Aktualności

Program:

18 kwietnia, godz. 18:00, Stacja Kultura Zakopane, ul. Chramcówki 35, wstęp wolny
Prolog Czamanova Jazz Trio

30 kwietnia, godz. 18:00, Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, ul. Chramcówki 15
Magdalena Meg Krzemień
Napiórkowski-Lesicki
Andrzej Dąbrowski & All Stars

1 maja, godz. 13.00, Koncert plenerowy na rogu ulic Krupówki i Weteranów Wojny, wstęp wolny
Dizzy Boyz Brass Band

godz. 18:00, Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, ul. Chramcówki 15
Jazz Band Masecki-Młynarski
Hanna Banaszak

2 maja, godz. 18:00, Kombinat – miejsce wielu pasji, ul. Nowotarska 37 d
Mike Verba Quartet feat. Darryl Hall i Grzech Piotrowski
New Bone

3 maja, godz. 18:00, Kombinat – miejsce wielu pasji, ul. Nowotarska 37 d
Peter Lipa
Dan Barta & Robert Balzar Trio

Bilety: https://zakopane-sklep.pl/wiosna-jazzowa-2024/
Wiosna Jazzowa Zakopane 2024Edycja jubileuszowa, wspaniałe gwiazdy i goście z zagranicy, 30.04-3.05

Już po raz 20. Wiosna Jazzowa zagości u podnóża Tatr. To już tradycja, ukłon w stronę miłośników rozmaitych jazzowych form, stylów, występy tuzów polskiego i zagranicznego jazzu, ale i szansa dla młodych, początkujących artystów, by pokazać się przed szerszą publicznością.

PROLOGI WIOSNY JAZZOWEJ

Tak stanie się już 21 marca w Stacji Kultura. Najpierw konferencja prasowa Wiosny Jazzowej, prezentacja programu i artystów, a następnie występ Anny Gąsienicy Byrcyn z projektem „Jazz Meets The Beatles”. W Stacji Kultura ponowne spotkanie jeszcze przed festiwalem – 18 kwietnia odbędzie się koncert Czamanova Jazz Trio – zespołu, który nawiązuje do jazzowej tradycji mistrzów: Gershwina, Komedy czy Nahornego.

JEDNA WIOSNA – ODMIENNE PRZESTRZENIE 

Wiosna Jazzowa Zakopane rozpocznie się 30 kwietnia, dokładnie w Międzynarodowym Dniu Jazzu i potrwa do 3 maja. Na początek scena w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, publiczność powita i rozgrzeje gość z Opola – Magdalena Krzemień. Następnie wystąpi niezwykły duet gitarzystów – Marka Napiórkowskiego i Artura Lesickiego. Maestria, szlachetność, wirtuozeria, interpretacje tematów filmowych i serialowych skomponowanych niegdyś m.in. przez Andrzeja Kurylewicza, Tomasza Stańko czy Jerzego Dudusia Matuszkiewicza – „Lalka”, „Pożegnanie z Marią” czy „Wojna Domowa”.

Finał pierwszego dnia Wiosny Jazzowej  to spotkanie z legendą, wybitnym perkusistą, wokalistą, słowem wspaniałą postacią polskiego jazzu Andrzejem Dąbrowskim. Grywał z Trzaskowskim, Urbaniakiem, Komedą, ale też ze słynnym Stanem Getzem. Wyśpiewał wiele przebojów jazzowych i pop, jest niezrównany, jeśli chodzi o improwizację, swing i standardy. Towarzyszyć mu będzie „naszpikowany” gwiazdami Sekstet Roberta Majewskiego, m.in. z Jagodzińskim, Miśkiewiczem i Jahrem.

Przestrzeń miejska lub scena miasta to także świetne miejsce, by posłuchać jazzu i uczestniczyć w Wiośnie Jazzowej. Udowodniły to znakomite występy: Kraków Street Band czy The Lions, podczas poprzednich edycji festiwalu. W tym roku zaprezentuje się pełna wigoru, charyzmy i niebywałej siły wykonawczej orkiestra Dizzy Boyz Brass Band. Najsłynniejsze przeboje polskie i światowe w jazzowej aranżacji, w połączeniu z żywiołem kolektywu.

Wieczorem w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza rozpocznie się drugi dzień festiwalu i od początku będzie to także ukłon w stronę wybornych, przedwojennych orkiestr jazzowych grających wtedy m.in. w  Zakopanem. Młynarski & Masecki Jazz Band to łącznik między XXI wiekiem, a tym co działo się 100 lat wcześniej. Szarm, szlachetność, elegancja, wspaniałe melodyjne tematy, a przy tym znakomita gra liderów i całego zespołu. Muzyczna „podróż w czasie” ze szlagierami: How Do You Do Mr. Brown?, Czy wiesz mała miss?, Jadzia i słynnym Nikodemem.

Stało się także już niemal tradycją ostatnich odsłon Wiosny Jazzowej, że odwiedzają festiwal wspaniałe damy polskiego jazzu. Po występach sprzed lat: Ewy Bem, Urszuli Dudziak, w tym roku powitamy Hannę Banaszak, która wystąpi na finał drugiego dnia imprezy. Niezależnie czy prezentuje swoje przeboje, standardy czy choćby doskonałe tematy Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Pani Hanna zabiera publiczność w rejony niedostępne dla innych, na poziom najwyższy. Legendarny głos, swing, ale także dowcip i tzw. oko puszczone do publiczności – oto zjawiskowy finał drugiego dnia festiwalu.

Wiosna Jazzowa Zakopane to część United Europe Jazz Festival – festiwal odwiedzają także wyborne osobistości z zagranicy. 2 i 3 maja zaprezentują się na scenie nowego miejsca muzycznego na mapie Zakopanego – Kombinat – Miejsce Wielu Pasji. 2 maja wystąpi m.in. gwiazdorski polsko-amerykański skład pod przewodnictwem znakomitego pianisty, kompozytora i aranżera – Mike’a Verby. Nowoczesny jazz, nierzadko wsparty elektroniką będzie kolejnym muzycznym pejzażem malowanym podczas tegorocznej edycji.

Trzeciego dnia festiwalu pojawią się na scenie muzycy zespołu New Bone, z liderem Tomaszem Kudykiem na czele. Z jednej strony inspiracje muzyką mistrzów – Silvera, Shortera czy Davisa, z drugiej ogromne doświadczenie, własny styl i kompozycje lidera.

Finał całego festiwalu to spotkanie z kolejną legendą – 3 maja w Kombinacie pojawi się Peter Lipa, wokalista, kompozytor, Ojciec Słowackiego Jazzu. Bluesowego feelingu. Wiosnę Jazzową odwiedzi także kolektyw Tamasa Berty.

20 LAT UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL W ZAKOPANEM

Tak! To już 20 lat minęło, ale nie bezpowrotnie. Jedno z najważniejszych wydarzeń koncertowych w kraju, zawsze na wiosnę, schodząc z gór pod stopy Giewontu, przypomina o sobie. Kiedy 1 maja 2004 roku Polska wchodziła w szeregi państw Zjednoczonej Europy, właśnie w Zakopanem postanowiono uczcić ten fakt festiwalem radości i nadziei. Jazz nadawał się do tego idealnie i od samego początku był organizowany w niespotykanej do tej pory skali. W Zakopanem doszło do spotkania przedstawicieli czterech miast z państw tzw. Grupy Wyszehradzkiej, na którym powołano do życia międzynarodowy Festival objazdowy grając jednocześnie na scenach takich miast, jak: Hradec Kralove w Czechach, Banskiej Bystricy na Słowacji, Salgotarjan na Węgrzech i w Zakopanem.

I tak, gdy z Tatr umyka zima, na równiny miasta i okolic spływają dźwięki muzyki jazzowej, bluesowej i gospel rodem z Ameryki, Afryki, Europy nie zapominając przy tym o naszym rodzimym folklorze.

Spoglądając wstecz nie sposób nie zauważyć mieszających się stylistycznie i wykonawczo występów artystów takiej miary jak: Golden Gate Quartet, Joe Murani (ten od Louisa Armstronga), Chris Barber, Bil Evans, The Jackson Singers, Earl Green, Nigel Kennedy, Hiram Bullock, Joe Turner, Malvin Taylor, Livin’ Blues, Christoph Titz … No i oczywiście nasi: Jazz Band Ball Orchestra, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Janusz Muniak, Jarek Śmietana, Wojciech Karolak, Ewa Bem i wielu, wielu jeszcze innych …

Organizatorami projektu jest Miasto zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury

Szczegółowy program oraz informacje dotyczące koncertów biletowanych na stronie www.festiwale.zakopane.pl/wiosna-jazzowa

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm