Książki

TADEUSZ PREJZNER: Muzyka zawsze była w nas

Julia Sobieska


„Muzyka zawsze była w nas” – pisze w książce, poświęconej historii swojej rodziny Tadeusz Prejzner, zmarły w ubiegłym roku autor piosenek m.in. Światowe życie i Blaszany charleston. Jego piękne ballady jazzowe nagrali polscy wybitni jazzmani w tym – Tomasz Stańko, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski.

Klasycznie kształcony przez prof. Zbigniewa Drzewieckiego i prof. Kazimierza Sikorskiego, serce oddał muzyce jazzowej, nie odrzucając klasycznej estetyki (na jego pianinie stoi portret Beethovena). Opowieść o rodzinie Prejznerów nie jest zbiorem pamiątek, lecz obrazem powojennej historii muzyki, organizacji życia kulturalnego i pragnieniem stworzenia czegoś nowego, świeżego jak lasy Podlasia, skąd pochodził. Jego radość życia i talent przemawiają do nas na tle dramatycznych wydarzeń w historii Polski.

Na promocję książki, zorganizowaną przez żonę kompozytora Elżbietę, przybyli miłośnicy jego muzyki, w tym poeci, tekściarze, artyści, muzycy i naukowcy. Wysłuchali fragmentów książki, listu kompozytora i jego piosenek Buffo i Bez Ciebie oraz wokalizy Au revoir Monsieur Chopin Andrzeja Sobieskiego, przyjaciela Tadeusza.

Julia Sobieska


Tadeusz Prejzner, Muzyka zawsze była w nas, Wydawnictwo Twardowska 

 


Zobacz również

Komeda. Osobiste życie jazzu

Biografię Komedy autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej recenzuje Michał Wilczyński Więcej >>>

Jam Session

Najnowsze dzieło kontrabasisty Jacka Niedzieli-Meiry recenzuje Krystian Brodacki. Więcej >>>

Rockowisko Trójmiasta

Ważącą ponad 3 kilogramy księgę Stanisława Danielewicza i Marcina Jacobsona recenzuje Leszek Gnoiński. Więcej >>>

Coltrane według Coltrane’a

Stanisław Danielewicz recenzuje książkę, którą opracował Chris DeVito, a przełożył na polski Filip Łobodziński. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu