Coda
fot. Georg Hoch

Artykuł opublikowany w Jazz Forum 7-8/2022

Barbara Thompson

Marek Romański


Brytyjska saksofonistka zmarła 9 lipca 2022 r. Miała 77 lat, od 25 lat zmagała się z chorobą Parkinsona.

Członkini słynnej grupy Colosseum współzałożycielka takich formacji jak United Jazz and Rock Ensemble, aktywna w wielu grupach brytyjskiej sceny jazz-rockowej

Barbara Gracy Thompson urodziła się 27 lipca 1944 r. w Oxfordzie. Początkowo interesowała się muzyką klasyczną, studiowała grę na saksofonie i kompozycję w Royal College of Music w Londynie. Jednak muzyka Duke’a Ellingtona i Johna Coltrane’a wywarła na niej tak mocne wrażenie, że została jazzwoman. W 1967 wyszła za perkusistę Jona Hisemana – muzyka zespołów Graham Bond Organisation i John Mayall & The Bluesbreakers, a później założyciela sławnej grupy Colosseum. Pozostali małżeństwem do jego śmierci w 2018. Pozostawili syna Marcusa i córkę Annę, która jest wokalistką i autorką utworów znaną jako Ana Gracey.

Barbara Thompson w 1974 roku wspólnie za takimi muzykami jak Wolfgang Dauner, Volker Kriegel, Albert Mangelsdorff, Eberhard Weber, Ian Carr, Ack van Rooyen czy Jon Hiseman założyła „zespół liderów” United Jazz and Rock Ensemble. Formacja ta rozwijała własną wersję jazz-rocka z okazjonalnymi elementami muzyki hinduskiej, które wprowadzał grający gościnnie flecista i saksofonista Charlie Mariano. Tę jazz-rockową stylistykę również uprawiała w założonej w latach 70.  swojej grupie Paraphernalia. Z kolei w 9-osobowym zespole Jubiaba grała latynoski rock.

Okazjonalnie brała też udział w koncertach i nagraniach Colosseum. W 2004 r. po śmierci stałego saksofonisty tej grupy Dicka Heckstall-Smitha została pełnoprawnym członkiem zespołu.

Barbara Thompson blisko współpracowała ze słynnym kompozytorem Andrew Lloydem Weberem. Brała udział w realizacji jego musicali, m.in. „Cats”, „Starlight Express” czy mszy „Requiem”. Współpracowała z nim także przy nagraniu jego albumu „Variations” (1978). Pisała duże formy klasyczne, muzykę do filmów i telewizji, a także utwory wykonywane przez jej zespoły.

Była zapraszana do sesji płytowych przez takich muzyków jak Terry Riley, Keef Hartley, Mike Westbrook czy Manfred Mann. Za zasługi dla muzyki została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego (MBE).

W Polsce koncertowała co najmniej trzy razy: w 1981 roku w Sopocie na Pop Session z United Jazz and Rock Ensemble, w 1996  w Poznaniu wraz z Barbara Thompson & Jon Hiseman Quartet oraz w 2011 w Dolinie Charlotty w składzie Colosseum.

Marek RomańskiZobacz również

Michael Henderson

Amerykański gitarzysta basowy i wokalista zmarł 19 lipca 2022 w Atlancie, Georgia. Więcej >>>

Wojtek Siwek

Słynny promotor jazzu, wieloletni szef festiwalu Jazzu nad Odrą, zmarł we Wrocławiu 25 czerwca… Więcej >>>

Matthias Winckelmann

Współzałożyciel i szef niemieckiej wytworni Enja Records zmarł 19 czerwca 2022 roku. Więcej >>>

Henryk Górski

Działacz i animator życia muzycznego, zmarł w Warszawie 14 czerwca 2022 r., miał 77… Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
 
Dokument bez tytułu