10-11/2009

Na okładce jesiennego numeru JAZZ FORUM – zamyślony Tomasz Stańko, w czerni, dłonie skrzyżowane na trąbce. W wywiadzie zatytułowanym „Tajemnica sztuki” Robert Supeł indaguje artystę o najnowszy album „Dark Eyes”, który  otwiera nowy okres w jego życiu. Rozmowa odbyła się w Warszawie, ale ilustrują ją fotografie, które wykonał nasz wysłannik, John Guillemin, podczas wizyty u Stańki w jego nowojorskim mieszkaniu przy Amsterdam Avenue.

„Ja & Miles” to z kolei pogawędka Tomasza Tłuczkiewicza  z Michałem Urbaniakiem o jego nowym, podwójnym albumie „Miles Of Blue”. „Ten album to hołd dla Milesa i jednocześnie życiorys, podsumowanie” – mówi Urbaniak, jedyny skrzypek i jedyny polski muzyk, który grał z Milesem Davisem – na płycie „Tutu”. „Tego się nie da opisać. Całe życie stanęło mi przed oczami. Wtedy zdałem sobie sprawę, że to prawda – marzenia się spełniają... Mam teraz superband, na Jamboree staramy się zrobić więcej, ale szukamy kasy, George Duke jest, już czeka, pakuje się...”,

„Beatelsi i Jazz” – w związku z premierą zremasterowanego katalogu The Beatles Łukasz Hernik zastanawia się, co wspólnego mają Beatelsi z jazzem. „Przed promieniowaniem The Fab Four nie uchronił się także jazz, co więcej tej magii uległ stosunkowo szybko. Choć nie obyło się bez bólu...”

Z Rebeccą Martin, nowojorską wokalistką, autorką i kompozytorką, tuż przed jej pierwszym koncertem w Polsce na festiwalu Jazz i Okolice rozmawiają Andrzej Kalinowski i Edyta Biskup.

„Johnny Winter: blada twarz, czarna dusza” – sylwetkę kultowego gitarzysty i wokalisty, legendy amerykańskiego rocka, który w listopadzie wystąpi w Warszawie i Poznaniu, kreśli Andrzej Dorobek.

Relację Anny i Andrzeja Bernatów z jubileuszowego Jazz Campingu Kalatówki 2009 dopełnia oczywiście pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników zlotu,  tym razem wykonane w tym samym miejscu pod Suchym Żlebem, gdzie pół wieku temu sfotografowali się uczestnicy pierwszego Jazz Campingu z Krzysztofem Komedą i Romanem Polańskim.

Nowy numer przynosi, jak zwykle, relacje z wielu innych ważnych wydarzeń na scenie jazzowej, festiwali i koncertów, cały pakiet recenzji płytowych, a także lista nadchodzących koncertów, których jest tak wiele, że zestawienie to zapełnia aż osiem stron czasopisma.

Prenumeratorzy otrzymują wydany w formie digi-packu nowy CD grupy Wierba & Schmidt Quintet pt. „Maya”. Zespół ten gra twardy bop i idzie do przodu jak burza, od nagrody do nagrody.

 

CD DLA PRENUMERATORÓW
30. Wierba & Schmidt Quintet, Marek Romański
16. Następna płyta: Octavia

AD LIBITUM
2. Kongres Kultury Polskiej 2009, Krzysztof Sadowski

NEWS
4. Jesienna burza
6. Polski jazz w Londynie i Belfaście, Not Two w Down Beacie, Europejska Nagroda Jazzowa 2009, Dwie Historie Jazzu, Jazz Jamboree 2009
10. Tu się gra jazz
74. Trasy

LIVE
18. Tania Maria, Ryszard Borowski
18. Radiohead, Krzysztof Machowina
19. Polski jazz na Ealingu, Jarek Kalinowski
26. A Story of Polish Jazz, Paweł Brodowski
47. Kołakowski & Liebman, Bogdan Chmura
57. Adam Makowicz: Bach na fortepian i organy, Marek Tomalik
57. Omar Sosa w Bielsku-Białej, Marek Tomalik

FESTIWALE
12. Róże Jazz Festival, Andrzej Winiszewski
20. Kalatówki 2009, Anna Bernat
24. Vocingers 2009, Paweł Brodowski
28. Maratea – Phonetica Jazz Festival, Krystian Brodacki
47. Ci, na których liczymy

FEATURES
34. Johnny Winter: blada twarz, czarna dusza, Andrzej Dorobek
36. Rebecca Martin, Andrzej Kalinowski & Edyta Biskup
40. Tomasz Stańko: tajemnica sztuki, Robert Supeł
48. Michał Urbaniak: Ja i Miles,  Tomasz Tłuczkiewicz
54. Beatlesi i Jazz, Łukasz Hernik

CODA
39. Moki Cherry nie żyje, Marek Piechnat
51. Pogrzeb Zosi Komedowej, Paweł Brodowski

LISTY
52. Take the A Train, Take 3, Jacek Pęcherski
52. Mike Chadwick likes Polish jazz, Wojtek Witkowski

RECENZJE
58. CD (Jan Garbarek Group, Vijay Iyer Trio, John Abercrombie Quartet, Wadada Leo Smith & Jack DeJohnette, Randy Brecker, John Patitucci Trio, Gary Burton/Pat Metheny/Steve Swallow/Antonio Sanchez, Evan Parker Electro-Acoustic Ensemble, Zach Brock and the Coffee Achievers, Nguyęn Lę, Bugge Wesseltoft, Whitney Houston, Zbigniew Namysłowski Quintet, Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band, Maciek Grzywacz, Jerzy Małek Group, Ilona Damięcka, Wierba & Schmidt Quintet, Różni wykonawcy – Why Not Samba)
     
PRENUMERATA
77. Kupon subskrypcyjny
79. Numery archiwalne
80. Ogłoszenia drobne
 

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm