Aktualności
Al Di Meola

AL DI MEOLA W PŁOCKU

JF

Amerykański wirtuoz gitary Al Di Meola wystąpi 19 czerwca br. w Płocku. Koncert, będący częścią tourne „New World Sinfonia”, oficjalnie otworzy IV edycję Festiwalu Cinemagic.pl.

Al Di Meola należy do absolutnej czołówki światowej sceny jazzowej. Jego wspaniała technika, połączona z pasją, pozwoliła mu zdobyć wiele prestiżowych nagród. Stał się najmłodszym gitarzystą na ich liście „Gallery of Greats”. W 2000 roku wydał zachwycającą płytę „Grande Passion – World Sinfonia”, łączac elementy jazzu, fusion, muzyki klasycznej i latynoskiej.

www.cinemagic.pl

TARGI MUZYCZNE MITAM W POZNANIU

Krzysztof Wodniczak

W dn. 14 - 16 sierpnia br. w Poznaniu odbędą się II Międzynarodowe Targi Muzyczne MITAM. Podczas trzech dni zaprezentuje się wielu wystawców z branży muzycznej oraz odbędzie się kilkanaście koncertów.

W piątek 14 sierpnia na dziedzińcu Urzędu Miasta przy Placu Kolegiackim odbędą się dwa koncerty. Pierwszym będzie „Szukam wydawcy”, do którego zostaną zaproszeni wykonawcy z dorobkiem i doświadczeniem estradowym, ale nie mający jeszcze bogatej dyskografii. Natomiast wieczorem odbędzie się koncert „50 Lat Polskiego Rock and  Rolla” dedykowany Franciszkowi Walickiemu – uznawanemu za ojca polskiego big-beatu (rocka). Wystąpią: Jarosław Królikowski (w repertuarze Czesława Niemena), Ania Rusowicz i zespół Simple Blue (covery Niebiesko-Czarnych), zespół Dwie Korony (śpiewający piosenki Krzysztofa Klenczona), a także Piotr Nalepa
z zespołem Nie-Bo (z przebojami Breakoutu) oraz Józef Skrzek i SBB.

W sobotę 15 sierpnia wieczorem w kościołach znajdujących się w pobliżu Starego Rynku będą odbywały się koncerty rozmaitych nurtów muzyki rozrywkowej pod wspólnym tytułem „Gospelowanie, czyli Koncerty z Przesłaniem”. Większość nurtów muzyki rozrywkowej ma swoje źródła w muzyce gospel, spiritualsach i work songach. Tego dnia obchodzone jest święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W niedzielę 16 sierpnia odbędzie się koncert finałowy „Poznaniacy Pamiętają Presleya”. Wystąpią: Michał Milowicz, a także zespoły w międzynarodowych składach: Ant Akmens, Boogie Boys, Monalizy, The Devils.

Koncerty współfinansowane są przez Samorząd Miasta Poznania.

www.mitam.eu
Krzysztof Wodniczak

 

FESTIWAL BEZ GRANIC

JF

IX Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz Bez...” odbędzie się po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy od 3 do 13 grudnia br.

Przez 11 dni transgraniczny maraton jazzowy zjednoczy polskie i ukraińskie miasta: Lwów, Przemyśl, Lublin, Sanok, Tarnopol, Sewastopol, Łuck, Iwano-Frankowsk i Kijów.  Podczas festiwalu wystąpi blisko 100 muzyków z 12 krajów (USA, Niemcy, Dania, Wielka Brytania, Holandia, Francja, Rosja, Litwa, Polska, Ukraina a nawet Egipt). Impreza od  lat cieszy się dużą renomą wśród jazzmanów i melomanów a odbędzie się w tym roku zarówno w dużych salach koncertowych jak i w małych klubach. 

Przemyski Festiwal „Jazz bez...” , który kontynuuje tradycje Mikołajek Jazzowych, odbędzie się w dniach 3-6 grudnia. Zainaugurują go młode przemyskie zespoły Big Band MDK oraz Iwona Wątróbska Quintet i zwycięzcy  lwowskiego ethno-jazzowego Festiwalu „Flugery Lwowa – 2009” zespół Ad Libitum.

Następnego dnia wystąpi ukraiński zespół Bez Spogadiv uprawiający  cool jazz i polska formacja New Bone grająca żywiołowy, ekspresyjny hard bop.

5 grudnia  usłyszymy  jazzowe interpretacje  utworów Chopina w wykonaniu Jagodziński Trio oraz międzynarodowy projekt Avtokar jednoczący czołowych przedstawicieli free jazz z Ukrainy, Polski i Wielkiej Brytanii (Mark Tokar, Mark Sanders, Wacław Zimpel, Mikołaj Trzaska).

Na zakończenie koncert grupy Fortet & Marek Bałata – jednej z pierwszych w Polsce formacji latin-jazzowych, której muzyka łączy rytmy karaibskie (salsa, cha cha, bolero oraz merenque) z jazzowymi improwizacjami na wysokim poziomie oraz Dzyga Jazz Quartet, słynna formacja jazzowa ze Lwowa, której kierownikiem artystycznym jest znany lwowski jazzman Włodzimierz Kit. Zespół założony w grudniu 2001 roku podczas I Festiwalu Jazz Bez... z inicjatywy Markijana  Iwaszczyszyna jest już swoistą legendą na scenie ukraińskiej. Od lat nieprzerwanie prezentuje wysoki poziom artystyczny, umiejętnie łącząc klasyczne tematy z fusion oraz z free jazzem.

Szczegółowy program przemyskiej części Festiwalu:

3 grudnia
godz. 18.00 – Sala widowiskowa CK (wstęp wolny)
„Młodzi dla Festiwalu” - BIG BAND MDK (Polska)

godz. 19.00 – Klub „Piwnice” CK (bilety: 10 zł)
IWONA WĄTRÓBSKA QUINTET (Polska)
AD LIBITUM (Ukraina)

4 grudnia godz. 19.00 – Klub „Piwnice” CK (bilety: 10 zł)
BEZ SPOGADIV (Ukraina)
NEW BONE (Polska)

5 grudnia, godz. 19.00 – Klub „Piwnice” CK (bilety: 10 zł)
JAGODZIŃSKI TRIO (Polska)
AVTOKAR (Ukraina-Polska)

6 grudnia (bilety: 10 zł)
godz. 18.00 – Sala widowiskowa CK
FORTET & MAREK BAŁATA (Polska)

godz. 19.00 – Klub „Piwnice” CK
DZYGA JAZZ QUARTET (Ukraina)


W Lublinie odbędą się niebiletowane koncerty w Restauracji „Czarcia Łapa”, ul. Rynek 19

4 grudnia (piątek)
20:00 Gurzuf
21:30 Papa Zura

5 grudnia (sobota)
19:00 Bez Spohadiv

6 grudnia (niedziela) 
19:00 Schockolad & Orkiestra Leopolis

7 grudnia (poniedziałek)
19:00 Doneda-Yaremchuk-Blondi-Nakatani


Organizatorami dziewiątej edycji są m.in.: Klub Inicjatyw  Artystycznych „Dzyga” we Lwowie,  Centrum Kulturalne w Przemyślu, Stowarzyszenie „Wirmeńska 31”  we Lwowie, Instytut Polski w Kijowie, Konsulat Generalny RP we Lwowie, Kluby Jazzowe w Łucku i Sewastopolu, Centrum Kultury w Lublinie, Klub „Pani K.” w Sanoku.

Patronat medialny nad imprezą  w Przemyślu objęli: TVP Rzeszów, Radio Rzeszów, Tygodnik “Życie Podkarpackie” i Gazeta Codzienna “Nowiny”. Sponsorem  jest Karpacka Spółka Gazownicza, Oddział Zakład Gazowniczy w Jarosławiu -  mecenas sezonu artystycznego 2009-2010 Centrum Kulturalnego w Przemyślu.
http://dzyga.com/jazzbez/index.php.


Więcej o uczestnikach festiwalu:

GURZUF

Gurzuf to białoruski duet założony w 2005 roku. Tworzą go od początku Egor Zabelov i Artem Zalesskiy. Pierwszy z nich jest prawdziwym wirtuozem akordeonu guzikowego, drugi natomiast znakomitym perkusistą, dbającym o rytm i puls zespołu. Twórczość grupy to niezwykle oryginalna i wybuchowa mieszanka muzyki klasycznej, jazzu, wschodniego folku, a nawet punk rocka i hip-hopu.

Krytycy muzyczni opisują ich jako skrzyżowanie King Crimson z Philipem Glassem, a wszystko to „podlane” dodatkowo niesamowitym brzmieniem akordeonu.
Zespół ma na koncie album „Non existent cinema”, muzykę do spektakli „Moby Dick” dla Teatru w Magdeburgu i „Podróży Guliwera” dla Teatru Lalek w Opolu oraz ogromną ilość koncertów w całej Europie.

W Polsce Gurzuf koncertował m. in. na festiwalu Wrocław Podwodny, Slot Art Festiwal, imprezie z okazji 60-lecia uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela w warszawskim CDQ czy podczas lubelskiego CT Jazz Festiwal.
W zgodnej opinii krytyków, Gurzuf to dziś jeden z najlepszych zespołów zza wschodniej granicy, a co ważniejsze, panowie z pewnością nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

http://www.myspace.com/GURZUFF

PAPA ZURA
 
Papa Zura to rodowity Lublinianin. Miksuje głownie funk, soul, dance-floor jazz, afro-beat i każdą dobrą muzykę opartą na naturalnych, organicznych brzmieniach z oryginalnych płyt winylowych.

Pierwsze imprezy jako dj robił w połowie lat 90. w soundsystemie Funkadelia.
Papa regularnie grywa w najlepszych polskich klubach m.in.: Balsamie, Huśtawce, Powiększeniu. Niejednokrotnie występował też poza granicą Polski (Niemcy, Rosja, Litwa, UK, Słowenia, Luxemburg, Izrael) i na wielkich festiwalach (m. in. Heineken Open'er, Afisha Picnic w Moskwie, Summer of Music i wiele innych). Pod szyldem „Papa’s Got a Blend New Bag” wydaje własne remiksy na siedmiocalowych singlach winylowych w wytwórni FMAP.

Od 2005  Papa Zura, Cpt.Sparky, Burn Reynolds i Misty tworzą kolektyw Soul Sernice Dj Team promujący w Polsce muzykę funk, jazz i soul. Ekipa, od wielu lat generująca najciekawsze zjawiska na polskiej scenie klubowej, prowadzi też, w poniedziałkowe wieczory, własną audycję na antenie radia Roxy FM.

Poza tym, w kooperacji z Muza – Polskie Nagrania, wydaje na winylowych płytach oryginalne serie „Why Not Samba” oraz  „Polish Funk”. Ta ostatnia,  entuzjastycznie przyjmowana na całym świecie, jest obecnie jedną z najlepszych wizytówek polskiej muzyki. Festiwal Jazz Bez akurat zbiega się w czasie z wydaniem czwartej edycji „Polish Funku”, a Papa Zura, poza dobrze znanymi numerami, zaprezentuje materiał z tej świeżutkiej płyty.
 
http://www.myspace.com/papazura


BES SPOHADIV

Bez Spohadiv to międzynarodowy projekt, który został stworzony specjalnie pod kątem Festiwalu Jazz Bez. We Lwowie doszło do spotkania Martyna Twerduna, znanego z grupy MT3, z Aleksandrem Maksymiwym, gitarzystą urodzonym w Kanadzie, na stałe mieszkającym w Holandii.

Artyści w swoich założeniach chcieli poszukać  czegoś nowego w muzyce jazzowej. Oderwać się nieco od tego, co  grają w MT3 bądź innych projektach. Poeksperymentować z brzmieniem i formą. Sami określają swój styl jako modern jazz.

MT3 było gościem pierwszej edycji Jazz Bezu w Lublinie, w tym roku natomiast będziemy mogli zobaczyć nowy kierunek w którym podążają dziś muzycy uważani za jedną z największych nadziei ukraińskiego jazzu.
Grupa wystąpi w składzie: Aleksander Maksymiv - gitara, Martyn Twerdun - saksofon, Kiryło Abramow - klawisze, Andrij Bojtiuk - perkusja.

www.myspace.com/alexandermaksymiw


SCHOCKOLAD & ORKIESTRA LEOPOLIS

Grupy Schockolad w Lublinie nie trzeba już specjalnie przedstawiać. Artyści w ostatnim czasie byli bowiem gościem m.in. zeszłorocznego Festiwalu Jazz Bez czy II edycji Festiwalu Inne Brzmienia. Tym razem jednak zespół przygotował projekt wyjątkowy, zaprosił bowiem do współpracy Lwowską Orkiestrę Smyczkową Leopolis.

To połączenie jazzowej sekcji z subtelnymi brzmieniami smyczków daje prawdziwie niezwykły efekt. Muzycznie natomiast projekt dalej porusza się w różnych płaszczyznach współczesnego jazzu, nie rezygnując jednocześnie z wycieczek w stronę folku, world music, funky czy nawet elektro. Ich koncerty to połączenie melodii z improwizacją, free jazzowej energii z ukraińską tradycją. Schockolad wspomagani przez wybitnych instrumentalistów z Orkiestry Leopolis powinni zatem jeszcze szerzej zaprezentować lubelskiej publiczności skalę swoich możliwości. Sami artyści, charakteryzując swoją twórczość, mówią: „Wymiana emocji, myśli i energii rodzi nową muzykę, w jakiej każdy znajdzie coś swojego”.

www.myspace.com/shockolad

DONEDA

Ten kwartet to kosmopolityczna mieszanka muzyczna stworzona przez artystów z różnych stron świata. W jego skład wchodzą: Michele Doneda, Jurij Jaremczuk, Tatsuya Nakatani i Fredric Blond.  Michele Doneda to francuski wirtuoz saksofonu, mający na koncie współpracę m.in. z Johnem Zornem, Stevem Beresfordem czy Elliotem Sharpem. 

Jurij Jaremczuk – reprezentujący Lwów klarnecista i saksofonista, znany lubelskiej publiczności m.in. z występu na koncercie Wschodnie Dźwięki. Tatsuya Nakatani – pochodzący z Osaki wybitny perkusista, charakteryzujący się własnym stylem i techniką grania. Posługuje się on zestawem perkusyjnym, gongiem smyczkowym, talerzami, śpiewającymi kielichami, metalowymi przedmiotami, rozmaitymi smyczkami i pałeczkami, żeby stworzyć pełną, organiczną muzykę wychodzącą poza ramy nurtów i gatunków.

Wreszcie – drugi z Francuzów – Frederic Blond. Mistrz fortepianu, mający za sobą współpracę m.in. ze znakomitym japońskim multiinstrumentalistą Otomo Yoshihide.
Razem ta wybuchowa free jazzowa mieszanka będzie znakomitym podsumowaniem tegorocznej edycji Jazz Bez Festiwalu.

http://puffskydd.free.fr/neda/
http://yuriyaremtchuk.wordpress.com/
www.hhproduction.org
www.fredericblondy.net


 

Leonard Cohen

LEONARD COHEN PRZESUNIĘTY

JF

Koncert Leonarda Cohena w katowickim Spodku został przesunięty z 21 marca na 4 października br. Kanadyjski bard przełożył całą europejską trasę na jesień.

We wrześniu ubiegłego roku podczas koncertu w Walencji w Hiszpanii 75-letni artysta doznał kontuzji kręgosłupa, czeka go kilkumiesięczna rehabilitacja. Europejska trasa koncertowa, która miała się rozpocząć 1 marca we Francji, została przesunięta o pół roku i zaplanowana została od 15 września do 7 października.

Na koncercie w katowickim Spodku Leonard Cohen wystąpi  z 9-osobowym zespołem w składzie: Roscoe Back – kierownik muzyczny, kontrabas, 5-strunowa gitara basowa, śpiew Dino Soldo – saksofony,  elektroniczne instrumenty dęte, harmonijka, śpiew Neil Larsen – organy Hammonda, instrumenty klawiszowe Javier Mas – bandurria, archilaud, gitary akustyczne Bob Metzger – gitary elektryczne Rafael Gayol – perkusja The Webb Sisters śpiew, harfa celtycka, gitary Sharon Robinson – śpiew (duety).

Jak poinformowała Agencja Paradam, bilety wykupione na marcowy koncert zachowują ważność, można je też zwracać do 1 marca.

Przed dwoma tygodniami Cohen odebrał w Los Angeles statuetkę Grammy za całokształt twórczości. Pracuje nad nowymi utworami.

 

TWÓJ BLUES – TEN YEARS AFTER

JF

Kwartalnik „Twój Blues” ma już 10 lat! Numer jubileuszowy ukaże się 19 marca, będzie to 40 edycja jedynego w Polsce pisma poświęconego muzyce bluesowej.

W tym specjalnym, poszerzonym o 16 stron numerze znajdą się artykuły poświęcone takim artystom jak Count Basie, Shemekia Copeland, John Primer, Snowy White, Ireneusz Dudek czy Elżbieta Mielczarek. Także wyniki dorocznej ankiety Blues Top 2009.

Pierwszy numer „Twojego Bluesa” ukazał się w maju 2000 roku. Jego twórcą i redaktorem naczelnym jest Andrzej Matysik. Jego współpracownikami są prawdziwi pasjonaci i znawcy tego gatunku muzyki, m.in. Wiesław A. Chmielewski, Piotr Gwizdała, Ryszard Gloger, Ewa Jodko, Paweł Jodko, Andrzej Keyha, Danuta Matysik, Zosia Matysik, Zdzisław Pająk, Adam Pasierski, Ryszard Ryzlak, Krzysztof Szafraniec, Mariusz Szalbierz, Sławek Wierzcholski.

Od grudnia 2005 roku czasopismo ma również wydanie internetowe:
www.delta.art.pl

Z całego serca gratulujemy Andrzejowi Matysikowi  i życzymy, by za za następne 10 lat mógł napisać editorial pod tytułem: „It was twenty years ago today!”

 

Ravi Coltrane
fot. Monika i Wiktor Naturscy

RAVI COLTRANE W HIPNOZIE!

JF

Ravi Coltrane Quartet wystąpi 23 marca br. w Jazz Clubie Hipnoza w ramach cyklu jazZZ i okolice.

Ravi Coltrane - saksofon sopranowy i tenorowy, Luis Perdomo – fortepian, Drew Gress – kontrabas, E.J. Strickland - perkusja

Ravi Coltrane urodził się 6 sierpnia 1965 roku w  Huntington, w stanie Nowy Jork (USA) jako drugi syn najwybitniejszego innowatora nowoczesnego jazzu, saksofonisty Johna Coltrane’a oraz pianistki i harfistki Alice Coltrane. Wychował się w okolicach Los Angeles. Imię otrzymał po hinduskim mistrzu sitaru Ravim Shankarze.

„Moja mama w domu codziennie grała na fortepianie i organach. Zabierała nas na swoje występy i sesje nagraniowe. Puszczała płyty mojego taty z muzyką klasyczną” –  wspominał Ravi Coltrane. „Bardzo wcześnie zacząłem słuchać muzyki r’n’b, soul i muzyki popularnej w tamtych czasach – James Brown, Stevie Wonder, Sly Stone, Motown Music, Earth Wind i Fire. Później zacząłem
interesować się zespołami Prince i The Beatles, słuchałem więcej muzyki symfonicznej – Stravinsky, Dvorak. Byłem też wielkim fanem muzyki filmowej. Muzykę jazzową ceniłem wysoko, ale musiałem trochę dojrzeć i przejść przez głębokie zmiany w mojej rodzinie, zanim stała się ona siłą dominującą w moim życiu”.

W szkole średniej zaczął grać na klarnecie. W 1968 roku zapisał się do California Institute of Arts, żeby pogłębiać swoje wykształcenie muzyczne,koncentrując się na saksofonie. W 1991 roku Ravi nawiązał współpracę z Elvinem Jonesem – sławnym perkusistą klasycznego kwartetu Johna Coltrane’a pierwszej połowy lat 60.

W przeciągu roku od tego wydarzenia przeniósł się no Nowego Jorku i zaczął grywać z różnymi muzykami; byli to m.in. Jack DeJohnnette, Rashied Ali, Wallace Roney, Antoine Roney, Geri Allen, Kenny Barron, Cindy Blackman, Joe Lovano, Joanne Brackeen, Gerry Gibbs, Graham Haynes i Steve Coleman. Współpraca Raviego z Colemanem w latach 90. (włączając w to udział w tournee Colemana i pojawienie się na kilku jego płytach) była dla dobrze zapowiadającego się saksofonisty bardzo inspirująca.

Mając w zanadrzu blisko 30 płyt w roli sidemana, w 1997 roku Ravi wszedł do studia, żeby nagrać swój pierwszy album jako lider. Płyta „Moving Pictures” wydana przez wytwórnię RCA Victor była debiutem, który pokazywał wszechstronne doświadczenie Coltrane’a. Doprowadziła go do stworzenia grupy na potrzeby jego pierwszego tournee (należeli do niej pianista Andy Milne, basista Daryl Hall i perkusista Steve Hass; czasem w zastępstwie grywali również basista James Genus i pianista George Colligan) i koncertowania w całej Ameryce Północnej i Europie.

W 1999 Ravi Coltrane roku ożenił się z Kathleen Hennessy, w tym samym roku urodził się jego syn William. Jego drugi album wydany w wytwórni Round Box w 2000 roku został ciepło przyjęty przez krytykę. Ujawnił on rosnące ambicje saksofonisty, który zrównoważył ze sobą ezoteryczne nowe wersje starych nagrań z fascynującymi i ważnymi oryginałami. W 2002 roku Ravi zauważył powoli szerzący się deficyt na rynku wytwórni jazzowych i założył własną – RKM Music, gdzie zostały wydane albumy trębacza Ralpha Alessiego i saksofonisty Michaela McGinnisa. Z pomocą Kathleen Hennessy przygotowuje obecnie projekt z pianistą Luisem Perdomo, gitarzystą Davidem Gilmore’em i poetką Julie Patton. W tym samym roku Ravi został producentem „Legacy” – czterodyskowego albumu poświęconego karierze jego ojca (wytwórnia Verve) oraz współproducentem i autorem melodii dla Deluxe Edition albumu „Love Supreme”.

Kontynuując swoją pracę rodzinnego archiwisty niewydanego materiału swojego ojca, podjął współpracę z wytwórnią Verve i przygotowuje nowe projekty. Rok 2003 przyniósł wydanie jego trzeciego albumu „Mad 6” (Columbia). Dobrze odebrany zarówno przez krytyków, jak i innych muzyków, album „Mad 6” naśladuje tempo i energię intymnego występu klubowego oraz prezentuje dwie sekcje rytmu, uwydatniając talenty zespołów, z którymi pracował w tamtym czasie Ravi.

Całkiem niedawno Ravi był siłą napędzającą i przewodnikiem dla swojej matki Alice Coltrane, która powróciła do nagrywania po 26-letniej przerwie. Album „Translinear Light”, zawierający występy Alice i Raviego m.in. z Charliem Hadenem, Jackiem Dejohnette, Jamesem Genusem, Jeffem Wattsem, Oranem Coltrane’em, został wydany pod koniec września 2004 roku w wytwórni Impulse! Później koncertował i występował gościnnie na płytach różnych artystów, przygotowując swój kwartet, z którym w lutym 2005 roku wydał czwarty album – „In Flux” (Savoy Jazz). Na płycie pojawiają się: pianista Lusi Perdomo, basista Drew Gress i perkusista E.J. Strickland; jest to jego najważniejsze dzieło od 2003 roku.

Na temat „In Flux” Ben Ratliff z „New York Timesa” napisał: „Pan Coltrane unika męczących struktur w utworach i nie chce nikogo zanudzać. Jest zafascynowany z jednej strony miniaturami, a z drugiej ideą dłuższych utworów, które od początku do końca mogłyby brzmieć jak zebrane improwizacje. Jest to płyta, na którą można wskazać i powiedzieć: Tak teraz gra się jazz w Nowym Jorku”.

Raviego przede wszystkim pochłania praca z jego własną grupą, ale w ostatnim czasie występował również gościnnie z artystami takimi, jak: McCoy Tyner, Pharoah Sanders, Carlos Santana, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Chick Corea, John McLaughlin, Michael Brecker, George Duke, Stanley Clarke Jeff "Tain" Watts, Branford Marsalis, Mark Turner, Jacky Terrasson.

Ravi Coltrane Quartet
23 marca 2010, godz. 20.00
Jazz Club Hipnoza
plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice

bilety: 40 zł, 20 zł (studenci)
www.ravicoltrane.com

 

Leszek Cichoński

GITAROWY REKORD GUINESSA – PRZYGOTOWANIE DO DESANTU!

JF

Jak co roku, 1 maja na wrocławskim Rynku odbędzie się próba pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa.

Dla tych którzy, chcą wziąć udział w wydarzeniu, ale nie opanowali jeszcze wszystkich chwytów, z pomocą rusza pomysłodawca imprezy, Leszek Cichoński. Już 19 marca rozpoczynają się ogólnopolskie warsztaty gitarowe.

Rok temu na wrocławskim Rynku zagrało 6346 gitarzystów, co pozwoliło pobić dotychczasowy, amerykański rekord ponad trzykrotnie. Wszyscy, którzy chcą dołączyć do tego grona i 1 maja zagrać wspólnie Hey Joe i inne utwory, mogą pojawić się na prowadzonych przez Leszka Cichońskiego warsztatach muzycznych.

Leszek Cichoński to wirtuoz gitary, kompozytor i aranżer, autor podręczników i telewizyjnych kursów dla gitarzystów. Występował z takimi artystami jak: Wojciech Karolak, Krzysztof Ścierański, Carlos Johnson, Tony McPhee, Stan Skibby czy John Tucker.

Podczas warsztatów będzie uczył, jak grać Hey Joe Jimiego Hendriksa oraz Little Wing, Kiedy byłem małym chłopcem i Smoke on the Water i inne utwory wykonywane wspólnie w czasie wrocławskiego Gitarowego Rekordu. Warsztaty zakończy wspólny koncert.

Spotkania rozpoczną się 18 marca o 16.30 w warszawskim klubie Tygmont, potem odbywać się będą 19 marca w Teresinie w Teresińskim Ośrodku Kultury, 24 i 25 marca w Zielonej Górze, w Piwnicy Artystycznej Kawon, 30 marca we Wrocławiu, a zakończą się w kwietniu cyklem 5 spotkań na Dolnym Śląsku.

Leszka Cichońskiego będzie można też zobaczyć i posłuchać na jego koncertach: 18 marca o 21.00 w Warszawie, w klubie Tygmont i dzień później w Legionowskim Ośrodku Kultury.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach:
www.cichonski.art.pl

Oficjalna strona Gitarowego Rekordu Guinnessa:
www.heyjoe.pl
 

Zakaraya

FESTIWAL NOWA MUZYKA ŻYDOWSKA

JF

W dn. 9-12 kwietnia br. w różnych miejscach na warszawskiej Pradze odbędzie się, organizowany po raz pierwszy, Festiwal Nowa Muzyka Żydowska z udziałem czołowych muzyków radykalnej sceny jazzowej, nie tylko polskich.

Piątek 9 kwietnia

Klub „Skład butelek”,  ul. 11 Listopada 22, godz. 20.00  -  projekcja filmowa

„THE CHOSEN ONES”  („WYBRAŃCY”)
Scenariusz i reżyseria – Wendla Nölle
Produkcja: Niemcy 2007

Reżyserka filmu udaje się na Manhattan, by poznać młodych muzyków żydowskich i ich twórczość. Przedstawia m.in. ortodoksyjnego konwertytę, który rapuje w czterech językach wplatając je w studium nauczania talmudycznego, czy też grupę grającą funk i łączącą go z duchowością żydowską i hebrajską liryką. Ale film ukazuje nie tylko muzykę, lecz i Nowy Jork z jego niezwykłą, barwną różnorodnością kulturową.

Klub „Skład butelek”,  ul. 11 Listopada 22, godz. 22.00

MIKOŁAJ TRZASKA  -  SOLO

Muzyka żydowska jest stałym elementem w twórczości tego znakomitego jazzmana. Ze znakomitym efektem wykonuje ją w różnych zespołowych projektach, ale tym razem postawił przed sobą bodaj najwyższą poprzeczkę – koncert solo. Instrumentarium – klarnet basowy, taragot (rodzaj środkowoeuropejskiego klarnetu), oraz saksofon altowy.  Repertuar – utwory z różnych okresów i rozmaitych tradycji kultury żydowskiej. Mikołaj Trzaska wykona chasydzkie niguny, bliskowschodnie pieśni z żydowskim rodowodem oraz własne kompozycje, pełne żywiołowych improwizacji.

Sobota, 10 kwietnia

Teatr Praga, ul. Otwocka 14, godz. 18.00

WOJTEK  MAZOLEWSKI  BUND  BAND  (Polska-Słowacja)
„Tribute tu Marek Edelman”

Rewolucyjne pieśni Bundu wykonają muzycy radykalnej sceny jazzowej: Maciej Obara - saksofon, Mateusz Pospieszalski - saksofon, Michał Gos – perkusja, Oskar Torok (Słowacja) – perkusja, trąbka, Wojtek Mazolewski – bas.
Tak o projekcie mówi jego twórca Wojtek Mazolewski: „Pieśni Bundu to żywe świadectwo walki i życia. Obcując z nimi czujemy moc i siłę przekazu, a także tragizm i dramat czasów w jakich powstawały. Tkwi w nich ogromna żywiołowość i muzyczna siła.”

Teatr Praga,  ul. Otwocka 14, godz. 20.00

HORNY TREES

Ich muzyka to ekspresja pełna pasji i zaangażowania, ale daleka od niepohamowanych zrywów, odpowiednio wyważona. Znajdziemy tu kluczowe jakości nadające smak muzyce improwizowanej, a jednocześnie dużą dbałość o formę i najdrobniejsze detale. Horny Trees przedstawiają niezwykle barwną, wielowątkową opowieść, gdzie elementy muzyki klezmerskiej doskonale komponują się z radością nieskrępowanej, jazzowej improwizacji.
Skład formacji: Paweł Szamburski - klarnety oraz plastikowe zabawki elektroniczne, Hubert Zemler - perkusja oraz instrumenty perkusyjne, Maciej Trifonidis Bielawski - ośmiostrunowa gitara basowa.


Klub „Skład butelek”, ul. 11 Listopada 22, godz. 22.30

RAPHAEL ROGIŃSKI „MIZRACH”
Autorski projekt solowy poświęcony tradycji żydów wschodnich, czyli diaspory zamieszkującej tereny od Turcji do Indii oraz żydów sefardyjskich (szczególnie północnoafrykańskich). Sama muzyka jest potraktowana z szacunkiem dla materiału źródłowego, a przefiltrowanie jej przez współczesność tworzy niezwykłą aktualność brzmieniową. Ideą projektu jest odnalezienie wolności w podejściu do muzyki. Obok współczesnych instrumentów (gitara elektryczna, piano, loobs) Rogiński używa lutni oud i baglama, a także mandoliny.

Niedziela 11 kwietnia

Teatr Praga, ul. Otwocka 14, godz. 18.00

ZAKARYA  (Francja)  +  CUKUNFT  (Polska)
Projekt specjalnie stworzony na Festiwal Nowa Muzyka Żydowska. Zakarya – światowej sławy formacja reprezentująca nowe brzmienia w muzyce żydowskiej, która od wielu lat działa pod opiekuńczymi skrzydłami prowadzonej przez legendarnego Johna Zorna wytwórni Tzadik. Zkarya w sposób jedyny i niepodważalny potrafi przedstawić niemal klasyczne już tematy klezmerskie w estetyce mocnego rockowego brzmienia, dialogu gitary elektrycznej i perkusji z szalonym akordeonem, na którym gra lider formacji – Yves Weyh. Na Festiwalu właśnie on z trójką muzyków z zespołu Cukunft (Paweł Szpura - perkusja, Rafael Rogiński - gitara elektryczna, Paweł Szamburski - klarnet) przedstawią polsko-francuską, na wskroś współczesną muzyczną wizję klezmerskich tradycji.

Teatr Praga, ul. Otwocka 14, godz. 20.00

DJ CLICK (Francja) + MERLIN SHEPHERD (Wielka Brytania)  + ESTELLE  GOLDFARB (Francja)  +  VALENTINA  CASULA  (Włochy)

DJ Click – jeden z czołowych francuskich twórców muzyki skreczowanej od dawna zafascynowany jest muzyką żydowską. Ze starych, niesłychanie tradycyjnych nagrań tworzy absolutnie nową i odkrywczą wartość muzyczną, która jest idealnym spojrzeniem z perspektywy dnia dzisiejszego na dawne brzmienia. Dodatkowym wzbogaceniem całości jest smakowite, akustyczne brzmienie klarnetu – Merlin Shepherd (kompozytor, aranżer, członek zespołów Frank London`s Klezmer Brass Allstars i The Burning Bush) oraz pełne ekspresji, niemal rockowe skrzypce – Estelle Goldfarb (współpraca z takimi artystami jak: David Krakauer, So-Called, Zahawą Seewald oraz nagrania płyt dla wytwórni Tzadik). Towarzyszy im pochodząca z Sardynii Valentina Casula – wokalistka jazzowa, która znakomicie sprawdza się obszarach muzyki etno.

Klub „Skład butelek”,  ul. 11 Listopada 22, godz. 22.30

DJ  LENAR 
Artysta dźwiękowy, który subiektywnie czerpie i szuka brzmień we wszystkich gatunkach muzycznych oraz fieldrecordingu. Grając korzysta z zestawu djskiego, loopstacji, płyt winylowych oraz komputera. DJ  Lenar traktuje zestaw djski jako narzędzie na pograniczu instrumentu i samplera dającego możliwość manualnej manipulacji samplami. Na żywo buduje harmonię, melodię i struktury rytmiczne w oparciu o zaloopowania oryginalnych fragmentów żydowskich utworów, zarówno świeckich jak i sakralnych oraz sonorystycznych dźwięków gramofonu.

Poniedziałek 12 kwietnia

Teatr Praga, ul. Otwocka 14, godz. 19.00

KLEZZMATES

Zespół od początku swego istnienia realizuje własne autorskie pomysły kompozytorskie. Stara się zawrzeć w nich elementy najbardziej charakterystyczne dla muzyki żydowskiej i bałkańskiej świadomie i z dużą klasą osadzając je w poetyce jazzowych improwizacji. Całość stanowi niepowtarzalną, charakterystyczną dla zespołu wizję muzyki klezmerskiej, która zachwyca lekkością brzmienia, radością i energią.
Zespół Klezzmates wystąpi w składzie: Bartek Staniak – skrzypce, Tomek Polak – klarnet, Marcin Wiercioch – akordeon, Krzysiek Kossowski – perkusja, Jarek Wilkosz – kontrabas.

Teatr Praga,  ul. Otwocka 14, godz. 21.00

SHOFAR + goście specjalni CLEMENTINE  GASSER (Austria) oraz CLAYTON  THOMAS (Australia)

Shofar wystąpi w swoim stałym składzie: Raphael Roginski - gitara elektryczna, Mikołaj Trzaska - saksofon i klarnet basowy, Macio Moretti - perkusja i goście: Clementine Gasser zagra na wiolonczeli, Clayton Thomas na kontrabasie.

Ideą Shofaru, formacji powstałej z inicjatywy Raphaela Rogińskiego, jest odnalezienie wspólnego mianownika w tradycyjnej muzyce chasydzkiej i free jazzie. Utwory przez nich wykonywane to najczęściej niguny, czyli wprowadzające w trans i ekstazę magiczne pieśni religijne oraz frejlaksy – bardziej taneczne, wywodzące się z liturgii żydowskiej formy muzyczne.

Na wszystkie wydarzenia Festiwalu – wstęp wolny

Organizator:  Dom Kultury Praga  „Tu Praga”
Dyrektor artystyczny:  Miron Zajfert
 

JAZZDA 2010

JF

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku zaprasza na II Ogólnopolski Konkurs Młodej Muzyki Jazzowej JAZZDA 2010. Przesłuchania finałowe: 27 marca.

Konkurs skierowany jest do młodych muzyków jazzowych z całej Polski, którzy nie przekroczyli 30 roku życia. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury w składzie Michał Urbaniak, Mariusz Bogdanowicz, Jakub Piotrowski wybierze ośmiu finalistów, którzy wystąpią podczas finału w Świdniku.

Pula nagród JAZZDY wynosi 4500 zł, dodatkowo, jury wybierze zespół, który wystąpi na X Świdnik Jazz Festival w październiku.

Przesłuchania finałowe odbędą się  27 marca o godz. 12.00 w świdnickim kinie „LOT” przy al. Lotników Polskich 24. Na przesłuchania konkursowe wstęp wolny.

Imprezę swoim koncertem o godz. 19.00 uświetni super trio:
MICHAŁ URBANIAK – WOJCIECH KAROLAK – AREK SKOLIK

Kontakt: Tomasz Bylina, Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku, tel. 0-664-569-496, e-mail: tomasz.bylina@yahoo.pl

www.mok.swidnik.pl


 

CHOPIN KLASYCZNIE, JAZZOWO, ROCKOWO

JF

30 kwietnia br. w Sali Kongresowej odbędzie się koncert pod hasłem  „Chopin Klasycznie, Jazzowo, Rockowo”.

Ten specjalny projekt ukaże muzykę najwybitniejszego polskiego kompozytora w zupełnie nowym, współczesnym kontekście. Nie stroniąc od klasyki, wychodząc naprzeciw młodemu odbiorcy zaprezentuje także rockowe i jazzowe wersje utworów Chopina w wykonaniu wybitnych artystów reprezentujących te trzy gatunki. Wystąpią: Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, Tadeusz Szlenkier, Anna Serafińska, Marek Raduli, Jacek Królik, Ryszard Sygitowicz oraz Royal Quartet.

W programie koncertu znalazły się m.in.: Pieśni Chopina, Improwizacje na tematy chopinowskie, Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, Preludium e-moll, op. 28 nr 4, Preludium A-dur op. 28 nr 7, Polonez A-dur op. 40 nr 1, Polonez
As-dur op. 53.

Muzyce będą towarzyszyły elementy ruchu scenicznego, ilustrujące ją, a także pomagające przeprowadzić oś narracyjną widowiska. Istotny udział będą miały nowoczesne projekcje multimedialne.

O choreografię zadba Marzena Worotnik, znakomita tancerka, twórca wielu wybitnych choreografii do spektakli, pokazów i programów telewizyjnych oraz grupa tańca nowoczesnego Folies Dance Company. Autorem kostiumów tancerzy będzie Maciej Zień, uznany na całym świecie młody projektant mody.

Organizatorem koncertu jest Stołeczna Estrada.

www.estrada.com.pl

 

FRYDERYK 2010

JF

Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku

W związku z tragicznymi wydarzeniami z dn. 10 kwietnia organizatorzy  Gali wręczenia nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk 2010 zdecydowali, że w miejsce tradycyjnej uroczystości odbędzie się symboliczny koncert „FRYDERYK 2010. Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku”, który odbędzie się 19 kwietnia br.  W Bazylice oo. Salezjanów w Warszawie.

W tym specjalnym koncercie udział wezmą m.in. Anna Maria Jopek, Wojciech Karolak, Kayah & Royal String Quartet, Bartłomiej Kominek, Kwartet Camerata, Witek Łukaszewski & Grand Piano, Nahorny Sekstet, Janusz Olejniczak, Stanisław Soyka, Justyna Steczkowska, Marcin Wyrostek i Tango Corazon Quintet, Agata Zubel i Marcin Grabosz, a także Krzysztof Kolberger.

Na scenie zabrzmią między innymi kompozycje Fryderyka Chopina. Gospodarzami tego wzruszającego wieczoru będą Iwona Schymalla i Artur Orzech.

Do Bazyliki oo. Salezjanów zaproszeni zostali m.in. wszyscy artyści nominowani w tym roku do nagród Fryderyk oraz inni przedstawiciele świata kultury i sztuki.

Koncert będzie transmitowany „na żywo” przez Program 1 TVP o godz. 20.20.

John Mayall

DWA KONCERTY JOHNA MAYALLA

Krzysztof Ranus

Legenda brytyjskiego bluesa wystąpi ze swoim zespołem 16 czerwca w Szczecinie i 17 czerwca w Poznaniu.

John Mayall jest symbolem, ikoną  białej muzyki  bluesowej. Urodzony w roku 1933 artysta w swoich zespołach gromadzi i wychowuje całe pokolenia  muzyków. Przez jego zespoły przewinęło się ponad 100 muzyków, m.in. takie postacie jak Peter Green – założył Fleetwood Mac; Mick Taylor – współpracował z Rolling Stonesami; Don Sugar-Cane Harris – nagrywał z Frankiem Zappą; Larry Taylor – obecnie nagrywa z Tomem Waitsem; Dick Hecksall-Smith – założyciel Coloseum; czy sam wielki Eric Clapton.

Ale Mayall to nie tylko wychowawca. To przede wszystkim wspaniały twórca, organizator, kompozytor, aranżer, harmonijkarz, gitarzysta, pianista i wokalista. Ma na swym koncie 57 płyt, co go plasuje w  10-tce najpłodniejszych muzyków wszechczasów.

Przyjeżdża do nas ze swoim zespołem w ramach trasy promującej najnowszy album „Tough”. Tytułowy „Twardziel” to John Mayall, który modom  się nie  kłania i swego białego bluesa gra.  

John Mayall - wokal, fortepian elektryczny, harmonijka, gitara; Rocky Athas - gitara; Greg Rzab - bas; Tom Canning -  fortepian elektryczny, organy, wokale; Jay Davenport – perkusja

16 czerwca, Szczecin – Free Blues Club

17 czerwca, Poznań – Klub Eskulap

Krzysztof  Ranus

 

Michał Urbaniak
fot. Marcin Kaliński

URBANATOR DAYS - FINAŁ III LETNIEJ AKADEMII JAZZU

JF

Urbanator Days w dn. 19 i 20 sierpnia zakończy tegoroczną edycję Letniej Akademii Jazzu w Łodzi.

Urbanator Days to autorska inicjatywa Michała Urbaniaka, skierowana do studentów, uczniów szkół muzycznych oraz wszystkich zainteresowanych osób – muzyków i fanów.

Pierwszego dnia, 19 sierpnia, między godziną 14:00 a 16:00, odbędą się warsztaty dla wszystkich zainteresowanych. Podczas spotkania z mistrzem skrzypiec będzie można zobaczyć „od kuchni” próbę zespołu, podpatrzeć ich techniki grania, porozmawiać z muzykami, a także skorzystać z ich rad i podpowiedzi. Wszyscy chętni mogą oczywiście przyjść z własnymi instrumentami.

Drugiego dnia, 20 sierpnia, między godziną 16:00 a 18:00, odbędzie się tzw. próba otwarta, w której wszyscy melomani oraz muzycy będą mogli wziąć udział. Po próbie o godzinie 19:00 rozpocznie się koncert Urbanatora, połączony z jam session z  udziałem uczestników warsztatów.

Do udziału w Urbanator Days Michał Urbaniak zaprasza co roku swoich wieloletnich przyjaciół i członków zespołów, fantastycznych, znanych i elektryzujących muzyków z Europy i Nowego Jorku. Wśród nich pojawią się:  Troy Miller, Otto Williams, Xantone Blacq, Don Blackman, Femi Temowo, a także O.S.T.R., Nato, Jurek Malek i Jan Smoczyński.

Wszyscy zainteresowani udziałem w projekcie Michała Urbaniaka mogą się rejestrować na stronie www.urbanatordays.com.

 

Plan poszczególnych dni:

19.08.2010
godz. 14:00-16:00 warsztaty Urbanator
godz. 18:30-19:30 projekcja filmu z serii Ken Burns Jazz „Dedicated to Chaos” (dzięki American Corner Łódź)
godz. 20:00 projekcja filmu z serii Ken Burns Jazz „Risk” (dzięki American Corner Łódź)

20.08.2010
godz. 16:00-18:00 próba otwarta
godz. 18:00-19:00 projekcja filmu z serii Ken Burns Jazz „A Masterpiece by Midnight” (dzięki American Corner Łódź)
godz. 19:00 koncert Urbanator

Klub Wytwórnia Toya Studios
ul. Łąkowa 29, 90-554 Łódź

www.wytwornia.pl
www.toyastudios.pl
 

Kostek Joriadis, Anthimos Apostolis, Curtis Stewart, Elektra Kurtis
i Milo Kurtis
fot. Henryk Kotowski

GREEK FREAKS NA WARSZAWSKIEJ STARÓWCE

Henryk Kotowski

Interesujący koncert eklektycznego zespołu o greckich korzeniach odbył się w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie w sobotni wieczór 27 listopada, gdy miasto przykrywała pierwszośniegowa pierzyna.

Nazwę Greek Freaks z pewnością wymyślił Milo Kurtis, który od kilku lat prowadzi grupę o nazwie Drum Freaks. Koncert można nazwać „Milo Kurtis with family and friends”. Jego siostra, Elektra Kurtis, grała na skrzypcach, siostrzeniec, Curtis Stewart, także na skrzypcach, przyjaciele – Anthimos Apostolis grał na gitarze i perkusji, a Kostek Joriadis na klawiszach, oraz śpiewał.

Występ był niestety krótki i zrobił wrażenie składanki. Zapowiadano styl world-ethno. Greckich śladów w muzyce było niewiele, ja wyczuwałem raczej elementy orientalne. Pierwszy utwór był medytatywno-mistyczny i sądziłem, że dalszy ciąg będzie rozwinięciem tak ciekawej atmosfery. Ale muzycy chcieli zademonstrować swoją wszechstronność. Większość utworów to różne style muzyki rozrywkowej. Skrzypce, bardziej klasyczne w rękach Elektry i bardziej jazzowe w rękach jej syna, dały bardzo ciekawy koloryt całemu przedstawieniu.

Takie muzyczne potpourri ma zaletę, że nie jest monotonne. Muzycy są wysokiej klasy, ale chyba nie grali przedtem w tym składzie.

Sala Domu Kultury ma 80 miejsc, a przyszło ponad 100 osób. Publiczność była trochę zawiedziona zbyt krótkim występem, ale nie pomogły brawa i greckie okrzyki. Mam nadzieję, że Milo Kurtis będzie miał na tyle determinacji, aby rozwinąć ten projekt i zorganizować więcej koncertów, takich samych, lub w tym stylu.

Henryk Kotowski

FRYDERYKI – JAZZOWE NOMINACJE

JF

Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do nagród Fryderyka 2011. Zgłoszono w sumie 101 albumów muzyki poważnej, 201 z polską muzyką rozrywkową, 139 albumów zagranicznych artystów i 29 albumów jazzowych.

Pośród 34 różnych kategorii, 21 przeznaczonych jest dla muzyki rozrywkowej, 9 dla klasycznej, 4 dla muzyki jazzowej. Oto jazzowe nominacje:

Jazzowy Album Roku: Jerry Bergonzi/Jacek Kochan/Piotr Lemańczyk Trio „Three Point Shot” (Intuition), Robert Kubiszyn „Before Sunrise” (Proa Records & Universal Music), Adam Pierończyk Quartet „El Buscador” (Jazzwerkstatt); Adam Pierończyk Quintet „Komeda – The Innocent Sorcerer” (Jazzwerkstatt/Muzeum
Powstania Warszawskiego); Warsaw Paris Jazz Quintet oraz orkiestra symfoniczna Perfect Girls & Friends „Chopin Symphony Jazz Project” (Blue Note Agencja Artystyczna);
Aga Zaryan „Looking Walking Being” (Blue Note)
Fonograficzny Debiut Roku: Maciej Fortuna Quartet, Robert Kubiszyn
New Trio (Jan Smoczyński, Mateusz Smoczyński, Alex Zinger)
Jazzowy Kompozytor Roku: Maciej Kocin Kociński, Robert Kubiszyn
Adam Pierończyk, Jan Smoczyński, Michał Tokaj
Jazzowy Muzyk Roku: Krzysztof Herdzin, Robert Kubiszyn, Maciej Obara
Adam Pierończyk, Michał Tokaj

Najwięcej nominacji, aż po cztery, otrzymali Robert Kubiszyn i Adam Pierończyk. Krzysztof Herdzin zdobył trzy nominacje, w tym dwie w klasyfikacji muzyki poważnej, w kategoriach Album Roku – Muzyka Współczesna (za album „Symphonicum”) i Kompozytor Roku (obok Rafała Augustyna, Mariana Borkowskiego, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego!). Leszek Możdżer uzyskał nominację w kategorii Album Roku Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa za album „Kaczmarek by Możdżer” (Universal Music Polska).
Kategoria Jazzowy Kompozytor Roku została wprowadzona po raz pierwszy. Również po raz pierwszy Sekcja Jazzowa Rady Akademii przyzna dodatkowo wyróżnienie za Najlepszą Improwizację Roku (spośród pięciu płyt nominowanych w kategorii Jazzowy Album Roku).

Laureatami tegorocznych Złotych Fryderyków są: Jerzy Maksymiuk, Wojciech Młynarski i Włodzimierz Nahorny.

Spośród nominowanych, w kolejnej turze głosowania członkowie Akademii Fonograficznej wybiorą laureatów. Zwycięzców poznamy 9 maja podczas uroczystej gali w warszawskiej Fabryce Trzciny. Ceremonię wręczenia statuetek transmitować będzie na żywo telewizyjna Jedynka. Organizatorami gali są ZPAV, Akademia Fonograficzna i agencja STX Jamboree.
Pełne zestawienie nominacji: www.fryderyki.zpav.pl

 

Thärichens Tentett

WARSZAWSKIE SPOKANIA MUZYCZNE 2011

JF

W majowe wieczory (7-15.05) publiczność Warszawskich Spotkań Muzycznych będzie miała już po raz 25 okazję spotkać się ze wspaniałymi wykonawcami, którzy zaprezentują zarówno utwory nowe, jak i te pochodzące z kanonu repertuarowego dawnych mistrzów.

Festiwal, którego twórcą i dyrektorem jest kompozytor Władysław Słowiński, organizowany jest od 1986 przez Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich. Współorganizatorem Festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia. Współpracuje z nami Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

Warszawskie Spotkania Muzyczne od lat szczycą się udziałem świetnych wykonawców i ciekawym doborem repertuaru, a z roku na rok „nabierają tempa” i trafiają do gustu coraz większej liczby słuchaczy. Od 2010 roku jeden z koncertów prezentuje muzykę jazzową, co jest dość nietypowe, ale ciekawe.

Co usłyszymy na tegorocznych „Spotkaniach”? W programie festiwalu znajdą się ważne dzieła muzyki współczesnej, w tym również skomponowane na zamówienie naszego festiwalu. Przypomniane zostaną rzadko lub wcale nie wykonywane utwory kompozytorów emigracyjnych: Antoniego Szałowskiego, Jerzego Fitelberga, Michała Spisaka i Tadeusza Kasserna.

W programie Festiwalu znajdzie się także koncert jednego z czołowych niemieckich zespołów jazzowych, Thärichens Tentett – 10 maja w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego, godz. 19.00. Koncert ten organizowany jest we współpracy z Instytutem Goethego i wpisany do obchodów 20-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami, jakie odbędą się w maju i czerwcu 2011, m.in. w postaci festiwalu Sąsiedzi 2.0. Zespół wystąpi w Polsce i Warszawie po raz pierwszy.

W najnowszym numerze JAZZ FORUM Marek Romański recenzując płytę tego zespołu pt. „Grateful” przyznał jej najwyższą, pięciogwiazdkową ocenę: „Wszystko mi się na tej płycie podoba. Utwory są napisane z polotem, finezją, zgodnie z najlepszymi tradycjami zarówno muzyki bigbandowej, jak i klasycznej, Błyskotliwe aranżacje Tchärischens Tentett wykonuje z oszałamiającą lekkością i karkołomna wirtuozerią...”

Wśród wykonawców znajdą się także m.in. znakomity wrocławski zespół muzyki dawnej Ars Cantus, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod dyr. Krzysztofa Słowińskiego, Orkiestra Kameralna „Wratislavia” z Janem Staniendą, wielce zasłużony w promowaniu muzyki polskiej różnych epok w kraju i za granicą Kwartet Wilanów oraz wybitni kameraliści i soliści polscy, jak skrzypek Krzysztof Bąkowski, koncertmistrz orkiestry Filharmonii Narodowej,  a także niezwykle utalentowani muzycy najmłodszego pokolenia, w tym pianista Emilian Madey, pianistka Magdalena Lisak, laureatka VI miejsca w XIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w 1995 roku oraz flecista Łukasz Długosz, laureat Konkursu Młodych Wykonawców Muzyki XX i XXI wieku, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Artysta, mimo młodego wieku, koncertuje z najlepszymi orkiestrami świata. Gwiazdą jednego z koncertów będzie również niezwykle popularny aktor Artur Barciś, który wyrecytuje znakomite felietony Stefana Kisielewskiego i Erika Satie.

Koncerty odbędą się w Zamku Królewskim i Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Festiwal ten, choć nie wyznacza nowych trendów i nie wywołuje skandali, pozwala miło i ciekawie spędzić czas, słuchając ciekawej muzyki, zarówno tej dobrze nam znanej, jak i całkiem nowej. I jest okazją do spotkania wielu ciekawych ludzi, ciekawych kompozytorów i utalentowanych artystów.

Cena biletów też do przyjęcia: (normalny 20 PLN, ulgowy 10 PLN), które można będzie nabyć w miejscu imprezy na godzinę przed koncertem. Zapraszamy!

Zapraszamy też na stronę internetową Festiwalu www.wsm.art.pl

Festiwal finansowany jest ze środków Urzędu Miasta Warszawy, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Instytutu Goethego i Ambasady Niemiec w Polsce, a także Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Patronami medialnymi są: Program 1 Polskiego Radia,  Życie Warszawy, portal www.placdefilad.com, Jazz Forum oraz Polskie Centrum Informacji Muzycznej. Współpraca redakcyjna – RMF Classic.

Thärichens Tentett
10 maja, godz. 19.00
Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego

Koncert odbywa się również w ramach polsko-niemieckiego festiwalu nowoczesnego sąsiedztwa „Sąsiedzi 2.0” organizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec w Warszawie. http://www.sasiedzi2.0.com/www.sasiedzi2.0.com

Thärichens Tentett w składzie:
Michael Schiefel - głos
Sven Klammer - trąbka, flügelhorn
Jan von Klewitz – saksofon altowy i sopranowy, klarnet
Andreas Spannagel – saksofon tenorowy, flet
Nikolaus Leistle – saksofon barytonowy, klarnet basowy
Sören Fischer - puzon
Kai Brückner - gitary
Pepe Berns - kontrabas
Kai Schönburg - bębny
Nicolai Thärichen - fortepian

P r o g r a m

rewell Songs
Up to My Neck in You muzyka i słowa Young, Young, Scott, aranżacja Nicolai Thärichen
Farewell Suite I - Waltz for My Father muzyka Nicolai Thärichen
Farewell Suite II - Strange Bells muzyka Nicolai Thärichen
Farewell Suite III – If słowa Robert Creeley, muzyka Nicolai Thärichen
I Can See It in Your Eyes słowa i muzyka Sven Klammer
Nightfall słowa Maria Słowińska, muzyka Nicolai Thärichen
On Being a Woman słowa Dorothy Parker, muzyka Nicolai Thärichen

p r z e r w a

Der Schizophrene słowa Hugo Ball, muzyka Nicolai Thärichen
The Last Day of My Youth muzyka Nicolai Thärichen
Unadored słowa Ronald D. Laing, muzyka Nicolai Thärichen
Grateful słowa Ronald D. Laing, muzyka, Nicolai Thärichen
This Time słowa Maria Słowińska, Nicolai Thärichen
KeepIt to Yourself słowa Ronald D. Laing, muzyka Nicolai Thärichen
Tell Me That You Love Me Still słowa Ronald D. Laing, muzyka Nicolai Thärichen

Pełny program festiwalu na stronie internetowej:
http://www.wsm.art.pl


 

STHLM JAZZ FEST 11

Marek Piechnat

W piątek 17 czerwca startuje kolejna edycja Sthlm Jazz Fest – jedynego festiwalu jazzowego regularnie odbywającego się w stolicy Szwecji. W ciągu trzech dni, na dwóch scenach festiwalowych wystąpi w tym roku 26 zespołów.

Gwiazdami będą Cassandra Wilsson i David Sanborn Trio z udziałem Joey DeFrancesco.

Wystąpią także m.in. The Jazz Message Celebrating Art Blakey z udziałem takich muzyków jak Eddie Henderson, Benny Green, Steve Turre i Buster Williams. Nie zabraknie oczywiście szwedzkich zespołów, wśród których należy wymienić znane w Polsce trio pianisty Jana Lundgrena.

Na sztokholmskim festiwalu zawsze było miejsce dla wybitnych reprezentantów gatunków bliskich muzyce jazzowej. W tym roku będa nimi takie ikony soulu jak Angie Stone i Bobby Womack.

Ponieważ sztokholmski festiwal jest imprezą plenerową miejmy nadzieję, że pogoda w tym roku dopisze.

Więcej informacji na http://www.stockholmjazz.com/

Marek Piechnat

KORYFEUSZ MUZYKI POLSKIEJ – NOMINACJE

IMiT

Pianista jazzowy Marcin Masecki wśród nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2011 w kategorii Osobowość Roku. Koryfeusz to nowa nagroda polskiego środowiska muzycznego.

Rada programowa ds. muzyki Instytutu Muzyki i Tańca dokonała wyboru nominowanych spośród nadesłanych kandydatur do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategoriach: Osobowość Roku, Wydarzenie Roku i Nagroda Honorowa.

Zgłoszonych zostało łącznie 139 kandydatur. Obecnie trwa głosowanie Kolegium Elektorów, które wyłoni laureatów nagrody.

Decyzją Rady programowej ds. muzyki nominowani zostali:

Osobowość Roku:
Łukasz Borowicz, Stanisław Leszczyński, Marcin Masecki, Krzysztof Pastor, Wojciech Ziemowit Zych

Wydarzenie Roku:
- Spektakl baletowy Święto wiosny (premiera 11 czerwca 2011 roku), zrealizowany w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej
- Zamówienie i prawykonanie III Symfonii Pawła Mykietyna, zrealizowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny
- XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, zrealizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
- Nagranie „Mikołaj Zieleński. Opera Omnia”, zrealizowane przez Wydawnictwo DUX
- Płyta Aleksandry Kurzak „Gioia!” (premiera 12 sierpnia 2011 roku), nagranie zrealizowane przez Wydawnictwo DECCA

Ze względu na charakter Nagrody Honorowej, nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali wręczenia nagród 1 października.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej

 

Igor Boxx
fot. Bartosz Horoszkiewicz

BRESLAU – MULTIMEDIALNY SHOW IGORA BOXXA

Aga Konik

Igor Boxx – połówka znanego duetu Skalpel, wystąpi 23 października w Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu i zaprezentuje materiał z sygnowanego przez legendarną londyńską wytwórnię Ninja Tune solowego albumu „Breslau”.

Spektakularny show, którego bohaterem będzie miasto Wrocław i fragment jego burzliwej przeszłości, zakończy trzecią edycję przeglądu Wrocławski Sound.

Igor Boxx to pseudonim sceniczny Igora Pudło z wrocławskiego duetu Skalpel, który w londyńskiej wytwórni
Ninja Tune wydał dwie płyty. Rok temu ukazał się pierwszy solowy album Igora Boxxa zatytułowany „Breslau”. Krążek, będący muzyczną fantazją na temat oblężenia Festung Breslau przez Armię Czerwoną w 1945 roku, to sugestywny soundtrack do przerażających, ale jednocześnie fascynujących scen wojennej Apokalipsy.

Podczas koncertu galowego w ramach Wrocławskiego Soundu, publiczność będzie miała szansę przenieść się w przeszłość dzięki magnetyzującej muzyce i wizualizacjom. – Mój projekt nie interpretuje, ani nie prezentuje precyzyjnie historii Wrocławia, ale jest swoistą abstrakcją czy impresją, która uruchamia wyobraźnię odbiorców. Tak naprawdę spektakl odbywa się w wyobraźni publiczności, a muzyka i wizualizacje jedynie inicjują powstawanie obrazów w jej głowach – opowiada o swojej twórczości Igor Boxx. – „Breslau” prezentowany na żywo na scenie jest dla mnie po prostu muzycznym teatrem wyobraźni – podsumowuje artysta.

Podczas prezentacji tej historyczno-muzycznej opowieści, na scenie towarzyszyć będą Igorowi: VJ Spectribe – reżyser multimediów dla projektów teatralnych, Magierski z hip-hopowego składu producenckiego White House oraz Mazzoll – klarnecista, wybitna osobowość sceny yassowej. Występ to połączenie brzmień tradycyjnych akustycznych instrumentów z dźwiękami generowanymi elektronicznie. Usłyszymy muzyczne eksperymenty z takimi gatunkami jak ambient, jazz, alternatywny rock czy muzyka filmowa. Sferę wizualną koncertu stanowić będą wyświetlane na kilku ekranach animacje, fragmenty teledysków, filmów historycznych oraz filmów z okresu radzieckiej propagandy połączone z obrazami z kamer na żywo rejestrujących pracę artystów na scenie. Wszystko to uzupełni niezwykle efektowna gra wielobarwnych świateł.

Multimedialne show „Breslau” Igora Boxxa – koncert, w którym przenikać się będzie wyrafinowany świat muzyki z surrealistycznym światem obrazu, zapowiada się zatem jako intrygujące i uroczyste zwieńczenie tegorocznego święta wrocławskiej muzyki, czyli przeglądu Wrocławski Sound.

Gala 3. Wrocławskiego Soundu: Igor Boxx „Breslau” & VJ Spectribe, Mazzoll, Magierski

23 października 2011, godz. 19:30
Centrum Sztuki Impart, ul. Mazowiecka 17, Wrocław
Support: zwycięzca konkursu „Młody Wrocław”
Bilety: 15 zł

Bilety i karnety na przegląd Wrocławski Sound:
 wstęp na koncerty w dniu 20.10 (konkurs „Młody Wrocław”) - bezpłatny,
 bilet jednodniowy (21.10 lub 22.10) - 30 zł,
 bilet jednodniowy na Galę Igor Boxx „Breslau” (23.10) - 15 zł,
 karnet dwudniowy (21-22.10) - 50 zł,
 karnet trzydniowy (21-23.10) - 65 zł.

Rezerwacja: rezerwacje@impart.art.pl, tel. 71 341 94 32.
Sprzedaż: CS Impart, salony Empik, Media Markt i wszystkie punkty sprzedaży sieci Eventim oraz na www.eventim.pl.

Więcej informacji o przeglądzie: www.wroclawskisound.pl

 

MAGDA PISKORCZYK W HOŁDZIE MAHALII JACKSON

MDM

W środę 26 października przypada setna rocznica urodzin Mahalii Jackson. Z tej wyjątkowej okazji Magda Piskorczyk przygotowała program koncertowy, który zawiera interpretacje pieśni znanych z repertuaru Królowej Gospel.

Come on Children, Let’s Sing, Lord, Search My Heart, I’m Goin’ to Live the Life I Sing About in My Song, Keep Your Hand on the Plow czy Go Tell It on the Mountain – to tylko niektóre z wielu pieśni, które dzięki Mahalii Jackson stały się bliskie milionom ludzi na całym świecie. 

Niewątpliwie zaczarowały także Magdę Piskorczyk, która zaaranżowała je na swój sposób, nawiązując do pięknej i starej tradycji gospel, gdzie radość i żywiołowość przeplatają się z żarem modlitwy i głęboką refleksją.

Magda śpiewała pieśni gospel wielokrotnie w Polsce, w Niemczech, w Szwecji, na Węgrzech i we Francji. W 2008 roku dała szereg koncertów z zespołem w Liverpoolu w ramach festiwalu City Sings Gospel, także w trakcie Festiwalu Hope Street oraz koncertu finałowego w Metropolitan Cathedral, transmitowanego przez BBC.

Pod koniec października ukaże się album CD Magdy Piskorczyk zatytułowany „Mahalia”.
Zarówno na płycie, jak i na koncertach z tego cyklu towarzyszyć jej będą przyjaciele z zespołu.

KONCERTY:
26.10 Warszawa, Teatr Palladium – Premiera !!!
06.11 Kraków, Auditorium Maximum UJ
07.11 Białystok, Opera i Filharmonia Podlaska
08.11 Gdańsk, Polska Filharmonia Bałtycka
20.11 Radom, Sala Koncertowa ROK
21.11 Zamość, Zamojski Dom Kultury

Organizator:
Agencja Artystyczna MDM (www.m-d-m.pl),
we współpracy z Magda Piskorczyk Management

Mahalia Jackson

Urodziła się 26 października 1911 roku w Nowym Orleanie. Zrewolucjonizowała muzykę gospel wprowadzając do niej bluesowe frazowanie i inne elementy z muzyki świeckiej, zwłaszcza jazzu. Płyty z jej nagraniami sprzedawały się w kilkumilionowych nakładach. Była i wciąż jest inspiracją dla wielu muzyków, m.in. Little Richarda, Arethy Franklin, Etty James, Jamesa Clevelanda, Irmy Thomas. Śpiewała z pasją i charyzmą – w sposób, który po dziś dzień uznawany jest za symbol i szczytowe osiągnięcie muzyki gospel and spirituals.

Filmy wideo z koncertu gospel Magdy Piskorczyk w Paks na Węgrzech:
„Just a Closer Walk with Thee”: http://youtu.be/1wQ_h4a1j2E
„Joshua Fit the Battle of Jericho”: http://youtu.be/Iuej5abfBLE

więcej informacji: www.magdapiskorczyk.com
 

DEBBIE DAVIS TRIO ORAZ KRUK AKUSTYCZNIE

Juliusz Żebrowski

W połowie listopada br. kilka koncertów w Polsce zagra trio bluesowej  mistrzyni gitary i wokalistki Debbie Davis, która przed trzema laty  oczarowała publiczność Rawy Blues.

Amerykańskiej artystce towarzyszyć jej będzie Joe Fonda ze  Stanów Zjednoczonych, wspaniały basista dobrze znany miłośnikom jazzu i  muzyki eksperymentalnej, nie stroniący też od wycieczek w inne rejony muzyczne, m.in. właśnie bluesa. Na perkusji Emil Gross z Austrii.

www.youtube.com/watch?v=_KVCMYG390o
www.youtube.com/watch?v=KjIX0IIl_qs

Jako gość specjalny, z 45-minutowym setem, wystąpi KRUK, z  tej okazji po raz pierwszy akustycznie! KRUK to czołówka polskiego  klasycznego hard rocka. Od zawiązania się jako grupa 10 lat temu przebyli długą drogę, która doprowadziła ich właśnie bardzo blisko szczytu. Debiutancki album z własnym repertuarem „Before He’ll Kill You” wydany w 2009 r. (trzy lata wcześniej nagrali płytę „Memories” z coverami) dał im uwielbienie fanów i rozgłos w mediach, za czym poszło wiele propozycji prestiżowych koncertów – zespół wystąpił dotychczas przed m.in. UFO, Thin Lizzy, Uriah Heep i Deep Purple, a w planach na niedaleką przyszłość jest występ przed Whitesnake (Katowice, Spodek, 28.11.2011), jak również premiera nowego teledysku, w którym wystąpił szkocki wokalista Doogie White (ex-Rainbow, ex-Richie Blackmore, Tank).

Obecnie zespół pracuje nad specjalnym 45-minutowym akustycznym setem koncertowym.

www.youtube.com/watch?v=0vDwyWp1eRE
www.youtube.com/watch?v=dBTMzvAOkVI


DEBBIE DAVIES TRIO + KRUK AKUSTYCZNIE
13.11.2011 - Dekompresja, Łódź, ul. Limanowskiego 200
14.11.2011 - Progresja, Warszawa, ul. Kaliskiego 15a
15.11.2011 - Blue Note, Poznań, ul. Kościuszki 76/78
16.11.2011 - Alibi, Wrocław, ul. Grunwaldzka 67

wstęp: 18.00, start: 19.00

bilety: 55 PLN w przedsprzedaży, 65 PLN w dniu koncertu (w Warszawie 59
PLN/70 PLN), od końca września dostępne w sieciach Eventim i Ticketpro,
ich placówkach w całej Polsce (np. sklepy Media Markt i Saturn, salony
EMPiK), dobrych sklepach muzycznych oraz w klubach

organizator trasy: Central Europe Music & Art Passage
 

BMW JAZZ CLUB PREZENTUJE URABANIAK ALL STARS

Luiza Jakubowska

Michał Urbaniak, światowej sławy jazzman wraz z grupą wybitnych nowojorskich muzyków wystąpi na jedynym koncercie w ramach VI edycji BMW Jazz Club, 16 października br.w  Teatrze Wielkim w Warszawie.

Michał Urbaniak jest skrzypkiem, legendarnym polskim muzykiem, który współpracował z najlepszymi jazzmanami świata, w tym, jako jedyny skrzypek 
i jedyny Polak, z  guru światowego jazzu – Milesem Davisem.

Podczas VI edycji BMW Jazz Club u boku Urbaniaka zagrają znakomici muzycy z Nowego Jorku, m.in. Maurice Brown, Don Blackman, Frank Parker Jr, Dave Gilmore. Zaproszeni artyści  to ukłon w stronę doświadczonych słuchaczy oraz wszystkich początkujących miłośników znakomitego, światowego jazzu.

Podczas koncertu, jak zwykle w przypadku projektów spod znaku BMW Jazz Club, obok klasycznych jazzowych standardów będzie można usłyszeć elementy wielu gatunków - folk, fusion, groove,  funky i r&b.  Michał Urbaniak znany jest właśnie ze swobodnego łączenia brzmień polskiej muzyki ludowej ze współczesnym jazzem.

Więcej na www.bmwjazzclub.com.pl; www.urbaniak.com

16 października, Warszawa, Teatr Wielki,  o godz. 19.00
Bilety: www.eventim.pl

BMW Jazz Club -  muzyka w najlepszym towarzystwie
BMW Jazz Club to realizowany od sześciu lat, wspólny projekt BMW Group Polska oraz najlepszych polskich i światowych artystów. Program każdego z koncertów jest kwintesencją artystycznej otwartości, przenikania kultur i łączenia wielu muzycznych wątków. Na scenie BMW Jazz Club gościli tacy genialni przedstawiciele swoich gatunków, jak m. in. Oscar Castro Neves, Mino Cinelu, Richard Bona, Dhafer Youssef, Tito Paris, Yami, Beto Betuk, Makoto Ozone oraz artyści z czołówki polskiej sceny jazzowej – Anna Maria Jopek, Urszula Dudziak, Henryk Miśkiewicz, Stanisław Soyka, Marcin Wasilewski, Krzysztof Herdzin.

Zaangażowanie BMW w sferę kultury
W 2011 roku BMW Group świętuje 40 lat swojego zaangażowania w ochronę i rozwój światowej kultury. W swoich działaniach firma kładzie główny nacisk na długofalowe zaangażowanie w sztukę współczesną, jazz i muzykę klasyczną, a także architekturę i nowoczesny design. W ciągu tego okresu BMW Group włączyła się w organizację ponad 100 kulturalnych przedsięwzięć na całym świecie i współpracowała z najwybitniejszymi twórcami. Wśród nich byli między innymi: Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Olafur Eliasson, Gerhard Richter, Thomas Demand i Jeff Koons. Firma zleca również słynnym architektom, takim jak Karl Schwanzer, Zaha Hadid czy duetowi Coop Himmelb(l)au, projektowanie ważnych budynków przemysłowych i terenów zielonych. 

BMW Group gwarantuje we wszystkich działaniach kulturalnych, w jakie się angażuje, absolutną swobodę twórczą. Jest to równie istotne dla przełomowych działań w sztuce, jak i w innowacjach w sferze biznesu.

 

 

Rei Ceballo
fot. K. Tredowicz

REI CEBALLO & CALLE SOL W CAFE KULTURALNA

Barbara Kwiecień Trabelsi

14 października w warszawskim klubie Cafe Kulturalna wystąpi najlepsza w Polsce i jedna z najlepszych w Europie, kubańsko-polska orkiestra salsowa Rei Ceballo & Calle Sol.

Liderem grupy jest uznany na całym świecie pianista, wiolonczelista, kompozytor i aranżer – Reinaldo Antonio Ceballo Hechavarria z Kuby. Rei Ceballo był kierownikiem muzycznym solowego projektu i płyty Olgi Jackowskiej „Kora Ola, Ola!”, a obecnie uczestniczy w sukcesie zespołu „Blue Cafe”, współtworząc hit tego lata Buena. Usłyszeć go można także w produkcjach takich artystów jak Kayah, Maciek Maleńczuk, KASA, Mietek Szcześniak, Marcin Pospieszalski, Wienio i Pele, Plastic, De Mono, Robert Chojnacki, Yugoton, Maanam i inni...

Zespół Calle Sol powstał ponad 10 lat temu i od początku istnienia nagrywa autorskie płyty z udziałem gwiazd polskiej sceny (m.in. „El Katao” i „Perro Volando” dla BMG), uczestniczy w nagraniach albumów innych popularnych artystów, koncertuje na największych scenach w całej Polsce i za granicą, uświetniając festiwale jazzowe, folkowe, imprezy
miejskie i studenckie oraz inne prestiżowe wydarzenia. Bardzo często występuje w telewizji.

W chwili obecnej zespół współtworzą: Rei Ceballo, Renell Valdes Cepero, Elis Herrera, Noel Horta Sanchez, Piotr Ziarek Ziarkiewicz, Piotr Mach, Marcin Gańko, Mikołaj Miki Wielecki, Hubert Zemler i Paweł Mrówka Mazurczak.

Gatunki, w których porusza się grupa to oczywiście salsa, cha cha cha, rumba, danzón, caribeña, timba, samba, latin-jazz oraz latin-pop i reggaeton. Muzyka Calle Sol to fuzja latynoskiego temperamentu i ułańskiej fantazji. Już niebawem kolejny, ognisty singiel zespołu Rei Ceballo & Calle Sol!

Strona zespołu – http://www.callesol.idemo.pl
<http://www.callesol.idemo.pl/>

W pierwszej części wieczoru popisywać się będzie na gramofonach didżej Envee, zaś w końcowej dołączą do niego Dominik Trębski - trąbka/elektronika i Hubert Zemler – perkusja w projekcie „Niedźwiedź w lesie”.

CAFE KULTURALNA
http://www.kulturalna.pl/
Plac Defilad 1, Warszawa
Start 21:00, wstęp 15 zł

REZERWACJE!!!  tel. 22 656 62 81
Men. Jakub Paluch, tel. 694469873 mail: kuba@kulturalna.pl
Men. Art. Igor Nikiforow, tel. 694469874 mail: igor@kulturalna.pl
Men. Bar / Obsługa : Grzegorz Oleksiak tel. 604791429 mail:
grzegorz@kulturalna.pl

Barbara Kwiecień Trabelsi
+48 605 956 978
www.art-express.pl
oraz
www.callesol.idemo.pl
www.afrocarnaval.idemo.pl
www.bollywood.idemo.pl
www.euro2012.idemo.pl
www.warsztatyartystyczne.idemo.pl
 

RUSZA KOLEJNA ERA JAZZU

Era Jazzu

Era Jazzu rozpoczyna swój kolejny, czternasty sezon. Gala w Kongresowej z udziałem kwartetu Johna Scofield i barwnego zespołu Amadou & Mariam to najlepsza wizytówka tej prestiżowej imprezy.

„Era Jazzu jest pomysłem na prezentację najwybitniejszych i najciekawszych twórców jazzu i okolic tej muzyki – mówi Dionizy Piątkowski, pomysłodawca i szef projektu . Staram się, by cykl ten miał swą regularna amplitudę koncertową, dlatego nie nazywam Ery Jazzu festiwalem, bo formuła festiwalowa odnosi się zazwyczaj do kilkudniowej, okazjonalnej imprezy. Nasz projekt – dzięki prestiżowemu i wiarygodnemu sponsorowi – jest od kilkunastu już lat stałym elementem na kulturalnej mapie Polski, doskonale jest także postrzegany zagranicą. Nie staram się zwracać uwagi na „gwiazdorstwo” zapraszanych artystów. Bardziej interesuje mnie ich muzyczna, kreatywna propozycja oraz nie-kwestionowany fakt , iż są elitą współczesnego jazzu. Nie szukam artystów jakiś przejściowych mód i medialnych zachwytów. Interesuje mnie jazz ze wszystkimi jego mutacjami, ale ten tworzony potrzebą artystycznego wyzwania, a nie komercyjnej, przemijającej  mody”.

Bohaterem najbliższej gali (6.10 ) będzie John Scofield – najważniejszy i najbardziej kreatywny gitarzysta  jazzu. Scofield zaprosił do swojego nowego kwartetu Nigela Halla, wokalistę słynnych formacji Soullive oraz Lettuce, basistę z The Black Crows – Andy’ego Hessa oraz legendarnego perkusistę z Nowego Orleanu – Terence’a Higginsa.

Tego samego wieczoru wystąpi Amadou & Mariam „zespół niewidomych artystów z Mali, którzy swoją muzyką oczarowali  i podbili cały świat. Artyści często określają swoją muzykę „malijskim bluesem ”, w którym najważniejszymi elementami są funk, blues, jazz, soul, afro-beat wraz elektronicznymi brzmieniami. Ich koncerty to porywające widowiska, które zapełniają wielkie sale koncertowe z rozśpiewaną i roztańczoną publicznością na całym świecie.  

Era Jazzu przygotowuje także ogólnopolską trasę koncertową (4-8.11). Tym razem zaproszono  legendarny zespół The Holmes Brothers –  jeden z najważniejszych zespołów dzisiejszego folk-jazzu, bluesa  i muzyki soul. The Holmes Brothers to najwyżej w świecie bluesa  ceniony zespół, z rekordową ilością nominacji oraz laurami  do „ bluesowych Oscarów” czyli nagród Blues Foundation & W.C. Handy Award („najlepszy bluesowy zespół roku” ). Magię  chicagowskiego bluesa, energię rhythm’n’bluesa oraz witalność muzyki gospel  i jazzu The Holmes Brothers przedstawią na koncertach  Ery Jazzu w Warszawie, Gdyni, Poznaniu, Łodzi oraz w Kra-kowie.
 
Tradycyjnie na początku grudnia Era Jazzu przestawi swój galowy Christmas Night. Tym razem gościem wieczoru (7.12) będzie Dianne Reeves – jedna z najciekawszych wokalistek współczesnego jazzu. Wraz z Cassandrą Wilson i Dianą Krall należy do najznamienitszej elity współczesnego jazzu wokalnego, a o jej występy zabiegają najbardziej prestiżowe sale koncertowe świata. Teraz ze specjalnych, świątecznym programem na jedynym koncercie w Polsce !

„ Era Jazzu  – kontynuuje Dionizy Piątkowski – jest przedsięwzięciem długofalowym, z  bardzo precyzyjnie planowanymi koncertami oraz wydarzeniami. Już teraz finalizowane są umowy z gwiazdami edycji na  kolejne lata;  mogę potwierdzić np. koncert  (19.04) trio Medeski Martin & Wood – jednego z najważniejszych zespołów młodego, nowoczesnego jazzu . Wspaniałych muzyków, których chciałbym zaprosić  jest jeszcze wielu. Dumny jestem, że część z nich pojawiło się z logo Ery Jazzu: Wayne Shorter, Herbie Hancock, Cassandra Wilson, Diana Krall, Marcus Miller, Jan Garbarek, John McLaughlin, Keith Jarrett… lista ta nie ma praktycznie końca. Pracuję teraz nad kilkoma ważnymi projektami, które wkrótce zrealizuję wyłącznie  w ramach Ery Jazzu”.

Więcej: www.jazz.pl


 

HENDERSON / BERLIN / CHAMBERS SUPER TRIO

Adrian Malcherek

31 października br. Scott Henderson-Jeff Berlin-Dennis Chambers Super Trio zagra we Free Blues Club w Szczecinie. Giganci jazzu pojawią się na jedynym koncercie w Polsce.

Imponująca gra na gitarze Scotta Hendersona, rewelacyjne pochody basowe Jeffa Berlina, i genialne opanowanie perkusji Dennisa Chambersa –  to przykład doskonałej nowoczesnej jazzowej motoryki i harmonii.

Scott Henderson – jeden z najbardziej rewolucyjnych gitarzystów, podwójnie okrzyknięty „najlepszym gitarzystą jazzowym” (#1 Jazz Guitarist 1991, #1 Jazz Guitarist In Guitar Player’s Annual Reader’s Poll, 1992). Swój kunszt budował sięgając do dźwięków Jimmy’ego Page’a, Jeff aBecka, Jimiego Hendriksa, Richie’ego Blackmore’a i gitarowych mistrzów bluesa – Alberta Kinga i Buddy Guya, a przy jego boku pojawili się Chick Corea’s Elektric Band oraz Jean-Luc Ponty.

Obok mistrza gitary zagra Jeff Berlin – legenda gitary basowej. Jego talent doceniło wielu muzyków, współpracował z nim John McLaughlin, Billy Cobham, Issac Hayes czy Mike Stern, a na scenie obok basisty nie zabrakło muzycznych osobowości, jak Pat Metheny, Van Halen, Rush czy Bill Evans.

Dennis Chambers – niezwykle energetyczny perkusista, uznawany za jednego z najlepszych na świecie, ma na swoim koncie występy z największymi gwiazdami jazzu – grali z nim: Mike Stern, Bob Berg, the Brecker Brothers, Steely Dan, George Duke, John Scofield,  John McLaughlin i wielu innych.

Ten mistrzowski skład gwarantuje naprawdę mocne wrażenia. Świetne kompozycje i nowatorskie brzmienia  spełnią oczekiwania najbardziej wymagającej publiczności.

31.10.2011 SCOTT HENDERSON / JEFF BERLIN / DENNIS CHAMBERS SUPER TRIO

Support: Favour
g.21 Free Blues Club, Szczecin
Wstęp: 120zł przedsprzedaż / 160zł w dniu koncertu

Wstęp: 120zł przedsprzedaż / 160zł w dniu koncertu

Bilety do nabycia w klubie oraz punktach sprzedaży:
Salon muzyczny FAN (ul. Św. Wojciecha 1)
Sklep muzyczny ROCKMAN (Wyszyńskiego 12)
Sklep muzyczny Music Planet (ul. Kostki Napierskiego 26)
Agencja Turystyczna „Migacz Travel” (ul. Bohaterów Warszaway 83)
W serwisie infoludek.pl

http://www.scotthenderson.net/
http://www.jeffberlinmusic.com/
http://www.dennischambers.com/
http://freebluesclub.pl/

 

JAZZTOPAD 2011

JF

Najważniejszym wydarzeniem 8. edycji wrocławskiego Festiwalu Jazzotopad będzie koncert Sonny’ego Rollinsa, który wystąpi 6 listopada w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej. Będzie to jego jedyny koncert w Polsce.

Na Festiwalu wystąpią ponadto: Fred Hersch Trio, Bobo Stenson/Jon Fält, David Liebman/Richie Beirach oraz Uri Cane/Ben Perowsky/Lutosławski Quartet. Interesującymi wydarzeniami będą także kolejna odsłona JazzPlaysEurope LABORATORY oraz polsko-niemiecki maraton jazzowy 24 hour run.


6.11 Sonny Rollins
Audytorium Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej we Wrocławiu

12.11 Fred Hersch Trio / Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej – PREMIERA
Filharmonia Wrocławska

13.11 Bobo Stenson & Jon Fält

Filharmonia Wrocławska
18.11 Warsztaty Mistrzowskie – Dave Liebman
Akademia Muzyczna im. K. Lipińskiego we Wrocławiu

19.11 Dave Liebman & Richie Beirach
Filharmonia Wrocławska

20.11 JazzPlaysEurope Laboratory 3
Filharmonia Wrocławska

26.11 24h run: What’s in the fridge?
Klub Festiwalowy PUZZLE + inne przestrzenie

27.11 Uri Caine / Ben Perowsky / Lutosławski Quartet – PREMIERA
Filharmonia Wrocławska

Na profilu Festiwalu na portalu Facebook organizowane będą konkursy, w których nagrodami będą bilety na to bezprecedensowe wydarzenie
(http://www.facebook.com/#!/pages/Jazztopad-Festival/102732179782111).

Trzy lata temu festiwal zyskał nowe oblicze, u podstaw którego leżą takie założenia jak: zamawianie utworów u młodych jak i uznanych kompozytorów, wspieranie młodych muzyków, zapraszanie największych gwiazd jazzu (i przekonanie ich do przygotowania specjalnych projektów), zbudowanie silnej międzynarodowej marki festiwalu poprzez udział w międzynarodowych platformach i projektach, organizowanie warsztatów z najważniejszymi muzykami jazzowymi czy kreowanie wyjątkowych projektów, które można usłyszeć tylko na naszym festiwalu.

Dla twórcy i dyrektora Festiwalu Piotra Turkiewicza Jazztopad to przede wszystkim wielkie święto muzyki, bardzo wyraźnie odróżniające się od regularnych koncertów sezonowych. Dlatego też bardzo dużą wagę przykłada on do prezentowania projektów „szytych na miarę”. Jak mówi: „Cała przyjemność i wartość to kreowanie projektów wyjątkowych, które są wyzwaniem nie tylko dla samych muzyków, ale też dla publiczności.

Do tej pory na Jazztopadzie gościły takie tuzy jak Wayne Shorter, Charles Lloyd, Kenny Wheeler czy Gary Peacock. Utwory pisali dla nas wielcy: John Surman, Terje Rypdal czy Kenny Wheeler, ale również znakomici młodzi polscy muzycy – Piotr Damasiewicz i Nikola Kołodziejczyk.

Festiwal Jazztopad znalazł się też w prestiżowym gronie pięciu najważniejszych festiwali europejskich w ramach projektu Take Five Europe (skierowanym do najzdolniejszych muzyków młodego pokolenia). Od trzech lat Jazztopad wspiera również wschodzące gwiazdy jazzu w ramach międzynarodowej platformy JazzPlaysEurope. Tegoroczna edycja jest naturalną kontynuacją procesu, który zaczął się trzy lata temu.

Największym wydarzeniem będzie oczywiście koncert legendarnego Sonny’ego Rollinsa. Tej jesieni gigant jazzu zagra tylko w czterech europejskich miastach! To dla nas wielki zaszczyt, że w tej wąskiej grupie znalazł się Wrocław i festiwal Jazztopad.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi wybitny amerykański pianista Fred Hersch, który specjalnie dla nas napisał nowe aranżacje na trio jazzowe i orkiestrę kameralną.

Po raz trzeci zaprezentowany zostanie też wynik pracy laboratorium jazzowego JazzPlaysEurope, które w tym roku pracować będzie w Amsterdamie, a Polskę reprezentować będzie Michał Bryndal.

Czekają nas też dwa bardzo intymne wieczory: duet wieloletniego kompana Milesa Davisa – Dave Liebmana z Richie Bairachem oraz wybitnego szwedzkiego pianisty Bobo Stensona z Jonem Faltem. Oba koncerty będę jedynymi w Europie.

Ostatni weekend będzie swoistym maratonem, odbywającym się w ramach Sezonu Kultury NRW (Północna Nadrenia i Westfalia) w Polsce 2011/12. Projekt „24h Run: What’s in the fridge?!” na 24 godziny wypełni jazzem z Niemiec i Polski przeróżne wnętrza w centrum Wrocławia, a kulminacją będą aż trzy koncerty w Filharmonii Wrocławskiej: Invisible Change, Maciej Obara Quartet i finałowa premiera kompozycji Uri Caine’a dla Lutosławski Quartet.

www.jazztopad.pl
 

Dee Dee Bridgewater
fot. Philippe Pierangeli

DEE DEE BRIDGEWATER ŚWIĄTECZNIE WARSZAWIE

Stołeczna Estrada

Wybitna wokalistka amerykańska Dee Dee Bridgewater wystąpi 20 grudnia br. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na specjalnym koncercie z cyklu „Świątecznie Warszawie”. 

Poza repertuarem świątecznym w programie tego specjalnego koncertu znajdą się również utwory z albumu „To Billie With Love”.

Dee Dee Bridgewater to jedna z ikon współczesnej wokalistyki jazzowej, artystka o ugruntowanej pozycji zawodowej, niezwykle popularna i uwielbiana na całym świecie. Bridgewater jest przede wszystkim wysokiej klasy  śpiewaczką, która dba o nowoczesną oprawę dla swojego mocno zakorzenionego w gospel i jazzie  stylu. Wielokrotnie nagradzana i nominowana do prestiżowych nagród (od Grammy Awards po Jazz Academy Awards) jest dzisiaj bodaj najważniejszą artystką, która w niezwykle umiejętny sposób łączy jazz z  muzyką rozrywkową i wspaniałą sztuką estradową.

Koncerty Świąteczne organizowane przez Stołeczną Estradę w warszawskich kościołach mają wieloletnią tradycję. W ramach projektu ze specjalnymi świątecznymi programami wystąpili dotychczas w Warszawie: Take 6, The Golden Gospel Singers, Barbara Hendricks, The Hilliard Ensemble oraz Chick Corea.

Od trzech lat koncerty odbywają się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, która ze względu na swoją historią i wspaniałą lokalizację w centrum świątecznie iluminowanej Starówki, jest niewątpliwie znakomitym miejscem na takie wydarzenia.

Dee Dee Bridgewater – Świątecznie Warszawie
Archikatedra św. Jana Chrzciciela
20 grudnia, godz. 20.00

www.estrada.com.pl


 

Laureatka I Nagrody – Nicole Johenntgen

RADEK NOWICKI ZDOBYWA NAGRODĘ W MONAKO

Charly Vaudano

Saksofonista Radek Nowicki zdobył III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Solistów Jazzowych, który odbywał się w dn. 21 - 22 listopada w ramach Monte Carlo Jazz Festival pod honorowym patronatem Jego Wysokości Księcia Monako Alberta II.

I Nagrodę wywalczyła saksofonistka ze Szwajcarii Nicole Johenntgen, a II – gitarzysta Marton Fenyvesi z Węgier. Nicole Johenntgen otrzymała 1500 euro oraz zaproszenie na występ na Monte Carlo Jazz Festival w 2012 roku, Marton Fenyvesi dostał 1000 euro, a Radek Nowicki – 700 euro.

Zmagania finałowe miały miejsce w Akademii Muzycznej i Teatralnej, obradom jury przewodniczył John McLaughlin.

Finalistom towarzyszyła sekcja rytmiczna: keyboard, gitara basowa, perkusja. 30-letnia saksofonistka Niolce Johenngen, która grała na sopranie, alcie i C-Melody, wykonywała w finale „All the Things You Are”, „Sonnymoon for Two”  i „Body and Soul”, Marton Fenyvesi – m.in. „Nardis”, a grający na tenorze Radek Nowicki – „Footprints”, „My One and Only Love” oraz „Giant Steps” na 7/4!



 

HIGH DEFINITION ZAPRASZA

JF

High Definition, zespół który odniósł szereg spektakularnych sukcesów w międzynarodowych konkursach, zapowiada serię koncertów klubowych w lutym i marcu br.

High Definition zdobył Grand Prix na Jazz Hoeilaart w Belgii, Grand Prix na Krokus Jazz Festival 2011 w Jeleniej Górze i zajął III miejsce na Jazz Juniors 2011 w Krakowie. Ponadto Piotr Orzechowski wygrał Montreux Solo Piano Jazz Competition w Szwajcarii jako pierwszy Polak w historii, zaś Alan Wykpisz otrzymał nagrodę dla najlepszego kontrabasisty na Hoeilaart 2011 w Belgii.

W najbliższym czasie zespół będzie nagrywać płytę, prawdopodobnie dla wytwórni Multikulti.

High Definition: Mateusz Śliwa - saksofon, Piotr „pianohooligan” Orzechowski - fortepian, Alan Wykpisz - kontrabas,
Patryk Dobosz - perkusja

Najbliższe koncerty:
13.02 Tygmont, Warszawa
16.02 Harris Paino Jazz Bar, Kraków
19.02 Muzeum Gombrowicza, Wsola (k. Radomia)
22.02 Piec’Art Acoustic Jazz Club, Kraków
23.02 Piec’Art Acoustic Jazz Club, Kraków
15.03 Śląski Jazz Club, Gliwice
16.03 Muzyczna Owczarnia, Jaworki
20.03 Ucho Sax Club, Gdynia
21.03 Improwizacja, Łódź
22.03 Warszawa, Znośna Lekkość Bytu

http://www.facebook.com/highdefinitionband

 

Melody Gardot

JAZZ FEST WIEN 2012

Compress Kraków

W dn. 25 czerwca - 9 lipca odbywać się będzie w Wiedniu Jazz Fest Wien – festiwal o 20-letniej tradycji i gwiezdnej obsadzie.

W tegorocznej edycji Jazz Fest Wien swój udział potwierdzili już Eric Burdon & The Animals, Bobby McFerrin, Melody Gardot, Gregory Porter, Rufus Wainwright, Charles Bradley, Wolfgang Muthspiel, Georg Breinschmid, Thomas Gansch, Térez Montcalm, Ambrose Akinmusire, The John Scofield Hollowbody Band, Marc Ribot & Los Cubanos Postizos oraz Sharon Jones & The Dap Kings.

W przeciągu swojej ponad 20-letniej historii festiwal ten gościł największe gwiazdy jazzu, ale również bluesa, soulu, popu i tzw. muzyki świata. Koncerty odbywają się w wyjątkowych miejscach, m. in. w Operze Wiedeńskiej, która latem zamienia się w mekkę miłośników jazzu. Gościły w niej już takie gwiazdy, jak Keith Jarrett,
Oscar Peterson, Ray Charles, Natalie Cole czy ojciec bossa novy João Gilberto.

Jazz Fest odbywa się w MuseumsQuartier, jednej z dziesięciu największych dzielnic kulturalnych na świecie, gdzie oprócz muzyki możemy delektować się także sztuką, teatrem, modą i wspaniałą kuchnią, a także w Wiedeńskim Ratuszu, którego całe otoczenie zamienia się w lecie w krajobraz kulturalno-gastronomiczny, uwielbiany zarówno przez turystów, jak i mieszkańców Wiednia. Koncerty grane są tu we wspaniałym otoczeniu dziedzińca arkadowego.

W ramach Jazz Fest Wien odbywa się też co roku wielki, plenerowy koncert Fernwärme Open Air… na terenie spalarni śmieci Spittelau. Miejsce może dziwi, ale wiedeńska spalarnia to nie byle co – jej fasadę zaprojektował wielki Hunderwasser i z zewnątrz mogłaby spokojnie uchodzić za muzeum sztuki współczesnej. W tej niezwykłej scenerii występowali już James Brown i Bob Geldof.

PROGRAM JAZZ FEST WIEN 2012

Wiener Staatsoper
01.07. Eric Burdon & The Animals
02.07. Bobby McFerrin solo & special guests
04.07. Melody Gardot & Band | Gregory Porter & Group
06.07. Rufus Wainwright & Band
Wuk
25.06. Charles Bradley
30.06. Wolfgang Muthspiel „Vienna Naked”

Rathaus/Arkadenhof
07.07. The John Scofield Hollowbody Band | Marc Ribot & Los Cubanos Postizos
09.07. Sharon Jones & The Dap Kings

Porgy & Bess
26.06. Georg Breinschmid/Thomas Gansch
02.07. Térez Montcalm
09.07. Ambrose Akinmusire


Program oraz szczegółowe informacje dot. festiwalu znajdują się na stronie www.viennajazz.org

Tam również można kupić bilety na wszystkie wydarzenia.

 

JAK JAZZ NA SZCZYTACH, TO TYLKO W ZAKOPANEM!

Paweł Brodowski

Aż pięć dni – podczas długiego weekendu na przełomie kwietnia i maja – trwać będzie Wiosna Jazzowa Zakopane 2012. Koncerty galowe laureatów Jazz Top, dorocznej ankiety czytelników miesięcznika „Jazz Forum”, gościć będą w hotelach Belvedere i Grand Nosalowy Dwór.

Zakopiańską extravaganzę otworzy w sobotę 28 kwietnia jubileuszową ucztą nasza najlepsza grupa jazzu tradycyjnego Jazz Band Ball Orchestra świętująca w tym roku rocznicę 50-lecia nieprzerwanej działalności!

Dzień później wystąpi potrójny laureat ostatniego plebiscytu, jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych – Leszek Możdżer. Jego solowy recital poprzedzony zostanie występem tria naszej nowej nadziei, trębacza Macieja Fortuny.

Koncert „Jazz zakopiański” 30 kwietnia wpisze się w obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu pod auspicjami UNESCO. Atom String Quartet, zespół który jądrowym uderzeniem wdarł się do czołówki polskiego jazzu, zostanie wzmocniony gościnnym udziałem pochodzącej z Zakopanego wokalistki Niki Lubowicz. Pojawi się także formacja Shaggy Vulvas, czyli wokalista Michał Knapik i gitarzysta Wojciech Rubis.

1 maja królować będzie na scenie obchodzący jubileusz 30-lecia zespół Krzesimira Dębskiego String Connection. W oryginalnym składzie zagrają aktualni laureaci Jazz Topu czarodziej gitary basowej Krzysztof Ścierański i mag keyboardów Janusz Skowron.  W oddzielnym secie zaprezentuje się, tym razem na akordeonie, nasz mistrz  „instrumentów różnych” Andrzej Jagodziński w duecie z gitarzystą Januszem Stroblem.

Wiosnę Jazzową Zakopane 2012 zwieńczy legendarny, osławiony współpracą z Milesem Davisem i Herbie’m Hancockiem, amerykański saksofonista i klarnecista basowy Bennie Maupin ze swoim polskim kwintetem, do którego gościnie dołączy zjawiskowa wokalistka o góralskich korzeniach Hania Rybka. Właśnie wrócili z występów w Mediolanie, Genewie i Paryżu.

Koncerty prowadzić będzie redaktor naczelny JAZZ FORUM Paweł Brodowski.


WIOSNA JAZZOWA ZAKOPANE 2012

Jak jazz na szczytach, to tylko w Zakopanem!

28 kwietnia – 2 maja
Program koncertów

sobota, 28 kwietnia
Gala Jazz Top
godz. 19.00 JAZZ BAND BALL ORCHESTRA – Koncert Jubileuszowy
miejsce: Hotel Belvedere (bilety w cenie 30 zł)

niedziela, 29 kwietnia
Gala Jazz Top
godz. 19.00 MACIEJ FORTUNA TRIO
godz. 20.00 LESZEK MOŻDŻER
miejsce: Hotel Nosalowy Dwór (bilety w cenie 50 zł)

poniedziałek, 30 kwietnia
Światowy Dzień Jazzu: Zakopiański Jazz
godz. 19.00 SHAGGY VULVAS: MICHAŁ KNAPIK, WOJCIECH RUBIS
miejsce: Hotel Belvedere (wstęp wolny)
godz. 20.00 ATOM STRING QUARTET + NIKA LUBOWICZ
miejsce: Hotel Belvedere (wstęp wolny)

wtorek, 1 maja
Gala Jazz Top
godz. 19.00 ANDRZEJ JAGODZIŃSKI+ JANUSZ STROBEL
godz. 20.00 STRING CONNECTION
miejsce: Hotel Belvedere (wstęp wolny)

środa, 2 maja
Koncert Specjalny
godz. 19.00 BENNIE MAUPIN QUINTET
miejsce: Hotel Belvedere (bilety w cenie 30 zł)


Wiosnę Jazzową Zakopane organizuje Biuro Promocji Zakopanego, którego dyrektorem jest Andrzej Kawecki.

Biuro Promocji Zakopanego
ul. Gen. Galicy 8
Zakopane
tel. 18 20 66950

www.promocja.zakopane.pl

Nasze tradycyjne już hasło niesie się z gór na całą Polskę: Jak jazz na szczytach, to tylko w Zakopanem!

Paweł Brodowski

 

ADAM MAKOWICZ W NOWYM JORKU

Paulina Kabalak

W czwartek 14 czerwca 2012 r. o godz. 19:00 Adam Makowicz zagra dla publiczności zgromadzonej w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

Jak informuje PWM, tuż po recitalu odbędzie się prezentacja książki „Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem” autorstwa Marka Strasza.  Spotkanie poprowadzi saksofonista Krzysztof Medyna.

Adam Makowicz zanim został światowej sławy jazzmanem, pokonał szereg przeszkód. Oto fragment jego wspomnień pochodzący z książki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Grać pierwszy fortepian...”:

„Małe koncerciki jazzowe organizowano w klubach studenckich, dla, jak uważano, lekko szemranego towarzystwa. Nie wiadomo, czego tam się słucha, nie wiadomo, co robi, a na pewno ostro pije. To środowisko
było traktowane jak jakiś margines, które fascynuje się jakąś wariacką muzyką, kakofonią i tak dalej.

No i oczywiście moi rodzice uważali, że ja gram taką muzykę z marginesu, nie wiadomo co. Jak wszyscy rodzice martwili się, kim ich syn chce być. Chcieliby, żebym zdobył jakiś zawód, zarabiał, założył potem rodzinę i tak dalej. Żebym prowadził jakieś rozsądne życie. Pytali mnie – ,,Kim ty będziesz? W knajpie będziesz grał? Będziesz pił alkohol i co wtedy z ciebie wyrośnie?” Dla rodziców nie był to żaden zawód. (...)

I tak wyrastałem w tych najtrudniejszych latach, 15, 16, 17 lat, no i rodzice w żadnym wypadku nie chcieli się zgodzić, żebym uczył się jazzu. I rzeczywiście, gdzie miałbym się go uczyć? Nikt go nie uczył, nikt nie wiedział, co to jest i jak uczyć”.


Paulina Kabalak

 

STAŃKO+

JF

Wielkie widowisko jazzowe „Stańko+”  będzie miało miejsce w sobotę 11 sierpnia w Gdańsku na plenerowej scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka w Gdańsku, w ramach 4. edycji festiwalu Solidarity of Arts.

Bohaterem tegorocznego wydarzenia, które może przyciągnąć nawet 20,000 widzów, będzie Tomasz Stańko, mistrz trąbki świętujący obecnie podwójny jubileusz. Najbardziej rozpoznawalny na świecie polski muzyk jazzowy 11 lipca skończył 70 lat. Mija w tym roku 50. rocznica jego działalności artystycznej.

W rolach głównych:
Tomasz Stańko (Polska)
+
Stanisław Sojka (Polska)
Die Norddeutscher Rundfunk Bigband (Niemcy)
Richard Bona (Kamerun)
Mika Urbaniak (Polska)
Monika Brodka (Polska)
R.U.T.A. Beat (Polska)
Kayah (Polska)
Chaka Khan (Stany Zjednoczone)
Quincy Jones (Stany Zjednoczone)
Aleksandra Kurzak (Polska)

Jubilata zaszczycą swym udziałem sławni artyści, wśród nich gość sensacyjny, odwiedzający Polskę po raz pierwszy trębacz jazzowy, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, entrepreneur, celebryta show-biznesu – Quincy Jones! Legendarny Q poprowadzi NDR Big Band, radiową orkiestrę jazzową z Hamburga.


Jak się dowiedzieliśmy, sygnał do rozpoczęcia koncertu da główny bohater solówką na trąbce, zaś finałowa końcówka należeć ma do big bandu, który pod batutą Jonesa wykona standardy jazzowe, m.in. Air Mail Special i Manteca, słynne tematy Jonesa, jak Soul Bossa Nova i Killer Joe (z solówką Stańki) i obowiązkową na tym festiwalu kołysankę Komedy z filmu „Rosemary’s Baby”.

Melodie Komedy przewijać się będą również w repertuarze niektórych innych artystów, np. Stanisław Soyka zaśpiewa balladę Nim wstanie dzień, a Kayah Szarą kolędę.

Atrakcyjność spektaklu gwarantują takie gwiazdy jak amerykańska wokalistka Chaka Khan i kameruński basista/śpiewak Richard Bona, ale także i nasze rodzime sławy – wybitna sopranistka Aleksandra Kurzak, Monika Brodka, Mika Urbaniak, czy R.U.T.A. Beat.

Następujące po sobie występy odbywać się będą naprzemiennie na dwóch scenach i centralnej platformie wychodzącej do publiczności.

Scenografię przygotowuje Radek Dębniak, reżyserem widowiska jest Krzysztof Materna, szefem produkcji Maciej Partyka, a organizatorem Agencja MM Communications

Wstęp wolny

www.solidarityofarts.pl


 

10. BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL

Kinga Eliasz

Już po raz dziesiąty odbywać się będzie, organizowany w tym roku w okresie od 14 października do 1 listopada, Bydgoszcz Jazz Festival. Gwiazdą festiwalu będzie amerykański saksofonista Bill Evans. Wystąpią także m.in. Laboratorium, Ejazz Big Band, Maciej Sikała Trio, Leszek Kułakowski Trio & Joanna Knitter.

Bill Evans zagra 19 października w gmachu Opery Nova w Bydgoszczy. Ten amerykański saksofonista mający na swym koncie pięcioletnią współpracę z Milesem Davisem w Bydgoszczy wystąpi z zespołem Soulgrass, który współtworzą Mitch Stein, Ryan Cavanaugh i Josh Dion.

Program festiwalu:

14 października 2012 (niedziela), godz. 19.00 Kino Adria
Laboratorium; Eljazz Big Band

18 października 2012 (czwartek) 2011, godz. 20.00 Eljazz Club
Maciej Sikała Trio

19 października 2012 (wtorek) 2011, godz.20.00 Opera Nova
Bill Evans Soulgrass

25 października 2012 (czwartek) 2011, godz. 20.00 Eljazz Club
Wawau Adler Quartet

26 października (piątek) 2012, godz. 20.00 Eljazz Club 
Significant Time, Kosmonavt (Norwegia)

1 listopada 2012 (czwartek) 2011 godz. 19.00 Teatr Polski
Leszek Kułakowski Trio & Joanna Knitter; Eljazz Quintet


bilety do nabycia w Bydgoszczy: Opera Nova; Kinoteatr Adria; Teatr Polski, Eljazz, ul. Kręta , po godz. 16.00.

www.eljazz.com.pl

I edycja Bydgoskiego Festiwalu Jazzowego Bydgoszcz Jazz Festival odbyła się w październiku 2003r. jako kontynuacja tradycji wcześniejszych festiwali jazzowych w Bydgoszczy, które sięgają lat 70. ubiegłego stulecia.

Od dziesięciu lat głównym organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Artystyczne ELJAZZ . Festiwal z roku na rok jest coraz bardziej urozmaicony, a zapraszani artyści reprezentują różne nurty muzyki jazzowej. Występowali do tej pory najwybitniejsi przedstawiciele jazzu polskiego tacy jak:*Urszula Dudziak, Tomasz Stańko, Włodzimierz Nahorny, Krzysztof Ścierański, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, i wielu innych oraz przedstawiciele jazzu amerykańskiego tacy jak Billy Harper, Al Foster, Vincent Herring, Jeff Berlin, Brian Auger, Jeff „Tain” Watts, Ernie Watts, Pat Martino.

Wspomagają organizację Festiwalu również inne instytucje, które w aktywny sposób przyczyniają się do rozwoju tej imprezy. Należy tu wymienić władze Miasta Bydgoszczy oraz Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

Koncerty festiwalowe odbywają się na terenie całego miasta od klubów począwszy na oprze skończywszy. Zainteresowanie Festiwalem z roku na rok jest coraz większe, a organizatorzy stale poszerzają formułę festiwalu.

 

 

BMW JAZZ CLUB PREZENTUJE THE MOSAIC PROJECT

BMW Jazz Club

Amerykańska perkusistka Terri Lyne Carrington będzie gwiazdą tegorocznej edycji BMW Jazz Club. 8 listopada w Teatrze Wielkim w Warszawie zaprezentuje swój „The Mosaic Project”. U jej boku wystąpią wybitne jazzowe wokalistki – Nona Hendryx, Carmen Lundy oraz Urszula Dudziak.

Światowej sławy perkusistka  Terri Lyne Carrington wystąpi ze swoim kobiecym projektem „The Mosaic Project”. Za krążek pod tym samym tytułem artystka otrzymała w lutym br. nagrodę Grammy w kategorii najlepszy jazzowy album wokalny. Album o tyle niezwykły, że prezentujący prawdziwie kobiecą naturę jazzu.

Do udziału w projekcie Carrington zaprosiła najlepsze instrumentalistki i wokalistki jazzowe na świecie. Wśród nich: Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater, Nonę Hendryx, Wilson Cassandra, Esperanzę Spalding, Helen Sung, Tineke Postma, Geri Allen, Patrice Rushen, Ingrid Jensen, Sheilę E. i Gretchen Parlato. Wcześniej grała z takimi tuzami jak Dizzy Gillespie, Stan Getz, Clark Terry, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Joe Sample, Al Jarreau, czy Yellowjackets.

W Warszawie Terri Lyne wystąpi razem z Noną Hendryx, Carmen Lundy i Urszulą Dudziak, które mimo różnych rodowodów połączyła koncepcja Carrington i wielka pasja do jazzu. 

Nona Hendryx to amerykańska wokalistka, znana zarówno ze swoich solowych osiągnięć, jak również z występów w popularnym w latach 60. i 70. XX wieku trio Labelle. W muzyce sięga po różne gatunki od soulu nawet po hard rock. Carmen Lundy, czyli „kobieta o wielu twarzach”, jak napisał o niej „The Los Angeles Times”. Śpiewa, komponuje, aranżuje, produkuje i maluje. Na swoim koncie ma również epizody aktorskie. Jednak, przede wszystkim ceniona jest za swój talent wokalny. Słynie z progresywnego bebopowego i post-bebopowego stylu śpiewania. Urszula Dudziak jest ostatnim elementem muzycznej mozaiki Carrington, a zarazem polskim akcentem tegorocznego BMW Jazz Club. Światowej sławy wokalistka obdarzona niezwykłą skalą głosu, której perfekcja intonacji i oryginalne techniki wokalne pozwoliły na stałe wpisać się do panteonu muzyki jazzowej.     

„Nie mam wątpliwości. To będzie jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń muzycznych w Polsce. Na jednej scenie wystąpią światowej sławy artystki jazzowe pod egidą wybitnej perkusistki, laureatki nagrody Grammy – Terri Lyne Carrington. 8 listopada w Teatrze Wielkim zobaczymy kobiecą stronę jazzu na najwyższym światowym poziomie. Po prostu trzeba tam być” – mówi dyrektor artystyczny BMW Jazz Club, Rafał Bryndal – dziennikarz muzyczny Chilli ZET prowadzący program „Rafał Bryndal Jazz Quartet”.

„Zaangażowanie w kulturę to jeden z filarów działalności społecznej BMW Group. BMW Jazz Club jest już w Polsce uznaną marką gwarantującą wysoki poziom artystyczny i jestem przekonany, że tegoroczna edycja będzie wyjątkowa” – skomentował Andreas Biehler, dyrektor generalny BMW Group Polska. 

Bilety na jedyny w Polsce koncert „The Mosaic Project” można kupić na stronie www.eventim.pl oraz w salonach Empik.

Więcej o BMW Jazz Club na www.bmwjazzclub.pl.

Terri Lyne Carrington – The Mosaic Project
Opera Narodowa Teatr Wielki
8 listopada 2012,  godz. 20.00
Bilety: od 110 zł do 550 zł

Bilety można kupić na eventim.pl oraz w salonach sieci Empik.
bmwjazzclub.pl

 


 



  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm