Coda
Jurek Bożyk na warcie - pilnuje Jazzowego Barana podczas Summer Jazz Festival Kraków w lipcu 2018”

Jerzy BożykLegendarny wokalista i pianista jazzowy zmarł 16 lutego 2019.

Jerzy Bożyk to jedna z najbarwniejszych postaci Krakowa, wokalista i pianista jazzowy, a zarazem wszechstronny interpretator i promotor piosenki turystycznej, studenckiej, kabaretowej, słowackiej i niepodległościowej. Legenda nocnego życia Krakowa, jedna z twarzy Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami (obecnie Summer Jazz Festival Kraków) na którym przedstawił ok. 400 słynnych Nocnych Recitali Obscenicznych (w okresie 2005-2015 występował w Piwnicy co noc przez cały miesiąc festiwalowy).

Urodził się 7 maja 1941 roku we Lwowie. W 1959 ukończył liceum muzyczne w Łodzi, gdzie odkrył dla jazzu młodszego kolegę Michała Urbaniaka. W latach 60. i 70. głównie grywał na kontraktach zagranicznych . Od 1982 r. członek krakowskiego zespołu jazzowego Beale Street Band. Od wielu lat związany z krakowskim klubem „Awaria”.

Był także promotorem polskiego autostopu , tłumaczem języka słowackiego, teatrologiem, ufologiem, działaczem opozycji antykomunistycznej, a także zapalonym turystą górskim.

Wspaniały przyjaciel, promieniujący energią i radością życia pomimo ciężkiego kalectwa – od kilkunastu lat nie miał nóg i poruszał się na wózku inwalidzkim.

Odejście Bożyka to jeden z symboli zanikania wolnych duchem, niezwykłych artystów którzy nieskażeni internetem,błotem facebookowym i wątpliwą awangardą – potrafią szczerze bawić słuchaczy i przekazywać proste, uniwersalne prawdy.

Będzie bardzo brakować Jurka w Krakowie.

Witold WnukZobacz również

Jimmy Heath

Legendarny saksofonista zmarł 19 stycznia 2020 roku   Więcej >>>

Wolfgang Dauner

Słynny niemiecki pianista zmarł 10 stycznia 2020 roku w Stuttgarcie. Więcej >>>

Lothar Dziwoki

Puzonista, wokalista, aranżer, bandleader i pedagog zmarł 10 listopada 2019 w Żorach. Więcej >>>

Jerzy Brize

Słynny menedżer i producent jazzowy zmarł 2 listopada 2019.  Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu