10-11/2010

Keith Jarrett, Jack DeJohnette, Gary Peacock, Dee Dee Bridgewater i Marcus Miller – portrety gwiazd na okładce nowego numeru JAZZ FORUM to wizytówka Jazz á Juan – słynnego festiwalu w Antibes Juan-les-Pins na Lazurowym Wybrzeżu, który w tym roku świętował swój złoty jubileusz, a który opisują w oddzielnych relacjach Paweł Brodowski, Pierre Lapijover i Andrzej Herman.

Jesienne wydanie JF przynosi również sprawozdania z kilku najbardziej liczących się festiwali naszej krajowej sceny. Grażyna Świętochowska była na Ladies’ Jazz by Seat w Gdyni, Witold Mirski na Złotej Tarce w Iławie, Agnieszka Antoniewska na Skrzyżowaniu Kultur w Warszawie, Bogdan Chmura na Voicingers w Żorach, zaś Anna i Andrzej Bernatowie na Jazz Campingu Kalatówki w Zakopanem. Jeden z naszych korespondentów, Tadeusz Skliński, wybrał się aż na Białoruś, do Mińska, na Dzień Niemena.

Z fali koncertów, która nas zalewa, wyławiamy takie perły jak Sting w Poznaniu (Dionizy Piątkowski), Jan Garbarek i The Hilliard Ensemble, Leonard Cohen, Chuck Mangione, Jubileusz Sax Clubu w Gdyni, a także Chopin’s Birthday Party, które miało miejsce w Chicago i Nowym Jorku. Zestawienie koncertów, które czeka nas tej złotej polskiej jesieni, jest tak bogate, że obejmuje aż sześć stron.

„Stan Getz: historia jednego nagrania” to reprint artykułu z zapomnianej już książki Romana Waschki „Jazz od frontu i od kuchni” (PWM) – fascynująca relacja, dzień po dniu, godzina po godzinie, z legendarnej sesji Stana Getza i Tria Andrzeja Trzaskowskiego, która miała miejsce pół wieku temu na Jazz Jamboree ’60, a która przyniosła pierwsze w historii nagranie światowej sławy gwiazdy jazzu amerykańskiego z polską sekcją rytmiczną.

Marek Tomalik rozmawia z Gonzalo Rubalcabą, kubańskim wirtuozem fortepianu, który rok temu występował na Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej, a teraz będzie ozdobą Silesian Jazz Meeting w Rybniku i Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu.

Maciej Karłowski ma rendez-vous z Anną Gadt (Anią Stępniewską), znakomitą wokalistką, która właśnie wydała swoją pierwszą płytę, „Still I Rise”. Zaś Jan Cegiełka nie spóźnił się na spotkanie z utalentowaną pianistką Joanna Gajdą, której debiutancki krążek „Heaven Earth – Earth Heaven” otrzymują teraz nasi prenumeratorzy. Marka Romańskiego zafascynowała książka-manifest Andrzeja Mitana „Tytuł roboczy”.

Wśród recenzji płytowych m.in. Miles Davis „Bitches Brew” (Legacy Edition), Vijay Iyer „Solo” (nasza recenzja miesiąca), Charles Lloyd Quartet, Jason Moran, Norah Jones i Lizz Wright, a także Leszek Możdżer, Piotr Wyleżoł i NOVI Singers...

CD DLA PRENUMERATORÓW
54. Joanna Gajda Quartet „Heaven Earth – Earth Heaven”, z utalentowaną pianistką, kompozytorką i liderką zespołu rozmawia Jan Cegiełka

LIVE
3. Jan Garbarek & The Hilliard Ensemble, Cezary Gumiński
12. Leonard Cohen na Torwarze, Cezary Gumiński
19. Muzyczne Noble, Marek Piechnat
20. Sting w Poznaniu, Dionizy Piątkowski
23. Adam Makowicz & Artur Dutkiewicz: w jazzowym kręgu, Aleksandra Buszta-Bąk
24. Jubileusz Sax Clubu, Jurek Bartkowski
24. Chuck Mangione w Gdyni, Grażyna Świętochowska
25. Arve Henriksen, Jan Bang & Jono El Grande, Monika Okrój

NEWS
4. Złota Polska Jesień Jazzu, Urodziny Kolosa, Nagroda dla Geniusza, Herbie Hancock w Warszawie, Chopin’s Birthday Party, Chopin na 5 fortepianów, Jam Session w Remoncie, Warszawski dzień Szakala
53. Era Jazzu z Luizjany

INFO
10. Tu się gra jazz!
59. Jazz w TVP Kultura – listopad
77. Trasy

CODA
23. Buddy Colette
53. Solomon Burke: Król Rocka i Soulu

FESTIWALE
26. Voicingers 2010, Bogdan Chmura
30. Złota Tarka po raz czterdziesty, Witold M. Mirski
33. Ladies’ Jazz By Seat 2010, Grażyna Świętochowska
36. Jazz Camping Kalatówki 2010, Anna Bernat
38. Skrzyżowanie Kultur, Agnieszka Antoniewska
40. Złoty Jubileusz Jazz a Juan, Paweł Brodowski
45. Jarrett on My Mind, Pierre Lapijover
46. Jazz a Juan, Andrzej Herman
47. Niemen Non Stop 2010: laureaci, Roman Radoszewski
56. Niemen w Mińsku Białoruskim, Tadeusz Skliński

FEATURES
28. Stan Getz: Historia jednego nagrania, Roman Waschko
48. Gonzalo Rubalcaba: sztuka skupienia i sugestia działania, Marek Tomalik
51. Anna Gadt: Still I Rise, Maciej Karłowski

KSIĄŻKI
58. Andrzej Mitan: „Tytuł roboczy”, Marek Romański

RECENZJE
60. CD (Miles Davis, Vijay Iyer, Charles Lloyd Quartet, Jason Moran, Anat Fort Trio, Bill Frisell, Norah Jones, Lizz Wright, Norma Winstone, Fredrika Stahl, Jakob Bro, Michael Formanek, Jan Garbarek & The Hilliard Ensemble, Eivind Aarset & The Sonic Codex Orchestra, Santana, Eric Clapton, Leszek Możdżer, Piotr Wyleżoł Quintet, NOVI Singers, Artur Lesicki Acoustic Harmony, New Tango Bridge, Shannon, Czerwono-Czarni)
76. Up Tempo, Piotr Iwicki
    
PRENUMERATA
78. Zaprenumeruj Jazz Forum
79. Archiwalia: uzupełnij swoją kolekcję
80. Stragan muzyczny

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm