7-8/2011

Wywiad z Marcusem Millerem to „cover story” lipcowo-sierpniowego numeru JAZZ FORUM. Sławny amerykański basista, kompozytor, producent i lider będzie super gwiazdą wielkiego muzycznego widowiska Marcus+, jakie odbędzie się w sobotę 20 sierpnia br. w Gdańsku, na scenie plenerowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej,  w ramach festiwalu Solidarity of Arts.

„Solidarność to bardzo ważna idea. Jako muzyk mam wiele okazji, by się przekonać, że ludzie na całym świecie są tacy sami, ze względu właśnie na solidarność i wielkie idee, które ich łączą... Jazz jest muzyką wolności” – mówi Marcus w transkontynentalnej rozmowie z Pawłem Brodowskim, przypominając highlights swojej kariery, a w szczególności współpracę z Milesem Davisem.

„Wszystkie piosenki, które zagrałem na najnowszej płycie, pochodzą z czasu, kiedy miałem 10-11 lat, czyli dokładnie tyle, ile moje dzieci dzisiaj. Patrzę więc na nie i słyszę te wszystkie inspiracje, którymi nasiąkałem, kiedy byłem dzieckiem, muzykę, której słuchałem, zanim jeszcze sam stałem się muzykiem. To siedzi we mnie głęboko przez cały czas” – zwierza się Pat Metheny Konradowi Żywieckiemu, który indaguje gitarzystę o niedawno wydany album „What’s It All About”.

Album duetu Branforda Marsalisa i Joeya Calderazzo „Songs Of Mirth And Melancholy” znalazł odbicie aż w dwóch wywiadach na łamach najnowszego numeru JAZZ FORUM. Łukasz Hernik rozmawia z saksofonistą, zaś Grażyna Studzińska-Cavour z pianistą, który gościł na tegorocznym Palm Jazz Festival w Gliwicach. Jak mówi Joey: „Wprawdzie moje nazwisko figuruje na okładce, ale to jest ciągle płyta Branforda. Nasza muzyczna relacja polega na tym, że ja wiem, co mu się podoba. I robię, co mogę, żeby wypełnić jego wizję. Taka była też moja rola w tym duecie. To jest ciągle jego wizja”.

Przed Warsztatami SIM, które odbędą się w Sopocie, z wykładowcą Ralphem Alessim, jednym z najciekawszych współczesnych amerykańskich trębaczy i improwizatorów jazzowych, założycielem i dyrektorem The School for Improvisational Music w Nowym Jorku, rozmawia Andrzej Kalinowski.

O muzyce polsko-duńskiego Off Quartetu, którego płytę otrzymują w tym numerze prenumeratorzy JF, z gitarzystą Markiem Kądzielą rozmawia Marek Romański.

Tegoroczne, jubileuszowe Warsaw Summer Jazz Days recenzują Marek Dusza, Piotr Iwicki i Piotr Rodowicz, zaś Zbigniew Wrombel omawia Enter Music Festival, którego pierwsza edycja odbyła się w pięknej scenerii Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu. Marek Romański składa relację z belgijskiego festiwalu Jazz a Liege.

Muzyka na dobry początek – wielkie widowisko na Placu Defilad w Warszawie z okazji inauguracji polskiej prezydencji opisuje, z perspektywy wykonawcy, Piotr Iwicki, który uczestniczył w tym koncercie jako muzyk orkiestry Sinfonia Varsovia.

W pięciogwiazdkowej recenzji Tomasz Szachowski ocenia najnowszy album Leszka Możdżera „Komeda”, który wdarł się na listy bestsellerów i już pokrył „podwójną platyną”. Jest to nasza „Recenzja Miesiąca”.

To tylko niektóre „highlights” najnowszego numeru, który przynosi mnóstwo informacji na temat bogatego w wydarzenia sezonu letniego i nadchodzącej nieuchronnie jesieni.

CD DLA PRENUMERATORÓW
29. Off Quartet, z Markiem Kadzielą rozmawia Marek Romański
31. Następna płyta: Hevhetia: 10 lat

NEWS
2. Marcus+
3. Tomasz  Stańko na North Sea, Piotr Orzechowski laureatem Montreux, Down Beat: jak głoso-wali krytycy, Komeda w Bibliotece Narodowej, Letnia Akademia Jazzu
6. Tu się gra jazz
17. Old Jazz Meeting Złota Tarka 2011
69. Trasy
72. 50-lecie Non-Stopu

LIVE
8. Muzyka na dobry początek, Piotr Iwicki
12. Plus Grand Prix Jazz Melomani 2010, Paweł Brodowski
14. Urodziny Henryka Miśkiewicza, Anna Bernat
15. Nasi na Jazz Rally, Jacek Wróbel
15. Bobby solo, Joanna Pieczykolan

FESTIWALE
16. Wasa Swing Festival, Paweł Brodowski
18. Enter Music Festival, Zbigniew Wrombel
20. Jazz a Liege, Marek Romański
22. Warsaw Summer Jazz Festival, Marek Dusza, Piotr Iwicki, Piotr Rodowicz
27. Letni Festival Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Bogdan Chmura
48. Dni Muzyki Kurylewicza, Mikołaj Ł. Lipowski
54. Art of Improvisation, Monika Okrój

FEATURES
32. Pat Metheny: What It’s All About, Konrad Żywiecki, Michał Dąbski
38. Marcus Miller+, Paweł Brodowski
42. Ulf Wakenius, Peter Katina
44. Branford Marsalis: w służbie melodii, Łukasz Hernik
46. Joey Calderazzo: Gram, jak czuję, Grażyna Studzińska-Cavour
50. Ralph Alessi: szkoła improwizacji, Andrzej Kalinowski
55. Wydział Jazzu w Warszawie?, z prof. Stanisławem Moryto, rektorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina rozmawia Maria Peryt

CODA
15. Ottilie Paterson
28. Maciej Zembaty
68. Henryk Zomerski: w służbie rock and rolla, Marek Gaszyński

AD LIBITUM
35. Komunikat Zarządu PSJ

RECENZJE
58. CD (Miles Davis, Craig Taborn, Meredith Monk, John Scofield, Henri
Texier, Tonbruket, Paul Simon, Gregg Allman, Lisa Ekdahl, Wojtek Ma¬zolewski Quintet, Jaskułke & Wyleżoł, Włodek Pawlik, Adam Pierończyk, Maciej Sikała/Piotr Lemańczyk/Tyler Hornby, Leszek Możdżer, Aga Zaryan, Marta Król, The 3RIO, Paristetris, Contemporary Noise Sextet, Leszek Dranicki)

 

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm