Aktualności

NADZIEJE WARSZAWY 2008

JF

Kub Tygmont organizuje w tym roku kolejną, trzecia juz edycję Festiwalu Młodych Talentów „Nadzieje Warszawy”. Zespoły zakwalifikowane do finałów walczyć będą w dn. 19 - 21 czerwca. Na zwycięzców czekają nagrody w dwóch kategoriach: „Nadzieja Warszawy – najlepszy zespół jazzowy” i „Nadzieja Warszawy – najlepszy solista jazzowy”. Warunki uczestnictwa w przesłuchaniach: wiek uczestnika do 30 lat, lider zespołu, oraz co najmniej połowa członków startującego zespołu powinni być muzykami, którzy są związani z warszawskim środowiskiem jazzowym. Jeśli chodzi o muzykę, nie ma żadnych ograniczeń stylistycznych. Do ścisłego finału dopuszczonych będzie sześć zespołów. Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 maja br. Jury: Andrzej Jagodziński, Jerzy Małek i Paweł Brodowski. Klub Tygmont wspomagają w tym roku: Klub Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademickie Centrum Informacji i Edukacji Europejskiej. Dalsze informacje na str. www.tygmont.com.pl
Pobierz regulamin Festiwalu

 

Krzysztof Urbański
fot. Piotr Guzek

CI, NA KTÓRYCH LICZYMY

JF

Jak co roku, w dn. 23 - 25 września w warszawskim klubie Tygmont odbędzie się Jazz Forum Festival pod hasłem „Ci, na których liczymy”. Bohaterami trzech kolejnych wieczorów będą trzy zespoły młodego pokolenia, które zdobyły w minionym sezonie główne nagrody w trzech prestiżowych konkursach.

We wtorek 23 września wystąpi Mid West Quartet, który triumfował m.in. na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie, a grający na saksofonie tenorowym lider Krzysztof Urbański został na Jazzie nad Odrą okrzyknięty Indywidualnością Jazzową Roku 2008. Wrocławska grupa zakwalifikowała się do finału Europejskiego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii. Wywiad z Krzysztofem Urbańskim ukaże się we wrześniowym numerze JAZZ FORUM.

Tomasz Dąbrowski Quintet, który zagra w środę 24 września, to m.in. zdobywca tytułu Nadzieje Warszawy 2008 w konkursie organizowanym przez klub Tygmont (gitarzysta zespołu Łukasz Borowicki otrzymał nagrodę dla najlepszego solisty).
Warszawski kwartet Alters wywalczył I Nagrodę na tegorocznym konkursie Niemen Non Stop w Słupsku (skrzypaczka i wokalistka Marta Zalewska otrzymała wyróżnienie indywidualne).

Wstęp wolny.

Zobacz też wywiad Moniki Okrój z Krzysztofem Urbańskim.

 

McCoy Tyner
fot. Jan Minkiewicz

JAZZ NAD ODRĄ 2009

Wojtek Siwek

Powoli zbliżamy się do „złotego”,  pięćdziesiątego Festiwalu, więc przezornie 45. edycji nie traktujemy specjalnie jubileuszowo, ale zapowiada się niezwykle bogato. Wprawdzie nie będziemy gościć gwiazdy wielkiej medialnie, jak w zeszłym roku Diana Krall, ale za to wystąpią naprawdę gwiazdy wielkie jazzowo. „100 procent jazzu w jazzie” – to nasze nieoficjalne tegoroczne hasło.

Dla mnie największą postacią będzie, mimo bardzo dojrzałego wieku, szalenie aktywny w ostatnim czasie gigant jazzu McCoy Tyner ze swoim kwartetem. Dla nieco „młodszych” fanów artystą nr 1 będzie zapewne Joshua Redman. Pokolenia fanów zbratać może („młody”) Jason Moran, który przedstawi program poświęcony („staremu”) Theloniousowi Monkowi.

Natomiast innemu gigantowi jazzu Gerry’emu Mulliganowi  swój program dedykują 3 Bari, czyli najlepsi aktualnie na świecie barytoniści: Ronnie Cuber, Howard Johnson i Gary Smulyan.
 

Ponadto odbędzie się światowa premiera najnowszej płyty Larsa Danielssona z udziałem Leszka Możdżera – nie gdzie indziej, a właśnie u nas, we Wrocławiu „Tarantella” po raz pierwszy zaprezentowana zostanie na scenie i na dysku.

Nie zapomnieliśmy o Komedzie. To chyba jedyny wielki polski jazzman, którego na JnO nigdy nie gościliśmy, więc tym bardziej hołd w 40. rocznicę  Krzysztofowi się należy. Wielkiego Komedę uczci  specjalnie przygotowanym programem Festival Big Band pod batutą Staszka Fiałkowskiego i Zbyszka Czwojdy.

Gala Polskiego Jazzu, której częścią jest komedowski program, nie jest wprawdzie konkurencją (mimo wielkich nazwisk) dla tradycyjnego Jazz Topu redakcji JF, ale kto wie, co się wydarzy w przyszłości, w końcu Jazz nad Odrą to najbardziej polski z polskich festiwali jazzowych. Namawiam jazzową młodzież  do udziału w festiwalowym konkursie, który uważam za najważniejszy pod słońcem. Kiedyś bez sukcesów we Wrocławiu nie istniało się na krajowej scenie jazzowej, więc na wszelki wypadek teraz też warto u nas zaistnieć.

Wszystkie koncerty odbywać się będą w Centrum Sztuki Impart, gdzie nocą królować będzie jazz wrocławski – Wojtasik, Levandek, Lesicki, Rutkowski, Kasiuk, Kuba Stankiewicz –  same premiery! Kluby festiwalowe  Rura i Galeria Impart tętnić będą jazzem do rana, to oczywista oczywistość i nikt nam we Wrocławiu nie wmówi, że „czarny jazz jest czarny, a biały jest biały”. Jazz jest jeden (nad Odrą).

Do zobaczenia we Wrocławiu od 5 do 8 marca.

Wojtek Siwek
 

radio.string.quartet.vienna
fot. Thomas Radlwimmer

WARSAW SUMMER 2009 – DZIEŃ AUSTRIACKI

JF

We wtorek 30 czerwca o godz. 20.00 koncertem austriackiej formacji radio.string.quartet.vienna & Klaus Paier w Klubie Powiększenie przy ul. Nowy Świat 27 rozpoczyna się festiwal Warsaw Summer Jazz Days 2009.

Zespół radio.string.quartet.vienna zadebiutował w roku 2007 płytą „Celebrating The Mahavishnu Orchestra”. Podejście do materiału było odwrotnością standardowego przerabiania klasyki na jazz, tu utwory jazzowe opracowano w koncepcji klasycznej. Płyta otrzymała doskonałe recenzje. Dzięki wyjątkowym umiejętnościom muzyków kwartet osiągnął wymowę wręcz rewolucyjną.

Druga płyta, „Radiotree”, powstała już we współpracy z akordeonistą Klausem Paierem. Wszystkie utwory zostały napisane na kwintet, co oznacza, że wszyscy członkowie zespołu są równouprawnieni. Muzyka jest mieszanką europejskiej tradycji klasycznej, bluesa i jazzu. Trzy utwory są autorstwa najsłynniejszego austriackiego jazzmana, Joe Zawinula, przy czym i tu podejście do nich jest zaskakujące (In a Silent Way, Cannonball, A Remark You Made).
Jeden z utworów zadedykowany jest niedawno zmarłemu austriackiemu wibrafoniście i kompozytorowi, Wernerowu Pirchnerowi, muzykowi, który poruszał się zawsze między klasyką, jazzem i world music.

Kwartet współpracował też ze szwedzkim gitarzystą Ulfem Wakeniusem przy nagraniu jego płyty „Love Is Real”.

Skład zespołu: Bernie Mallinger - skrzypce, Johannes Dickbauer - skrzypce
Cynthia Liao - altówka, Asja Valcic - wiolonczela, Klaus Paier - akordeon, bandoneon

Organizatorami koncertu są: Agencja Akwarium oraz Austriackie Forum Kultury.

 

 

Tomasz Dąbrowski, Rasmus Schmidt, Marek Kądziela
fot. Henryk Kotowski

HUNGER PANGS W KLUBIE TYGMONT

Henryk Kotowski

Polsko-duńskie trio zaprezentowało się 29 czerwca w Tygmoncie, a  przez następne dwa tygodnie lipca będzie w trasie, więc warto ich przedstawić.

Jest to prawdopodobnie krótkotrwała konstelacja, bardzo eksperymentalna. Nazwa Hunger Pangs, czyli mniej więcej ssanie w żołądku mówi równie wiele o ich muzyce, jak i tytuły poszczególnych utworów.

Gitarzysta Marek Kądziela, inicjator i lider tria, w ostatnich latach udziela się jazzowo ale słychać w jego graniu i progresywny rock i blues. Obecnie studiuje w Danii. W tej samej akademii muzycznej w Odense studiuje Tomasz Dąbrowski grający na trąbce, bałkańskim flugelhornie i na malutkim syntezatorze. Perkusista, Duńczyk Rasmus Schmidt ma przeszłość w stylu death metal, co zresztą widać i słychać w dynamicznych partiach występu. Polecam nie nastawiać się na konkretny styl muzyki idąc na ich koncert, otworzyć zmysły percepcji, nie zniechęcać się abstrakcyjnymi wstępami.

Z pozornego chaosu wychodzi po chwili temat, spójność i harmonia. Każdy kolejny utwór jest niespodzianką. Publiczność zdecydowanie młoda i widziałem tylko jedną osobę, która wyszła w czasie koncertu w poniedziałkowy wieczór w Tygmoncie. Henio Meloman nie wytrzymał.

Henryk Kotowski

 

Bobo Stenson
fot. Marek Dusza

VII LETNI RÓŻE JAZZ FESTIVAL W ZIELONEJ GÓRZE

JF

Od 3 lipca, co piątek do końca sierpnia w Zielonej Górze odbywać się będzie siódma edycja Letniego Róże Jazz Festival.

W ramach festiwalu zaplanowano 10 koncertów, podczas których gwiazdami będą m.in. Bobo Stenson, Jazz Kamikaze NBS Trio i Natalya Lebiedeva. Wśród wykonawców nie zabraknie również polskich jazzmanów.

Imprezę rozpocznie koncert ukraińskiego tria Natalii Lebiedevej (3.07). Tydzień później zaprezentuje się Mateusz Smoczyński New Trio ze swoim nowym projektem. Na kolejnym koncercie, 17 lipca, wystąpi  Acoustic & Harmony Artura Lesickiego (17.07), a 24 lipca – skandynawska formacja Jazz Kamikaze. Podczas ostatniego lipcowego koncertu zagra Kwartet Soundcheck z liderem Maciejem „Kocinem” Kocińskim.

Sierpniową serię rozpocznie Trio Bobo Stensona (7.08). W kolejnym tygodniu, 14 sierpnia,  wystąpi słowackie Nothing But Swing Trio, prezentujące w swoich aranżacjach utwory K. Komedy. Dzień później odbędzie się konkurs „Potyczki o Laur Róży”. Na 21 sierpnia zaplanowano koncert Ray Blue. Festiwal zakończą Maxim Piganow Show, Blues Moments oraz Aleksey Krawczenko. Te trzy rosyjskie formacje zagoszczą w Zielonej Górze w ramach międzynarodowego projektu Slavonic Jazz Travel (koncerty na terenie Rosji, Białorusi, Polski, Słowacji i Chorwacji).

Koncertom towarzyszyć będzie wystawa fotografii jazzowej Janusza Różańskiego z festiwalu Slavonic Jazz Meetings. Obejrzeć będzie można również plakaty, wydawnictwa płytowe, książkowe poświęcone jazzowi w Rosji. Prezentowany będzie także film z poprzedniej edycji Jazz Travel.
 

Al Di Meola

II LETNIA AKADEMIA JAZZU

JF

Od 9 lipca do 13 sierpnia trwać będzie organizowana już po raz drugi przez Klub Wytwórnia w Łodzi Letnia Akademia Jazzu. Jej zwieńczeniem będzie występ Ala Di Meoli.

Letnia Akademia Jazzu to cykl seminariów prowadzonych przez gwiazdy polskiego jazzu. W Klubie Wytwórnia przy ul. Łąkowej 29 w Łodzi zagoszczą artyści, wykładowcy oraz uznane autorytety w dziedzinie muzyki jazzowej. Przeprowadzą oni jednodniowe warsztaty dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Po każdej prelekcji artysty odbędzie się koncert.

W trakcie trwania II Letniej Akademii Jazzu będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat współczesnej gitary elektrycznej oraz basowej, instrumentów perkusyjnych, a także technik wokalnych. Prelegentami będą: Leszek Cichoński, Marek Raduli, Tomasz Łosowski, Elżbieta Zapendowska oraz Wojciech Pilichowski.

Wieczorami na wytwórnianej scenie zagoszczą: Leszek Cichoński i Mike Green, zespół Laboratorium, formacja Jazz Kamikaze, Lora Szafran i Andrzej Jagodziński Trio, Bobo Stenson. Ostatniego dnia Akademii, 13 sierpnia, spotka się z uczestnikami II Letniej Akademii Jazzu amerykański wirtuoz gitary Al Di Meola, który razem ze swoim zespołem wystąpi tego samego dnia na koncercie finałowym.

„Letnia Akademia Jazzu to unikalna możliwość, aby spotkać się z wybitnymi muzykami jazzowymi z Polski i ze świata, móc aktywnie uczestniczyć w ich warsztatach, dyskutować z nimi, zadawać im pytania” – mówi Mariola Wojtysiak, menedżer Klubu Wytwórnia. „Prelekcje mają charakter otwarty, zatem będą mogli w nich uczestniczyć zarówno profesjonalni muzycy jak i amatorzy czy niemuzykujący, ale zainteresowani jazzem melomani.” – dodaje.

Wstęp na koncerty (oprócz koncertu Ala Di Meoli) jest bezpłatny.
Bilety na wykłady: jednorazowy udział: 10,00 zł, karnet (obejmuje 6 warsztatów): 30,00 zł.
Spotkanie z Alem Di Meolą jest dostępne dla posiadaczy karnetu.
Koncert Ala Di Meoli: przedsprzedaż z kartą Klubu Wytwórnia: 60,00 zł, przedsprzedaż bez karty Klubu Wytwórnia: 80,00 zł

Dodatkowych informacji udziela: Michał Padkowski, tel. 0-501 044 007, michal.padkowski@toya.net.pl        

www.wytwornia.pl

 

Wadada Leo Smith

STARTUJE WARSAW SUMMER JAZZ DAYS 2009

JF

Wczorajszym prologiem w klubie Powiększenie wystartował organizowany przez Mariusza Adamiaka festiwal Warsaw Summer Jazz Days 2009. Dziś, 1 lipca, pierwszy wielki koncert w Sali Kongresowej: World Saxophone Quartet, Art Ensemble of Chicago oraz Wadada Leo Smith’s Golden Quaret.

World Saxophone Quartet – bezsprzecznie jeden z najbardziej oryginalnych zespołów jazzowych na nowojorskiej scenie lat 70 i 80., powstał nie z zamysłów marketingowych, ani też nie jako supergrupa, która ma zelektryzować jazzowy świat. Zanim pojawili się na rynku muzycznym jako regularnie funkcjonujący working band, każdy z jego założycieli wziął udział w serii warsztatowych programów zorganizowanych przez Eda Jordana z Southern University in New Orleans. Entuzjastycznie przyjęte przez publiczność występy zaplanowane jako recitale wyłącznie na saksofony sprawiły, że Julius Hemphill, Hamiet Bluiett, Oliver Lake i David Murray – czterej znani już na awangardowaej scenie improwizatorzy i kompozytorzy –
postanowili zaistnieć jako zespół. Początkowo nazwali się The Real New Jork Saxophone Quartet, prędko jednak musieli zmienić nazwę, aby uniknąć skojarzeń z istniejącym już zespołem New Jork Saxophone Quartet.

Na pierwszą płytę World Saxophone Quartet nie trzeba było czekać długo. W 1977 r. mały label wydawniczy Moers Music wydał pierwszą płytę formacji, „Point Of No Return”. Potem na kilka lat rolę wydawcy zespołu przejęła szybko zdobywająca własna oficyna Black Saint, aby, już w latach 80., zdobywającym coraz większe uznanie krytyki (34 miejsce na listach „Billboardu” dla płyty „Reveue”) i coraz większą popularność wśród publiczności zespołem zainteresował się prawdziwie potężny wydawca – Elektra.

Na rynku płytowym pojawia się w 1986 r. jedna z najsłynniejszych dziś i najchętniej kupowanych płyt grupy „World Saxophone Quartet Plays Duke Ellington”. Znany dotychczas raczej z awangardowych poczynań zespół, którego repertuar wypełniały kompozycje własne, dokonał spektakularnego zwrotu w stronę wielkiej jazzowej tradycji.
World Saxophone Quartet stał się gościem najznamienitszych festiwali, grywał w wielkich salach koncertowych, choć przecież proponował sztukę wcale nie łatwą w odbiorze i co tu kryć wymagającą od słuchaczy innego rodzaju wrażliwości. Wzmacniająca się pozycję grupy podkreślały kolejne albumy. „Dances And Ballads” (1987), oraz „Rhythm And Blues” (1989).

Niemal u szczytu popularności, w 1991 roku zespół opuścił jeden z najbardziej błyskotliwych jego współzałożycieli Jullius Hemphill, aby rozpocząć działalność na własny rachunek. Od tamtego czasu miejsce Hemphilla na któtszy lub dłuzszy czas zajmowali inni wspaniali saksofoniści: Arthur Blythe, James Spaulding, na krótko Eric Person, John Sublefield, okazjonalnie Branford Marsalis i w końcu John Purcell.

Podczas tegorocznej edycji Warsaw Summer Jazz Days będziemy mieli okazję usłyszeć grupę w jeszcze innej wersji osobowej. Trzech współzałożycieli wesprze młody brytyjski mistrz saksofonu Tony Kofi.

Skład: Olivier Lake - as, Hamiet Bluiett - bari, Tony Kofi - as, David Murray - ts

Art. Ensemble Of Chicago
Prawie ćwierć wieku w służbie „czarnej muzyki” – tak można byłoby jednym zdaniem opisać funkcję jaką w historii jazzu pełni formacja Art Ensemble of Chicago. Przez cały ten czas zespół, założony w połowie lat 60. przez Roscoe Mitchella, Josepha Jarmana, Phillipa Wilsona, Malachi Favorsa i Lestera Bowie’ego, nie dość, że stał na straży etnicznej strony muzyki jazzowej, to jeszcze sprawił, że swobodnie improwizowany jazz trafił do wielkich sal koncertowych i chętnie wydawany był przez największe płytowe koncerny.

Przez wszystkie lata scenicznej działalności grupa działała praktycznie w stałym składzie, a zmiany jakie w niej następowały nigdy nie były podyktowane niesnaskami wewnętrznymi czy muzyczną różnicą zdań, choć przecież każdy z jej członków miał bardzo różne poglądy muzyczne i w bardzo różny sposób, nie tylko poprzez własne projekty, je manifestował.

Publiczność Polska miała szczęście oglądać tę legendarną formację niemal we wszystkich jej wcieleniach. W latach 80. w pełnym kwintetowym składzie, dekadę później jako kwartet bez Josepha Jarmana, który na kilka lat opuścił szeregi grupy, aby oddać się religijnym medytacjom, a dzisiaj we wcieleniu najnowszym, niestety już bez kontrabasisty Malachi Favorsa i niezrównanego trębacza Lestera Bowie‘ego.

Dla wielu krytyków, a przede wszystkim fanów, śmierć obydwu tych wspaniałych muzyków postawiła pod wielkim znakiem zapytania dalsze losy zespołu. Wielu wróżyło mu nawet rychły koniec. Tymczasem idea Art Ensemble of Chicago okazała się trwalszą nawet niż życie jej współzałożycieli. Po raz pierwszy usłyszymy zespół w nowej obsadzie – na trąbce zagra Hugh Ragin, na kontrabasie Harrison Bunkhead.

Skład: Roscoe Mitchell - ts, fl; Hugh Ragin - tp, Harrisson Bankhead - b, Famoudou Don Moye - dr, perc


Wadada Leo Smith’s Golden Quartet

Wadada Leo Smith – początkowo związany ściśle z drugą falą jazzowej chicagowskiej awangardy. Wówczas ścisły współpracownik Anthony’ego Braxtona. Po rozpadzie ich wspólnego tria Wadada skoncentrował się na własnych projektach muzycznych. To wówczas powstały tak ważne w historii awangardowego jazzu płyty jak „Creative Music-1”, „Solo Music/Ahkreanvention” publikowane przez założoną przez niego małą wydawniczą oficynę Kabel. Regularnie też grywał z zespołem New Dalta Ahkri (Anthony Davis, Oliver Lake i Wes Brown), a także w triu (z Bobbym Naughtonem i Dwightem Andrewsem). W tamtym czasie  nagrał również, ale w barwach innych firm płytowych albumy mające fundamentalne znacznie dla historii muzyki free. Szczególnie warta wspomnienia jest ecm-owska „Divine Love” oraz nieco późniejsza „Spirit Chatcher”.

Aktywność muzyczna to tylko jedna ze stron ówczesnej działalności trębacza. W książce „Notes (8 Pieces)” Wadada przedstawił własny ogląd jazzowej historii, a także ostro wystąpił przeciw amerykańskiej krytyce muzycznej. Nie powinno więc z tej perspektywy dziwić, że nie należał on do grona ulubieńców środowisk dziennikarskich. Być może właśnie tym faktem podyktowany został kolejny wyjazd do Europy, która na kilka lat stała się głównym terenem jego twórczej aktywności, tam też działało jedno z najwspanialszych jego przedsięwzięć – trio z Peterem Kowaldem i Gunterem „Baby” Sommerem.
Wadada Leo Smith trębacz, w którego grze w niezwykły sposób miesza się davisowska zwięzłość wypowiedzi z liryzmem właściwym Bookerowi Little, należy do grona największych nowatorów amerykańskiego jazzu, jednym z jego najbardziej konsekwentnych, ale jednocześnie też najmniej docenionym z wielkich bohaterów.

John Lindberg – kontrabasista i kompozytor, lider własnych projektów muzycznych, który zanim stanął na czele swoich formacji zaistniał, w roli sidemana w niezliczonej ilości najróżniejszych przedsięwzięć od stosunkowo łagodnych w brzmieniu dokonań Strig Trio of New Jork, którego był współzałożycielem po zdecydowanie odważniejsze w założeniach muzycznych i warstwie wykonawczej zespoły Anthony’ego Braxtona, Jimmy’ego Lyonsa czy jednego z najwybitniejszych perkusistów w całej historii jazzu Sunny’ego Murraya.

Pheroan akLaff – można o nim powiedzieć, że jego kariera nie toczy się blasku reflektorów, że popularnością ustępuje wielu innym perkusistom, kiedy jednak uważniej rozejrzeć się na jazzowej scenie. Pheroan akLAff obecny jest wszędzie tam gdzie potrzeba drummera o najwyższych instrmunetalnych kwalifikacjach. To on wspierał Anthony’ego Braxtona kiedy ten kompletował muzyków do słynnego Charlie Parker Project”, on zasiadał we wspomnianej grupie Wadady Leo Smitha „New Dalta Akhri”, w końcu też to on stanowił rytmiczny filar słynnej Air Henry’ego Threadgilla i najróżniejszych formacji prowadzonych przez Cecila Taylora, Sonny’ego Sharrocka czy George’a Adamsa. Nie sposób wymienić nawet części zespołów, które korzystały z perkusyjnych talentów akLaffa, dośc jednak, że dziś jest to jeden z najwyżej cenionych i najbardziej wszechstronnych perkusistów jazzowego rynku.

Vijay Iyer – niespełna 40-letni pianista hinduskiego pochodzenia, który coraz częściej, a szczególnie na potrzeby Wadada Leo Smith’s Golden Quartet sięga także i po organy. Iyer to bardzo silna muzyczna osobowość. Nie często grywa jako sideman, za to od wielu lat regularnie prowadzi własne zespoły. Prestiżowy magazyn „Down Beat” wskazał właśnie jego oraz dwóch innych pianistów (Roberta Glaspera i Jasona Morana) jako główne napędowe siły młodego pokolenia jazzowej pianistyki. Nagrane przez niego w ostatnich czasie płyty „Door” z formacją Fieldwork, której jest założycielem i autorska „Tragicomic” zdobywają wciąż nowe i entuzjastyczne recenzje.
 

Nina Simone

WARSAW SUMMER JAZZ DAYS – THE MUSIC OF NINA SIMONE

JF

Dziś, 2 lipca, kolejny wielki koncert festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2009 – specjalny wieczór pod hasłem „Sing The Truth – The Music of Nina Simone”.

Na scenie Sali Kongresowej spotkają się cztery słynne śpiewaczki, reprezentujące różne pokolenia i różne gatunki muzyki – Dianne Reeves, Angelique Kidjo, Lizz Wright oraz Simone –  córka legendarnej Niny Simone. Wokalistkom towarzyszyć będzie zespół złożony z muzyków z oryginalnego bandu Niny Simone, poprowadzonego przez wieloletniego kierownika muzycznego jej różnych zespołów – gitarzystę i wibrafonistę Alana Shackmana.

Dianne Reeves – artystka zaliczana do grona największych żyjących śpiewaczek jazzowej sceny. Sukcesorka muzycznych dokonań Dinah Washington oraz Carmen McRae.
 Wielokrotna laureatka nagród Grammy w kategorii najlepszych nagrań jazzu wokalnego. Od drugiej połowy lat 80, a więc niemal od samego początku solowej kariery związana z legendarną wytwórnią Blue Note.

Angelique Kidjo –gwiazda world music, choć w sferze jej zainteresowań jest również i muzyka jazzowa, czego najlepszym dowodem niech będą wspólne nagrania z Cassandrą Wilson czy Branfoddem Marsalisem. Artystka urodzona w Quidah w Zachodniej Afryce w rodzinie z tradycjami artystycznymi (matka była aktorką, a ojciec teatralnym producentem). Ma do tej pory na swoim koncie osiem autorskich. Swoim ostatnim albumem „Djin Djin” z 2007 r. Kidjo sięgnęła po nagrodę Grammy w kategorii „Best Contemporary World Music Album”.

Lizz Wright – niespełna 30 letnia, wschodząca gwiazda muzyki rozpiętej pomiędzy soulem, popem a jazzem. Wielka i śmiało można powiedzieć spełniona nadzieja słynnej Verve, która w 2003 r. wraz z wydaniem debiutanckiej płyty zatytułowanej „Salt” brawurowo wkroczyła na światową scenę muzyczną. Dzisiaj ma już na koncie trzy autorskie płyty i jest jedną z największych koncertowych atrakcji, także i światowego jazzu.

Simone, czyli Liza Celeste Stroud – córka Niny Simone. Wokalistka i postać tym bardziej interesująca, że jako jedna z nielicznych kobiet dzieliła przez kilka lat swoje profesjonalne życie pomiędzy pracę w armii amerykańskiej w stopniu sierżanta i muzykę, którą profesjonalnie zaczęła traktować jeszcze w trakcie wojskowej służby w Niemczech Zachodnich. Jej nazwisko pojawiało się w otoczeniu z jednej strony gwiazd muzyki latynoamerykańskiej (Raphael), z drugiej słynnych grup funkowych jak Liquid Soul. Jej głos usłyszeć możemy w ścieżce dźwiękowej do filmu „Król Lew”, słynnej broadwayowskiej produkcji Aide oraz na płycie „Simone On Simone” wydanej w ubiegłym roku.

Dianne Reeves, Anqelique Kidjo, Lizz Wright, Simone oraz The Original Nina Simone Band w składzie: Al Schackman – kierownik muzyczny, gitara i wibrafon, Chris White - bas, Paul Robinson - perkusja, Leopold Fleming - instr. perkusyjne, Jeremy Berlin - fortepian


 

Tania Maria

JESIENNE GWIAZDY JAZZU

JF

Tania Maria, Cassandra Wilson oraz Friend & Fellow – to gwiazdy jesiennej edycji Ery Jazzu.

Tania Maria, brazylijska pianistka i wokalistka o niezwykłych walorach głosowych i wybuchowym temperamencie, wystąpi 28 września w Filharmonii Narodowej. Koncert będzie promocją jej najnowszego albumu „Intimidate”.

3 listopada w warszawskim Hotelu Hilton śpiewać będzie Cassandra Wilson. Czołowa amerykańska wokalistka zaprezentuje program zatytułowany tak jak jej najnowsza kompilacja płytowa „Closer To You: The Pop Side”. Można więc liczyć na to, że w programie koncertu znajdą się piosenki z repertuaru takich artystów jak: Bob Dylan, Sting, Van Morrison, Neil Young czy U2. Bilety na koncert już są w sprzedaży.

Szef cyklu Era Jazzu, Dionizy Piątkowski, już teraz zaprasza na galę bożonarodzeniową, która będzie miała miejsce w Filharmonii Narodowej 6 grudnia z udziałem zespołu Friend’n’Fellow.

www.jazz.pl


 

John Zorn

WARSAW SUMMER JAZZ DAYS: ZORN FEST

JF

Dziś wieczór, 3 lipca, trzeci wielki koncert Warsaw Summer Jazz Days 2009 w Sali Kongresowej, tym razem Zorn Fest, czyli „festiwal w festiwalu”.  John Zorn zaprezentuje trzy różne formacje: Braxton-Graves-Laswell-Zorn, The Dreamers oraz Electric Masada.

BRAXTON, GRAVES, LASWELL, ZORN
To, jak zapowiadają organizatorzy festiwalu, być może największa gratka dla tych wszystkich, którzy szczególnie
mocno identyfikują się z jazzową stroną działalności John Zorna, choć przecież znając szerokość muzycznych horyzontów lidera i pozostałych członków jego kwartetu, jazzowych korzeni granej przez nich muzyki gwarantować nie sposób.

W pierwszej linii dwaj saksofoniści, koryfeusze nowojorskiej awangardy, konceptualiści –  Anthony Braxton i John Zorn. W sekcji rytmicznej na gitarze basowej Bill Laswell,   na perkusji Milford Gaves.

John Zorn – as,  Anthony Braxton – as, Bill Laswell – bg, Milford Graves – dr

THE DREAMERS
The Dreamers to najmniej radykalna odsłona Zornowskiego oblicza jako kompozytora. Źródeł muzyki granej przez zespół należałoby poszukać w płycie „The Gift” wydanej 2001 r., na której Zorn zaprezentował zdecydowanie nierewolucyjne tematy odwołujące się częstokroć do muzyki popularnej, sięgające niekiedy po brzmienia znane nam z muzyki Carlosa Santany, włoskich westernów czy kubańskiej muzyki tanecznej.
The Dreamers czarują słuchacza lekkimi brzmieniami, kusząca wdzięcznymi melodiami oraz brawurowym i błyskotliwym wykonawstwem. W zespole grają: jeden z najciekawszych gitarzystów dzisiejszej sceny Marc Ribot, wibrafoinista Kenny Wollesen i Joey Baron na perkusji, Treveor Dunn na gitarze basowej, kontrabasie i marimbie, Cyro Baptiste na instrumentach perkusyjnych oraz wschodząca gwiazda organów Hammonda Jamie Saft. Bedzie to pierwszy występ tej formacji w Polsce.

Marc Ribot - g, Jamie Saft - keyb, Kenny Wollesen - vib, Trevor Dunn - b, Joey Baron - dr, Cyro Baptista - perc

ELECTRIC MASADA
Masada, której słuchaliśmy przed laty na Warsaw Summer Jazz Days, była kwartetem akustucznym, nawiązującym do freejazzowych idei Ornette’e Colemana z końca lat 60. z dodatkiem wpływów muzyki żydowskiej, klezmerskiej, wschodnioeuropejskiej. Obok Johna Zorna grającego (jak Ornette Coleman) na saksofonie altowym zespół tworzyli: Dave Douglas na trąbce, Gregi Cohen na kontrabasie i Joey Barron na perkusji. Tym razem Zorn przedstawi nową wersję elektryczną w składzie poszerzonym aż do oktetu.

John Zorn - sax, Marc Ribot - g, Jamie Saft - keyb, Trevor Dunn - b, Joey Baron - dr, Kenny Wollesen - vib, Cyro Baptista - perc, Ikue Mori - electronics


 

Maciej Obara Trio

WARSAW SUMMER JAZZ DAYS – OFFSIDE

JF

Obok czterech wielkich koncertów w Sali Kongresowej, na tegoroczne Warsaw Summer Jazz Days składa się kilka interesujacych koncertów offside’owych.

Festiwal rozpoczął się 30 czerwca w Klubie Powiększeniem wystepem austriackiej formacji radio.string.quartet.vienna & Klaus Paier. W tym samym miejscu w sobotę 4 lipca o godz. 20.00 zagra Mulsata Trio, w niedzielne popołudnie o godz. 14.00 w Królikarni wystąpią dwa zespoły: Pasimito i Me, Myself & I,
w poniedziałek 6 lipca w Klubie Powiekszenie o godz. 20.00 rozpocznie swój koncert  Maciej Obara Trio, a we wtorek 7 lipca w Powiekszeniu w ramach „Dnia Słowackiego” wystąpia dwie formacje –
Lucia Lužinská & All Time Jazz with special guest Fritz Pauer oraz Tomáš Gajlík Trio

Mulsata Trio wykonuje częściowo autorski program, tematy ludowe/popowe w jazzowych aranżacjach zaczerpnięte z różnych regionów Europy, a także standardy jazzowe. Ten kameralny skład łączy słowiański temperament ze skandynawskim spokojem i zadumą.
Tomasz Mucha – viol, Lasse Lindgren (Finlandia) – b, Bartosz Staromiejski – dr

Pasimito tworzą muzycy o skrajnych fascynacjach muzycznych. Na każdym kroku słychać różnorodność tych upodobań. „Dzikie dźwięki gitary o jazzowym podłożu, momentami transowy dźwięk saksofonu trzyma w ryzach mocna sekcja rytmiczna,  funkujący klang basu i ambientowa przestrzeń, spiew gardłowy i trudny do okiełznania free-jazzowy odjazd.Mix. Dziecięce melodyjki i twarde frippowskie akcenty. Etno”. Patryk Zdebik - saxes, fl, laptop;  Daniel Pazdyka - g, laptop;  Jacek Stobiecki – bg, b; Przemysław Lechowicz – dr

Me Myself & I – dwójka wokalistów i beatbox, która prawie całą muzykę realizuje na żywo głosem. Mieszanka jazzu, hip-hopu, etno, bluesa, reggae i klasyki.
Magdalena Pasierka – voc, Zgas - beatbox, Michał Majeran – voc, effects

Maciej Obara Trio istnieje od roku  2003 r. W jego skład wchodzi obecnie część artystów z zespołu RGG. Ich inspiracji można doszukiwać się w muzyce Parkera, Monka, Coltrane’a, a przede wszystkim chyba Ornette Colemana. Zespół zdobył wiele nagród (m.in. główna nagrodę na Bielskiej Zadymce Jazzowej 2007). Najnowszy album „I Can Do It” jest naszą „Płytą miesiąca”. Lider uważany jest za największe nowe odkrycie polskiego jazzu ostatnich kilku lat. Maciej Obara od roku współpracuje z Tomaszem Stańką w zespole pod szyldem New Balladyna Quartet. Niedawno wystąpił w Warszawie jako gość specjalny regularnego Kwartetu Stańki w programie Komedowskim z okazji otwarcia wystawy „Amerykańscy ambasadorowie jazzu ruszają w świat”.

Składy zespołów słowackich:
All Time Jazz Band: Lucia Lužinská - voc, Fritz Pauer - p, Boris Čellár - g, Štefan Bartuš - b, Peter Solárik - dr

Tomáš Gajlík Trio: Tomas Gajlik - p, Štefan Bartuš - b, Peter Solarik - dr
 

8 LIPCA RADIOWA DWÓJKA ZAMILKNIE NA 24 GODZINY!

PR2

To protest przeciwko dramatycznemu spadkowi finansowania jej misji! Pogarszająca się sytuacja finansowa Programu 2 zmusiła nas do wyjątkowej formy protestu. To apel, który kierujemy do słuchaczy, naszych przyjaciół, do środowisk twórczych, kolegów dziennikarzy i tych, którzy decydują o losie publicznych mediów.

My – zespół Programu 2 Polskiego Radia, nie godzimy się na degradację najważniejszych elementów misji radia publicznego. Naszą działalność kulturalną i edukacyjną prowadziliśmy zawsze z pełnym zaangażowaniem i na najwyższym poziomie. Pogarszającą się sytuację finansową traktowaliśmy dotąd jako przejściowe kłopoty.

Dzisiejszy stan debaty o mediach publicznych odebrał nam nadzieję na rozwiązanie problemu w najbliższej przyszłości. Uwaga opinii publicznej jest kierowana niemal wyłącznie na problemy telewizji i na spory polityczne. Mamy wrażenie, że głos kultury jest w dyskusji lekceważony, a nasza działalność – pomijana i przemilczana.

Brak gwarancji stabilnego finansowania Polskiego Radia uderza przede wszystkim w Program 2, w całości utrzymywany ze środków publicznych. W tym roku nie stać nas już na organizację Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia, z anteny znika twórczość współczesna, zarówno literacka jak i muzyczna. Nie mamy pieniędzy na zaplanowane nagrania i koncerty, nie możemy wesprzeć prestiżowych festiwali, które dotąd współorganizowaliśmy. Nawet nasza zgoda na radykalne zmniejszenie honorariów dziennikarskich nie rozwiązała tej trudnej sytuacji.

Przed nami jubileuszowy Rok Chopinowski. Tradycja Polskiego Radia od początku istnienia zobowiązuje nas do włączenia się w jego organizację. W obecnej sytuacji finansowej wydaje się to nierealne.

Program 2 Polskiego Radia nie nadaje reklam, naszej działalności nie sposób powierzyć mechanizmom rynku. W krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej istnieją sprawdzone metody utrzymywania działalności takich programów, jak nasz. Tym większy niepokój budzi w nas brak jednoznacznych deklaracji osób, które decydują o losie polskich mediów. Nie godzimy się na marginalizowanie kultury. My – zespół Programu 2 – nie chcemy walczyć sami!

8 lipca Dwójka zamilknie, zwracając w ten sposób uwagę na kwestie pomijane w debacie publicznej.

Na antenie – przez całą dobę – podawany będzie jedynie następujący komunikat:

Szanowni Państwo,
to jest akcja protestacyjna Zespołu Programu 2.
Nasze istnienie jest zagrożone między innymi na skutek dramatycznie
zmniejszających się wpływów z abonamentu.
Tylko stabilne finansowanie pozwoli zachować na dotychczasowym poziomie
naszą ofertę muzyczną, literacką i publicystyczną.
Tylko zapewnienie środków odpowiadających zakresowi pełnionej przez nas
misji kulturalnej i edukacyjnej uchroni nasz Program przed nadaniem w
najbliższym czasie ostatniej audycji: „Requiem dla Dwójki”.
Nie skazujmy radia publicznego na milczenie.

Zespół Programu 2 Polskiego Radia

Prosimy o solidarność z naszym protestem. Niech każdy zrobi to, co może.
Można:

  • zapłacić abonament
  • skontaktować się ze swoim posłem
  • napisać lub powiedzieć o nas w innych mediach
  • pamiętać o Dwójce w sejmowych debatach.

Można też do nas napisać: dwojka@polskieradio.pl

Program 2 Polskiego Radia to antena pod każdym względem wyjątkowa i niepowtarzalna: muzyka klasyczna, folk, jazz, literatura piękna, publicystyka kulturalna wypełniają program codziennie przez dwadzieścia cztery godziny. W polskim eterze nie ma stacji, którą można by pomylić z Programem 2.

Dwójka odpowiada na coraz powszechniejszą dziś tęsknotę za radiem przyjaznym, zwracającym się do każdego słuchacza z szacunkiem i dostrzegającym w nim partnera. Nie stara się prześcignąć tempa, w jakim toczy się współczesne życie. Przeciwnie, zachęca do refleksji i odkrywania na nowo fundamentalnych wartości humanistycznych.

Co Program 2 ma w swej ofercie? Poranne i popołudniowe magazyny, w których muzyka przeplata się z informacjami kulturalnymi. Obszerne dyskusje i audycje publicystyczne z udziałem słuchaczy. Powieści w odcinkach, zróżnicowaną pod względem stylistycznym muzykę, od koncertów jazzowych, przez folk i prezentacje kultury ludowej po klasykę, awangardę i współczesną alternatywę. Tradycją jest codzienny, wieczorny koncert, a w soboty – opera.
Późne godziny wieczorne i nocne to czas na audycje o tematyce bardziej wyspecjalizowanej, dotyczącej zarówno muzyki, jak literatury, filozofii i sztuki.

Program współpracuje z narodowymi instytucjami kultury. Transmitujemy koncerty z najważniejszych festiwali muzycznych, między innymi: „Warszawska Jesień”, „Pieśń Naszych Korzeni”, „Wratislavia Cantans”, „Sacrum Profanum”, „Misteria Paschalia”, „Chopin i jego Europa”, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena oraz z Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.

Prezentujemy i komentujemy przebieg najważniejszych konkursów muzycznych. Popołudnia i wieczory wypełniają unikatowe nagrania koncertowe i transmisje z najważniejszych sal i teatrów operowych świata: Covent Garden i Royal Albert Hall, Metropolitan Opera, Carnegie Hall, Wiedeńskiej Opery i złotej sali Musikverein; relacjonujemy i recenzujemy życie muzyczne m.in. Paryża, Berlina, Mediolanu, Pragi.

W Dwójce na własne uszy sprawdzamy brzmienie muzyki Mozarta w Salzburgu i Wagnera w Bayreuth. Jest to możliwe dzięki współpracy z Europejską Unią Nadawców (EBU) i prowadzonej przez Grupę Muzyczną EBU wymianie koncertów. Słowo „wymiana” oznacza również organizowaną przez Dwójkę promocję naszych wykonawców i polskiej muzyki w świecie – na antenach radiofonii publicznych Europy (BBC Radio 3, France Musique, RAI, radiofonie niemieckie), Stanów Zjednoczonych (National Public Radio), Kanady, Izraela, Australii i Japonii.

Od 1997 r. Dwójka organizuje dwa doroczne festiwale. „Nowa Tradycja” to święto muzyki tradycyjnej i folkowej, połączone z konkursem dla młodych artystów. Festiwal Muzyczny Polskiego Radia, poświęcony muzyce klasycznej, stanowi forum, na którym znana i nieznana muzyka polska ukazywana jest w kontekście nurtów europejskich i światowych. Na estradzie naszego studia koncertowego występują wszystkie radiowe zespoły. Ich działalność nagraniowa i koncertowa finansowana jest przez Program 2 Polskiego Radia.

Jesteśmy mecenasem młodych wykonawców, którzy reprezentują Polskę na międzynarodowych konkursach. Organizujemy koncerty i multimedialne przedsięwzięcia artystyczne.

Dwójka wiele uwagi poświęca literaturze, nie tylko w kontekście historycznym. Prezentujemy literackie debiuty, nowości wydawnicze, organizujemy konkursy na słuchowisko. W radiowym teatrze usłyszeć można najwybitniejszych aktorów wszystkich pokoleń.

Program 2 Polskiego Radia jest jedyną w Polsce radiową filharmonią, teatrem wyobraźni i źródłem informacji kulturalnych. Jest instytucją kultury o najszerszym audytorium i największym zasięgu, równorzędnym i cenionym partnerem radiofonii publicznych na całym świecie.

Kacper Dutkiewicz

GRAŻYNA AUGUŚCIK DLA KACPRA

JF

Grażyna Auguścik wystąpi z zespołem Eastern Blok 4 listopada br. na koncercie charytatywnym w Bytomskim Centrum Kultury.

8-letni Kacper Dutkiewicz ma naczyniaka limfatycznego szyi i prawego policzka. Bilety na koncert kosztują tylko 1 zł. Kacper i jego bliscy liczą na hojność słuchaczy w czasie kwesty.


Chorobę Kacpra Dutkiewicza zdiagnozowano zanim się jeszcze narodził. Walka o jego życie i zdrowie zaczęła się, gdy chłopiec miał niespełna trzy miesiące. Mimo starań żaden z polskich lekarzy nie potrafił pomóc. Kacperek został skierowany do kliniki w Łodzi, w celu kontynuacji leczenia, a właściwie eksperymentowania na nim. Przez dziewięć miesięcy traktowano guz polskimi i japońskimi preparatami oraz poddano kolejnej reselekcji naczyniaka z policzka. „Leczenie w Łodzi nie przyniosło żadnych pozytywnych efektów, wręcz przeciwnie naczyniak powiększył się jeszcze bardziej. Po pobycie w CZKM syna skierowano do domu i już nigdy nie przyjęto do kliniki” – mówi z żalem Ewa Dutkiewicz, matka chłopca.

Rok temu, po ośmiu latach walki, 13 operacjach, które w sumie kosztowały 400.000 zł pojawiła się nadzieja. Problem w tym, że kosztuje kolejne 170 tysięcy. Dzięki zaangażowaniu prof. Wenera z berlińskiej Kliniki Beniamina Franklina stan chłopca zaczął się poprawiać. Lekarz usunął prawie cały guz z policzka chłopca oraz dróg oddechowych. Dokonał rekonstrukcji tkanek miękkich twarzy i ust. To jednak dopiero początek drogi ku wyzdrowieniu.

Dziś Kacpra czeka najtrudniejsza i najkosztowniejsza operacja – naprawienie szkód wyrządzonych przez guz (m.in. rekonstrukcja żuchwy). Na razie chłopiec wciąż musi oddychać za pomocą metalowej rurki osadzonej w krtani, nie może też normalnie jeść.

Rodzina Kacpra głowi się, skąd wziąć pieniądze na kosztowne zabiegi w Berlinie, Włoszech i USA. Dzięki pomocy dobrych ludzi oraz opiece fundacji „Zdążyć z pomocą” zorganizowano już aukcje karykatur polskich gwiazd (m.in. Kasi Kowalskiej, Justyny Steczkowskiej, czy Kuby Wojewódzkiego).

Teraz Kacpra ma wspierać listopadowy koncert Grażyny Auguścik, artystki, która od 14 lat z wielkim powodzeniem podbija Chicago. Właśnie z muzykami z Chicago Grażyna Auguścik pojawi się w Bytomskim Centrum Kultury. To inauguracja polskiej trasy koncertowej.

– Ten skład muzyczny gwarantuje wyjątkowe wrażenia. Jest to podróż poprzez Bliski Wschód do Europy, Brazylii – od Podhala przez Bałkany do Macedonii, Serbii i Ameryki Północnej, a to tylko niektóre regiony, z których czerpią swoje inspiracje muzycy. Łączy ich mocne brzmienie gitary lidera i wokalna siła napędowa Grażyny Auguścik. Dojrzałość formy połączona z wirtuozerią muzyków biorących udział w tym projekcie owocuje zupełnie nieoczekiwaną energią - informuje Maciej Karłowski, Jazz Radio.

Bilety na bytomski koncert kosztują symboliczną złotówkę. Można ja odbierać w siedzibie serwisu Ticketportal w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach (pl. Sejmu Śląskiego 2) w godzinach 9.00-17.00. Można je też zamówić telefonicznie u Patryka Tomiczka (tel. 0-668 696 966). W czasie imprezy będzie przeprowadzona kwesta, której całkowity dochód jest przeznaczony na pomoc dla Kacpra Dutkiewicza.

4 listopada 2009, godz. 19.00
Bytomskie Centrum Kultury
Bytom, ul. Żeromskiego 27

GRAŻYNA AUGUŚCIK & EASTERN BLOK
Grażyna Auguścik - śpiew, Goran Ivanovic - gitara, Doug Rosenberg - saksofony, flet, klarnet; Matt Ulery - kontrabas, Michael Caskey - perkusja, instr. perkusyjne

bilety: 1 zł
 

MARITA ALBAN JUAREZ LATIN JAZZ

JF

W piątek 26 marca br. w  Ośrodku Kultury im. S. Żeromskiego na warszawskiej Woli wystąpi z zespołem Marita Alban Juarez. Koncert znakomitej i pełnej uroku wokalistki odbędzie się w ramach Wolskich Wieczorów Artystycznych.

Marita Alban Juarez - śpiew
Tomasz Krawczyk - gitara
Andrzej Święs - bas
Jose Manuel Alban Juarez - instrumenty perkusyjne (cajon, congas)

Marita jest mistrzynią zarówno łagodnej bossa novy, jak i temperamentnego bolera ujętego w jazzowe ramy, a klimat, jaki stwarza na koncertach, zawieszony jest gdzieś pomiędzy nostalgią a uśmiechem... Półkrwi Polka, półkrwi Peruwianka promuje bliskie jej korzeniom utwory w języku portugalskim.

Marita Alban Juarez Latin Jazz
26.03.2010, godz. 19.00
Ośrodek Kultury im. S. Żeromskiego, ul. Obozowa 85, Warszawa

wstęp wolny

Organizatorzy koncertu: Grami Miśkiewicz i Urząd Dzielnicy Wola m. st. Warszawy

 

JAZZ NA SASKIEJ KĘPIE

Rawa Joanna Kiersztajn

Motywem 5. edycji Święta Saskiej Kępy w Warszawie, w sobotę 22 maja br., będzie jazz.

Stołeczna Estrada i Urząd Dzielnicy Praga-Południe serdecznie zapraszają wszystkich do spędzenia sobotniego popołudnia i wieczoru 22 maja w uroczym klimacie ulicy Francuskiej. Mimo, że od kilku miesięcy trwa tam remont, impreza się odbędzie, a motywem przewodnim 5 edycji imprezy będzie JAZZ!

W koncercie Galowym pt. „Pokolenia Polskiego Jazzu” (godz. 19.00, duża scena przy ul. Zwycięzców) wystapią artyści zaliczający się do grona najwybitniejszych przedstawicieli polskiego jazzu.

Koncert podzielony będzie na cztery części. W części pierwszej usłyszymy eklektyczny repertuar w wykonaniu
Mistrzów Polskiego Jazzu wraz z rodzinnym młodym pokoleniem wychowanym na jazzie: Urszuli Dudziak wraz z córką Miką Urbaniak oraz rodziny Zbigniewa Namysłowskiego z córką Marią Rumińską – Namysłowską, synem Jackiem Namysłowskim oraz zięciem Marcinem Rumińskim.

Następnie z własnym recitalem wystąpi wybitna piosenkarka młodego pokolenia Aga Zaryan.

Tematem kolejnej części będzie: „Agnieszka Osiecka na Jazzowo”. Piosenki autorstwa legendarnej poetki śpiewać będą Ewa Bem, Lora Szafran i Kuba Badach.

Ostatnią częścią koncertu będzie projekt „Fryderyk Chopin na Jazzowo”. Wystapią: Warsaw Paris Jazz Quintet oraz Orkiestra Symfoniczna Perfect Girls & Friends pod dyrekcją Wojciecha Zielińskiego.

Koncert Galowy poprowadzi Paweł Sztompke, scenariusz i reżyseria – Jan Szurmiej, kierownictwo muzyczne – Wojciech Zieliński .

Festyn godz. 14.00-19.00 (mała scena przy ul. Obrońców)
W ramach obchodów Święta Saskiej Kępy przygotowano jeszcze wiele innych atrakcji jazzowych. Tradycyjnie przy ulicy Obrońców stanie mała scena, w programie której znajdą między innymi: „Jazz do kwadratu”, czyli Zbigniew Wegehaupt Quartet, „Chopinowska wiosna na Jazzowo” w wykonaniu: Jadwigi Teresy Stępień, Mariusza Dubrawskiego i Pawła Pańta; Dixie Warsaw Jazzmen w repertuarze jazzu z lat 20. i 40., pokaz tańca jazzowego zaprezentuje Saska Dance Studio. Program na małej scenie poprowadzi Laura Łącz.

Więcej koncertów odbędzie się w pobliskich kawiarniach: Los Navarros w herbaciarni „Gander’s Tea Room”, Norbert R. Bush wystąpi w kawiarni „Francuska 30”, a w Doświadczalnej Pracowni Litografii wystąpi zespół Old Timers.

Ponadto odbędzie się wiele konkursów, akcji artystycznych, wystawy, happeningy, spotkania z artystami oraz atrakcje dla dzieci. Jak co roku festyn nie odbędzie sie bez stoisk z rękodziełem, bizuterią, ceramiką, i regionalnymi przysmakami.

Szczegóły na www.estrada.com.pl

 

Marc Copland
fot. John Guillemin

jazZZ i OKOLICE: ECHOES OF CHOPIN

JF

Dwa koncerty Marca Coplanda w Katowicach! Trio Marca Coplanda i Kwartet Śląski wystąpią 9 października w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego we wspólnym projekcie upamiętniającym dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Nazajutrz, 10 października, Trio Marca Coplanda zagra z własnym programem w Jazz Clubie Hipnoza.

Oba koncerty organizowane są przez Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek w ramach cyklu jaZZ i Okolice.

9 października, godz. 19.00
Sala Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, ulica Zacisze 3
Echoes of Chopin – Marc Copland Trio & Silesian String Quartet

Marc Copland Trio: Marc Copland – fortepian, Drew Gress – kontrabas, Jochen Rueckert - perkusja
Kwartet Śląski: Szymon Krzeszowiec – I skrzypce, Arkadiusz Kubica – II skrzypce, Łukasz Syrnicki – altówka, Piotr Janosik – wiolonczela,

10 października, godz. 20.00
Jazz Klub Hipnoza, plac Sejmu Śląskiego 2
Marc Copland Trio: Marc Copland – fortepian, Drew Gress – kontrabas, Jochen Rueckert - perkusja

Marc Copland to wybitny amerykański pianista, którego muzyczna prasa określa jako „King of Harmony” gloryfikując w ten sposób jego pianistyczny kunszt i fenomenalne poczucie harmonii. Copland przywiązał się do nadawania muzyce sensu poetyckiego. Doskonale wie jak, nie budząc nostalgii, nawiązać do tradycji amerykańskiego jazzu oraz jak zbliżyć się do europejskiej muzyki klasycznej, twórczości: Debussy’ego, Satie, Ravela, a także jak znaleźć wspólne elementy w muzyce Fryderyka Chopina i Billa Evansa.

Pianista ma w swojej dyskografii wiele płyt, które otrzymywały rekomendujące recenzje prasowe na całym świecie. Wśród muzyków, z którymi współpracował są m.in. John Abercrombie, Billy Hart, Gary Peacock, Michael i Randy Brecker, Bob Berg, Kenny Wheeler, Dave Liebman, Joe Lovano, Bill Stewart, Bob Belden, Tim Hagans, Ralph Towner, Drew Gress, Paul Motian i wielu innych.

Wielkim uznaniem cieszą się nagrania oraz koncerty, które Copland realizuje z własnym triem. Od kilku sezonów nagrywa z basistami: Garym Peacockem i Drew Gressem oraz perkusistami Jochenem Rueckertem i Billem Stewartem dla niemieckiej wytwórni płytowej Pirouet Records.

Patrz: wywiad z Markiem Coplandem, JAZZ FORUM 9/2010.
http://www.marccopland.com


Działający od 1978 Kwartet Śląski jest jednym z najbardziej zasłużonych i utytułowanych zespołów kameralnych. Jego członkowie wywodzą się z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Doskonalił swe umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych przez członków Kwartetów LaSalle, Amadeus, Juilliard, Smetana, Berg. Repertuar Kwartetu Śląskiego to ponad 300 pozycji literatury kameralnej, z czego około 200 to literatura XX wieku. Dokonał około 100 prawykonań kwartetów smyczkowych kompozytorów polskich i obcych, z czego część jest im dedykowana.
http://www.silesian-quartet.art.pl

Koncert został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach jubileuszu 200 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina – CHOPIN 2010.
www.chopin2010.pl

Bilety na koncerty w cenie 40 i 50 zł są dostępne w sprzedaży internetowej: Ticketportal - punkt sprzedaży bezpośredniej w siedzibie Centrum Kultury Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 2; czynny: poniedziałek - piątek w godz. 9.00 - 17.00; rezerwacje tel.: 0 32 609 03 21 oraz w internecie: http://www.ticketportal.pl/

Na koncert klubowy sprzedaż biletów także w Jazz Clubie Hipnoza: codziennie w godzinach otwarcia klubu i przed koncertem, tel. +32/
785 71 30.

http://www.ck.art.pl//

Andrzej Kalinowski
Centrum Kultury Katowice
cykl: jazz i okolice / series: jaZZ & Beyond
kalinowski@ck.art.pl
tel. + 48 32/ 785 79 80
www.ck.art.pl

 

Mateusz Smoczyński, Katarzyna Ołdziejewska, Karol Oponowicz i Grzegorz Gałuszka
fot. Henryk Kotowski

JAM SESSION W REMONCIE – PODZIĘKOWANIE I KOREKTA

Katarzyna Ołdziejewska

Wielkie podziękowania dla pana Henryka Kotowskiego za artykuł o naszym Jam Session! Chciałabym jednak prosić o małe sprostowanie.

Henryk Kotowski napisał: „Od kilku tygodni na wielkich afiszach w stolicy zapowiadano Wielki Wybuch. Eksplozja nastąpiła w czwartek wieczorem 4 listopada. Studencki klub Politechniki Warszawskiej Riviera-Remont zorganizował jam session, które przejdzie do historii życia jazzowego stolicy”.

Klub Riviera-Remont nie istnieje od 2003 roku. Z inicjatywą zorganizowania Jam Session w Remoncie wyszli studenci z Centrum Kultury Studenckiej Politechniki
Warszawskiej
, którzy pół roku temu odnaleźli archiwum działalności Riviera-Remont. Na wielkie afisze nie było nas stać, ale koncert zorganizowaliśmy, dzięki współpracy z byłymi działaczami Jazz Clubu Remont (Waldek Deska, Piotr Rodowicz, Grzegorz Gałuszka).

Katarzyna Ołdziejewska
Centrum Kultury Studenckiej
Politechniki Warszawskiej

 

ANDRZEJ OLEJNICZAK & APERTUS STRING QUARTET

JF

Andrzej Olejniczak i Apertus String Quartet zaprezentuja program z płyty „Different Choice” na kwietniowych koncertach w Kutnie, Świdnicy i Koninie. To pierwszy taki projekt na polskiej scenie jazzowej.

Koncerty:

13.04.2011 – Kutno, sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej, godz. 18.00

14.04.2011 – Świdnica, Klub Bolko, godz. 19.45

15.04.2011 – Konin, Dom Kultury „Oskard”, godz. 19.00

Będą to koncertowe spotkania dwóch muzycznych światów: uznanego na świecie, wybitnego polskiego jazzmana, kompozytora i aranżera, multiinstrumentalisty, który największą atencją darzy saksofon oraz klasycznego kwartetu smyczkowego, który poszukuje nowych dróg artystycznego rozwoju.

Istotą niecodziennego projektu „Different Choice” jest połączenie właściwej kwartetowi smyczkowemu klasycznej dyscypliny z pełnymi jazzowej finezji, stale wymykającymi się muzycznym rygorom, solowymi frazami saksofonu.

W programie koncertów utwory Andrzeja Olejniczaka, Krzesimira Dębskiego, Marka Kussa i Ronana Guilfoyle’a.

Andrzej Olejniczak & Apertus String Quartet „Different Choice” (Quadrant Records Q00022J)

Poise; New Romantic Expectation; Radkowi; Viuda Negra; Reminescence; Cantabile in h-moll; Music for Soprano Saxophone and String Quartet; Canzonetta; New Romantic Temptation
Muzycy: Andrzej Olejniczak, saksofon tenorowy i sopranowy; Apertus String Quartet – Joanna Łuczak, skrzypce; Marta Kaliska, skrzypce; Joanna Krysiska-Gwarda, altówka; Maria Katarzyna Filipiak, wiolonczela

Recenzja płyty w Jazz Forum 1-2/2010

Natalia Niemen
fot. Mateusz Otremba

NATALIA NIEMEN & PIOTR BARON QUARTET

JF

W cyklu „Gwiazdy jazzu” w Częstochowie w niedzielę 27 marca wystąpią Natalia Niemen & Piotr Baron Quartet. W programie koncertu utwory z płyty Barona „Sanctus, Sanctus, Sanctus” oraz własne kompozycje wokalistki.

27.03.2011, godz. 19:00
Teatr S, ul. Kościuszki 1, Częstochowa

Natalia Niemen - śpiew
Piotr Baron – saksofon tenorowy
Paweł Kaczmarczyk - fortepian
Henryk Gradus - kontrabas
Przemysław Jarosz - perkusja

Natalia Niemen to piosenkarka, autorka piosenek i tekstów. Z muzyką związana od najmłodszych lat. Jest absolwentką warszawskiej szkoły muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w klasie altówki. Od ponad dekady współpracuje z zespołami New Life’m i TGD. Zarówno w tworzeniu muzyki, jak i w wyrazie wokalnym artystka
 inspiruje się starym rhytm’n’bluesem, rock’n’rollem, ekspresją pieśniarzy flamenco, ale także chorałem gregoriańskim czy muzyką cerkiewną.

Piotr Baron debiutował bardzo wcześnie (1977). W 1978 roku wyróżniony jako solista na festiwalu Jazz nad Odrą. W 1980 otrzymuje II nagrodę na tym samym festiwalu. W 1984 wygrywa solistyczne Grand Prix na festiwalu San Sebastian „Jazz Aldia” w Hiszpanii. Współpracował z wszystkimi liczącymi się polskimi jazzmanami, takimi jak m. in.: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Henryk Majewski, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Zbigniew Lewandowski, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Darek Oleszkiewicz, Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski, z czołowymi jazzmanami europejskimi jak m.in. m. in. Bo Stief, Jasper Van’t Hof,  European Broadcasting Union International Big Band 1998 w Sztokholmie (jako koncertmistrz – 1. saksofon altowy), a także z gwiazdami jazzu z USA, jak Ray Charles, Art Farmer, Al Porcino, Billy Harper, David Murray, Kevin Mahogany, Victor Lewis, Roy Mc Curdy i wieloma innymi.

Nagrał dotąd ponad 60 CD i LP (m. in. z Artem Farmerem, Eddie’m Hendersonem, Victorem Lewisem i Johnem Hicksem) oraz sześć autorskich przedsięwzięć: „Take One” (1995), „Tango” (1996), „Blue Rain” (1997), „Bogurodzica” (2000) i nagrany w Nowym Jorku album „Reference” (2004).

W 2006 roku, w studio No Sound w Pasadenie, nagrał kolejną płytę:
Salve Regina, na której obok Piotra grają Amerykanie: Ishmael „Wadada” Leo Smith – trąbka, Darek „Oles” Oleszkiewicz – kontrabas i Marvin „Smitty” Smith – perkusja.

Kolejnym albumem jest „Sanctus, Sanctus, Sanctus” (2008), nagrany w listopadzie 2007 wraz z Michałem Tokajem, Michałem Barańskim, Łukaszem Żytą oraz specjalnymi gośćmi: Natalią Niemen, Mieczysławem Szcześniakiem, Piotrem Wojtasikiem i Tomasem Celis Sanchezem. Nominowany trzykrotnie do nagrody Fryderyka jako jazzowy muzyk roku 2000, 2004 i 2008; nominacje w kategorii jazzowa płyta roku otrzymały także płyty „Bogurodzica” (2000) i „Sanctus, Sanctus, Sanctus” (2008).

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Jazzowe w Częstochowie
Małgorzata Michalska Music

www.jazzparadoks.com.pl
 

Piotr Damasiewicz

PIOTR DAMASIEWICZ ENSEMBLE W BELGII

JF

Piotr Damasiewicz Ensemble wystąpi 26 marca w Brukselskim Teatrze Marni w ramach festiwalu Ars Musica prezentując program Power of the Horns.

Line-up:
Piotr Damasiewicz - tp, Maciej Obara - as, Adam Pindur - ss, Marek Pospieszalski - ts, Paweł Niewiadomski - tb, Marcin Jadach - b, Jakub Mielcarek - b, Michał Trela - dr

„Power Of The Horns” to projekt zainicjowany w Katowicach 2007 r. przez wrocławianina Piotra Damasa Damasiewicza, zainspirowany muzyką takich zespołów jak Art Ensemble Of Chicago, Billy Harper, Chris McGregor, Charles Mingus, czy Antony Braxton.

Zestawienie rozbudowanej sekcji rytmicznej, czyli dwóch kontrabasów i rozszerzonej perkusji, oraz co najmniej pięciu instrumentów dętych uzupełnionych niekiedy przez fortepian, dało duże możliwości wykonawcze w aspekcie kolorytu i przestrzeni. Kolejnym dodatnim, wypadkowym elementem tego zespołu jest niewątpliwie odznaczająca go ekspresyjność oraz dynamizm, które nawiązują do energetyki afrykańskiej. w swojej charakterystyce sięga hard bopu i jazzu modalnego kierując się w stronę idei free jazzowych
zestawionych niekiedy z osiągnięciami współczesnej awangardy.

Głównym elementem tego projektu jest improwizacja, która wnosi dużą muzyczną różnorodność wypływającą ze zderzenia ze sobą różnych kreatywnych osobowości. W projekcie tym grają wybitni muzycy młodej polskiej sceny jazzowej.

Konstelacja Power of the Horns koncertowała niedawno w Katowicach (16.03), Sopocie (17.03), Częstochowie (18.03), Suchej Beskidzkiej (19.03) i Przemyślu (20.03).

16.03.2011
Théâtre Marni
Rue de Vergnies 26
1050 Bruxelles
(à côté de la Place E. Flagey)

 

NIEMY MOVIE W KAMIENIOŁOMACH

JF

Warszawskie Kamieniołomy rozpoczęły nowy cykl imprez kulturalnych – wtorki z kinem niemym. 12 kwietnia będzie druga odsłona tego cyklu – zespół Niemy Movie zagra na żywo do filmu „Upiór w Operze” (1925).

W projekcie wezmą udział:

Wojtek Błażejczyk - gitara, kręciołek,
Jakub Bruszewski - bas, pad, loop station,
Grzegorz Drojewski - śpiew, dubbing
Maciek Zych – ewi, saksofon

Zespół Niemy Movie powstał w 2008 r. z inicjatywy Michała Koncy, organizatora festiwalu EFEMKA. W swojej twórczości artyści łączą różne motywy muzyczne, od jazz-rocka po hip-hop i muzykę ludową. Jednak każdy z przygotowanych przez nich filmów ma swoje motywy główne, które decydują o jego niepowtarzalnym charakterze. Niemy Movie to nie tylko muzyka –
mocnym punktem pokazów są autorskie dubbingi, które na żywo podkłada Grzegorz Drojewski. Do tej pory projekt wystąpił między innymi w Śnie Pszczoły, Kinotece i Fabryce Trzciny (Noc Muzeów).

„Upiór w Operze”

Filmy w latach 20. nie potrzebowały kolorów – o tym wie każdy, ale niewielu pamięta, że w okresie, w którym komputery były co najwyżej fantazją, a kino dźwiękowe obiektem najskrytszych marzeń, umiano robić naprawdę dobre filmy. Jednym z nich jest niewątpliwie „Phantom of the Opera” z 1925 roku.

Kto oglądał ten niezwykły film, na pewno zapamiętał podziemia operowe: mroczny, posępny labirynt lochów pełen śmiertelnie niebezpiecznych pułapek. Wędrującym bohaterom towarzyszy jedynie ciemność – niemal cały film wydaje się wręcz w niej „zatopiony”. Ten prosty zabieg kreuje niesamowity nastrój grozy i niepewności, towarzyszący widzowi nawet podczas pozornie spokojnych scen, jak występy w operze.

Należy jeszcze wspomnieć o atmosferze tajemnicy, unoszącej się w tym niezwykłym przybytku – miejscami jest ona niemal dusząca. Niewytłumaczalne morderstwa, nagłe zniknięcia różnych osób, po których nie pozostaje nawet ślad, dziwne listy do właścicieli opery, tajemniczy mężczyzna w masce, to wszystko wzbudza niezwykłą ciekawość w widzu, wzmaga jego zainteresowania i nie pozwala odejść od ekranu...W takim wydaniu historia Eryka i wydarzenia w operze nie dają o sobie zapomnieć.

12 kwietnia 2011, godz. 21.00
Kamieniołomy
ul. Ossolińskich 7, Warszawa
wstęp: 10 zł

http://www.myspace.com/niemymovie/
http://www.kamieniolomy.com.pl/
 

MIHALY DRESCH QUARTET W POZNANIU

Multikulti

W cyklu Made In Jazz na dwóch koncertach 22 i 23 marca br. w poznańskiej Scenie na Piętrze wystąpi słynny węgierski zespół Mihály Dresch Quartet.

Mihály Dresch Quartet:
Mihály Dresch - sax, fl, bcl
István Baló - dr
Miklós Lukács - cymbalon
Ernő Hock – b

Saksofonista Mihaly Dresch przez jednych postrzegany jako najbardziej twórczy kontynuator idei Dona Cherry’ego, przez innych jako naddunajski Jan Garbarek, uzyskał status ambasadora węgierskiej muzyki, którzy jedni nazywają jazzem, inni world jazzem, a jeszcze inni ethno jazzem.

Urodził się w Budapeszcie w 1955 roku. Ukończył studia w zakresie jazzu, fascynował go węgierski folklor. W połowie lat 80. założył zespół Dresch Quartet, łącząc obie estetyki. Album „Riding The Wind” przyniósł grupie sukces w Wielkiej Brytanii. Kolejny album „Hungarian Bebop” zespół nagrał razem z Archie’m Sheppem. Ostatni album „Rare Bird” ukazał się w 2009 roku.

Dresch Quartet współpracował z wieloma wybitnymi postaciami światowego jazzu, jak John Tchicai, Roscoe Mitchell, Chico Freeman, David Murray czy Dewey Redman i Hamid Drake. Występował na festiwalach jazzowych: Jazz & Wine Festival (Włochy), Festival Jazzebre (Francja), London Jazz Festival (Wielka Bytania), JazzFest Wien (Austria), Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, New Morning (Francja) czy Jazz Brugge
(Belgia).

Scena na Piętrze, Poznań, ul. Masztalarska 8
22.03.2011, godz.20.30
23.03.2011, godz.21.00

Koncerty odbywają się   ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Poznaniu

 

UNSOUND FESTIVAL NEW YORK

Polish Culture Institute

W Nowym Jorku od 1 do 10 kwietnia br. odbywać się będzie Unsound Festival New York – dziesięciodniowy festiwal muzyki elektronicznej i eksperymentalnej,  w którym wezmą udział artyści amerykańscy oraz z Europy Zachodniej i Wschodniej.

Koncertom i imprezom klubowym towarzyszyć będzie bogaty program dyskusji panelowych i wykładów. Wydarzenia będą miały miejsce w kilkunastu najciekawszych salach i klubach Nowego Jorku – od inauguracji w prestiżowym Alice Tully Hall w Lincoln Center, przez jeden z najmodniejszych klubów miasta, (Le) Poisson Rouge, po undergroundowy Public Assembly na Brooklynie, w ramach imprez klubowych The Bunker.

Organizatorami festiwalu są: Fundacja Tone, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Goethe-Institut New York.

Unsound Festival New York jest amerykańską edycją krakowskiego festiwalu Unsound, który zdobył reputację jednego z najbardziej śmiałych i przełamujących muzyczne schematy wydarzeń kulturalnych w Europie. Po zorganizowaniu edycji w Pradze, Warszawie, Bratysławie, Kijowie i Mińsku, organizatorzy festiwalu skupieni w Fundacji Tone skierowali swe działania na Zachód.

We współpracy z nowojorskim Instytutem Kultury Polskiej zainaugurowali jedenastodniowy festiwal, który odbył się w Nowym Jorku w lutym 2010, od razu zdobywając duży sukces medialny i frekwencyjny. Wydarzenie uznano zjawisko nowatorskie, nawet w skali Nowego Jorku, gdzie każdego dnia prezentowanych jest kilkaset wydarzeń muzycznych.

„Urb Magazine” określił festiwal jako „będący w ciągłym ruchu pomiędzy gatunkami” i „jednym z najjaśniejszych punktów wśród nowojorskich festiwali muzycznych”. Jon Pareles pisał w „The New York Times”, że Unsound dotyka „wyjątkowo nieuchwytnego obszaru: strefy w Europie (wraz z Europą Wschodnią i Skandynawią), gdzie elektronika, multimedialne eksperymenty artystyczne, precyzja muzyki kameralnej, punkowe impulsy i taneczne rytmy występują jednocześnie pośród chmur hałasu...estetyka tego festiwalu jest aluzyjna, nowoczesna i umykająca klasyfikacjom”.

Druga edycja Unsound Festival New York już teraz wzbudza duże zainteresowanie prasy: „The Village Voice” opisał program festiwalu jako „nadzwyczaj onieśmielający”. Tymczasem wpływowy portal poświęcony muzyce elektronicznej, Resident Advisor uznał nowojorską edycję Unsound Festival za „najlepszy festiwal kwietnia na świecie”.

6 kwietnia festiwal zainauguruje projekt „We Don’t Need Other Worlds. We Need Mirrors – Music for Solaris”, przygotowany przez Unsound wraz z siostrzanym festiwalem krakowskim Sacrum Profanum, Krakowskim Biurem Festiwalowym i przy wsparciu Miasta Krakowa oraz Instytutu Adama Mickiewicza. W prestiżowym Alice Tully Hall w Lincoln Center zaprezentowany zostanie ambitny projekt, zamówiony specjalnie dla Unsound w związku z pięćdziesięcioleciem wydania Solaris Stanisława Lema. Kompozycja na 29 instrumentów smyczkowych, dwa instrumenty perkusyjne, fortepian preparowany, gitary i elektronikę napisana przez Bena Frosta (Australia/Islandia) i Daniela Bjarnasona (Islandia) we współpracy z orkiestrą Sinfonietta Cracovia czerpie również z adaptacji powieści w reżyserii Andrieja Tarkowskiego. Występowi towarzyszyć będą projekcje filmowe autorstwa Briana Eno i Nicka Robertsona, w których sceny z filmu Tarkowskiego tworzą wizualną paralelę do muzyki. Projekt uzyskał wsparcie Instytutu Adama Mickiewicza jako jedno z głównych przedsięwzięć Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, rozpoczynającej się 1 lipca 2011 roku. „Music for Solaris” w formie płytowej ukaże się w tym roku  nakładem Bedroom Community.
Podczas inauguracyjnego koncertu Sinfonietta Cracovia wykona także utwory Krzysztofa Pendereckiego i Steve'a Reicha. Będzie to jednocześnie zapowiedź wrześniowej edycji krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum poświęconej amerykańskiemu minimalizmowi, w tym twórczości tego słynnego nowojorczyka .

7 kwietnia w The David Rubenstein Atrium w Lincoln Center, legenda muzyki syntezatorowej Morton Subotnick (USA) odtworzy swój album Silver Apples Of The Moon z towarzyszeniem projekcji video niemieckiego artysty Lillevana. Atom™ (Niemcy/Chile) zaprezentuje swój długo oczekiwany amerykański debiut. Tego samego wieczora Sinfonietta Cracovia wykona utwory niedawno zmarłego Henryka Mikołaja Góreckiego w Judson Chruch.

8 kwietnia w The Bunker odbędzie się impreza Bass Mutations z udziałem Lone (UK), Badawi (USA), Eleven Tigers (Litwa), The Phantom & Zeppy Zep (Polska), Chancha Via Circuito (Argentyna), Dorian Concept (Austria), Spatial (UK), Sepalcure (USA), Appleblim (UK) i innych. Również 8 kwietnia w (Le) Poisson Rouge wystąpią wizjonerzy syntezatora: współpracownik Johna Carpentera, kompozytor muzyki filmowej Alan Howarth (USA) oraz Harald Grosskopf (Niemcy), były członek Ash Ra Tempel, który zagra utwory z wznowionego niedawno albumu Synthesis. Współczesną interpretację tematu ukaże trio Emeralds z Cleveland, którego muzycy zagrają dodatkowy set z Alanem Howarthem. 

W sobotę 9 kwietnia, w ramach klubowej nocy Bunker Unsound edition wystąpią Petar Dundov (Chorwacja), KiNK (Bułgaria), Jurek Przedziecki (Polska), Octave One (USA, na żywo), Glitterbug (Niemcy), Pulshar (Hiszpania), Tin Man (USA), Samuli Kemppi (Finlandia) i inni.

Unsound Festival New York zakończy się 10 kwietnia, występem Blackened Music z udziałem Lustmord (UK, po raz pierwszy na żywo w Nowym Jorku), Void Ov Voices (Węgry) i Roberta Piotrowicza (Polska) w Abrons Arts Center.

Właściwy festiwal poprzedzi cykl wydarzeń specjalnych, odbywający się w dniach od 1 do 5 kwietnia 2011. Unsound Festival New York Labs to warsztaty, dyskusje panelowe i wydarzenia towarzyszące pod wspólnym hasłem „Festiwal jako laboratorium”.

Unsound Festival New York Labs  we współpracy z Issue Project Room, Littlefield, Film Society of Lincoln Center – Walter Reade Theater, BAMcinematek gościć będzie niezależnych artystów: Annę Zaradny (Polska), Güntera Müllera (Niemcy), Taylora Dupree (USA), HATI (Polska), Dawida Szczęsnego (Polska), Paula Wirkusa (Polska / Niemcy), The Skull Defekts (Szwecja)  z Danielem Higgsem (USA) i ((audience)): Cinema for the Ear, pięciokanałowy projekt dźwiękowy poświęcony tematyce horroru, na który składają się prace Demdike Stare (UK), Felixa Kubina (Niemcy), Raime (UK) i innych. Podobnie jak w ubiegłym roku, Goethe-Institut Wyoming Building zaprasza na liczne dyskusje panelowe, również w czasie weekendu festiwalowego

Pełny program Unsound Festival New York:

PIĄTEK 1.04: COLLABORATIONS 1
20:00 // Issue Project Room, Brooklyn
Hati (PL) & Z’EV (UK)
Anna Zaradny (PL) & Aki Onda (JP/US)
Dawid Szczesny (PL) & Merce (US)

SOBOTA 2.04: Tour/Talk
13:00 // Goethe-Institut Wyoming Building
Columbia-Princeton Electronic Music Center
Mark II to zbudowany 1959 roku przez firmę RCA syntezator o kubaturze pokoju, stanowiący nieodłączną część legendarnego już centrum muzyki elektronicznej. Terry Pender, zastępca dyrektora Columbia Computer Music Center opowie o niesprawnym już urządzeniu, o archiwach centrum, pokaże nam również działające do dziś syntezatory Serge i Buchla.

SOBOTA 2.04: Talk
15:30 // Goethe-Institut Wyoming Building
Kabir Carter i Ed Osborn będą rozmawiać o tym co skłania ich do dźwiękowych eksploracji przestrzeni. Usłyszymy opowieści o latających głośnikach, o instalacji dźwiękowej przy Canal Street, łowieniu dźwięków, mierzeniu przestrzeni za pomocą mirofonów, i o jaką rolę w sztuce przyszłości odegra dźwięk.

SOBOTA 2.04: Tour/Talk
17:00 // Goethe-Institut Wyoming Building
Projekcja wydanego przez Brytyjski Instytut Filmowy na DVD obrazu MisiforMation. Nową oprawę dźwiękową etiud emitowanych przez brytyjski urząd komunikacji społecznej (Central Office of Information) w latach 70. i 80. stworzył Mordant Music.

SOBOTA 2.04: COLLABORATIONS 2
20:00 // Issue Project Room, Brooklyn
Günter Müller (DE/CH) & Taylor Dupree (US)
Norbert Möslang (CH) & Lizzi Bougatsos (US)
Jason Kahn (US/CH) &  Richard Kamerman (US)
MKM (CH) – Günter Müller, Jason Kahn i Norbert Möslang

NIEDZIELA, 3.04: Discussion
13:00 // Goethe-Institut Wyoming Building
Ceniony artysta Stephen Vitiello opowie o dźwięku w przestrzeni publicznej, skupiając się na instalacji A Bell For Every Minute, którą stworzył w nowojorskim High Line Park. Usłyszymy dźwiękową kolekcję dzwonów Vitiello; artysta opowie również o innych projektach, które realizował w przestrzeni publicznej, m.in. o The Sound of Red Earth w Sydney.

NIEDZIELA, 3.04: Discussion
14:30 // Goethe-Institut Wyoming Building
Organizatorzy ((Audience)) opowiedzą o historii i ewolucji dźwięku w kinie. Usłyszymy o takich filmach jak „Fantazja” i „Gwiezdne Wojny”, o współczesnych, cyfrowych metodach udźwiękowienia, oraz o genezie projektu ((Audience)): Cinema for the Ear, którego prezentacja odbędzie sie w poniedziałek w Walter Reade Theater.

NIEDZIELA, 3.04: Discussion
16:00 // Goethe-Institut Wyoming Building
Członkowie norweskiego ambientowego duetu Deaf Center będą rozmawiać o swojej twórczości z Christopherem R. Weigartenem (Village Voice, Spin, Revolver).Dowiemy się o przygotowaniach do dwóch występów, które odbędą się w ramach Unsoundu: projekcie związanym ze ścieżką dźwiękową do „Nosferatu” Murnaua skomponowaną przez Svarte Greinera oraz o występie poprzedzającym koncert utworów Góreckiego.

NIEDZIELA 3.04: Gospel of the Skull
20:00 // Littlefield, Brooklyn
The Skull Defekts (SE) ft. Daniel Higgs (US)
Zomes (US)
Paul Wirkus (PL/DE)

PONIEDZIAŁEK 4.04: Nosferatu
19:30 // BAM Rose Cinemas, Brooklyn
Svarte Greiner (NO) & Paul Wirkus (PL/DE) z nową ścieżką dźwiękową do „Nosferatu” F.W. Murnau’s na żywo.

WTOREK 5.04.: Cinema for the Ear
20:00 // Film Society of Lincoln Center Walter Reade Theater
5.1 Surround Sound „cinema in the dark”
Raime (UK), Demdike Stare (UK), Peter Kutin (AT), Felix Kubin & Boris D Hegenbart-Matsui (DE), Clay Gold (RU/CN), Bryan Jacbos (US), Damian Volpe, Matt Rocker i Robert Eggers (US), Pamela Z (US)

ŚRODA 6.04: Unsound Festival Opening Night
20:00 // Alice Tully Hall, Lincoln Center for the Performing Arts
Sinfonietta Cracovia (PL)
w programie muzyka Krzysztofa Pendereckiego (PL) i Steve’a Reicha (US)
„Muzyka do Solaris” Bena Frosta (AU/IS) i Daniela Bjarnasona (IS)
kompozycja filmowa: Brian Eno & Nick Robertson (UK)

CZWARTEK 7.04: Modular Dreams
19:30 // David Rubenstein Atrium at Lincoln Center
Atom™ (DE/CL), Morton Subotnick (US) & Lillevan (DE) prezentują „Silver Apples of the Moon Revisited”

CZWARTEK 7.04: Beyond the Dark
22:00 // Judson Memorial Church
Sinfonietta Cracovia (PL)
w programie muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego
Deaf Center (NO)

PIĄTEK 7.04: FRKWYS LIVE Unsound Edition
18:00 // Le Poisson Rouge
Alan Howarth (US), Harald Grosskopf (DE) & A.R.P., Blondes, Laurel Halo, Pink Skull, Julianna Barwick & James Ferraro przedstawią Synthesist.

PIĄTEK 8.04: Lecture/Demo
18:00 // Greenwich House Music School
W wykładzie „The Transistor, the Tape Recorder, and the Credit Card: The Technological Big Bang”. Morton Subotnick opowie o ewolucji muzyki elektronicznej. O tym jak w latach 60-tych uczestniczył w tworzeniu sterowanego napięciem syntezatora modularnego Buchla, jakie założenia koncepcyjne przyświecały budowie urządzenia i jak działają poszczególne moduły syntezatora.

PIĄTEK 8.04: Bass Mutations
22:00 // The Bunker, Public Assembly
Kode9 (UK)
Appleblim (UK)
Badawi (US) – live
Lone (UK)
Spatial (UK) – live & DJ set
Sepalcure (US) – live
Dorian Concept (AT) – live
Dave Q (US)
Chancha Via Circuito (AR)
Kontext (RU)
Eleven Tigers (LT) – live
The Panthom & Zeppy Zep (PL)

SOBOTA 9.04.: Discussions
13:00 // Goethe-Institut Wyoming Building
Obdarzeni podobną wrażliwością, pracujący dla tej samej austriackiej wytwórni (Editions Mego) muzycy Marcus Schmickler i CoH opowiedzą o swoim podejściu do muzyki eksperymentalnej i ekstremalnych brzmień. W rozmowie z TK’iem zradzą jak przebiega proces twórczy, jakie jest podłoże konceptualne ich twórczości, i jakie znaczenie dla twórczości ma kraj pochodzenia – w tym przypadku Niemcy i Rosja.

SOBOTA 9.04.: Discussions
14:30 // Goethe-Institut Wyoming Building
Przed swoim nowojorskim debiutem, pionier gatunku dark-ambient – Lustmord odsłoni przed nami kulisy swojego życia i pracy. W rozmowie z Andym Battaglią (Wall Street Journal, Resident Advisor) opowie o swoich niezwykle wpływowych eksperymentach z lat 80-tych i o pracy reżysera dźwięku w Los Angeles.

SOBOTA 9.04.: Discussions
16:00 // Goethe-Institut Wyoming Building
Rozmowa o klasyce kosmicznego brzmienia – albumie Grosskopfa „Synthesist” z 1980 roku mówić będą Harald Grosskopf, Matt TK z wytwórni RVNG Intl. oraz TK and TK.

SOBOTA 9.04: Oceans of Noise
17:00 // Littlefield, Brooklyn
COH (RU)
Carlos Giffoni (US)
Robert Piotrowicz (PL) w/ C. Spencer Yeh (US)
Marcus Schmickler (DE)
Instant Coffee (US) – Lisle Ellis /M.C. Scmidt /Jason Willett)

SOBOTA 9.04: The Bunker Unsound Edition
22:00 // The Bunker, Public Assembly
Octave One (US) – live
Atom™ & Pink Elln (DE) – live
Tin Man (US/AT)
KiNK (BG) – live
Petar Dundov (HR)
Pulshar (ES) – live
Samuli Kemppi (FI) – live
Glitterbug (DE) – live
Jurek Przezdziecki (PL) – live
Christina Chatfield (US) – live
Kamil Jankowiak (PL/US)

NIEDZIELA 10.04: Talk/Screening
13:30 // Goethe-Institut Wyoming Building
Kompozytor i reżyser dźwięku Alan Howarth opowie o swojej pracy nad takimi dziełami jak „Duch”, „Poszukiwacze Zaginionej Arki”, „Star Trek” czy „Coś”. Dowiemy się jak tworzyła się historia efektów dźwiękowych i jak stawały się one integralną częścią kina.

NIEDZIELA 10.04: Talk/Screening
15:30 // Goethe-Institut Wyoming Building
Projekcja: „Deconstructing Dad: The Music, Machines, and Mystery of Raymond Scott”

NIEDZIELA 10.04: Immersion
20:00 // Abrons Arts Center
Lustmord (UK)
Void Ov Voices (HU)
Robert Piotrowicz (PL)

NIEDZIELA 10.04: Closing Party
22:00 // Hotel Chantelle — 8PM; FREE
Erika Sherman (US)
Bethany Benzur (US)

Dodatkowe informacje na www.unsound.pl, www.PolishCulture-NYC.org  i www.Goethe.de/newyork

 

Regina Carter

REGINA CARTER GWIAZDĄ ERY JAZZU

Dionizy Piątkowski

Regina Carter, najlepsza skrzypaczka  i jedna z najbardziej ekspresyjnych solistek jazzu, wystąpi 14 kwietnia br. w warszawskim Palladium w kolejnej odsłonie festiwalu Era Jazzu. Będzie to jej jedyny koncert w Polsce!

Genialna instrumentalistka, jako pierwsza wykonawczyni jazzowa,  zagrała na bezcennych, ponad dwuwiekowych Il Cannone Guarnei del Gesu, skrzypcach należących niegdyś do  samego mistrza Niccolo Paganiniego.

Regina Carter – obecnie uznawana za najwybitniejszą skrzypaczkę jazzową na świecie – przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku dwu lat, jako czterolatka zaczęła grać na skrzypcach. Jej wirtuozeria zwróciła uwagę managerów wytwórni Verve, którzy zaprosili ją do współpracy.

Swój najsłynniejszy album „Paganini: After A Dream” nagrała na skrzypcach Paganiniego, a zawarty na nim
materiał to jazzowe interpretacje kompozycji mistrza. Niezaprzeczalnym jest fakt, iż podczas koncertów ma się wrażenie, że Regina Carter i jej grupa mają niekończące się zasoby energii i muzycznych skojarzeń i w uroczy i zabawny sposób zdobywają publiczność na całym świecie. Jej nowy projekt obejmuje  jazzowe interpretacje etnicznych i  folkowych ballad granych z niezwykłym pietyzmem, werwą i estradową emocją.

Kariera Reginy Carter jest jak prawdziwe crescendo sukcesu, które nigdy nie przestaje brzmieć – komplementują muzykę skrzypaczki krytycy. Ale jak sama konkluduje: „Mam misję do spełnienia: chcę wnieść swój wkład w muzykę i zrobienie tego na swoich warunkach”. Z takim wyzwaniem skrzypaczka wymyka się komercyjnej sferze muzyki, stając się bezwiednie ikoną tego, co w wielkiej sztuce najważniejsze: artystką non-konformistką z ogromnym, rozbuchanym talentem i ambicjami. Podczas koncertów ma się wrażenie, że Regina Carter i jej grupa  znają cel swojej misji, a niekończące się zasoby energii, w uroczy i zabawny sposób zdobywają publiczność na całym świecie. „Regina Carter tworzy muzykę łatwą w odbiorze i jednocześnie zapierającą dech w piersiach. Swoją muzyką zabiera słuchacza w niezwykłą podróż, na którą składają się przeszłość i przyszłość jazzu” –  napisał po koncercie amerykański  „Time Magazine”.

Urodzona w Detroit, córka przedszkolanki i pracownika zakładów Forda, wyrastała w atmosferze amerykańskiej klasy średniej lat 60., gdzie  muzyka klasyczna i edukacja w tym kierunku były w modzie. W wieku dwóch lat zaczęła grać na pianinie, a jako czterolatka rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. Mając dwanaście lat była najmłodszym muzykiem Detroit Civic Symphony Orchestra. Jej spotkanie z jazzem odbyło się dość późno.

W swoje szesnaste urodziny wybrała się na koncert Stephane’a Grappellego, legendarnego skrzypka z Francji, którego długoletnia współpraca z gitarzystą Django Reinhardtem, uczyniła obu światowej sławy legendami jazzu. Regina Carter wspomina, że właśnie dzięki temu koncertowi zrozumiała co chce grać, ile radości i wolności może dostarczyć muzyka improwizowana. Studiowała muzykę w New England Conservatory of Music oraz Michigan’s Oakland University. Przez jakiś czas występowała z popularnym, żeńskim kwartetem Straight Ahead, z którym nagrała dwa albumy dla Atlantic Records.

Afro-Amerykanka Regina Carter grająca jazz na skrzypcach musiała stawiać czoła trzem powszechnym w USA  stereotypom: większość instrumentalistów jazzowych to mężczyźni, większość muzyków smyczkowych jest biała, większość skrzypków to muzycy klasyczni.  Stąd na przekór wszystkiemu coraz mocniej wchłaniała jazz. W 1994 roku związała się z lokalnym ruchem Black Rock Coalition i nawiązała współpracę z liderami modnej New Black Music: Muhalem Richardem Abramsem ( z AACM), Gregiem Tate’em oraz popularnym A String Trio of New York. 

Przełomowym dla młodej skrzypaczki był rok 1998, gdy zaproponowano jej kontrakt w słynnej Verve Records. Pod opieką John Claytona zrealizowała albumy „Rhythms of the Heart” (1999) oraz „Motor City Moments”  (2000), które przedstawiły zdumionemu jazzowemu środowisku wielki talent artystki. Zrealizowany w duecie z pianistą Kennym Barronem album „Freefall” zyskał nominacje do prestiżowej Grammy Awards w 2002 roku. Odtąd jazzowa skrzypaczka zapraszana była do projektów  wybitnych artystów: zagrała w „Blood on the Fields” Wyntona Marsalisa, zaproszona została przez Cassandrę Wilson do udziału w jej „davisowskim” albumie „Travelling Miles”, pojawiała się w nagraniach i koncertach królowej hip-hopowego soulu Mary J. Blige oraz awangardowych projektach Johna Blake’a.

W 2001 roku Regina Carter pojechała do Włoch by zapoznać się z muzyką Niccolo Paganiniego. Nieoczekiwanym efektem tej podróży był nie tylko zachwyt nad ogromną spuścizną kompozytora z Genui, ale także pomysł, by zagrać  „swój jazz” na oryginalnych skrzypcach legendarnego muzyka. Regina Carter  jako pierwsza artystka jazzowa i zagrała na Il Cannone, skrzypcach należących do samego mistrza Niccolo Paganiniego. Po roku wróciła do Włoch by na tych skrzypcach zrealizować album „Paganini: After A Dream”.  Świat jazzu i muzyki klasycznej był zauroczony. Recenzent „Time Magazine” komplementował „Carter tworzy muzykę, której się pięknie słucha, która jest odkrywcza, czasami wręcz brawurowa „swoich słuchaczy Panna Carter zabiera na wyprawę w przyszłość jazzu”.

Kolejna, autorska płyta Reginy Carter ukazała się dopiero w 2006 roku, ale podobnie jak jej poprzednie nagrania, wzbudziła entuzjazm na całym świecie. „I’ll Be Seeing You: A Sentimental Journey” to  muzyczny hołd dla matki Reginy, Grace Lousie Carter. Album zawiera intymne, akustyczne aranżacje utworów z lat 20., 30. i 40. W poszukiwaniach specyficznego nastroju tamtych czasów Regina Carter zaprosiła do współpracy m.in. wybitne wokalistki  Dee Dee Bridgewater i Carlę Cook, klarnecistę Paquito D’Riverę, akordeonistę Gila Goldsteina. Album ten zwiastował także artystyczny zwrot w muzyce Reginy Carter. Coraz wyraźniej słuchać w jej nagraniach inspiracje czerpane wprost z muzyki klasycznej, tanecznego swingu, New Black Music, folkowych skojarzeń z Południa USA, rhythm’n’bluesa a nawet muzyki etnicznej.

Nie zdziwił nikogo zatem fakt, iż swój najnowszy album „Reverse Thread” skrzypaczka zrealizowała wraz z muzykami afrykańskimi, ale w tak kulturowo zagmatwanym tyglu, że trudno dopatrywać się w pomyśle znamion mody na ludowość. Kompozycje Hiwumbe Awumba oraz Mwana Talitambula to np. brawurowo rozegrane ludowe piosenki Żydów z Ugandy, a Un Aguinaldo to kompozycja oparta o  hinduskie i portorykańskie melodie ludowe. Regina Carter nim zrodził się pomysł na tę płytę dokładnie zapoznała się z ogromnym archiwum etnograficznym słynnego nowojorskiego World Music Institute.

Tam znalazła inspiracje, by już pod kątem jazzowej improwizacji oraz folkowej zabawy zaangażować najwłaściwszych muzyków: Yacouba Sissoko - wirtuoza gry na afrykańskiej kora oraz wprawnych jazzowych instrumentalistów – akordeonistów Gary' ego Versace i Willa Holshousera z zespołu Davida Krakauera, basistę Mamadou Ba, gitarzystę Adama Rogersa i perkusistę  Alvestera Garnetta.

Album, którego amerykańska premiera odbyła się latem 2010 roku zyskał entuzjastyczne recenzje prestiżowych mediów. „Reverse Thread” nominowany był także do  Grammy Awards. 

Premierowy program zostanie zaprezentowany wiosną 2011 jedynie na dwóch koncertach w Europie. Regina Carter będzie gościem Ery Jazzu  14 kwietnia w warszawskim klubie Palladium.  

Dionizy Piątkowski

ERA JAZZU
Regina Carter
14.04.2011, godz.20.00 
Warszawa, Palladium
Bilety: 150/100
www.ticketpro.pl
www.ebilet.pl
www.eventim.pl

więcej: www.jazz.pl

 

Chick Corea & Gary Burton

CHICK COREA & GARY BURTON – WE WROCŁAWIU I POZNANIU

JF

Chick Corea i Gary Burton wystąpią w poniedziałek 28 marca w Hali Stulecia we Wrocławiu – w ramach Ethno Jazz Festival oraz we wtorek 29 marca w Auli Adama Mickiewicza w Poznaniu, pod szyldem festiwalu Poznań Jazz Fair.

CHICK COREA & GARY BURTON
Chick Corea - fortepian, Gary Burton - wibrafon

ETHNO JAZZ FESTIVAL
28 marca 2011, poniedziałek, godz. 19:00 
Wrocław, Hala Stulecia

Bilety w cenie: 250 zł – I miejsca, 200 zł – II miejsca, 150 – III miejsca, 80 zł – wejściówki (studenci i uczniowie) można nabyć w Punkcie Handlowym WP Hala Ludowa
(wejście główne RCTB) oraz na rezerwacje: bilety@o2.pl.

Organizator: Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych „Nasze Miasto Wrocław”,  ul. Włodkowica 9/12a
www.wrockfest.pl

POZNAŃ JAZZ FAIR
29 marca, wtorek, godz. 20.00
Poznań, Aula UAM
ul. Wieniawskiego 1, 61-712 Poznań

Cena biletów: 150, 130, 110 i 90 zł

Miejsca zakupu: ticketpro, ticketonline, eventim, bilety24, Gazeta
Cafe, CIM, Rock Long Luck, Fripp Shop, kasy Auli

Organizator: Agencję Artystyczną Go Ahead
ul. Noskowskiego 24, 61-705 Poznań
tel./fax: 061 852 40 68, tel.: 0 61 852 43 10
www.go-ahead.pl

Chick Corea od lat 60. uważany jest za jedną z najważniejszych postaci jazzowej sceny. Artysta poszukujący, członek wielu niezwykle istotnych projektów muzycznych. Jest uważany, obok Herbie’ego Hancocka oraz Keitha Jarretta, za najlepszego jazzowego pianistę XX wieku, a także za artystę który jako jeden z pierwszych wykorzystał potencjał instrumentów elektronicznych stając się wielkim pionierem fusion. W znacznym stopniu wpłynął także na kształtowanie się takich gatunków jak post-bop, jazz latynoski, free jazz czy jazz awangardowy. Współpracował z wieloma legendami, m.in. z Milesem Davisem, Alem Di Meolą czy Stanem Getzem. Albumy „Now He Sings Now He Sobs”, „Return To Forever” i „My Spanish Heart” zapewniły mu miejsce we wszystkich encyklopediach jazzu.

Gary Burton to wybitny wibrafonista, który oprócz własnych dokonań, współpracy z Chickiem Corea ma na koncie nagrania z takimi postaciami jak Pat Metheny czy Keith Jarrett.

Duet Chick Corea & Gary Burton ma na koncie sześć albumów. Pierwszy z nich „Crystal Silence” nagrany został w roku 1972, zaś najnowszy to podwójny „The New Crystal Silence” z roku 2008 (uhonorowany nagrodą Grammy). Po raz pierwszy słynny duet gościł w Polsce w 1980 roku na pamiętnym koncercie w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.
 

fot. Kom Wongswat

JAZZ W TAJLANDII

JF

W dn.  28-30 stycznia br. miała miejsce w Bangkoku trzecia edycja festiwalu Thailand International Jazz Conference, który organizuje jedna z najlepszych uczelni muzycznych w Azji – College of Music, Mahidol University of Salaya. W tym roku wystąpili tam m.in. Danilo Perez, Kurt Rosenwinkel, Tiger Okoshi, Andreas Oberg, Mauro Monti.

W ramach festiwalu odbył się międzynarodowy konkurs solistyczny. Do finału w kategorii open, po przesłuchaniu materiału dźwiękowego, zostało zakwalifikowanych siedmiu muzyków, w tej liczbie nasz gitarzysta Przemysław Strączek. Główną nagrodę otrzymał gitarzysta Panai Imjai. Jury obradowało w składzie: Danilo Perez, Ben Street oraz Adam Cruz.

Festiwal obfitował w liczne spotkania oraz warsztaty ze znanymi muzykami, menedżerami i pisarzami ze światowego środowiska jazzowego.

PROMOCJA JAZZOWA w Empik.com

JF

Empik.com przygotował wyjątkową ofertę dla miłośników jazzu. Tylko do 4 czerwca na stronie empik.com polskie płyty jazzowe można kupić z 25% rabatem.

Promocja obejmuje kilkadziesiąt tytułów, pośród których każdy koneser jazzu znajdzie coś dla siebie. W ofercie znajdują się zarówno albumy najlepszych polskich jazzmanów takich jak Leszek Możdżer, Marcin Oleś, Bartłomiej Oleś, Kuba Stankiewicz Quartet, jak i mniej znane płyty, a wśród nich prawdziwe perełki rodzimej sceny jazzowej.

Zapraszamy do zakupów http://www.empik.com/polskijazzpromocja

SPOTKANIE JAZZOWYCH KROKODYLI

JF

Kolejna edycja Jazzu nad Nilem 2011 pt. „Swing przy Fregacie”, która odbędzie się w Kolbuszowej w piątek 22 lipca to wydarzenie muzyczne dużej rangi.

W tym roku usłyszymy legendarny zespól dixielandowy z Warszawy Vistula River Brass Band, z Krakowa Jazz Band Ball Orchestra aktualnie zespół nr 1 polskiego jazzu tradycyjnego, wystapi Saxpasja – 4 saksofonistów, którzy w zeszłym roku zdobyli Złotą Tarkę w Iławie. Z Rzeszowa przyjedzie Old Rzech Jazz Band. Standardy rozrywkowe zagrają Krakowska Orkiestra Staromiejska i Orkiestra Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej.

Miejscem plenerowej imprezy będzie plac przy pływalni Fregata w Kolbuszwej (ulica Jana Pawła II). Muzyczne dęcie w żagle rozpoczną o godzinie 17:00 konkursy rodzinne przygotowane przez zarząd pływalni.

Od zmiennych warunków atmosferycznych zabezpieczy publiczność specjalne zadaszenie. Pomyślny jazzowy szkwał przewidywany jest do północy. Prosimy uważać na krokodyle, których szczególnie dużo wystąpi na Krokodyl Jam Session, na który również zapraszamy.

Organizatorami tegorocznych spotkań muzycznych jest Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej oraz Zarząd Pływalni ,,Fregata” w Kolbuszowej.

Kolbuszowa – miasto w woj. podkarpackim, położone nad rzeką Nil.

www.kultura.kolbuszowa.pl
 

Janusz Olejniczak i Atom String Quartet fot. Krzysztof Malec

IV LETNIA AKADEMIA JAZZU – PODSUMOWANIE

JF

Zakończyła się organizowana w łódzkiej Wytwórni tegoroczna IV Letnia Alademia Jazzu. Była wyjątkowa. Poświęcona w całości pamięci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. W Akademii wzięło udział prawie 8000 widzów i słuchaczy.

Siedem wieczorów koncertowych, a ponadto warsztaty, wykłady, projekcje i wystawy – i wszystko to w hołdzie jednemu z najważniejszych kompozytorów jazzowych ubiegłego wieku – Krzysztofowi Komedzie. Podobnie jak w latach ubiegłych, przy wsparciu Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi, miłośnicy jazzu oraz młodzi muzycy zainteresowani rozwijaniem swoich umiejętności i pragnący realizować swoje pasje mogli uczestniczyć w spotkaniach z największymi gwiazdami gatunku: Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko, Andrzejem Olejniczakiem oraz muzycznymi autorytetami: Pawłem Brodowskim, Markiem Niedźwieckim, profesorem Markiem Hendrykowskim.

Wieczorami byliśmy świadkami koncertów: przepięknie łączących jazz z klasyką fortepianową (program „Komeda – Chopin – Komeda” autorstwa Leny Ledoff), genialnie wirtuozerskich (jak długo wyczekiwany, bo zamiast inauguracyjnego – kończący program główny tegorocznej Akademii, koncert mistrza fortepianu, Janusza Olejniczaka), a także przenoszących Komedowe motywy muzyczne w XXI wiek (awangardowy duet Tadeusz Sudnik – Zdzisław Piernik).

Tegoroczny wakacyjny cykl łódzkiej Wytwórni zakończył się wyjątkowo – piknikiem dla najmłodszych zatytułowanym „Lali LAJ”. „Chcemy kontynuować tę nową tradycję” – mówi Mariola Wojtysiak, prezes Toya Studios (spółki będącej właścicielem Wytwórni). „Być może to właśnie oni za kilkanaście lat zagoszczą na scenie Wytwórni jako dorosłe już wówczas gwiazdy na jednej z kolejnych edycji Letniej Akademii Jazzu?...” – dodaje.

Na pytanie, jaka będzie jubileuszowa, V Letnia Akademia Jazzu odpowiada: „Już dziś pracujemy nad programem kolejnej edycji naszego letniego cyklu. Będziemy kontynuować formułę warsztatowo – koncertową Akademii. Chcemy także zaskakiwać naszych widzów i zapraszać do Łodzi najciekawszych artystów jazzowych. Zdradzę, że na przyszły rok planujemy wystawę fotograficzną jednego z najznakomitszych fotografów naszych czasów. Przyszłą edycję, podobnie jak tę, która jest już za nami, poświęcimy pamięci wielkiego twórcy jazzu, który obchodziłby w 2012 roku swoje setne urodziny. Jeśli chcecie się Państwo dowiedzieć, któż to taki, zapraszam na V Letnią Akademię Jazzu – wtedy wszystko się wyjaśni”.

www.wytwornia.pl

 

Marc Ribot

JAZZOWA SYMFONIA: MARC RIBOT i KLAN KUŁAKOWSKICH

Marcin Jacobson

29 października br. o godz. 18:00 w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się niezwykły trzyczęściowy koncert, w którego spektrum obejmie muzykę symfoniczną, współczesny jazz i tzw. nową muzykę.

Podczas koncertu wystąpią Marc Ribot Trio (Henry Grimes, Chad Taylor) oraz cały klan Kułakowskich: pianista Bogdan Kułakowski z Orkiestrą Symfoniczną PFB pod dyrekcją
Szymona Bywalca wykona „Piano Concerto” Leszka Kułakowskiego, a sam Leszek Kułakowski z triem (Piotr Kułakowski, Jacek Pelc) i orkiestrą zagra „Third Steam Music” połączony z multimedialnym pokazem profesora ASP w Gdańsku, Cezarego Paszkowskiego.

Koncert odbędzie się w ramach XVII Komeda Jazz Festival
(www.komedajazz.com <http://www.komedajazz.com>)

MARC RIBOT –  amerykański gitarzysta, muzyczny wizjoner i nowator. Muzyk, który z równą swobodą i inwencją gra: jazz (McCoy Tyner, James Carter, Cassandra Wilson, Medeski Martin & Wood, Dave Douglas, Electric Masada, Bar Kukhba Sextet)), rock (Tom Waits, Laurie Anderson, Marianne Faithfull, David Sylvian, Chuck Berry, Sam Philips), soul (Wilson Pickett, Salomon Burke, Carla Thomas, Rufus Thomas, Realtones).  Prowadzi też bardzo zróżnicowane własne projekty: Rootless Cosmopolitans, Los Cubanos Postizos, Trio. Występuje też solo. Napisał muzykę do kilku filmów, m.in. „Walk The Line”, „Drunkboat”, „Departed”, „Everything Is Illuminated”, „Revolution Cinco Miradas”. Stewart Wallece napisał dla niego „Concerto for Guitar and Symphonic Orchestra”.
www.marcribot.com <http://www.marcribot.com>

BOGDAN KUŁAKOWSKI – pianista, absolwent i obecny rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureat wielu konkursów prowadzący ożywioną działalność koncertową zarówno jako solista jak i kameralista. Występował m.in. w Japonii, USA, Szwecji, Norwegii, Niemczech, Włoszech, Anglii. Nagrał płytę „Clair de Luna” z muzyką Cesara Francka i Claude’a  Debussy’ego. Współorganizator Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i członek Komitetu Opiniującego Estrady Młodych FPP. Juror wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, akordeonowym i skrzypcowych. Brat Leszka.
 www.amuz.gda.pl <http://www.amuz.gda.pl>

LESZEK KUŁAKOWSKI – kompozytor i pianista jazzowy, teoretyk i innowator muzyczny. Autor ponad 150 bardzo różnych utworów jazzowych. Laureat wielu festiwali, m.in. Jazz nad Odrą, Konkurs Skrzypków Jazzowych, European Music Festiwal w Neerpelt. Założyciel legendarnej formacji Antiquintet prowadzący obecnie kilka równoległych projektów. Ma na swym koncie 10 autorskich płyt, nagranych m.in. z Eddie’m Hendersonem, Edem Schullerem, Zbigniewem Namysłowskim i Tomaszem Szukalskim. Jego „Eurofonia” uznana została za jazzową płytę roku 2000. Ostatnie wydawnictwo nosi tytuł „Code Numbers” (2010). Do jego najbardziej
znanych kompozycji należą: Missa Miseri Cordi, Piano Concert, Eurofonia, Ewancja. Ojciec Piotra.
www.leszekkulakowski.com <http://www.leszekkulakowski.com>

PIOTR KUŁAKOWSKI  – jeden z najlepszych kontrabasistów młodego pokolenia, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Pracował m.in. z takimi liderami jak: Piotr Wojtasik, Janusz Muniak, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Maciej Sikała, Leszek Kułakowski, Jacek Pelc, Leszek Żądło, Kazimierz Jonkisz, Dominik Bukowski i Eddie Hendersonem. Syn Leszka i bratanek Piotra.

bilety: 58 320 62 62, bilety@filharmonia.gda.pl

Marcin Jacobson

www.jacobson.pl

 

PAWEŁ KACZMARCZYK W POLSCE I… INDIACH

Agnieszka Prokop

Paweł Kaczmarczyk w tym roku po raz pierwszy zawita do Indii! 10 grudnia zespół Audiofeeling Band wystąpi na Jazz Utsav Festival w Delhi, a kilka dni później da koncert w Ambasadzie Polskiej.

Aktualnie Kaczmarczyk uczestniczy także jako pianista w Sekstecie Janusza Muniaka na jubileuszowej trasie legendarnego saksofonisty, a także w koncertach grupy New Bone i Kwartetu Rafała Sarneckiego. Realizuje też kolejne odsłony własnego projektu Directions in Music.

Janusz Muniak Quartet - Get Out Of Town

Jeszcze w listopadzie Paweł Kaczmarczyk wystąpi z Jorgosem Skoliasem w klubie „U Ojca” w Zielonej Górze w ramach festiwalu Green Town of Jazz, zaś na początku grudnia zasiądzie w komisji jubileuszowego 35. Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych
Jazz Juniors (1-3.12). w krakowskiej Rotundzie.

29 grudnia Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band wystąpi w wyjątkowym miejscu – położonej w samym sercu Małych Pienin, oddalonej zaledwie kilka kilometrów od Szczawnicy „Muzycznej Owczarni”, będącej przystanią dla fantastycznych artystów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Zagrają: Paweł Kaczmarczyk, Marek Pospieszalski, Maciej Adamczak i Dawid Fortuna.

Pawel Kaczmarczyk Audiofeeling Band - Live at Porgy & Bess Vienna 2011

 

23.11 Janusz Muniak International Sextet – Akademia Muzyczna, Kraków

26.11Paweł Kaczmarczyk & Jorgos Skolias – Green Town
Of Jazz, U Ojca, Zielona Góra

28.11 New Bone – Jazz Club U Muniaka, Kraków

29.11 Directions In Music: Eric Dolphy – Harris Piano Jazz Bar, Kraków

30.11 New Bone – Jazz Club U Muniaka, Kraków

3.12 – Janusz Muniak Sextet – Festiwal „Jazz Bez”, Centrum Kultury, Przemyśl

4.12 Paweł Janusz Muniak Sextet – Festiwal „Jazz Bez”, Filharmonia, Lwów

10.12 Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band – Jazz Utsav Festival, Indie

13.12  lub 14.12 Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band – Ambasada Polska w Delhi, Indie

17.12 – Rafał Sarnecki Quartet – Harris, Piano Jazz Bar, Kraków

2012 i 21.12 New Bone – Jazz Club U Muniaka, Kraków

28.12 Directions In Music: Zbigniew Seifert – Harris Piano Jazz Bar, Kraków

29.12 Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band – Muzyczna Owczarnia, Jaworki

31.12 Kaczmarczyk/Barański/Soltis Trio – Muzyczna Owczarnia, Jaworki


DIRECTIONS IN MUSIC
– zapoczątkowany przez Pawła Kaczmarczyka we
wrześniu ubiegłego roku projekt  jest wynikiem muzycznych fascynacji tego młodego i utytułowanego pianisty jazzowego. Ma na celu przekrojową prezentację twórczości najwybitniejszych osobowości świata jazzu, które zainspirowały wiele pokoleń muzyków i słuchaczy.

Najbliższe koncerty to kolejny hołd oddany legendarnym muzykom jazzowym.
29 listopada koncert poświęcony będzie twórczości jednego z najciekawszych saksofonistów XX wieku – Erica Dolphy’ego (z gościnnym udziałem Macieja Obary, Macieja Garbowskiego i Krzysztofa Gradziuka). Zespół przedstawi oryginalne aranżacje jego utworów, prezentując przegląd twórczości instrumentalisty nazywanego jednym z najbardziej wpływowych muzyków nowoczesnego jazzu, którego improwizacje są
rozpoznawalne po kilku dźwiękach. Natomiast 28 grudnia w Krakowie
zabrzmi muzyka Zbigniewa Seiferta (w koncercie weźmie udział gościnnie
Mateusz Smoczyński).

Zrealizowane projekty:

Directions In Music: FREDDIE HUBBARD (Jerzy Małek, Piotr Schmidt)
Directions In Music: HANK MOBLEY (Tomasz Grzegorski)
Directions In Music: GARBAREK / JARRETT (Grzech Piotrowski)
Directions In Music: RAY CHARLES (Jorgos Skolias)
Directions In Music: THELONIOUS MONK (Karol White)
Directions In Music: DEXTER GORDON (Piotr Baron)
Directions In Music: MICHAEL BRECKER (Szymon Kamykowski)
Directions in Music: ELVIN JONES (Kazimierz Jonkisz)
Directions In Music: WOODY SHAW (Piotr Schmidt)



 

HALLELUJAH!

redakcja JAZZ FORUM

We know, yes we know! Hallelujah, we just love you so!

redakcja JAZZ FORUM

WARSAW SUMMER JAZZ DAYS 2012

Jazz Forum

Herbie Hancock i Melody Gardot będą gwiazdami Warsaw Summer Jazz Days 2012, festiwalu, który w tym roku rozpoczyna swoją trzecią dekadę. Oboje artyści wystąpią w Sali Kongresowej.

„An Evening with Herbie Hancock and His Band” odbędzie się w niedzielę 15 lipca. W zespole Ambasadora Jazzu zagrają Lionel Loueke - g, James Genus - b i Trevor Lawrence - dr. Wokalistka Melody Gardot zwieńczy festiwal 29 lipca koncertem, na którym przedstawi program z wydanej właśnie płyty „The Absence”.

Festiwal zainauguruje seria mini-koncertów w Jazzarium Cafe z udziałem muzyków nowojorskich, którzy poprowadzą warsztaty: Ralph Alessi - tp (9.07), Jim Black - dr (10.07), Mark Helias - b (11.07).

Na cztery kolejne dni akcja festiwalu przeniesie się do centrum artystycznego Soho Factory na warszawskiej Pradze. 12 lipca wystąpią tam: The Bad Plus with special guest Joshua Redman, Joe Lovano & Dave Douglas Quintet „Sound Prints” oraz Wojtek Mazolewski Quintet.

13 lipca zagra mało znana jeszcze w Polsce amerykańska saksofonistka Matana Roberts, pokażą się także dwie awangardowe formacje z Nowego Jorku: Ralph Alessi/Jim Black/Mark Helias/Matt Mitchell oraz Ches Smith & These Arches (Ches Smith - dr, Tim Berne - as, Tony Malaby - ts, Mary Halvorson - el-g, Andrea Parkins - acc).

Przez dwa popołudnia 14 i 15 lipca odbywać się tu będą warsztaty You Me Project: YOUng Musicians Play Europe z udziałem ok. 60 młodych muzyków polskich, włoskich i holenderskich (uczestnicy warsztatów grać będą także w Rzymie i Hadze).  Wieczorem 14 lipca zaprezentują się dwa amerykańskie zespoły nowych gwiazd: Ambrose Akinmusire Quintet i Miguel Zenon Quartet.

Kolejnego dnia, po wieczorze z Herbie’m Hancockiem, zagra przed północą Alexander Nettelbeck Trio z Australii. Na deser wisienka w niedzielę 29 lipca: Melody Gardot.

WARSAW SUMMER JAZZ DAYS 2012

9/07 @ 21:00 – Jazzarium Cafe
Ralph Alessi

10/07 @ 21:00 – Jazzarium Cafe
Jim Black

11/07 @ 21:00 – Jazzarium Cafe
Mark Helias

12/07 @ 20:00 – Soho Factory
The Bad Plus with special guest Joshua Redman
Joe Lovano and Douglas Quintet: Sound Prints

13/07 @ 20:00 – Soho Factory
Matana Roberts
Ralph Alessi/Jim Black/Mark Helias/Matt Mitchell
Ches Smith & These Arches

14/07 @ 13:00 – Soho Factory
YouMe Project
YOUng Musicians play Europe

(Polska - Włochy - Holandia)

@ 20:00 – Soho Factory
Wojtek Mazolewski Quintet
Ambrose Akinmusire Quintet
Miguel Zenon Quartet

15/07 @ 13:00 – Soho Factory
YouMe Project: YOUng Musicians play Europe
(Polska - Włochy - Holandia)

@ 20:00 – Sala Kongresowa
An Evening with HERBIE HANCOCK and His Band

@ 23:00
Alexander Nettelbeck Trio (Australia)

29/07 @ 20:00 – Sala Kongresowa
Melody Gardot

KARNETY (5 dni) - na cały festiwal: 12, 13, 14, 15, 29 lipca
12, 13, 14 lipca: Soho Factory ul.Mińska 25
15, 29 lipca: Sala Kongresowa, PKiN, Pl. Defilad 1

550 PLN - rząd 1-9
450 PLN - rząd 10-23 
350 PLN - rząd 25-37 
200 PLN - przystawki i miejsca dodatkowe, tylko dla studentów i młodzieży szkolnej

Karnety do nabycia tylko u organizatora lub za pośrednictwem maila: biletyjazz@wp.pl lub pod tel. 601 327 634

KARNETY (3 dni) - do Soho Factory: 12, 13, 14 lipca
Soho Factory ul. Mińska 25

250 PLN - rząd 1-9 200 PLN - rząd 10-15 140 PLN - rząd 16-21

BILETY
Sala Kongresowa: 15 lipca
250 PLN - rząd 1a,1b
200 PLN - rząd 1-9
170 PLN - rząd 10-23
130 PLN - rząd 25-37
50 PLN - przystawki i miejsca dodatkowe, tylko dla studentów i młodzieży szkolnej

Sala Kongresowa: 29 lipca
250 PLN - rząd 1a,1b
200 PLN - rząd 1-9
170 PLN - rząd 10-23
130 PLN - rząd 25-37 
50 PLN - przystawki i miejsca dodatkowe, tylko dla studentów i młodzieży szkolnej

Soho Factory: 12 lipca
150 PLN - rząd 1-9
120 PLN - rząd 10-15 
90 PLN - rząd 16-21

Soho Factory: 13 lipca i 14 lipca
100 PLN - rząd 1-9 
80 PLN - rząd 10-15 
50 PLN - rząd 16-21

Kasa Akwarium ( PKiN, VIIp., pokój 718): wtorek & piątek - 11:00-15:00, poniedziałek, środa & czwartek - 15:00-20:00

Zakup biletów:
www.adamiakjazz.pl www.ticketpro.pl

SPONSORZY:
Browar Czarnków
Mercedes-Benz Polska

PATRONI MEDIALNI:
TVP 2 oraz TVP Kultura
Chilli Zet
Onet.pl
Jazzarium.pl
Gazeta Wyborcza/Co Jest Grane
Polityka
miesięcznik Zwierciadło
JAZZ FORUM
Warsaw Voice
EMPIK
miesięcznik Malemen
miesięcznik Essence
miesięcznik Polish Market
Metromedia.

Festiwal został dofinansowany ze środków
Miasta St.Warszawa
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

KONTAKT:
Fundacja Jazzarium
Pl. Defilad 1, 00-901 Warszawa
t. (22) 890 90 90, (22) 620 50 76
f. (22) 620 73 76
e-mail: info@adamiakjazz.pl

www.adamiak.jazz.pl
 

 

 

 

DRESZER JAZZ – IZA ZAJĄC QUARTET

JF

14 lipca o godz. 17.00 w warszawskim Parku Dreszera wystąpi z kwartetem znakomita wokalistka Iza Zając. To koncert z cyklu sobotnich koncertów pod szyldem Dreszer Jazz.

Pół godziny wcześniej, obok w Parku Dreszera przy ul. Puławskiej, będzie miał miejsce wernisaż wystawy okładek JAZZ FORUM autorstwa Rafała Olbińskiego, światowej sławy grafika, w latach 70. przez całą dekadę dyrektora artystycznego naszego magazynu, który w tym okresie ukazywał się w trzech wersjach językowych: angielskiej, polskiej i niemieckiej. Mieszkający od lat w Nowym Jorku autor wystawy będzie obecny na wernisażu!

http://www.jazzforum.com.pl/news.php?action=show&id=2429

IZA ZAJĄC QUARTET
Iza Zając - wokal
Jarosław Małys - fortepian
Wojciech Zalewski- kontrabas
Adam Lewandowski - perkusja

Iza Zając – znakomita polska wokalistka jazzowa ukończyła studia w Akademii Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Swój styl jazzowy kształtowała pod wpływem Elli Fitzgerald, Sary Vaughan, Betty Carter i Dee Dee Bridgewater. Już podczas studiów zdobywała wyróżnienia na festiwalach: Old Jazz Meeting Złota Tarka oraz Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Występuje na koncertach i festiwalach, m.in. Jazz Festival Bratysława, Jazz Jamboree i Sopot Jazz Festiwal. Nagrywa też dla Polskiego Radia i Telewizji. W jej dyskografii znajduje się osiem płyt. Na scenie występuje z czołówką polskich muzyków jazzowych.

DRESZER JAZZ 2012
zawsze w sobotę o 17.00

Lipiec
7 Wojtek Kamiński Swing Workshop
14 Iza Zając Quartet
21 Warszawa-Kiyv Express
28 Kwartet Janusza Bogackiego

Sierpień
4 Tomasz Bielski Band
11 Atom String Quartet
25 Old Timers

Park Dreszera, Warszawa, pomiędzy ul. Puławską, Odyńca, Krasickiego i Ursynowską

Organizatorzy: Rada i Zarząd Dzielnicy Mokotów, Centrum Łowicka, STOART
 

JAZZ NAD WISŁĄ – KRZYSZTOF HERDZIN TRIO

Anna Maria Żurek

W niedzielę 15 lipca w warszawskiej klubokawiarni Cud nad Wisłą wystąpi Krzysztof Herdzin Trio. Początek koncertu o godz. 20.00.

Cud nad Wisłą – klubokawiarnia na Bulwarze Nadwiślańskim obok Centrum Nauki Kopernik.

Po spektakularnym wznowieniu cyklu „Jazz nad Wisłą” w ubiegłą niedzielę wraz z koncertem Tria Marcina Wasilewskiego, które było zarazem oficjalnym startem Warsaw Summer Jazz Days, pora na dalsze jazzowe koncertowanie w Cudzie Nad Wisłą. Kolejną formacją będzie Krzysztof Herdzin Trio.

Krzysztof Herdzin – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, wykładowca akademicki. Jest w naszym kraju jednym z nielicznych tak wszechstronnych artystów, z tak olbrzymim dorobkiem. Z sukcesem uprawia muzykę klasyczną, jazz i pop, a także jest jednym z najbardziej obecnie cenionych i poszukiwanych aranżerów orkiestrowych i big-bandowych. Autor orkiestracji nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A. P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland” (2005). Do tej pory otrzymał jedenaście Złotych Płyt dla aranżera („Intymnie” Ryszarda Rynkowskiego, „Ladies”, „ Sentiments „ Ewy Małas Godlewskiej, „Nic Nie Muszę” Edyty Geppert, „Nasza Niepodległa”, „Pogadaj ze mną” Młynarski/Nahorny, „Śpiewam Życie” Edyty Geppert/Kroke, „Wielcy Kompozytorzy” Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, „Kręci mnie ten Świat” Ireny Santor, „Moje Królestwo” Edyty Geppert, „Seweryn Krajewski Filmowo....by Krzysztof Herdzin”) oraz dwie Platynowe Płyty („50” Maryli Rodowicz, „ID” Anny Marii Jopek). Nominowany do nagrody Programu 3 PR „Mateusze” 2009 w kategorii „Całokształt”.

Wielokrotnie nominowany w różnych kategoriach do nagrody Fryderyk, nagrodę otrzymał w tym roku w kategorii Kompozytor/Aranżer Jazzowy Roku. W tym roku otrzymał również nagrodę Mocarty 2011 przyznawaną przez RMF Classic oraz Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2012. Wziął udział w nagraniu ponad 170 CD (!), w tym jedenastu  autorskich: „Chopin”, „Being Confused” , „Seriale, seriale” , „Almost After”, „Dancing Flowers”, „Live in Tygmont”, “Belcanto Semplice”, „Fantazja na tematy IV Kwartetu Grażyny Bacewicz”, „Symphonicum”, „Capacity” i „Looking For Balance”. Ma na swoim koncie ponad 2000 (!) partytur na orkiestry kameralne i symfoniczne oraz big bandy i zespoły jazzowe.

Cezary Konrad – najlepszy polski perkusista od wielu lat nieprzerwanie zajmujący I miejsce w tej kategorii według miesięcznika JAZZ FORUM. Na swoim koncie ma ponad 90 nagranych płyt. Jest uniwersalnym muzykiem, współpracującym zarówno z gwiazdami pop, jazz, piosenki aktorskiej jak i muzyki klasycznej (występował w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie oraz Orkiestrze Sinfonia Varsovia).

Robert Kubiszyn - kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. W swojej dyskografii posiada ponad 70 płyt z różnymi wykonawcami. Na stałe gra z Grzegorzem Turnauem, Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz i Henrykiem Miśkiewiczem oraz Markiem Napiórkowskim. Zajmuje się również produkcją muzyczną oraz aranżacją. Był współproducentem dwóch albumów gitarzysty Marka Napiórkowskiego „NAP” i „Wolno” nagranych dla Universal Music. W roku 2010 ukazał się jego pierwszy solowy album zatytuowany „Before Sunrise” wydany przez Proa Records i Universal Music. Płyta ta otrzymała nagrodę Fryderyk 2011 za najlepszy jazzowy debiut płytowy.

Jazz nad Wisłą
Krzysztof Herdzin Trio
5 lipca 2012, start: 20:00
wstęp: 10 zł

Anna Maria Żurek


 

Krzysztof Popek

WIECZÓR GWIAZD NA STARÓWCE

Jazz na Starówce

W tę sobotę 14 lipca  na Rynku Starego Miasta w Warszawie o godz.19.00 wystąpi międzynarodowa konstelacja Krzysztof Popek International Sextet. 

Krzysztof Popek - flet, Piotr Wojtasik - trąbka, Nicolas Simion (RU) - saksofon, George Cables ( USA ) - fortepian, Cameron Brown ( USA) - kontrabas, Victor Lewis ( USA ) - perkusja.

Koncert będzie rejestrowany live i zostanie wydany na płycie.

KRZYSZTOF POPEK. Jeden z najwybitniejszych polskich flecistów jazzowych - mistrz tego instrumentu, właściciel firmy fonograficznej Power Bros, kompozytor, aranżer oraz lider wielu formacji. Najbardziej znacząca - Young Power zyskała rozgłos i popularność oraz współpracę z Tomaszem Stańko i Michałem Urbaniakiem. Ma w dorobku cenione nagrania, płyty, m.in: „Letters And Leaves” (nominacja do Fryderyka, Płyta Roku ’96), „House Of Jade “ (z Victorem Lewisem, Davidem Friesenem, Randym Porterem ), „You Are In My Heart” (z Joe La Barbera, Randym Porterem). Koncertował w najważniejszych klubach i festiwalach w kraju i Europie. Ze swoim Kwintetem wystąpił w Bonn na uroczystości przyłączenia Polski do NATO.

PIOTR WOJTASIK. Jeden z najwybitniejszych trębaczy polskich. Absolwent i wykładowca AM w Katowicach oraz AM we Wrocławiu. Nagrał znakomite autorskie płyty nagradzane w najważniejszych kategoriach: „Lonely Town”- Najlepszy Album 1995 roku wg ankiety Jazz Forum, nominacja do Fryderyka, „Quest” ( z Billy Harperem, Busterem Williamsem, Leszkiem Możdżerem), „Hope” -Fryderyk 2003” za najlepszy album jazzowy i dla najlepszego muzyka jazzowego ( z Davidem Liebmanem, Ronnie’m Burrage, Leszkiem Możdżerem ), „Circle”- Fryderyk 2008 za „Jazzowy Album Roku” „i jako „Jazzowy Muzyk Roku”.

NICOLAS SIMION. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Bukareszcie. Występował ze sławnymi muzykami jak:, Idris Muhammad, Ino Nobuyoshi, Archie Sheep, Lee Konitz, Tomasz Stańko. Zaliczany jest do oryginalnych saksofonistów europejskich, ciekawie łączący wątki ludowe z nowoczesnym jazzem i funky.

GEORGE CABLES. Amerykański mistrz fortepianu. Absolwent Mannes College of Music . Dokonał nagrań i koncertował z tuzami jazzu jak: Art Blakey, Max Roach, Joe Henderson, Freddie Hubbard, Woody Shaw, Dexter Gordon, Sarah Vaughan, Tony Williams i Dizzy Gillespie.

CAMERON BROWN.  Basista jazzowy, kompozytor i dydaktyk rozpoczął karierę w połowie lat'60-tych nagrywając w Europie z George'em Russellem i Donem Cherrym. Muzyk współtworzył najważniejsze grupy jazzowe lat ’70, ’80 i ’90. Jego mentorami i bandleaderami byli m.in. Sheila Jordan, Archie Shepp,Ted Curson, Lee Konitz, Chet Baker, Betty Carter , John Hicks Trio, Etta Jones . Jest wykładowcą New School University oraz Manhattan School of Music.

VICTOR LEWIS. Mistrz jazzowej perkusji. Ukończył studia na kierunku muzycznym Uniwersytetu w Nebrasce. Koncertował z tuzami światowego jazzu jak: Art Farmer,Dexter Gordon, Mike Stern, Grover Washington Jr., Woody Shaw, David Sanborn, Bobby Hutcherson, Kenny Barron.Był członkiem kwartetu Stan Getza.*spółpracuje z grupą Horizon i jej liderem Bobbym Watsonem.

Za tydzień, 21 lipca kolejny wspaniały koncert. Z okazji 80. rocznicy urodzin Joe’a Zawinula przypadającej w tym roku, wystąpi radio.string.quartet.vienna jeden z najlepszych zespołów austriackich i europejskich swej kategorii z utworami słynnego założyciela Weather Report. Tworzą oryginalną muzykę, odważnie przekraczając granice między muzyką klasyczną, popularną a jazzem. Perfekcyjna improwizacja, wirtuozeria, kreatywność zachwyca publiczność i krytyków.

14 lipca – Krzysztof Popek International Sextet
Międzynarodowa konstelacja pod wodzą naszego mistrza fletu, z udziałem gwiazd jazzu amerykańskiego.

21 lipca – radio.string.quartet.vienna
Jeden z najlepszych zespołów austriackich i europejskich swej kategorii zaprezentuje program utworów Joe Zawinula. Tworzą oryginalną muzykę, odważnie przekraczając granice między muzyką klasyczną, popularną a jazzem. Perfekcyjna improwizacja, wirtuozeria , kreatywność zachwyca europejską publiczność i krytyków.

28 lipca – Michael Wollny Project
Młody niemiecki pianista uznawany za jednego z najważniejszych, współczesnych europejskich muzyków jazzowych. Potwierdzają to liczne nagrody, oraz zaproszenia do muzycznych projektów z tuzami jazzu jak Brad Mehldau, Kenny Barron oraz nagrania dla cenionej wytwórni ACT Music.

4 sierpnia – Jeff Lorber Fusion feat. Eric Marienthal
Ikona smooth jazzu i fusion, amerykański klawiszowiec, kompozytor, producent płyt Chrisa Botti, U2, The Manhattan Transfer, przedstawi program ze swojego najnowszego albumu „Galaxy” (jazz z elementami rocka, R & B i funku).

11 sierpnia – Kyle Eastwood Band
Amerykański basista, syn słynnego amerykańskiego reżysera i aktora Clinta Eastwooda, kompozytor muzyki filmowej, autor ośmiu albumów, koncertuje z powodzeniem w USA, Japonii, Europie.

18 sierpnia – Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band
Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia, ceniony za wirtuozerię i kreatywność. Błyskotliwy kariera i debiut w znanej europejskiej wytwórni ACT Music obok takich gwiazd jak Lars Danielsson, Nils Landgren, Leszek Możdżer.

25 sierpnia – Ernie Watts Quartet
Słynny amerykański saksofonista, od lat związany z mistrzem kontrabasu Charlie’m Hadenem, ozdoba międzynarodowych festiwali, dwukrotny laureat Grammy, w specjalnym projekcie.

Jazz na Starówce to jeden z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności ,festiwal jazzowy w kraju. Festiwal jest wizytówką artystyczną stolicy oraz atrakcją turystyczną dla melomanów, turystów z Polski i zagranicy.

Przez 17 lat istnienia zgromadził imponujące ponad pół miliona zróżnicowanej wiekowo publiczności. Jeden koncert festiwalowy przyciąga około 3 tysięcy widzów.

XVIII Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce Warszawa, Rynek Starego Miasta
30 czerwca - 25 sierpnia 2012

Organizator: Fundacja Jazz Art
Iwona i Krzysztof Wojciechowscy
www.jazznastarowce.pl

 

Laboratorium

6. KRAKOWSKA NOC JAZZU

PAP

W sobotę 14 lipca o godz. 18.00 koncertem zespołu Laboratorium i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej rozpocznie się na Małym Rynku Krakowska Noc Jazzu.

Koncerty odbędą się w nocy z soboty na niedzielę w Krakowie i Nowym Sączu.

– Podczas tej wyjątkowej imprezy, na scenie przygotowanej na Małym Rynku wystąpią najwybitniejsi przedstawiciele sceny jazzowej – mówiła wiceprezydent Magdalena Sroka.  – Jazz to zderzenie awangardy z konserwatyzmem, przełamywanie barier; tak samo można opisać Kraków – dodała.

Noc Jazzu rozpocznie się o godz. 18.00 koncertem zespołu Laboratorium i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej, po nich na scenie pojawi się Brooklyn Funk Essentials, a na końcu Urszula Dudziak.

Od godz. 22 do 1.00 w nocy jazzu będzie można posłuchać w krakowskich klubach, m.in. w Piwnicy Pod Baranami, Harris Piano Jazz Bar, Piec Art Acoustic Jazz Club, Klubie Pod Jaszczurami, na Barce holenderskiej na Wiśle, w ShowTime - Blues Mobile, w Klubie Off Kijów, w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką i Tawernie Stary Port. Na jazzowy koncert zaprasza również Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

W tym roku do Nocy Jazzu - dzięki unijnej dotacji - włączony został także Nowy Sącz, gdzie odbędą się trzy koncerty. Nowosądecka Noc Jazzu rozpocznie się o godz. 19.00 w Małopolskim Centrum Kultury Sokół koncertem plenerowym w wykonaniu Boba Jazz Band.

Szczegółowy program tegorocznej Nocy Jazzu można znaleźć na stronach www.krakow.pl  i www.cracjazz.com

Będzie to szósta edycja Nocy Jazzu, zainaugurowanej w 2007 roku z okazji jubileuszu 750-lecia lokacji Krakowa. Impreza od początku ukierunkowana jest na prezentację gatunków jazzu europejskiego, pozwala poznać najnowsze osiągnięcia jazzowe w wykonaniu czołówki artystów z Europy i świata. Koncerty swoją kontynuację znajdują w krakowskich klubach jazzowych, gdzie spotkania z melomanami trwają do późnych godzin nocnych.
Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Krakowa i Cracovia Music Agency.

Dodatkową atrakcją podczas Nocy Jazzu będzie możliwość wzięcia udziału w mobilnej grze miejskiej organizowanej przez Miasto Kraków wraz z aplikacją mobilną Lokter.

Przez cały lipiec w Krakowie odbywa się 17. Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami.


 

KONKURS SKRZYPCOWY IM. ZBIGNIEWA SEIFERTA

Aneta Norek

Co dwa lata, w ramach Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy Pod Baranami, odbywać się będzie w Krakowie Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta. Pierwszą edycję zaplanowano w dn. 17 - 20 lipca 2013 roku.

List intencyjny w sprawie zorganizowania w 2013 roku Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta podpisano w Krakowie. Sygnatariusze listu intencyjnego poinformowali, że pomysł powołania festiwalu zrodził się z potrzeby upamiętnienia wybitnego skrzypka, a także podkreślenia roli Zbigniewa Seiferta jako muzyka jazzowego. Celem konkursu jest wyłonienie indywidualności muzycznych na miarę Seiferta.

Sygnatariuszami listu byli: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie prof. Zdzisław Łapiński, przedstawicielka Fundacji im. Zbigniewa Seiferta Małgorzata Seifert oraz organizator Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy Pod Baranami Witold Wnuk.

Według organizatorów festiwalu Kraków jako miasto rodzinne Seiferta, a także kolebka polskiego jazzu, jest idealnym miejscem promocji jazzu oraz spuścizny światowej sławy skrzypka. W jury konkursu zasiądą m.in. Mark Feldman, Richie Beirach, Glen Moore z grupy Oregon, Janusz M. Stefański, Witold Wnuk. Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne: za pierwsze miejsce 10 tys. euro, za drugie - 5 tys. euro, a za trzecie - 2 tys. euro.

„Kraków posiada duże tradycje jazzowe. Mam nadzieję, że przypomnienie nazwiska jednej z ikon jazzu, jaką był zmarły młodo Zbigniew Seifert, pozwoli promować młodych muzyków jazzowych” - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie Zdzisław Łapiński wyraził dumę z faktu, że konkurs promuje jednego z najzdolniejszych absolwentów krakowskiej uczelni muzycznej, i satysfakcję, że kolejna impreza muzyczna wzbogaci świat.

www.zbigniewseifert.org
 

 

Bill Laswell

BILL LASWELL WE WROCŁAWIU

Magdalena Kotowska

Amerykański basista Bill Laswell wystąpi z projektem The Blixt w czwartek 19 lipca we Wrocławiu na jedynym koncercie w Europie. Rusza Scena Muzyczna 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

Na otwarcie Klubu Festiwalowego w Arsenale audiowizualny show szykuje Kickbeat, który zapoczątkuje jednocześnie DJ Night – codzienny cykl z muzyką taneczną. W Arsenale pojawią się też CocoRosie, Peaches, Senser, Hanne Hukkelberg, Ballady i Romanse z Igorem Boxxem, Cool Kids Of Death, The Saintbox, Daniel Bloom z gośćmi i laureaci konkursu Zrób głośniej!

Bill Laswell, mający na swoim koncie blisko tysiąc płyt, należy do czołówki najbardziej wpływowych, płodnych i utalentowanych muzyków naszych czasów. Nagrywał z takimi sławami  jak Peter Brötzmann, Herbie Hancock, Mick Jagger, Peter Gabriel, Laurie Anderson, John Zorn czy Nils Petter Molvaer. Doceniony jako wirtuoz gitary basowej, uznany na polu produkcji muzycznej, okrzyknięty odnowicielem funku, dubu, jazzu i ambientu, wielbiony za swoją działalność na polu animacji kultury, szanowany jako wydawca i promotor świeżej, nowatorskiej i niebanalnej muzyki. Wszechstronność Laswella oscyluje wokół gatunków takich jak dub, ambient, jazz, metal, hip hop, world music. Najnowszym projektem, z którym artysta przyjeżdża do Wrocławia (21 lipca), jest The Blixt, do którego Laswell zaprosił gitarzystę Raoula Björkenheima i perkusistę Morgana Ågrena.

Koncert The Blixt poprzedzi występ Mary Komasy. Ta niezwykle utalentowana artystka śpiewa i gra od dziecka. Już w wieku 6 lat zaczęła naukę w szkole muzycznej w Warszawie. Do liceum zdała do klasy organów, jednocześnie pobierając lekcje śpiewu operowego. Równolegle uczyła się grać na klawesynie i studiowała antropologię kulturową, po czym wyjechała do Paryża, gdzie trafiła muzycznie w środowisko hiphopowców z przedmieść. Kolejnym przystankiem był Berlin, w którym żyje i pracuje do dziś. W swojej muzyce inspiruje się takimi gwiazdami jak Billie Holiday, Miles Davis, Jim Morisson, Ewa Demarczyk, Janis Joplin, ale również Michel Jackson, Whitney Houston czy Elvis Presley.

W Arsenale zagrają także siostry CocoRosie – objawienie freak folku i sceny New Weird America oraz Peaches – niekwestionowa królowa estetyki electroclash i jedna z największych prowokatorek i skandalistek w całej historii światowej popkultury. Zobaczymy też Senser - nieświadomych rodziców nu-metalowej rewolucji. W ich muzyce punkowy bunt wszedł w mariaż z jamajskimi rytmami, hardcore'owa energia zetknęła się z hip-hopowymi skreczami, a industrialna elektronika zaczęła współgrać z funkową nostalgią. Klimat kontrowersji złagodzi utalentowana norweska multiinstrumentalista Hanne Hukkelberg. Wśród polskich artystów pojawią się: Cool Kids Of Death, The Saintbox, Ballady i Romanse z Igorem Boxxem oraz Daniel Bloom i goście. Obok nich zagrają również laureaci konkursu Zrób głośniej!: Sayes, Orange The Juice oraz Bubble Chamber.

Scena muzyczna 12. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty to również najlepsza muzyka taneczna. Codziennie do białego rana grać będą w Arsenale znani DJ-e, prezentujący pełen mariaż dźwięków, począwszy od electro, przez jazz funk, hip hop, alternatywę, blues i rock, a skończywszy na tech-house. Na otwarcie cyklu DJ Night specjalny audiowizualny show szykuje projekt Kickbeat, który będzie połączeniem djingu, muzyki na żywo oraz wizualizacji. Usłyszymy elektronikę, dub i techno. Na zakończenie cyklu z muzyką taneczną zagra z kolei słynny Romek Rege  – kultowa postać sceny wrocławskiej, wyznacznik dobrego grania i niezapomnianej atmosfery. Tym razem wystąpi w towarzystwie Kuby Słomy grającego na basie kosmicznym.  W Arsenale swoje sety zaprezentują też Vitek Jansky, Envee, Filip na bosaka, Teskko, Przaśnik, FLY, a także Wiśnia  – jedyna w tym zestawieniu kobieta.

W ramach Sceny Muzycznej T-Mobile Nowe Horyzonty w  Empik CH Renoma (Świdnicka 40) odbędą się też spotkania z następującymi artystami:  Cool Kids Of Death (20 lipca, godz. 17:00), Ballady i Romanse (24 lipca, godz. 17:00) oraz Daniel Bloom (26 lipca, godz. 17:00). Wstęp wolny.

Bilety na koncerty do kupienia na www.nowehoryzonty.pl, www.ticketpro.pl oraz w Klubie Festiwalowym w Arsenale (Cieszyńskiego 9).

12. T-MOBILE NOWE HORYZONT Y – SCENA MUZYCZNA| PROGRAM

19.07 (czwartek)

godz. 21.00 DJ Night: Kickbeat

20.07 (piątek)

godz. 17:00 Cool Kids Of Death w EMPIK Renoma, Świdnicka 40, Wrocław – spotkanie z artystą

godz. 21.00 support: Sayes (zwycięzca konkursu Zrób głośniej!)
godz. 22.00 Cool Kids Of Death
godz. 24:00 DJ Night: Envee

21.07 (sobota)

godz. 21.00 Mary Komasa
godz. 22.00 Bill Laswell & The Blixt
godz. 24:00 DJ Night: Filip na bosaka

22.07 (niedziela)

godz. 22.00 The Saintbox (Gaba Kulka, Olo Walicki, Maciek Szupica)
godz. 24:00 DJ Night: Vitek Jansky

23.07 (poniedziałek)

godz. 22.00 Hanne Hukkelberg
godz. 24:00 DJ Night: Przaśnik

24.07 (wtorek)
godz.  17:00 Ballady i Romanse w EMPIK Renoma, Świdnicka 40, Wrocław – spotkanie z artystą

godz. 22.00 Ballady i Romanse
godz. 24:00 DJ Night: Fly

25.07 (środa)

godz. 21.00 support: Orange The Juice (zwycięzca konkursu Zrób głośniej!)
godz. 22.00 Senser
godz. 24:00 DJ Night: Wiśnia

26.07 (czwartek)
godz. 17:00 Daniel Bloom w EMPIK Renoma, Świdnicka 40, Wrocław – spotkanie z artystą

godz. 22.00 Daniel Bloom i goście
godz. 24:00 DJ Night: Romek Rege

27.07 (piątek)

godz. 21.00 support: Bubble Chamber (zwycięzca konkursu Zrób głośniej!)
godz. 22.00 Peaches DJ Extravaganza
godz. 24:00 DJ Night: Teskko

28.07 (sobota)

godz. 22.00 CocoRosie feat. Rajasthan Roots & TEZ
godz. 24:00 DJ Night: Przaśnik

29.07 (niedziela)

godz. 21.00 DJ Night: Romek Rege i Kuba Słoma na basie kosmicznym

Wszystkie koncerty odbywają się na terenie Muzeum Miejskiego w Arsenale, Cieszyńskiego 9, Wrocław


 Informacje o scenie muzycznej na www.nowehoryzonty.pl oraz www.facebook.com/NoweHoryzontyArsenal

 

VOICINGERS 2012

Grzegorz Karnas

W dniach 17 - 26 sierpnia odbędzie się w Żorach piąta edycja imprezy, którą jej twórca i szef artystyczny Grzegorz Karna nazwał VOICINGERS i która urosła  do rangi festiwalu jazzowego o charakterze wokalnym!

Warsztaty, jazzowy konkurs wokalny, koncerty specjalne z udziałem wokalistów z całego świata, jamy...

Tegoroczny konkurs przyciągnął bodaj najciekawszych wykonawców w jego pięcioletniej historii. Być może to za sprawą magnetyzmu gwiazdorskiej obsady jury, któremu przewodniczy Patricia Barber...

Oto link do jednego z nadesłanych utworów:

http://soundcloud.com/voicingers/pardo-2-norm-01-02

http://www.voicingers.com/pl/o-festiwalu
http://jazzowe-zory.pl/
 

MACIEJ FORTUNA ZAGRA W STAMBULE

JF

Trębacz Maciej Fortuna wystąpi 18 lipca z zespołem Yahya Dai Quartet na Istanbul Jazz Festival.

Yahya Dai Quartet tworzą: Yahya Dai - saksofony, EWI, elektronika, instrumenty perkusyjne, Ercüment Orkut - fortepian, fortepian elektryczny, instrumenty klawiszowe, Kagan Yildiz – kontrabas, Ediz Hafızoğlu – perkusja,
oraz gościnnie Maciej Fortuna - trąbka.

Istanbul Jazz Festival to najmłodszy z festiwali organizowanych przez İKSV, odbywający się  w Stambule cyklicznie od 1994, skupiający muzyków grających zarówno klasyczny, jak i nowoczesny jazz, latin, nordic, muzykę elektroniczną, a także rock, pop, reggae, funk i world music. Dzięki tej różnorodności, Istanbul Jazz Festival daje widzom możliwość odkrycia nowych brzmień. Festiwal, aby dotrzeć do jak najszerszej publiczności, wychodzi poza tradycyjne sale koncertowe przenosząc koncerty do historycznych miejsc Stambułu, na ulice, a także aranżuje takie miejsca jak tramwaje czy promy.
Jednym z głównych celów Festiwalu jest promocja jazzowej muzyki tureckiej poza granicami kraju.

Jedną z części festiwalu jest „European Jazz Club”, którego ideą jest stworzenie projektów, do których Tureccy muzycy zapraszają muzyków europejskich. W tym roku do zespołu Yahya Dai Quartet jako gość dołączy młody polski trębacz jazzowy Maciej Fortuna.

Maciej Fortuna jest doktorem sztuk muzycznych, trębaczem, kompozytorem, aranżerem. Obecnie jednym z najbardziej dynamicznych i wszechstronnych polskich muzyków jazzowych młodego pokolenia. Przez czytelników Jazz Forum uznany dwukrotnie, w latach: 2010 i 2011, za „Nową Nadzieję”, nominowany do nagrody Fryderyk 2011 (kategoria Jazz/Debiut Fonograficzny Roku) za autorską płytę „Lost Keys” zespołu Maciej Fortuna Quartet. Ma w swoim dorobku dwa albumy nagrane ze swoimi zespołami: „Solar Ring” (Maciej Fortuna Trio) oraz „Lost Keys” (Maciej Fortuna Quartet). Współpracował i współpracuje z największymi nazwiskami sceny muzycznej, nie tylko jazzowej, koncertując i nagrywając płyty w Polsce i poza jej granicami. Realizuje nagrania telewizyjne, gra muzykę improwizowaną, soul, latin, funky, muzykę filmową, alternatywną oraz live acty z dj-ami. W listopadzie 2011 roku wraz z amerykańskim saksofonistą Mackiem Goldsbury odbył trasę po USA. 11 czerwca 2012 roku ukazała się płyta „1” duetu An On Bast & Maciej Fortuna, na której możemy usłyszeć muzykę stworzonego przez artystów gatunku processingbop. Od 2010 roku jest wykładowcą trąbki jazzowej w Zakładzie Jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu.
www.maciejfortuna.pl

Yahya Dai to  jeden z czołowych muzyków jazzowych w Turcji, saksofonista i kompozytor. Koncertował m. in. w Niemczech, w Austrii, w Szwajcarii, we Włoszech, na Węgrzech, w Grecji, na Cyprze, w Hiszpanii i w USA. Yahya Dai w 2002 roku zdobył III nagrodę w konkursie Joshua Redman Remix organizowanym przez Acidplanet. Wraz z Yahya Dai kwartet założonym w 1999 roku, współpracował z czołowymi muzykami jazzowymi. W 2008 roku, Yahya Dai Kwartet wydał album „Ümitvar Mavi” zawierający utwory skomponowane przez Ercüment Erkut i Yahya Dai.
www.yahyadai.com

Wsród gwiazd tegorocznego Istanbul Jazz Festival znajdą się m. in.: Keith Jarret, Gary Peacock, Jack DeJohnette Morrissey, Marcus Miller & Friends feat. Burgah Öcal, Okay Temiz, Hüsnu Şenlendirici, Imer Demirer, Milal Karaman, Anthony and The Johnsons, Esperanza Spalding, Gretchen Parlato, Lars Danielsson. 

http://caz.iksv.org/tr/program/339
http://caz.iksv.org/tr/program/361
Maciej Fortuna
Yahya Dai Quartet
Istanbul Jazz Festival
 

KRAKÓW SOLO PIANO WEEKEND

Witold Wnuk/Bogdan Chmura

W ramach 17. Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy Pod Baranami w dn. 20 - 22 lipca odbędzie się Kraków Solo Piano Weekend, na którym wystąpi sześciu pianistów: Alan Broadbent, Bobo Stenson, Adzik Sendecki , Piotr Wyleżoł, Piotr Orzechowski i Dominik Wania.

Występy odbywać się będą w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie przy  ul. św. Tomasza.

Celem cyklu jest konfrontacja najwybitniejszych młodych krakowskich  pianistów z uznanymi postaciami światowej pianistyki. 21 lipca – podczas recitali Piotra Orzechowskiego i Vladyslava Sendeckiego zostaną wręczone doroczne nagrody/stypendia Fundacji My Polish Heart założonej dwa lata temu przez Witolda Wnuka i Vladislava Sendeckiego

ALAN BROADBENT
nowozelandzki pianista, kompozytor, aranżer, lider. Urodził się w 1947 w Auckland w Nowej Zelandii. Studiował klasyczny fortepian i teorię muzyki. W 1966 wyjechał do Stanów, gdzie rozpoczął naukę w słynnej Berklee College of Music w Bostonie; równolegle brał prywatne lekcje u legendarnego pianisty jazzowego Lennie’ego Tristano. W latach 1969-72 grał z big bandem Woody’ego Hermana; w latach 70. współpracował z m.in. Chetem Bakerem, Warne’em Marshem i wokalistką Irene Kral. Pierwsze autorskie płyty nagrał w Nowej Zelandii; w 1986 zadebiutował w Stanach krążkiem „Everything I
Love”.

Od końca lat 80. był członkiem kwartetu Charliego Hadena, z którym nagrał dziewięć albumów. Występował i nagrywał solo, w duecie (m.in. z Garym Fosterem), z własnym Alan Broadbent Trio, z orkiestrą smyczkową oraz z Wellington Jazz Orchestra. Zyskał reputację jako aranżer, współpracując z Shirley Horn i Natalie Cole. Jego styl pianistyczny ukształtował się pod wpływem Wyntona Kelly’ego, Billa Evansa, Tommy’ego Flanagana, Reda Garlanda. Jest laureatem nagród (i nominacji) Grammy.

PIOTR WYLEŻOŁ
polski pianista, kompozytor jazzowy, lider, pedagog.  Urodził się w 1976 w Rybniku. Ukończył fortepian na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest artystą bardzo wszechstronnym, prowadzi własne formacje (Trio i Kwintet), współpracuje z innymi muzykami m.in. Jarkiem Śmietaną, Januszem Muniakiem, Ewą Bem. 2001 nagrał pierwszy autorski album „Yearning”, a po nim kolejno: „Piano Trio” (2006), Children’s Episodes” (2009), „Quintet Live” (2010), „DuoDram” (2011). W 2005 rozpoczął trwającą do dziś współpracę z grupą Nigela Kennedy`ego, w której gra na fortepianie i organach Hammonda. Od 2007 prowadzi klasę fortepianu w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie.

VLADISLAV „ADZIK” SENDECKI
polski pianista i kompozytor mieszkający na stałe w Niemczech. „New York Village Voice” uznał go za jednego z pięciu najlepszych pianistów jazzowych na świecie. Urodził się 1955 w Gorlicach. Studiował fortepian w Wyższej Szkole Muzycznej (dziś Akademii) w Krakowie. Wspólnie z Jarkiem Śmietaną założył Extra Ball – czołową polską formację fusion lat 70. W 1978, razem z Andrzejem Olejniczakiem, utworzył grupę Sun Ship, w której grał do 1981, kiedy to wyjechał na stałe za granicę. Najpierw osiadł w Szwajcarii, a następnie w Niemczech, gdzie mieszka do dziś.

Współpracował m.in. z Klausem Doldingerem, Billym Cobhamem, Michaelem i Randym Breckerami, Larrym Coryellem, Michałem Urbaniakiem. Od 1996 jest stałym pianistą
(także kompozytorem i aranżerem) NDR Big Band. Gra na fortepianie, pianie elektrycznym i syntezatorach; jego styl pianistyczny jest syntezą akustycznego jazzu, muzyki klasycznej, pełnego energii fusion i subtelnych odniesień do kultur muzycznych różnych zakątków świata.

PIOTR ORZECHOWSKI
polski pianista, kompozytor jazzowy Jeden z najbardziej obiecujących i utytułowanych pianistów jazzowych młodego pokolenia. Urodził się w 1990 w Krakowie. Regularną naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Krakowie; obecnie (od 2010) studiuje w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu jazzowego Piotra Wyleżoła i Joachima Mencla.

Jest laureatem wielu nagród, m.in. Krokus Jazz Festival 2007 (I nagroda), Jazzu Nad Odrą 2008 (III nagroda), Jazz Juniors 2008 (najlepszy instrumentalista), Montreux Jazz Piano Competition 2011 (I nagroda), Jazz Hoeilaart 2011 (I nagroda), I miejsca w Plebiscycie Gazety Wyborczej „Kulturalne Odloty 2012”. Od 2011 jest liderem grupy High Definition, która zdobyła laury na festiwalach w kraju (m.in. Jazz Juniors) i za granicą (Jazz Hoeilaart).

Współpracuje z wieloma muzykami, m.in. z Jackiem Kochanem, Adamem Bałdychem, Sławkiem Jaskułke, Dorotą Miśkiewicz, Pawłem Mykietynem, Januszem Muniakiem. Piotr Orzechowski w swej grze bez kompleksów łączy elementy muzyki klasycznej (zwłaszcza barokowej i impresjonistycznej) z całą - dawniejszą i współczesną - tradycją jazzowego fortepianu.

BOBO STENSON
szwedzki pianista jazzowy, kompozytor Jeden z najważniejszych pianistów europejskiej sceny jazzowej. Urodził się w 1944. W latach 60. grywał muzykami amerykańskimi, którzy występowali w Sztokholmie, m.in. z Sonnym Rollinsem, Stanem Getzem, Garym Burtonem oraz z mieszkającym w Szwecji Donem Cherrym (w latach 1971-75 nagrali wspólnie cztery albumy).

W kolejnej dekadzie Stenson współpracował i nagrywał z Terje Rypdalem, Pallem Danielssonem, Arildem Andersenem, Jonem Christensenem, Janem Garbarkiem (m.in. „Witchi-Tai-To”, 1973). Jako lider zadebiutował w 1971 albumem „Uderwear” wydanym przez ECM; jego kolejnych siedem płyt również było firmowanych przez monachijską wytwórnię. 1988 Stenson został członkiem kwartetu Charlesa Lloyda, w latach 90. współpracował z Tomaszem Stańką (albumy: „Matka Joanna”, Leosia”, „Litania: Music of Krzysztof Komeda”). W swej grze nawiązuje do stylistyki Billa Evansa i Keitha Jarreta, łącząc nowoczesny warsztat pianistyczny ze skandynawskim liryzmem.

DOMINIK WANIA
polski pianista jazzowy, kompozytor. Urodził się w Sanoku, gdzie uczył się gry na fortepianie w Szkole Muzycznej I i II stopnia. 2005 ukończył z wyróżnieniem krakowską Akademię Muzyczną (klasa fortepianu prof. Andrzeja Pikula). W latach 2006-208 studiował u Danilo Pereza i Jerry’ego Bergonziego w New England Conservatory of Music w Bostonie. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich (muzyka klasyczna) i warsztatach jazzowych.
Współpracował m.in. z Tomaszem Stańką, Dave’em Liebmanem, Marcusem Millerem, Lee Konitzem, Garym Thomasem, Eddie’m Hendersonem. Koncertował w wielu krajach Europy i USA. Jest laureatem festiwali jazzowych, nagrywa z muzykami jazzowymi i klasycznymi, współpracuje z Polskim Radiem i Telewizją. Obecnie jest wykładowcą w Katedrze Jazzu i Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej w Krakowie.

www.cracjazz.pl
 

Rafał Olbiński
fot. Jan Rolke

OKŁADKI JAZZ FORUM – WYSTAWA RAFAŁA OLBIŃSKIEGO W PARKU DRESZERA

Aneta Norek-Skrycka

Od 14 lipca do 31 sierpnia br. na płocie Parku Dreszera od ulicy Puławskiej w Warszawie można oglądać wystawę wybranych okładek magazynu „Jazz Forum” autorstwa Rafała Olbińskiego, światowej sławy grafika, plakacisty i scenografa.

Podczas wernisażu wystawy Rafał Olbiński powiedział: „Wspaniale wspominam pracę w „Jazz Forum”, bo miałem tam absolutną wolność twórczą. Żaden dyrektor czy redaktor naczelny żadnego pisma na świecie nie dał mi później takiej wolności, jaką miałem zapewnioną w
„Jazz Forum” najpierw przez Jana Byrczka, a potem przez Pawła Brodowskiego, którzy się nie wtrącali w to, co ja robiłem. Mogłem sobie eksperymentować, stąd widzą Państwo tu różne style, różną jakość okładek. Gdyby nie ten trening, to ja przypuszczam, że nie robiłbym tego co robię w tej chwili.

„Jazz Forum” dodało mi skrzydeł. (…) Jestem zaszokowany, że te rzeczy po tylu latach się bronią. (…) Tak się przypadkiem, zabawnie składa, że po przeciwnej stronie tej doliny, na płocie Parku Łazienkowskiego jest wystawa plakatów operowych, czyli tych rzeczy, które robiłem w Nowym Jorku – zatem te wystawy komplementują się. Jestem szalenie dowartościowany i traktuję ten komplement tutaj na ścianie jako kredyt do tego, żeby coś wreszcie wartościowego zrobić”.

Paweł Brodowski, redaktor naczelny „Jazz Forum” wspominał dziesięcioletnią prace Rafała Olbińskiego w redakcji czasopisma: „Rafał przychodził do redakcji od czasu do czasu, zawsze był na luzie, miał taką ogromną teczkę, komputerów wtedy oczywiście nie było, zawsze się interesował tym, co leżało w redakcji dookoła, jakieś czasopisma, zawsze brał, przeglądał, i jak coś mu się spodobało to nie bacząc na nic, brał duże nożyczki i od razu wycinał. Ja czasami protestowałem, ale mówił, żebym się nie martwił. W tej teczce miał zapas rysunków – kiedy były przydatne, to z nich korzystał. Przez te 10 lat, kiedy z nami współpracował, robił wszystkie okładki, albo prawie wszystkie okładki i robił też makiety poszczególnych numerów. Zabierał takie długie szpalty do domu i składał w kolumny. Pracował nie tylko w redakcji, współpracował też z PAGART-em, robił plakaty. Wierzył w siebie, wysyłał na różne konkursy i prawie zawsze, jak coś wysłał, to zdobywał jakąś nagrodę. Sam się dziwił. Potem Jan Byrczek wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadził placówkę Międzynarodowej Federacji Jazzowej. Jeździliśmy tam pomagać mu w pracy biurowej. Wyjechał i Rafał, i został już na stałe”.

To był rok 1981 – początek jego międzynarodowej kariery. My sobie lubimy tak po cichu myśleć, że ta praca w „Jazz Forum”, jego pierwszy doświadczenia, pierwszy warsztat, umożliwiły potem Rafałowi karierę. Jesteśmy bardzo dumni, że Rafał z nami współpracował. Spośród wszystkich artystów, którzy w tamtym okresie wyjechali za marzeniami do Stanów, Rafał zrobił najprawdziwszą karierę. Większość z nich już dawno wróciła do Polski, ale on nadal mieszka w Nowym Jorku, gdzie zapuścił mocne korzenie, choć co raz częściej odwiedza stare pielesze, by dyskontować swoje światowe sukcesy.

Na wernisażu, który miał miejsce w sobotę 14 lipca, obecni byli m.in. Alex Storozynski - Prezes i Dyrektor Fundacji Kościuszkowskiej, Ewa Willmann - Dyrektor Służewskiego Domu Kultury, Katarzyna Hagmajer - Dyrektor Centrum Łowicka, Lech Kwasiborski - Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Dzielnicy Mototów.

Organizatorem wystawy jest: Służewski Dom Kultury, Galeria Po Prostu, Fundacja im. Zbigniewa Seiferta oraz magazyn „Jazz Forum”.

Rafał Olbiński urodził się i studiował w Polsce, gdzie ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i projektantem. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles.

Twórczości Rafała Olbińskiego poświęcono wiele artykułów w międzynarodowych czasopismach, jak New York Times, Der Spiegel, etc.
W Stanach Zjednoczonych do tej pory ukazało się pięć książek o sztuce Olbińskiego, z najnowszą „Olbinski’s women” wydaną przez Hudson Hills Press w 2007 roku. W 2006 roku Prezydent RP odznaczył artystę złotym medalem Gloria Artis.

Wszystkie okładki „Jazz Forum” wykonane przez Rafała Olbińskiego w latach 1970 – 1981 można obejrzeć na stronie internetowej www.polishjazzarch.com

 

 

JAZZTOPAD 2012

Piotr Turkiewicz

Legendarni muzycy amerykańscy Ornette Coleman i Jack DeJohnette będą gwiazdami wrocławskiego festiwalu Jazztopad 2012. Podczas tegorocznej, dziewiątej już edycji, która trwać będzie od 3 do 25 listopada, prezentowane będą specjalne międzynarodowe projekty, Weekend Koreański, koncerty w domach prywatnych, warsztaty.

10, 11 listopada – koncerty w domach prywatnych

Po sukcesie zeszłorocznej oryginalnej inicjatywy organizowania koncertów w kameralnych przestrzeniach mieszkań prywatnych, w tym roku będzie ona kontynuowana. W głównej roli wystąpią koncertujący na festiwalu muzycy koreańscy. Czekamy na zgłoszenia mieszkańców z centrum Wrocławia, którzy chcieliby zaprosić do swoich domów muzyków i fanów jazzu na jedyne w swoim rodzaju wydarzenia muzyczne.

Weekend Koreański:
10 listopada, godz. 18.00, Sala Filharmonii Wrocławskiej

Miyeon & Park
Miyeon - fortepian
Park Je Chun - instrumenty perkusyjne

Muzycy duetu opierają swoją sztukę na rodzimej tradycji muzycznej. Dźwięki muzyki koreańskiej łączą z jazzem i zachodnią artystyczną muzyką współczesną. Zarówno Miyeon, która gra na fortepianie, jak i perkusista Park, odebrali akademickie wykształcenie muzyczne na kierunkach muzyka współczesna oraz kompozycja. Poświęcili się również studiowaniu kultury muzycznej swojego kraju, w szczególności muzyki szamańskiej, Pansori i Samulnori. Łącząc wspomniane światy muzyczne ze współczesnym jazzem, tworzą jedyny w swoim rodzaju styl. Duet nagrodzony został wieloma krajowymi nagrodami – na (Korean Music Awards): za najlepszy album crossover i najlepszy album z muzyką instrumentalną, a w plebiscycie magazynu „Jazz People” nagrania zespołu znalazły się w top 10 jazzu koreańskiego XXI wieku.

Geomungo Factory
Yoo Mi-Young - geomungo
Lee Jeong-Seok - geomungo
Jeong Ein-Ryoung - geomungo
Kim Sun-A - gayageum

Czterech młodych muzyków spotkało się w 2007 roku i postawiło sobie za cel pokazanie słuchaczom na całym świecie fascynujących dźwięków tradycyjnego koreańskiego instrumentu geomungo. Jest to swego rodzaju cytra, której powstanie datuje się na IV wiek. Dla realizacji swoich artystycznych wizji, muzycy powołali do życia nowe typy tego instrumentu, tj. elektryczne geomungo, wiolonczelę geomungo, mini geomungo  przypominające gitarę) czy ksylofon geomungo. Zespół pokazuje niezwykle kreatywną, wręcz eksperymentalną muzykę o różnorodnej ekspresji pochodzącej z wielu tradycji – tych wschodnich i zachodnich. Medytacyjną i duchową istotę koreańskiej kultury muzycznej łączy z wpływami otaczającej go współcześnie muzyki. Innowacyjność działań artystycznych Geomungo Factory, sprawia, że zespół stanowi jeden z najciekawszych głosów awangardy i rodzimej tradycji koreańskiej sceny muzycznej.

11 listopada, godz. 18.00, Sala Filharmonii Wrocławskiej

Bracia Oleś, Heo Yoon-Jeong, Aram Lee
PREMIERA na zamówienie festiwalu

Heo Yoon-Jeong - geomungo
Aram Lee - daegum
Marcin Oleś - kontrabas
Bartłomiej Oleś - perkusja

Muzycy uprawiający muzykę zakorzenioną w tradycyjnej muzyce koreańskiej, tworzą wspólnie z czołowymi polskimi jazzmanami – braćmi Oleś, jedyne w swoim rodzaju dzieło. Rasowi muzycy jazzowi, najlepsza sekcja rytmiczna w Polsce – Marcin i Bartłomiej Oleś, wspólnie z Heo Yoon-Jeongiem i Aramem Lee, zaprezentują sztukę muzyczną, która zrodziła się przez wzajemne inspirowanie się swoją działalnością artystyczną. Muzycy z dalekiego wschodu grają na instrumentach, które powstały aż kilkanaście wieków temu – geomungo jest rodzajem cytry, a daegum rodzajem fletu poprzecznego. Jest to niewątpliwie wyjątkowy projekt, ponieważ przełamuje granice między odległymi kulturami i językami muzycznymi.

Muzycy z Korei Płd. poprowadzą warsztaty tradycyjnej muzyki koreańskiej. Odbędzie się również panel dyskusyjny, na który zapraszamy wszystkich zainteresowanych jazzem i tradycyjną muzyką Korei.

17 listopada,Kino Helios Nowe Horyzonty
Bill Frisell: „The Great Flood”
(Film niemy z muzyką na żywo)

Ron Miles - kornet
Tony Scherr - kontrabas
Kenny Wollesen - perkusja
Bill Frisell - gitara elektryczna

Projekt organizowany z American Film Festival

Bill Frisell jest jednym z najbardziej wpływowych i odkrywczych gitarzystów swojego pokolenia, laureatem Nagrody Grammy. Jego sztuka cechuje się liryczną naturą spotęgowaną eksperymentami z elektroniką czy poruszaniem się pomiędzy utartymi gatunkami muzycznymi. Do swojej twórczości inkorporuje ducha całej amerykańskiej muzyki – od Theloniousa Monka, przez Aarona Coplanda, Boba Dylana, po Charlesa Ivesa. Ten jedyny w swoim rodzaju muzyk, grający zarówno na gitarze elektrycznej, jak i akustycznej, również z sukcesem komponuje. Jego muzykę można usłyszeć w kilkunastu filmach – dźwiękowych, np. Wima Wendersa, Gusa Van Santa, tworzy także  akompaniament dla filmów niemych, np. Bustera Keatona.

We Wrocławiu będziemy mogli zobaczyć film przygotowany przez Billa Morrisona „The Great Flood”, do którego Frisell skomponował muzykę. Wykona ją ze swoim zespołem na żywo z projekcją. Obraz przedstawia „Wielką powódź”, która nawiedziła deltę Missisipi w 1927 roku i wywołała falę tzw. „Wielkiej emigracji”. Spowodowała ona przesiedlenia ludności afroamerykańskiej na północ Stanów Zjednoczonych. Głównymi bohaterami filmu są muzycy bluesowi, którzy opuszczają ogarnięty kataklizmem teren i wyruszają w daleką podróż - podróż, która zmieni na zawsze nie tylko społeczeństwo oraz kulturę amerykańską, ale również muzykę.

17 listopada, warsztaty mistrzowskie na Akademii Muzycznej im. Karola
Lipińskiego we Wrocławiu

Prowadzący: Jack DeJohnette

18 listopada, godz. 18.00, Sala Filharmonii Wrocławskiej
Jack DeJohnette Group

Don Byron - klarnet, saksofony
Marvin Sewell - gitara elektryczna
George Colligan - fortepian
Jerome Harris - gitara basowa
Jack DeJohnette - perkusja

Wielka legenda jazzu, najwspanialszy perkusista wszech czasów – tak należy określić Jacka DeJohnette’a, muzyka, którego niesamowite zdolności wytyczały nowe ścieżki współczesnego jazzu. Występował on w najbardziej kultowych grupach gigantów jazzu - Milesa Davisa, John Coltrane’a, Ornette’a Colemana, Herbie’ego Hancocka czy Keitha Jarretta. Styl grania DeJohnette’a uważany jest za unikalny. Podkreśla się jego niesamowite zdolności wyrazowe, genialną, wirtuozerską technikę oraz innowacyjne wprowadzanie do jazzu elektroniki. DeJohnette doceniany jest nie tylko jako sideman, ale też jako wspaniały lider i kompozytor, którego twórczość jest ciągle tak świeża i różnorodna, jak jego muzyczne wczoraj.

Kariera tego Mistrza perkusji, trwająca już od ponad pół wieku, przyniosła mu niezliczoną ilość nagranych płyt oraz przyznanych nagród – tj. (Jazz Masters Award), (Jazz Legends Award) czy kilkanaście wyróżnień magazynu „Down Beat”. W tym roku muzyk obchodzi swoje 70. urodziny. Świętuje je koncertując ze wspaniałymi muzykami: wyśmienitym indywiduum -klarnecistą i saksofonistą Donem Byronem, gitarzystą Marvinem Sewellem, pianistą George’em Colliganem oraz grającym na gitarze basowej Jerome’em Harrisem.

24 listopada, godz. 19.00, Teatr Polski – Scena na Świebodzkim

Dzień odkryć europejskiego jazzu:
Take Five: Europe
JazzPlaysEurope: Laboratory 4

Take Five: Europe/jest programem dla utalentowanych muzyków, kompozytorów, dyrygentów i wokalistów jazzowych młodego pokolenia, którzy na progu międzynarodowej kariery pragną rozwijać swoją wiedzę oraz umiejętności. Program umożliwia „zrobienie sobie przerwy” w codziennej pracy, dzięki czemu artyści zyskują czas na poszerzenie kontaktów zawodowych oraz zgłębienie wiedzy o rynku muzycznym Europy. Z każdego kraju poszczególnych instytucji i festiwali zrzeszonych w Take Five (Jazztopad jest jednym z takich festiwali), co roku wybierani są dwaj rokujący na przyszłość artyści. W pierwszej edycji z polskich jazzmanów wybrano Macieja Obarę (saksofon) i Macieja Garbowskiego (kontrabas) – będziemy mogli usłyszeć ich, jak też innych uczestników tegorocznego programu, na tegorocznym Jazztopadzie. W drugiej zaś edycji (Take Five: Europe), która odbywać się będzie w 2013 roku, wezmą udział pianista Marcin Masecki oraz kompozytor i trębacz Piotr Damasiewicz.

Muzycy biorący udział w tym wspieranym przez Unię Europejską programie, grają też na innych czołowych europejskich festiwalach: Jazz sous les Pommiers, North Sea Jazz Festival, Molde Jazz Festival, London Jazz Festival, Banlieues Bleues i koncertach w La Dynamo we Francji.

JazzPlaysEurope jest również programem, który ma na swoim celu edukację i rozwój artystyczny muzyków jazzowych. Skierowany jest do jazzmanów początkujących na scenie. Inicjatywa stwarza międzynarodową sieć i forum wymiany młodych twórców jazzu. Platforma JazzPlaysEurope powstała w roku 2007 i zrzesza wiele organizacji oraz festiwali europejskich, w tym Jazztopad. Na fali sukcesów poprzednich edycji, w tym roku usłyszymy 4. odsłonę JazzPlaysEurope: Laboratory. Z każdego kraju (Polska, Niemcy, Belgia, Holandia, Słowacja, Francja i Luksemburg), do uczestnictwa w programie wybierany jest jeden przedstawiciel. W tym roku Polskę reprezentować będzie klarnecista, student Akademii Muzycznej we Wrocławiu Mateusz Rybicki. Zasadą jest, że młodzi muzycy spotykają się na kilka dni i tworzą w tym czasie program o wspólnej wizji artystycznej, z którym wyruszają w trasę po różnych europejskich miastach.

25 listopada, godz. 19.00, Audytorium Regionalnego Centrum Turystyki
Biznesowej

Ornette Coleman – jedyny jego koncert w Europie
Al MacDowell - gitara basowa
Tony Falanga - kontrabas
Denardo Coleman - perkusja
Ornette Coleman - saksofony, skrzypce, trąbka

Ornette Coleman – gigant jazzu, jest jedną najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych figur sztuki muzycznej XXI wieku. Minęło już ponad 50 lat odkąd wstrząsnął on światem jazzu, wprowadzając na jego drogi (free
jazz). To on ukuł ten termin – swoim albumem z 1960 roku  „Free Jazz: A Collective Improvisation”. Od tej pory jazzu słuchamy w zupełnie inny sposób. Artysta rozpoczął do dziś niekończącą się debatę dotyczącą granic muzyczności i natury muzycznej wolności. Dzieła tego niepokornego Mistrza, niegdyś przełomowe – przez wielu uważane za nie do przyjęcia - dziś stanowią jazzowy kanon. Tacy wielcy tamtych czasów, jak Miles Davis czy Charles Mingus drwili z niego, nazywali jego sztukę (anty-muzyką).

Inni postrzegli go jako muzycznego geniusza, jak określił tego saksofonistę – ale i skrzypka i trębacza – kompozytor Leonard Bernstein. Jedyna w swoim rodzaju twórczość Colemana, opiera się na jego teorii harmolodii. Głównym jej założeniem jest dominacja emocji i wolnej ekspresji nad stroną formalną utworów. Muzyk utytułowany jest niezliczoną ilością nagród. W 2007 roku odebrał Nagrodę Pulitzera. Coleman jest drugim jazzmanem w historii, który został nią wyróżniony i pierwszym muzykiem, który otrzymał ją za płytę „Sound Grammar”. W kwartecie Mistrza usłyszymy jego syna – Denardo Colemana (perkusja), a także takich wybitnych muzyków, jak Tony Falanga (kontrabas) i Al MacDowell (gitara basowa). Coleman koncertuje stosunkowo rzadko, występ na Jazztopadzie będzie jego jedynym w Europie.

Piotr Turkiewicz

www.jazztopad.pl


 

5. TARNÓW INTERNATIONAL JAZZ CONTEST

Maria Tadel

Kenny Garrett, Billy Hart, Kirk Lightsey, Piotr Wojtasik, Stanisław Sojka,  Bernard Maseli, Jakub Badach –  to dopiero początek długiej listy muzyków, którzy wystąpią na piątej edycji festiwalu Azoty Tarnów International Jazz Contest w dn. 29 października - 4 listopada.

Festiwal rozpocznie koncert dwóch formacji na różny sposób bawiących się z jazzem. Pierwsza z nich, tarnowska grupa AfroFree nagrodzone Honorowym Wyróżnieniem na XIV Folkowym Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja, swoje inspiracje czerpie z bogatego folkloru karpackiego oraz kultury i muzyki afrykańskiej. Pierwszy wieczór zakończy występ The Globetrotters, zespołu na którego brzmienie oprócz wokalu Kuby Badacha składają się dźwięki saksofonu, fletu, elektronicznego wibrafonu oraz instrumentów perkusyjnych.

Kolejny dzień należał będzie do muzyków z Tarnowa i Ukrainy. Na scenie pojawią się: JazzdaBand, Sandwich on The Floor oraz Cherkasy Jazz Quintet.

2 listopada publiczność wysłucha premierowego koncertu formacji Old Land, którą obok lidera, Piotra Wojtasika, tworzą muzyczne legendy – Billy Hart, Kirk Lightsey, Essiet Okon Essiet, John Betsch i inni.

Następnego dnia scena będzie należeć do wybitnego saksofonisty i kompozytora Kenny’ego Garretta, a jego koncert poprzedzi występ Atom String Quartet, pierwszego w Polsce improwizującego kwartetu smyczkowego. Festiwal zamknie koncert Big Contest Bandu z gościnnym udziałem polskiego jazzmana Stanisława Sojki.

Koncertowym wrażeniom towarzyszyć będą już od pierwszego dnia festiwalu zmagania młodych początkujących muzyków.  Ponad stu uczestników zgłosiło się do odbywającego się w dwóch kategoriach wiekowych konkursu. Zaprezentują  oni swoje umiejętności przed jury, składającym się z gości festiwalu. Przesłuchania wyłonią najlepsze zespoły i solistów.

Wszystkich tych, których nie przekonały wielkie nazwiska i perspektywa niezapomnianych wrażeń muzycznych, zapraszamy na oficjalną stronę festiwalu:

www.tarnow-jazz.pl

tam można znaleźć wszystkie potrzebne informacje i kupić bilety na koncerty. Bilety można nabyć również w kasie Teatru im. Ludwika Solskiego.

Festiwal organizuje przez Stowarzyszenie ArtContest.

Maria Tadel

 

Leszek Możdżer
fot. Anna Włoch

SOLO, DUO, TRIO W BERLINIE

JF

Trzech wirtuozów fortepianu Leszek Możdżer, Michael Wollny (Niemcy) i Iiro Rantala (Finlandia) wystąpi na specjalnym koncercie 11 grudnia w Filharmonii Berlińskiej.

Artyści reprezentujący wytwórnie płytową ACT grać będą solo, w duetach, a na końcu w trio na trzech fortepianach.

Album Iiro Rantali „My History Of Jazz” z udziałem Adama Bałdycha znajduje się obecnie na pierwszym miejscu listy bestsellerów wytwórni ACT. Ostatnie nagranie Leszka Możdżera to duet fortepianowy z Walterem Norrisem „The Last Set – Live At The A-Trane”. Rantala w brawurowym koncercie z Bałdychem, a także Możdżer grający solo odnieśli niebywały sukces na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu.
Najnowsze nagranie Michaela Wollny’ego to płyta tria „Wasted & Wanted”. Możdżer i Wollny grali w duecie komedowski Svantetic na jubileuszowej trasie gwiazd wytwórni ACT.

Koncert trzech pianistów znamionuje powrót jazzu do szacownych murów Filharmonii Berlińskiej, gdzie jeszcze niedawno odbywały się koncerty JazzfestBerlin.



  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm