9/2010

Uśmiech Leszka Możdżera na okładce wrześniowego numeru JAZZ FORUM – to sygnał, że „największy w historii koncert jazzowy w Polsce” przeszedł do historii. Kadr z telebimu na koncercie „Możdżer+” podczas festiwalu Solidarity of Arts podarował nam Darek Kula – artysta fotografik, który jest autorem zapierającej dech panoramy kilkunastotysięcznej widowni na Targu Targowym w Gdańsku. To, co się tam wydarzyło, opisuje Paweł Brodowski, fotoreportaż przygotował Jurek Bartkowski, zaś Marek Dusza podrzucił na rozkładówkę efektowną figurę Marcusa Millera podczas wykonywania pompki na jednej ręce na uroczystości odciskania dłoni w Alei Gwiazd!

Koncerty jazzowe warszawskiego festiwalu Chopin i Jego Europa „pokrywa” Piotr Iwicki, a Bogdan Chmura recenzuje Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami w Krakowie, którego kulminacją był chopinowski koncert goszczącego dzień wcześniej w stolicy Bobby’ego McFerrina z Big Bandem NDR. Jak było na Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty, donosi Andrzej Dorobek, a Marek Zawadka zapuścił się po raz pierwszy do Kaliningradu, na festiwal Don Chento Jazz 2010. Mikołaj Lipowski składa sprawozdanie z wizyty na jubileuszowych Warsztatach Jazzowych w Puławach, a Beata Chmielewska podsumowuje, również jubileuszowe warsztaty Cho-Jazz 2010.

Amerykański pianista Marc Copland ujawnia w rozmowie z Andrzejem Kalinowskim i Beata Zakrzowską, ze jego wizja muzyki to „przygoda umysłu i sprawa serca”. Sylwetkę saksofonisty Steve’a Colemana kreśli Łukasz Iwasiński, zaś Andrzej Winiszewski indaguje pianistę Leszka Kułakowskiego na okoliczność wydania płyty „Code Numbers (zdecydowany powrót do jazzu).

Henryk Kotowski rozbiera na kolory wielobarwny multikulti projekt World Orchestra Grzegorza Piotrowskiego. Prezes PSJ Krzysztof Sadowski przedstawia tezy środowiska muzyków dotyczące „Polityki kulturalnej państwa”. Są w tym numerze smaczki orientalne – relacje naszych „wysłanników” do Japonii (Piotr Iwicki) i Chin (Dionizy Piątkowski).

O formie muzyków na jubileuszowym koncercie Czerwono-Czarnych (50-lecie) zapewnia Marcin Mindykowski, Kasię Sobczyk wspomina Marek Gaszyński. Żegnamy również Abbey Lincoln – ostatnią z wielkich wokalistek złotej ery jazzu; holenderskiego klarnecistę, saksofonistę i lidera Willema Breukera, a także naszego saksofonistę-wizjonera Ryszarda Gwalberta Miśka.

Wśród recenzji płytowych nie ma jeszcze jubileuszowego wznowienia „Bitches Brew”, ale jest za to trochę późniejszy chronologicznie „Live-Evil”. Na naszą recenzję miesiąca (na stronie internetowej) wybraliśmy album „The Silence” Loud Jazz Band – norwesko-polskiej formacji Mirosława „Carlosa” Kaczmarczyka (tekst Konrada Żywieckiego).

Natomiast płyta dla prenumeratorów to „Oleg Kireyev” – specjalnie dla nas przygotowana, przekrojowa kompilacja utworów z trzech różnych albumów czołowego rosyjskiego saksofonisty, który ma bliskie kontakty z naszymi muzykami i co raz częściej występuje w Polsce.


CD DLA PRENUMERATORÓW
54. Oleg Kireyev: i do rymu, i do sensu, z czołowym rosyjskim saksofonistą i liderem rozmawia Anna Filipyeva

AD LIB
3. Polskie ślady w Tokio, Piotr Iwicki
18. Polityka kulturalna państwa, Krzysztof Sadowski
29. Jazz po chińsku?, Dionizy Piątkowski

CODA
4. Ryszard Gwalbert Misiek: muzyk wizjoner
17. Abbey Lincoln, Paweł Brodowski
23. Była taki ktoś: wspomnienie o Kasi Sobczyk, Marek Gaszyński
39. Willem Breuker, Martin Drew
51. David Saucedo Valle

NEWS
5. Down Beat: Ankieta Krytyków 2010, Sonny@80, Brubeck dziękuje, Louis, Bitches Brew, Chopin na 5 fortepianów, Dzień Szakala w Warszawie, Sukces Michała Tomaszczyka, Letnia Akademia Jazzu
10. Tu się gra jazz
12. Targi w Krakowie
19. Gwiazdy jesiennej Ery Jazzu, Krakowska Jesień Jazzowa

LIVE
20. Czerwono-Czarni: koncert na pięćdziesięciolecie, Marcin Mindykowski
28. Tymon dla Tybetu, Henryk Kotowski
35. Odkrycie Bałaty, Krystian Brodacki

FESTIWALE
24. XL Puławy, Mikołaj L. Lipowski
26. Triumf Grażyny Auguścik, Paweł Brodowski
27. Don Chento Jazz 2010 Kaliningrad, Marek Zawadka
30. Chopin i Jego Europa, Piotr Iwicki
33. XV Letni Festiwal w Piwnicy Pod Baranami, Bogdan Chmura
36. Pistoia Blues, Krystian Brodacki
37. Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty, Andrzej Dorobek
40. Możdżer+ przestrzeń wolności, Paweł Brodowski
46. Sopot Molo 2010, Henryk Malesa
47. Złota Tarka: laureaci, Witold Mirski
59. Komeda Jazz Festival: początek w środku lata, Andrzej Pietras


FEATURES
48. Marc Copland: przygoda umysłu, sprawa serca, Andrzej Kalinowski, Beata Zakrzowska
52. Steve Coleman, Łukasz Iwasiński
57. Grzech Piotrowski World Orchestra, Henryk Kotowski
58. Leszek Kułakowski: „Czuję się outsiderem”, Andrzej Winiszewski

RECENZJE
60. CD (Miles Davis, Sting, Darcy James Argue’s Secret Society, Bobby Hutcherson, Madlib, Gilberto Gil, Laurie Anderson, John Mayall, Loud Jazz Band, Dwootho, Soyka Kwintet+, Mikrokolektyw, Tomek Grochot Quintet feat. Eddie Henderson, Olo Walicki, Vibraslap, Spejs, Pasimito)
74. Up Tempo, Piotr Iwicki
75. Książki (Roman Stinzing, Andrzej Icha „Motława-Beat”, Andrzej Schmidt „Historia Jazzu”)
    
PRENUMERATA
78. Zaprenumeruj Jazz Forum
79. Archiwalia: uzupełnij swoją kolekcję
80. Stragan muzyczny

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm