Coda

Janusz NowotarskiSaksofonista i klarnecista, założyciel i lider Playing Family, zmarł 23 lutego 2024.

Jego kariera to ponad sześć dekad aktywności na scenie jako instrumentalista  lider, aranżer i członek wielu zespołów. Janusz Nowotarsku urodził się w Krakowie 19 lipca 1945 roku.

W 1964 roku założył formację Playing Family, która  wykonywała głównie  jazz tradycyjny z epoki lat 20. i 30. XX w. W pierwszym składzie grali: Nowotarski - cl, Bogusław Mazurkiewicz - tp, Andrzej Czechowski - tb, Wojciech Salomon - p, Tadeusz Oferta - bjo, Jan Poprawa - b, Andrzej Czernicki - dr. Zespół zadebiutował na Krakowskich Zaduszkach Jazzowych, w 1967 r. zdobył pierwsze miejsce na Jazzie nad Odrą w kategorii jazzu tradycyjnego. W 1969 r. zawiesił działalność na dziesięć lat. Reaktywowany w 1979, zmienił stylistykę na swing oraz jazz mainstreamowy, a lider przerzucił się na saksofon  (grał na sopranie, alcie i tenorze). Nowy skład współtworzyli: Ryszard Wojnarowski -  tp, Janusz Nowak - tb, Przemysław Gwoździowski - sax, Zbigniew Żmuda - g, Alosza Awdiejew - p, Kazimierz Adamczyk - b, Jan Budziaszek - dr.Playing Family na Złotej Tarce 1980, Janusz Nowotarski pierwszy z prawej 


W 1979 roku grupa Playing Family została wyróżniona na festiwalu w Bredzie. W 1981 zdobyła Złotą Tarkę w Warszawie, zajęła I miejsce na Spotkaniach Przyjaźni w Cieszynie oraz na Traditional Jazz Meeting w Krakowie. Na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa zdobyła „Złoty Klucz do Kariery”.

Na wyjazdy zagraniczne (RFN, Belgia, Holandia, Szwajcaria) zespół przyjął nazwę Swing Orchestra Cracow. W ówczesnym składzie grali m.in. Paweł Dłużek - dr, Tadeusz Rachoń - p, Ignacy Stojek - ts, Leszek Szczerba - ts, cl;  Grzegorz Motyka – g, Andrzej Popiel - dr, Jan Pilch – dr. Śpiewali gościnnie: Grażyna Auguścik, Lora Szafran i Andrzej Zaucha. Zespół rozwiązał się w 1989, w 2021 roku został ponownie reaktywowany przez syna lidera, również saksofonistę, Leszka Nowotarskiego.

Janusz Nowotarski był także członkiem takich zespołów jak: Tropicale Thaiti Granda Banda, Boba Jazz Band (1989-2019), Beale Street Band (2019-2022), Old Metropolitan Band. Całe życie był związany z Krakowem, gdzie mieszkał i pracował zawodowo aż do śmierci. Zmarł w rodzinnym mieście po długiej chorobie.Zobacz również

Georg Riedel

Legendarny szwedzki kontrabasista i kompozytor zmarł 25 lutego 2024. Więcej >>>

Stanisław Zubel

Kontrabasista zespołu Flamingo zmarł 26 stycznia 2024 w Żukowie. Miał 77 lat. Więcej >>>

Dean Brown

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów fusion jazzu zmarł 26 stycznia 2024 w Los Angeles. Więcej >>>

Janusz Majewski

Wybitny reżyser i scenarzysta filmowy zmarł w Warszawie 10 stycznia 2024 roku. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu