Aktualności
Adam Makowicz
fot. Stanisław Bryg



XXVI SILESIAN JAZZ MEETING

RCK



W dn. 25 - 26 listopada br. w Rybnickim Centrum Kultury odbędzie się  26. Silesian Jazz Meeting. Gwiazda festiwalu będzie Adam Makowicz, wystąpią także Trio RGG, Poluzjanci z Kuba Badachem oraz Wierba & Schmidt Quintet feat. Piotr Baron.

25.11.2011, piątek, godz. 18.00
(bilety: 30,20, młodzież: 15 zł)

TRIO RGG (koncert jubileuszowy z okazji 10-lecia zespołu)
Przemysław Raminiak - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk – perkusja

POLUZJANCI
Kuba Badach - śpiew
Grzegorz Jabłoński - instrumenty klawiszowe
Marcin Górny - instrument klawiszowy
Piotr Żaczek - gitara basowa
Przemysław Maciołek - gitara
Robert Luty - perkusja

26.11.2011
(bilety: 30,20, młodzież: 15 zł)

Projekcja filmu „Trzeba uderzać w klawisze” reż. Ignacego Szczepańskiego

ADAM MAKOWICZ z Orkiestrą Smyczkową PSM II stopnia w Rybniku
WIERBA & SCHMIDT QUINTET feat. PIOTR BARON
Piotr Schmidt - trąbka
Piotr Baron - saksofon tenorowy
Michał Wierba - fortepian
Michał Kapczuk - kontrabas
Sebastian Kuchczyński - perkusja

26.11.2011, sobota, godz. 21.30
Sala Kameralna (bilety: 10 zł)

ANDRZEJKOWE JAM SESSION
prowadzenie: WIERBA & SCHMIDT QUINTET

Prowadzenie koncertów: Paweł Sztompke

RGG
Piąta płyta w dorobku RGG, nagrana z okazji dziesięciolecia tria, otwierająca nowy rozdział w jego twórczości. Płyta zawiera 13 utworów. W odróżnieniu od wcześniejszego dwupłytowego wydawnictwa, zawierającego w 100% muzykę improwizowaną, tutaj materia muzyczna skupia się na własnych kompozycjach w zupełnie nowym ujęciu. Znajdują się tutaj także utwory takich twórców, jak: Richie Beirach, Carla Bley czy norweskiego duetu Beady Belle. Tradycją stało się jednak, że na każdym krążku RGG pojawiają się przynajmniej dwa utwory free, które powstają w studiu. Stąd też C.T.  jako ukłon w stronę Cecila Taylora oraz On the Way to Road 11 z jednej strony zamykający płytę, a z drugiej otwierający miejmy nadzieję kolejny owocny etap twórczości RGG.

POLUZJANCI
Zespół został założony w 1995 przez studentów Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W początkowym składzie znaleźli się: Kuba Badach (wokal), Piotr Żaczek (gitara basowa), Przemysław Maciołek (gitara), Robert Luty (perkusja), Tomek Szymuś (klawisze) Grzegorza Jabłońskiego oraz talent techniczny i muzyczny Marcina „Małego” Górnego, wydał debiutancką płytę pt. Tak po prostu (Sony Music Polska). Krążek promowały single: Na planecie pełnej ludzi, Nie ma nas, Tylko ty i ja. Teksty na płytę w większości napisał Janusz Onufrowicz. W czerwcu 2002, dzięki staraniom Ewy Sokołowskiej, zespół zagrał koncerty w Avery Fisher Hall w Lincoln Center (Nowy Jork) oraz na Greenwich Village w klubie Baggot Inn. W 2010 roku nakładem Penguin Records została wydana druga płyta zespołu „Druga płyta”.      
  
WIERBA & SCHMIDT QUINTET FEAT. PIOTR BARON  
Wierba & Schmidt Quintet to flagowy okręt jazzu (niemal w całości) rodem ze Śląska. Złożony z absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach zespół wydaje właśnie kolejną płytę. Formacja, w ramach specjalnego koncertu, uświetni w tym roku festiwal Jazz nad Odrą. Dzień później wystąpi w Gliwicach. U boku młodych muzyków stanie Piotr Baron, saksofonista już nie tak młody, ale za to mogący poszczycić się dwudziestoletnim dorobkiem artystycznym.

Latem zeszłego roku Wierba & Schmidt Quintet grali trasę koncertową z Dante Lucianim, światowej sławy amerykańskim puzonistą, profesorem Wydziału Jazzu University of Miami. Wystąpili w Gliwicach podczas festiwalu Jazz w Ruinach. Współpraca zakończyła się nagraniem płyty, która już w marcu tego roku powinna być osiągalna w sklepach (no i na koncertach).

Mimo wielokrotnie krótszego stażu na scenie Wierba & Schmidt Quintet także mają się czym pochwalić. To sztandarowa formacja polskiej jazzowej młodzieży, znakomitej warsztatowo, pełnej szacunku dla tradycji amerykańskiego mainstreamu. Już pierwsza płyta zespołu, „Maya”, wydana nakładem magazynu JAZZ FORUM wzbudziła spore zainteresowanie. Trasa koncertowa promująca płytę zawiodła ich do Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, gdzie zagrali koncert, który był transmitowany przez program Trzeci Polskiego Radia – przypomina członek SJC. Niewątpliwie, największym sukcesem grupy były Grand Prix oraz nagroda publiczności podczas Getxo Jazz Festival w Hiszpanii, zdobyte w lipcu 2010 roku. Piotr Schmidt, gliwiczanin i co-lider zespołu otrzymał także wyróżnienie w kategorii solo.


ADAM  MAKOWICZ 

Adam Makowicz urodził się w roku 1940 na Śląsku Cieszyńskim, po czechosłowackiej stronie granicy, jako Adam Matyszkowicz. Gdy miał sześć lat rodzice powrócili do Kraju i od dziesiątego roku życia Adam zaczął uczyć się gry na fortepianie.  Pierwszą nauczycielką była matka, pianistka i śpiewaczka, następnie Adam uczęszczał do szkół muzycznych w Rybniku, w Katowicach i w Krakowie, wypełniając życzenie rodziców, aby został pianistą.

Gdy w połowie lat 50. Adam „odkrył” jazz dzięki programom Willisa Conovera „Music USA – Jazz Hour”, muzyka ta zafascynowała go rytmem i wolnością improwizacji, zwłaszcza w wykonaniu mistrzów fortepianu, takich jak Art Tatum czy Erroll Garner.

Pasja, determinacja i umiłowanie tej muzyki, w połączeniu z ogromną pracą,  zaowocowały świetną techniką i własnym stylem gry, a nagrania płyt i występy publiczne przyniosły uznanie w Kraju i Europie, a potem w Stanach. W 1977 roku John Hammond, odkrywca talentów i producent płyt, zaprosił Makowicza po raz pierwszy do Nowego Jorku na sześciotygodniowy kontrakt w znanym klubie jazzowym The Cookery, przedłużony następnie do 10 tygodni oraz nagranie płyty „Adam” dla CBS Columbia. W 1978 Adam wyjeżdża tam ponownie, początkowo na 6 miesięcy, następnie kontrakt się przedłuża i gdy w roku 1981 ogłoszono w Polsce stan wojenny, artysta zostaje odcięty od Kraju na długich 8 lat.

W tym czasie Makowicz dużo nagrywa, występuje głównie solowo, ale i także z zespołami i orkiestrami w USA, Kanadzie i w Europie, gra na festiwalach jazzowych, w salach koncertowych i w klubach jazzowych. Makowicz również od dawna komponuje i nagrywa, powiększając ostatnio ilość  tytułów nagranych płyt do ponad trzydziestu.

W roku 1989, wraz ze zmianą ustroju w Kraju, Adam otrzymuje polski paszport i po długiej nieobecności może wreszcie  odwiedzić Kraj, z czego korzysta odtąd co roku, popularyzując muzykę kompozytorów amerykańskich, utwory własne i jazzowe interpretacje utworów Chopina.

Więcej: www.rck.rybnik.pl 

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm