Coda
fot. Paul Gerhard Deker

Nathan Davis

Marek Romański


Amerykański saksofonista zmarł 8 kwietnia 2018 roku na Florydzie w wieku 81 lat.

Nathan Davis był faktycznie multiinstrumentalistą, posługiwał się z równą maestrią saksofonem tenorowym i sopranowym, klarnetem basowym i fletem. Zmarł na niewydolność mięśnia sercowego w JFK Medical Center w Atlantis na Florydzie.

Pochodził z Kansas City, urodził się 15 lutego 1937 roku niedaleko miejsca, w którym mieszkał Charlie Parker. Jego ojciec Raymond był zawodowym bokserem, matka – Rosemary Gates – pracowała jako pielęgniarka. Ukończył University of Kansas na wydziale Edukacji Muzycznej. Jazzowe szlify zdobywał w zespole pianisty Jaya McShanna.

W latach powojennych był jednym z wielu amerykańskich jazzmanów, którzy wybrali Europę jako miejsce swojej działalności muzycznej. Szczególnie upodobał sobie Paryż, w którym zamieszkał w roku 1962 i spędził w tym mieście prawie całą dekadę lat 60. W roku 1969 powrócił do USA i rozpoczął działalność edukacyjną w Pittsburghu. Założył tam Wydział Jazzowy właściwie od zera, sam sporządził program nauczania, pozwalający studentom na rozwinięcie własnej indywidualności i odwołujący się do tradycji afroamerykańskiej muzyki. W krótkim czasie jego doświadczenia wykorzystały także inne amerykańskie uczelnie, takie jak Yale czy University of Illinois.

Jeszcze podczas pobytu w Europie towarzyszył licznym amerykańskim jazzmanom-ekspatriantom, takim jak Kenny Clarke, Donald Byrd, Eric Dolphy, czy Woody Shaw.

W latach 80. zdobył popularność jako członek hardbopowej grupy Paris Reunion Band, w której grali tacy luminarze jak m.in. Nat Adderley, Kenny Drew, Johnny Griffin, Slide Hampton, Joe Henderson, Idris Muhammad, Dizzy Reece, czy Jimmy Woode. Nagrał blisko 20 albumów jako lider. Był również cenionym kompozytorem, napisał ponad 200 utworów, wśród których znalazły się jazzowe tematy, ale także symfonie i filmowe ścieżki dźwiękowe. Pisał również książki dotyczące jazzu i afroamerykańskiej tradycji muzycznej zarówno sam, jak i wraz ze swoją żoną Ursulą Broschke-Davis.

W Polsce Nathan Davis wystąpił po raz pierwszy w 1970 roku. W 1996 roku grał na Gdynia Summer Jazz Days w zespole The Roots (Benny Golson - ts, Chico Freeman - ts, Arthur Blythe - as, Kirk Lighsey - p, Buster Williams - b, Ed Tgigpen - dr). Wystąpił też w roku 2017 w ramach warszawskiego festiwalu Era Schaeffera.

Marek Romański
Zobacz również

Krzysztof Krawczyk

Jeden z najbardziej popularnych polskich piosenkarzy ostatniego półwiecza zmarł 5 kwietnia 2021. Więcej >>>

Ryszard Kopciuch-Maturski

Basista, współzałożyciel Old Metropolitan Band. zmarł w Krakowie 31 marca 2021. Więcej >>>

Robert Koniarz

Impresario, konsultant muzyczny Royal Viking Line, akordeonista i basista, zmarł w Oslo 31 marca… Więcej >>>

Jerzy Bojanowski

Jeden z najbardziej zasłużonych działaczy jazzu tradycyjnego, zmarł 28 marca 2021. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu