Aktualności




ŚWIĘTO MUZYKI – APEL ZBYSZKA NAMYSŁOWSKIEGO

Zbigniew Namysłowski



We wtorek 21 czerwca Warszawa po raz pierwszy znajdzie się wśród 300 europejskich miast, które będą celebrować Święto Muzyki.

Europejski Dzień Muzyki, wielkie święto wszystkich tych, którzy czerpią radość ze wspólnego grania i słuchania, obchodzony jest w ponad 300 miastach europejskich. Przez cały dzień ulice, place, parki i skwery wypełnione są muzyką w wykonaniu zarówno profesjonalistów,
jak i amatorów, miłośników różnych gatunków muzycznych, których jednoczy radość wspólnego grania.

Do muzyków jazzowych zaapelował na Otwartym Forum Jazzu w internecie nasz wybitny saksofonista Zbyszek Namysłowski, który napisał:

10 czerwca w Gazecie Wyborczej, Stołecznej ukazał się duży artykuł na temat Święta Muzyki, które cała Europa obchodzi 21 czerwca. W tym roku chcemy to święto obchodzić również w Warszawie. Będzie się grało wszędzie, na ulicach, w knajpach, na podwórkach, na ciuchci Choo-Choo i gdzie się tylko da.

Będzie na ten temat dużo szumu we wszystkich mediach, a więc choćby z tego powodu warto się tym zainteresować i uczestniczyć. Apeluję do wszystkich muzyków warszawskich, którzy mają czas w tym dniu, aby się zgłaszali do wzięcia udziału. Czym nas będzie więcej tym lepiej, bo więcej się będzie o nas mówiło, a o to chodzi.

Organizatorem jest Stowarzyszenie Smolna, z siedzibą Smolna 12/14 m 6,
tel. Łukasz 665 034 908 lub Tomasz 600 244 888,

Pozdrawiam wszystkich,
Zbyszek Namysłowski



Pomysł Święta wyszedł w roku 1981 od Marcela Landowskiego, francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia. Po raz pierwszy Dzień Muzyki – „Fete de la Musique” celebrowano w Paryżu 21 czerwca 1982 roku dzięki inicjatywie francuskiego Ministra Kultury Jacka Langa oraz wsparciu Ministerstwa Kultury. Rok później wydarzenie zjednoczyło ponad 200 000 artystów, którzy swoją muzyką wypełnili przestrzenie publiczne, ulice, parki, skwery i sale koncertowe. Na ulicach francuskich miast rozbrzmiewał jazz, hip-hop, muzyka klasyczna, rockowa i tradycyjna, wstęp na wszystkie koncerty był bezpłatny, a artyści występowali nie pobierając honorariów.

Wkrótce święto muzyki stało się ideą eksportową i w roku 1985 Europejski Dzień Muzyki po raz pierwszy zorganizowano w Atenach, pierwszej Europejskiej Stolicy Kultury. Dostrzegając potencjał Europejskiego Dnia muzyki, jako święta o wymiarze międzynarodowym, które mogłoby przyjąć się i zakorzenić w innych krajach Europy, Jean Francois Millier, francuski menedżer kultury, zainicjował europejską sieć współpracy.

Będąc ambasadorem i głównym koordynatorem Święta Muzyki we Francji, zdołał zebrać partnerów z wielu krajów europejskich i stworzył „European Music Day Network”, sieć skupiającą organizacje i miasta partnerskie. Obecnie święto koordynowane jest przez belgijską organizację pozarządową „Fete Europeenne de la Musique”. W projekcie bierze udział ponad 300 miast europejskich.

Dzień Muzyki różni się w zasadniczy sposób od innych imprez kulturalno-muzycznych, takich, jak koncerty, czy festiwale. Jest to bowiem otwarte zaproszenie wszystkich osób uprawiających muzykę, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, do wspólnego uczestnictwa i tworzenia obrazu wydarzenia. Siłą Święta Muzyki jest to, że nie ma ona jednego epicentrum, ale powstaje w wielu miejscach (tzw. punkty muzyczne) na zasadzie ruchu społecznego i współpracy obywateli (muzyków, publiczności i koordynatorów), z których każdy dokłada swoją „cegiełkę” powodując efekt synergii.

Pierwsza warszawska edycja imprezy, planowanej jako wydarzenie cykliczne, zrealizowana zostanie zgodnie ze wypracowaną przez „European Music Day Network” Międzynarodową Kartą Zasad.

Realizacja wydarzenia oparta będzie na współpracy wszystkich chętnych warszawskich Domów Kultury.

Na święto muzyki mogą złożyć się spontaniczne działania muzyczne w przestrzeni publicznej, w parkach, na skwerach, ulicach, gdzie 21 czerwca każda chętna osoba, czy grupa będzie mogła swobodnie muzykować.

Działania te mogą zostać dopełnione przez przeglądy zespołów amatorskich zorganizowane na scenach plenerowych związanych z poszczególnymi Domami Kultury. Zwieńczeniem występów amatorów będą koncerty artystów zagranicznych, których udział w dużej mierze sfinansowany zostanie przez Instytuty Kultury, Ambasady oraz organizacje pozarządowe działające w ramach stowarzyszenia „Fete Europeenne de la Musique”, takie jak np. M.E.S.O. Music Events.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie taneczny FLASH MOB zorganizowany w centralnym miejscu Warszawy. Do udziału w projekcie zostaną również zaproszone kluby, które zgodzą się respektować zasadę wolnego wstępu na koncerty.
 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm