6/2009

DRODZY  CZYTELNICY!
Począwszy od numeru JAZZ FORUM 6/2009 cena naszego czasopisma w sprzedaży kioskowej została podwyższona 0,50 zł i wynosi obecnie 10,00 zł (w tym 0,00% VAT) za 1 egzemplarz. Ten nieznaczna podwyżka została podyktowana przez wzrost ceny papieru i usług pocztowych. Jest to pierwsza zmiana ceny JF od ośmiu lat!
Cena w prenumeracie (z płytą CD) pozostaje bez zmian.
Redakcja


JAZZ FORUM 6/2009
Po raz pierwszy na okładce JAZZ FORUM gości Maria Schneider, Autorem wywiadu z czołową amerykańską kompozytorką, aranżerką i bandleaderką jest muzykolog Zbigniew Granat, który uczestniczył w kilkudniowych warsztatach zorganizowanych przez Eastman School of Music przy University of Rochester w stanie Nowy Jork. Wywiad antycypuje pierwszą wizytę w Polsce tej wybitnej artystki.

W rozmowie z Agnieszką Antoniewską Basia Trzetrzelewska, która nagrała po kilku latach nową autorską płytę, oznajmia swoim wiernym fanom, że... wróciła.

Wywiad Krystiana Brodackiego z Władkiem Jagiełłą, przeprowadzony na rok przed jego tajemniczą śmiercią, to najszczersza spowiedź i ostatni testament nieodżałowanego perkusisty, którego barwna postać jest nierozłączną częścią mitologii polskiego jazzu.

Łukasz Iwasiński przepytuje Witolda Janiaka, lidera łódzkiego zespołu Mainstreet Quartet, który został laureatem tegorocznej Bielskiej Zadymki Jazzowej. Nagrodą za to zwycięstwo jest debiutancka płyta nagrana dla Radia Katowice, którą otrzymują prenumeratorzy JAZZ FORUM.

Andrzej Kalinowski składa raport z konferencji „40 lat minęło i co dalej...”, która miała miejsce podczas 4. Śląskiego Festiwalu Jazzowego w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach i sprowokowała ogólnopolską dyskusję nad stanem naszej jazzowej edukacji.

Bogdan Chmura opisuje, co się działo na Wiośnie Jazzowej w Zakopanem, którą wypełniły koncerty galowe laureatów dorocznej ankiety „Jazz Top”, zaś spięły klamrą dwa „bardzo fajne” koncerty Nigela Kennedy’ego.

Monika Okrój recenzuje 14. Muzeum Jazz Festival, którego inauguracja zbiegła się z 40. rocznicą śmierci Krzysztofa Komedy.

Paweł Brodowski przypomina, jak zrodziła się idea „Ambasadorów Jazzu”, którzy w czasach zimnej wojny ruszyli w świat, by rozsławiając muzykę jazzową nieść ideę wolności i zmienić wizerunek Ameryki. Ambasada Amerykańska w Warszawie przygotowuje specjalną wystawę fotograficzną, którą będzie można zobaczyć w naszej stolicy już pod koniec czerwca.

A ponadto całe mnóstwo innych materiałów, relacje z najważniejszych koncertów ostatnich miesięcy, recenzje płyt, zapowiedzi...

CD DLA PRENUMERATORÓW
42. Mainstreet  Quartet – z Witoldem Janiakiem rozmawia Łukasz Iwasiński
26. Następna płyta: Tubis Trio

FEATURES
1. Willis Conover w Polsce: pół wieku minęło, Paweł Brodowski
2. Ambasadorowie jazzu, Paweł Brodowski
40. Maria Schneider: artystka pokolenia E, Zbigniew Granat
48. Basia: wróciłam, Agnieszka Antoniewska
52. Władysław Jagiełło: tajemnica jazzu, Krystian Brodacki
53. Wierba - Schmidt Quintet, Monika Okrój

NEWS
4. Niemen na wagę złota
6. North Sea Jazz, Stulecie Goodmana, Warsaw Summer Jazz Days, Festiwal Jazz na Starówce
10. Tu się gra jazz
18. Trasy
19. Trip to L.A.
74. Tribute to Lester Bowie
75. Trasy

CODA
8. Michał Zduniak nie żyje

FESTIWALE
16. Śląski Festiwal Jazzowy, Andrzej Kalinowski
19. Siedlce 2009, Krzysztof Karpiński
20. Wiosna Jazzowa Zakopane 2009, Bogdan Chmura
25. Blues Rock Jazz Warsaw Festival, Marek Garztecki
30. Muzeum Jazz Festival, Monika Okrój
34. Starzy i Młodzi, Odsłona I, Bogdan Chmura
35. Green Town of Jazz: Dzień Seifeta, Andrzej Winiszewski

LIVE
28. William Parker, Marek Romański
29. Maceo Parker, Piotr Iwicki
32. Kenny G, Piotr Rodowicz
33. Badanie Ucha, Przemek Dyakowski
33. String Connection, Łukasz Hernik
46. Anna Maria Jopek: wejście smoka, Piotr Iwicki
47. Garbarek w Archikatedrze, Andrzej Bernat
50. Jazzowe Fryderyki, Paweł Brodowski

LISTY
36. Komeda odkręcany, Jan Ptaszyn Wróblewski

RECENZJE
58. CD (Branford Marsalis, Keith Jarrett/Gary Peacock/Jack DeJohnette, Anthony Braxton Quartet, Cassandra Wilson, Basia, Bennie Maupin, Paul Chambers Quintet, Burt Bacharach, Melody Gardot, Leonard Cohen, Bob Dylan, Hiram Bullock & WDR Big Band, Phil Manzanera, Borah Bergman Trio, Dan Tepfer Trio, Tomasz Stańko, Maciej Obara Trio, Ślusarczyk/Kupiec/Skolik, Adam Bałdych, Mack Goldsbury And The Polish Connection, Krzysia Górniak, Hanna Banaszak, Anka Kozieł Quartet, Yankel Band)    

PRENUMERATA
77. Kupon subskrypcyjny
79. Numery archiwalne
80. Ogłoszenia drobne 

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm