stronie internetowej:
http://www.wsm.art.pl


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm