Coda
fot. Paul Gerhard Deker

Nathan Davis

Marek Romański


Amerykański saksofonista zmarł 8 kwietnia 2018 roku na Florydzie w wieku 81 lat.

Nathan Davis był faktycznie multiinstrumentalistą, posługiwał się z równą maestrią saksofonem tenorowym i sopranowym, klarnetem basowym i fletem. Zmarł na niewydolność mięśnia sercowego w JFK Medical Center w Atlantis na Florydzie.

Pochodził z Kansas City, urodził się 15 lutego 1937 roku niedaleko miejsca, w którym mieszkał Charlie Parker. Jego ojciec Raymond był zawodowym bokserem, matka – Rosemary Gates – pracowała jako pielęgniarka. Ukończył University of Kansas na wydziale Edukacji Muzycznej. Jazzowe szlify zdobywał w zespole pianisty Jaya McShanna.

W latach powojennych był jednym z wielu amerykańskich jazzmanów, którzy wybrali Europę jako miejsce swojej działalności muzycznej. Szczególnie upodobał sobie Paryż, w którym zamieszkał w roku 1962 i spędził w tym mieście prawie całą dekadę lat 60. W roku 1969 powrócił do USA i rozpoczął działalność edukacyjną w Pittsburghu. Założył tam Wydział Jazzowy właściwie od zera, sam sporządził program nauczania, pozwalający studentom na rozwinięcie własnej indywidualności i odwołujący się do tradycji afroamerykańskiej muzyki. W krótkim czasie jego doświadczenia wykorzystały także inne amerykańskie uczelnie, takie jak Yale czy University of Illinois.

Jeszcze podczas pobytu w Europie towarzyszył licznym amerykańskim jazzmanom-ekspatriantom, takim jak Kenny Clarke, Donald Byrd, Eric Dolphy, czy Woody Shaw.

W latach 80. zdobył popularność jako członek hardbopowej grupy Paris Reunion Band, w której grali tacy luminarze jak m.in. Nat Adderley, Kenny Drew, Johnny Griffin, Slide Hampton, Joe Henderson, Idris Muhammad, Dizzy Reece, czy Jimmy Woode. Nagrał blisko 20 albumów jako lider. Był również cenionym kompozytorem, napisał ponad 200 utworów, wśród których znalazły się jazzowe tematy, ale także symfonie i filmowe ścieżki dźwiękowe. Pisał również książki dotyczące jazzu i afroamerykańskiej tradycji muzycznej zarówno sam, jak i wraz ze swoją żoną Ursulą Broschke-Davis.

W Polsce Nathan Davis wystąpił po raz pierwszy w 1970 roku. W 1996 roku grał na Gdynia Summer Jazz Days w zespole The Roots (Benny Golson - ts, Chico Freeman - ts, Arthur Blythe - as, Kirk Lighsey - p, Buster Williams - b, Ed Tgigpen - dr). Wystąpił też w roku 2017 w ramach warszawskiego festiwalu Era Schaeffera.

Marek Romański
Zobacz również

Jon Hiseman

Brytyjski perkusista, współzałożyciel grupy Colosseum, zmarł 12 czerwca 2018. Więcej >>>

Remigiusz Filipowicz

Saksofonista tenorowy, kompozytor i pedagog zmarł w Niemczech 17 maja 2018.  Więcej >>>

Andrzej „Idon” Wojciechowski

Trębacz legendarnego zespołu Melomani zmarł w Łodzi 20 maja 2018. Więcej >>>

Jerzy Horwath

Pianista i kompozytor, przed laty filar zespołu Dżamble, zmarł 18 maja 2018 w Sztokholmie. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu