Aktualności
Tomas Dobrovolskis



WILNO W GDAŃSKU

Aleksandra Abakanowicz



W dn. 6 - 11 września br. w Gdańsku odbędzie się kolejna edycja festiwalu „Wilno w Gdańsku”. Na program festiwalu złożą się wystawy, projekcje filmów i animacji oraz koncerty, które po raz kolejny połączą na scenie wybitnych instrumentalistów z Litwy i Polski.

Projektem „Wilno w Gdańsku” organizatorzy festiwalu pragną budować dialog z naszym wschodnim sąsiadem. Sztuka wydaje się być najlepszym narzędziem do przełamywania stereotypów. Sytuuje się bowiem ponad podziałami, w europejskiej strukturze kulturalnej.

10 września 2011 godz. 20.00  w Centrum Św. Jana w Gdańsku wystąpią Tomas Dobrovolskis i Meadow Quartet.

11 września 2011 godz. 20.00 w Centrum Św. Jana odbędzie się Koncert Finałowy. Utwory specjalnie na ten koncert przygotowują Jarosław Bester i Olo Walicki. W koncercie udział wezmą: Grażyna Auguścik, Jan Maksimović,
Michał Jelonek, Joszko Broda, Saulius Petreikis, Olo Walicki, Jarosław Bester, Tomas Dobrovolskis
.

KONCERTY:

10 września 2011,  godz. 20.00
Centrum  Św Jana, ul. Świętojańska 50
Bilety: 10

Tomas Dobrovolskis
Kompozytor, perkusista, multiinstrumentalista. Wynalazca i konstruktor nowego instrumentu perkusyjnego The Brass Globe, który pozwala łączyć w jedno różnego rodzaju techniki gry na instrumentach perkusyjnych z całego świata (takich jak djembe, tabla, darabuka). Artysta bierze udział w wielu różnorodnych stylistycznie projektach muzycznych: jazzowych, eksperymentalnych, muzyki świata. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych oraz do filmów. Swoje projekty solowe czy też grupowe prezentował na Litwie i poza jej granicami.

Meadow Quartet
Zespół powstał w 2009 roku w Gdańsku. W swojej muzycznej działalności zespół próbuje stworzyć płaszczyznę dla ścierających się wpływów: współczesnej kameralistyki, jazzu, muzyki improwizowanej, muzyki filmowej oraz fundamentalnego spoiwa – tradycyjnej muzyki żydowskiej.

11 września 2011,  godz. 20.00
KONCERT FINAŁOWY FESTIWALU
Centrum  Św Jana, ul. Świętojańska 50
Bilety: 10

Koncert Finałowy będzie okazją do spotkania na jednej scenie ośmiu indywidualności reprezentujących różne nurty muzyczne. Myślą przewodnią wieczoru będzie przełamywanie granic kulturowych i gatunkowych. Utwory specjalnie na ten koncert przygotowują dwie znakomite postaci Polskiej Muzyki: Jarosław Bester i Olo Walicki. Do repertuaru wejdą również utwory Joszka Brody i Tomasa Dobrovolskisa. Osiem znakomitych osobowości, osiem różnych gatunków muzycznych, ósmy festiwal Wilno w Gdańsku. Ten wieczór będzie z pewnością wielką niespodzianką dla nas wszystkich.

W koncercie udział wezmą: Grażyna Auguścik, Jan Maksimović, Michał Jelonek, Joszko Broda, Saulius Petreikis, Olo Walicki, Jarosław Bester, Tomas Dobrovolskis.

Grażyna Auguścik
Wokalistka, aranżer, kompozytorka, producent i liderka własnego zespołu. Przez amerykańskich krytyków muzycznych zgodnie uznana została za nową gwiazdę światowego jazzu. Stworzyła własny styl interpretacji wzbudzający podziw i uznanie u słuchaczy i muzyków. Czerpie inspiracje z muzyki klasycznej, etnicznej i latyno-amerykańskiej. Każda z jej płyt jest wydarzeniem artystycznym.

Jan Maksimovič
Saksofonista i kompozytor. Mistrz łączenia różnych styli muzycznych. Artysta ceniony za doskonały muzyczny warsztat, błyskotliwe kompozycje i niezwykłą sceniczną energię. Uznawany na jednego za najważniejszych litewskich jazzmanów młodego pokolenia. Występuje solowo i we współpracy z muzykami jazzowymi i klasycznymi.

Olo Walicki
Kontrabasista, kompozytor, aranżer, producent. Wystąpił podczas wielu festiwali jazzowych w kraju i za granicą. W latach 1996-2004 Walicki występował i nagrywał z kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. Współtworzył takie grupy jak: Łoskot, Szwagierkolaska czy Oczi Cziorne. Ma w swym dorobku udział w nagraniu kilkudziesięciu różnorodnych stylistycznie płyt. Nagrywał również muzykę filmową i teatralną.

Jarosław Bester
Akordeonista i kompozytor. W swej grze łącząc doświadczenia wyniesione z muzyki klasycznej z wieloma innymi stylami oraz zastosowaniu czytelnych form improwizacyjnych osiąga niezwykle energetyczną mieszankę ukazującą niespotykane dotąd możliwości barwowe jak i techniczne akordeonu. Dzięki temu jest uznawany za jednego z najoryginalniejszych muzyków młodego pokolenia w Europie i w świecie.
Jest twórcą Bester Quartet (dawniej The Cracow Klezmer Band) jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna.

Michał Jelonek
Skrzypek, kompozytor, muzyk sesyjny. Laureat licznych konkursów i festiwali. Nagrał wiele różnorodnych stylistycznie płyt: od muzyki klasycznej, pop, rock, folk, aż po ciężkie metalowe brzmienia. Współpracował z wieloma czołowymi zespołami i artystami polskiej sceny muzycznej. Członek zespołów Hunter i Orkiestra Dni Naszych. Koncertował w wielu zakątkach świata.

Joszko Broda
Muzyk multiinstrumentalista, producent muzyczny, kompozytor. Jego korzenie muzyczne tkwią w góralskiej muzyce, na której się wychował i która jest dla niego inspiracją do przeróżnych działań. Gra na drumli, fujarze postnej, fujarze sałaskiej, fujarkach pięciootworowych, fujarkach sześciootworowych, rogach, trąbicie, skrzypcach, gajdach, kozie, okarynie, liściu, słomce, trzcinie i na wielu innych instrumentach, śpiewa po góralsku.

Saulius Petreikis
Artysta gra na trąbce i wielu ludowych instrumentach pochodzących z różnych części świata: indyjskim flecie bansuri, celtyckich gwizdkach, armeńskim duduku, australijskim didgeridoo, hawajskim ukulele, afrykańskiej kalimbie, południowo-amerykańskiej okarynie i wielu innych. W swojej twórczości Saulius eksperymentuje różnymi dźwiękami i tworzonymi przez nie wibracjami. Bada, jaki wpływ mają one na odbiorców i ich świadomość.

Organizatorzy:
Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury, Stacja Orunia, CSW Łaźnia

Partnerzy:
Krytyka Polityczna, Teatr w Oknie, NCK, Galeria PiTiPa

Aleksandra Abakanowicz


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm