Coda
Miles Davis & Michael Henderson 1974, fot. Pierre Lapijover

Artykuł opublikowany w Jazz Forum 7-8/2022

Michael HendersonAmerykański gitarzysta basowy i wokalista zmarł 19 lipca 2022 w Atlancie, Georgia.

Michael Henderson wsławił się przed wszystkim współpracą z Milesem Davisem w pierwszej połowie lat 70.

Przyszedł na świat 7 lipca 1951 roku w Yazoo City w stanie Missisipi. W dzieciństwie jego idolami byli Sam Cooke, Jackie Wilson i Elvis Presley. Na początku lat 60. przeniósł się do Detroit, Michigan, gdzie zaczął stawiać pierwsze kroki jako sessionman, pozostając pod wpływem muzyków z zespołu Funk Brothers, którzy brali udział w prawie wszystkich nagraniach wytwórni Motown tamtego czasu. Jego największym wzorem na gitarze basowej był James Jamerson.

W 1970 roku Stevie Wonder zaprosił Hendersona na trasę. „Miles Davis zobaczył mnie na koncercie ze Stevie’m Wonderem w klubie Copacabana w Nowym Jorku” – wspominał Henderson w wywiadzie na portalu AllAboutJazz. „Wszyscy mi mówili, że to był Miles, a ja wtedy jeszcze nie wiedziałem, kto to jest Miles Davis. Powiedział do Stevie’ego: ‘I’m taking your fucking bassist’. Wkrótce Miles do mnie zadzwonił. Przyszedłem do niego do domu, dał mi bilet na samolot. Tego wieczoru grałem z Milesem. W jego zespole byli: Keith Jarrett, Jack DeJohnette, John McLaughlin i Herbie Hancock. Następnego dnia mieliśmy sesję. To był ‘Jack Johnson’, mój pierwszy album z Milesem”.

Michel Henderson grał z Milesem Davisem aż do roku 1975, kiedy nagrał album „Agharta” (1975). Współpracował również z gwiazdami muzyki soul, jak Aretha Franklin, Marvin Gaye, czy Temptations, Four Tops, Martha Reeves & the Vandellas, Gladys Knight & the Pips.

Po odejściu od Milesa Henderson nagrał kilka solowych płyt, m.in. „Solid” (1976) i „Bedtime Stories” (1986). Udzielał się też jako wokalista. Miał 71 lat. Zobacz również

Barbara Thompson

Brytyjska saksofonistka zmarła 9 lipca 2022 r. Miała 77 lat, od 25 lat zmagała… Więcej >>>

Wojtek Siwek

Słynny promotor jazzu, wieloletni szef festiwalu Jazzu nad Odrą, zmarł we Wrocławiu 25 czerwca… Więcej >>>

Matthias Winckelmann

Współzałożyciel i szef niemieckiej wytworni Enja Records zmarł 19 czerwca 2022 roku. Więcej >>>

Henryk Górski

Działacz i animator życia muzycznego, zmarł w Warszawie 14 czerwca 2022 r., miał 77… Więcej >>>

Płyta miesiąca

Adam Bałdych Quintet/Agata Szymczewska

Legend

Linki
Z galerii

Slavonic Jazz Meetings

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
 
Dokument bez tytułu