Coda
fot. Georg Hoch

Artykuł opublikowany w Jazz Forum 7-8/2022

Barbara Thompson

Marek Romański


Brytyjska saksofonistka zmarła 9 lipca 2022 r. Miała 77 lat, od 25 lat zmagała się z chorobą Parkinsona.

Członkini słynnej grupy Colosseum współzałożycielka takich formacji jak United Jazz and Rock Ensemble, aktywna w wielu grupach brytyjskiej sceny jazz-rockowej

Barbara Gracy Thompson urodziła się 27 lipca 1944 r. w Oxfordzie. Początkowo interesowała się muzyką klasyczną, studiowała grę na saksofonie i kompozycję w Royal College of Music w Londynie. Jednak muzyka Duke’a Ellingtona i Johna Coltrane’a wywarła na niej tak mocne wrażenie, że została jazzwoman. W 1967 wyszła za perkusistę Jona Hisemana – muzyka zespołów Graham Bond Organisation i John Mayall & The Bluesbreakers, a później założyciela sławnej grupy Colosseum. Pozostali małżeństwem do jego śmierci w 2018. Pozostawili syna Marcusa i córkę Annę, która jest wokalistką i autorką utworów znaną jako Ana Gracey.

Barbara Thompson w 1974 roku wspólnie za takimi muzykami jak Wolfgang Dauner, Volker Kriegel, Albert Mangelsdorff, Eberhard Weber, Ian Carr, Ack van Rooyen czy Jon Hiseman założyła „zespół liderów” United Jazz and Rock Ensemble. Formacja ta rozwijała własną wersję jazz-rocka z okazjonalnymi elementami muzyki hinduskiej, które wprowadzał grający gościnnie flecista i saksofonista Charlie Mariano. Tę jazz-rockową stylistykę również uprawiała w założonej w latach 70.  swojej grupie Paraphernalia. Z kolei w 9-osobowym zespole Jubiaba grała latynoski rock.

Okazjonalnie brała też udział w koncertach i nagraniach Colosseum. W 2004 r. po śmierci stałego saksofonisty tej grupy Dicka Heckstall-Smitha została pełnoprawnym członkiem zespołu.

Barbara Thompson blisko współpracowała ze słynnym kompozytorem Andrew Lloydem Weberem. Brała udział w realizacji jego musicali, m.in. „Cats”, „Starlight Express” czy mszy „Requiem”. Współpracowała z nim także przy nagraniu jego albumu „Variations” (1978). Pisała duże formy klasyczne, muzykę do filmów i telewizji, a także utwory wykonywane przez jej zespoły.

Była zapraszana do sesji płytowych przez takich muzyków jak Terry Riley, Keef Hartley, Mike Westbrook czy Manfred Mann. Za zasługi dla muzyki została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego (MBE).

W Polsce koncertowała co najmniej trzy razy: w 1981 roku w Sopocie na Pop Session z United Jazz and Rock Ensemble, w 1996  w Poznaniu wraz z Barbara Thompson & Jon Hiseman Quartet oraz w 2011 w Dolinie Charlotty w składzie Colosseum.

Marek Romański



Zobacz również

Georg Riedel

Legendarny szwedzki kontrabasista i kompozytor zmarł 25 lutego 2024. Więcej >>>

Janusz Nowotarski

Saksofonista, klarnecista, założyciel i lider Playing Family, zmarł 23 lutego 2024. Więcej >>>

Stanisław Zubel

Kontrabasista zespołu Flamingo zmarł 26 stycznia 2024 w Żukowie. Miał 77 lat. Więcej >>>

Dean Brown

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów fusion jazzu zmarł 26 stycznia 2024 w Los Angeles. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu