Aktualności




ŚWIATOWY DZIEŃ JAZZU

UNESCO



Począwszy od tego roku dzień 30 kwietnia będzie obchodzony jako Światowy Dzień Jazzu.

Tak uchwaliła Konferencja Generalna UNESCO na 36 sesji w październiku 2011 r. To święto obchodzone będzie każdego roku. Tegoroczne, inauguracyjne obchody odbędą się już 27 kwietnia w siedzibie UNESCO z udziałem Iriny Bokovej, Dyrektor Generalnej UNESCO oraz Herbie’ego Hancocka, Ambasadora Dobrej Woli UNESCO. Zaś 30 kwietnia zostanie zorganizowany uroczysty koncert w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Ustanowienie przez UNESCO Światowego Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat sztuki jazzu, jego korzeni, stylów i oddziaływań oraz podkreślenie znaczenia tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej przyczyniającego się do promocji dialogu międzykulturowego, poszanowania praw człowieka oraz eliminowania dyskryminacji społecznych. Święto będzie wyrażeniem uznania dla sztuki jazzu i jego przedstawicieli, którzy na przestrzeni dziesięcioleci wykreowali wiele gatunków i stylów jazzowych. Przede wszystkim jednak święto ma na celu ukazanie wartości jazzu jako pięknej muzyki dającej ludziom radość i satysfakcję.

Światowy Dzień Jazzu adresowany jest do tych wszystkich, dla których jazz jest wartością wspólną, łączącą różne narodowe doświadczenia muzyczne. Szczególnie istotne jest zachęcanie do udziału w obchodach młodych ludzi w szkołach i stowarzyszeniach młodzieżowych w celu upowszechnienia tradycyjnych wartości jazzu zastępowanych coraz częściej produktami komercyjnymi.

W celu zapewnienia światowego zasięgu obchodów dnia jazzu Dyrektor Generalna UNESCO zwraca się do państw członkowskich UNESCO o aktywne uczestnictwo w obchodach przy wsparciu władz lokalnych, organizacji młodzieżowych i edukacyjnych, mediów, organizacji pozarządowych, parlamentarzystów oraz partnerów prywatnych poprzez organizowanie wydarzeń promocyjnych służących upowszechnieniu jazzu i jego roli, jako narzędzia dialogu międzykulturowego.

UNESCO apeluje do włączenia się do ogólnoświatowej akcji na rzecz jazzu i organizowania przedsięwzięć związanych z obchodami, licząc, że Światowy Dzień Jazzu zainspiruje wiele środowisk twórczych do podejmowania okolicznościowych inicjatyw i stanie się pretekstem do szerszego kontaktu ze sztuką jazzu.

Sławomir Ratajski
Sekretarz Generalny
Polskiego Komitetu ds. UNESCO


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm