4-5/2010

Aga Zaryan – artystka z okładki majowego numeru JAZZ FORUM – zapewnia w wywiadzie Annę Bernat: „Jestem inna i moja muzyka jest inna”. Jest pierwszą polską artystką, która wydała płytę ze znakiem firmowym legendarnej wytwórni Blue Note Records. Najnowszy album „Looking Walking Being” powinien ułatwić naszej znakomitej wokalistce drogę na festiwale i do słuchaczy w wielu krajach.

Gwiazda amerykańskiej wokalistyki jazzowej Dee Dee Bridgewater zwierza się w intymnej rozmowie telefonicznej Łukaszowi Hernikowi: „Mam wrażenie, że życie Billie Holiday w wielu aspektach przypomina moje”. Od czasu premierowej prezentacji na Bielskiej Zadymce Jazzowej Dee Dee jest wciąż w trasie koncertowej z programem nagranym na płycie „Eleanora Fagan (1915-1959): To Billie With Love From Dee Dee”.

O swojej muzyce i inspiracjach opowiada też Łukaszowi Hernikowi Rebekka Bakken, norweska wokalistka, która na kilku koncertach w Polsce prezentowała piosenki ze swojej najnowszej płyty „Morning Hours”.

Dziedzictwo Krzysztofa Komedy kultywowane jest nie tylko w Polsce, ale i w Ameryce. Komeda Project to polsko-amerykański kwintet prowadzony w Nowym Jorku przez pianistę Andrzeja Winnickiego i saksofonistę Krzysztofa Medynę. Dwaj współliderzy opowiadają o swojej komedowskiej fascynacji, która znalazła upust na dwóch płytach: „Requiem” i nagranej dwa
lata wcześniej „Crazy Girl”.

Nowa nadziej polskiej pianistyki jazzowej Mateusz Kołakowski, bohater prezentowanego również za granicą projektu „2010: A Chopin Odyssey”, z udziałem Orkierstry AUKSO p/d Marka Mosia, tłumaczy Łukaszowi Iwasińskiemu, dlaczego popularne ostatnio „przerabianie Chopina na jazzowo jest dla mnie nieporozumieniem”.

Pianista Joachim Mencel, współautor z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym albumu „Live In Fort Andross” zastanawia się w rozmowie z Krystianem Brodackim, gdzie jest sedno muzyki.

Festiwal Jazz nad Odrą 2010 recenzuje tym razem Piotr Iwicki, a Tomasz Szachowski wyjaśnia kryteria, jakimi kieruje się jury tamtejszego konkursu.

Z dwoma laureatami pierwszej nagrody tegorocznego Konkursu JnO na Indywidualność Jazzową – saksofonistą Jarkiem Bothurem i pianistą Kubą Płużkiem rozmawia Monika Okrój. Ich debiutancką płytę Jarek Bothur Quartet „Lilla Chezquis” (digi-pack) otrzymują wszyscy prenumeratorzy JAZZ FORUM.

CD DLA PRENUMERATORÓW
27. Jarek Bothur Quartet „Lilla Chezquiz”: z Jarkiem Bothurem
i Kubą Płużkiem rozmawia Monika Okrój

LIVE
1. Ale Dżez!, Andrzej Bernat
12. Pat Metheny: orkiestra robotów, Paweł Brodowski
39. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, Krzysztof Machowina
35. Hendrix Piano i forte, Ireneusz Felicjańczuk
75. The Melody Makers: czeski big band, Roman Kurowski
80. Orchestrion: jak to działa?, Piotr Iwicki

NEWS
3. Jerzy Wojciechowski: Ostrowianin Roku, Jan Cegiełka
3. Jerzy Milian: diamentowy jubileusz, Krzysztof Balkiewicz
4. Czuwanie artystów, Krzyk trąbki
6. Jazzahead 2010, Back in the USA, Desperado, Marek Bałata w Chile, Warsaw Summer Jazz Days i inne wiadomości
10. Tu się gra jazz
23. Wiosna Jazzowa Zakopane 2010
25. Nigel’s Polish Weekend
77. Trasy

CODA
8. Pożegnanie: Tadeusz Prejzner
47. Mike Zwerin, Paweł Brodowski

AD LIBITUM
18. Projekt Ustawy Medialnej, Krzysztof Sadowski

FESTIWALE
20. Jazz nad Odrą 2010: jak za dawnych lat, Piotr Iwicki
25. Kilka uwag na marginesie konkursu JnO, Tomasz Sza­chowski

FEATURES
30. Komeda Project, Bruce Lindsay
36. Dee Dee Bridgewater: zawsze chciałam być trąbką, Łukasz Hernik
40. Aga Zaryan: jestem inna i moja muzyka jest inna, Anna Bernat
44. Rebekka Bakken: szybko znaczy dobrze, Łukasz Hernik
48. Mateusz Kołakowski: A Chopin Odyssey, Łukasz Iwasiński
52. Joachim Mencel: Gdzie jest sedno muzyki?, Krystian Brodacki

RECENZJE
58. CD (Nigel Kennedy Quintet, Brad Mehldau, Lionel Loueke, Jacky Terrasson, Paul Motian Trio, Jim Hall & Bill Frisell, Wadada Leo Smith, Jason Adasiewicz’s Rolldown, Walt Dickerson, Stacey Kent, Sade, Salif Keita, City Swing Collection, Sibel Kose, Vladyslav Sendecki, Leszek Możdżer, Aga Zaryan, Leszek Kułakowski Ensemble Piccolo, Włodek Pawlik, Michał Zduniak/Andrzej Chochół, New Trio, Daniel Popiałkiewicz Trio, Kattorna, Irek Dudek, Trio Mania, Gajcy – Szyc – Pierończyk)
72. Książki (Dariusz Michalski „Piosenka przypomni ci”)
    
PRENUMERATA
78. Zaprenumeruj Jazz Forum
79. Archiwalia: uzupełnij swoją kolekcję
80. Stragan muzyczny

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm