Aktualności




WSPOMNIENIA MIŁOŚNIKÓW ROCK’N’ROLLA – III EDYCJA

JF



Fundacja Sopockie Korzenie ogłosiła III Edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Wspomnienia Miłośników Rock’n’Rolla”. Deadline: 15 września.

W konkursie mogą wziąć udział wszystkie osoby, zamieszkałe w kraju i za granicą, które do dnia  15 września 2011 roku nadeślą pocztą lub dostarczą w inny sposób na adres Organizatora utrwalone na nośniku materialnym: wspomnienia, dokumenty, pamiątki (fotografie, plakaty, płyty, nagrania audio i wideo) lub inne materialne świadectwa związane z tematem konkursu, dla jego potrzeb nazywane „pracami”.

Szczegółowy regulamin w oddzielnym „newsie”.

Wyniki dwóch edycji konkursu, jakie zorganizowaliśmy w minionych latach, wykazały, że sama idea jest nośna, a i inicjatywa jest jak najbardziej potrzebna. Dzięki tak skromnemu przedsięwzięciu jakim jest nasz konkurs udało się uratować przed zniszczeniem dziesiątki dokumentów, wspomnień, korespondencji, wydawnictw, afiszy i plakatów, fotosów, negatywów, slajdów, autografów, gadżetów reklamowych, elementów scenografii, a nawet oryginalnych instrumentów, które świadczą o historii polskiej muzyki rozrywkowej i narodzinach rock’n’rolla w Polsce. Udało się też wydobyć z mroków niepamięci wydarzenia, o których nawet najbardziej dociekliwi dokumentaliści nie mieli pojęcia.

Pierwszy konkurs zaskoczył nas wideo-nagraniem Stanisława Dudzika z koncertu Czesława Niemena, który w 1982 roku wystąpił Sztokholmie z grupą Kombi. Odkryciem drugiej edycji był śp. Mieczysław Suder „Old Boy ze Skoczowa”, jak się sam tytułował – który wraz z grupą kolegów zebrał niezwykły zbiór dokumentów i pamiątek dotyczących big-beatu w Krakowie, sięgający 1962 roku.

Dzięki konkursowi odkryliśmy niesamowitych ludzi, pełnych energii pasjonatów, który całe swoje życie poświęcili historii polskiego i  światowego rocka. Udało nam się dotrzeć do wielu zapomnianych uczestników tamtych zdarzeń – muzyków, którzy spisali wspomnienia i udostępnili swoje prywatne archiwa. Dzięki konkursowi nasze zbiory z roku na rok powiększają się o kolejne bezcenne eksponaty.

Staramy się je zabezpieczać przed degradacją, archiwizować i systematyzować, by w niedalekiej przyszłości móc je udostępnić ogółowi, najpierw w formie ekspozycji multimedialnej (Internet), a w przyszłości jako stałą ekspozycję w Muzeum Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, o którego powstanie w Sopocie walczymy. Naszym celem jest stworzenia placówki, która obok muzeum na miarę XXI wieku, byłaby również ośrodkiem badawczym, warsztatowym i edukacyjnym.

Zajmie nam to pewnie jeszcze trochę czasu, więc by nie zasypywać gruszek w popiele, organizujemy wystawy, wydajemy książki i albumy, staramy się o uhonorowanie najbardziej zasłużonych dla naszej muzyki rozrywkowej artystów. Możemy pochwalić się, że z naszej inicjatywy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył medalami Gloria Artis (najwyższe odznaczenie państwowe za zasługi dla polskiej kultury i sztuki) m.in. Franciszka Walickiego, Seweryna Krajewskiego, Jerzego Koselę i Jerzego Skrzypczyka.

Wydaliśmy foto-albumy „This Is Jazz” Marka Karewicza i „Muzyka Młodej Generacji na fotografiach Jacka Awakumowskiego” oraz książkę „Wspomnienia rówieśników rock’n’rolla”, będącą zbiorem prac nadesłanych na nasz pierwszy konkurs. Zrealizowaliśmy plenerowe wystawy fotograficzne: „Big Beat – 50 lat rock’n’rolla w Polsce” i „Muzyka Młodej Generacji - 30 lat minęło”, które odwiedziły wiele miast Polski.

Przygotowaliśmy jubileuszowe koncerty z okazji 40-lecia zespołu Polanie, 45-lecia Czerwonych Gitar i 50-lecia Czerwono-Czarnych.   

Nasze czyny świadczą o nas, więc z czystym sumieniem ogłaszamy III edycję Konkursu „Wspomnienia Miłośników Rock’n’Rolla”, która jak się spodziewamy przeniesie nam kolejne niespodzianki i historyczne odkrycia, zaowocuje pozyskaniem kolejnych dokumentów, wspomnień, korespondencji, wydawnictw, afiszy i plakatów, fotosów, negatywów i slajdów, autografów, gadżetów reklamowych, elementów scenografii oraz oryginalnych instrumentów. Innymi słowy, podtrzyma dobrą tradycję pamiętania o przeszłości i pozwoli nam uratowanie od zapomnienia pozornie błahych elementów naszego dziedzictwa narodowego, którym polska muzyka rozrywkowa, big-beat, jazz  i polski rock’n’roll na pewno jest.

Serdecznie zapraszamy

Zarząd Fundacji „Sopockie Korzenie”

Marcin Jacobson, Wojciech Korzeniewski, Wiesław Śliwiński
www.sopockiekorzenie.org.pl , www.pomorska.tv ,
fundacja@sopockiekorzenie.org.pl, tel. 602297251, 501495404, 583514382


 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm